Чому за кредитом не можна звертатися в декілька банків одразу

Банки не люблять ризикувати своїми грошима. Коли клієнт залишає багато кредитних заявок, банк не знає, чому він так робить. Може бути, ви шукаєте вигідний кредит. А може бути, у вас фінансові труднощі і ви просто шукаєте дурника, який дасть вам грошей. Банк не вміє відрізняти одне від іншого, тому про всяк випадок він думає про вас найгірше.

За замовчуванням ви для нього ризикований клієнт. Якщо ви ризикований клієнт, вам дадуть менше грошей, зроблять кредит дорожче або взагалі відмовлять. І ніякі рекламні обіцянки банку вам не допоможуть.

банк кредит

Звідки банк все знає

Банки знають вас по кредитній історії. Вона є у кожного, у кого є паспорт або вид на проживання. Навіть якщо ви ніколи не брали кредит, у вас все одно є кредитна історія, тільки «нульова».

Кредитні історії ведуть в бюро кредитних історій – БКІ. Це спеціальні організації, які допомагають банкам приймати рішення про видачу кредиту. Вони збирають інформацію про позичальників і заносять її в єдину базу. Потім діляться цією базою з банками. (у багатьох випадках банки є батьками БКІ). На основі цих даних банк присвоює вам рейтинг – це називається скоринг.

Алгоритм скорингу постійно змінюється і тримається в секреті, щоб шахраї не змогли підібрати ключ до системи. В базі БКІ записано все, що допоможе банку провести скоринг: скільки кредитів ви брали, наскільки справно платили, чи погасили і коли. Якщо раніше клієнт вже не повернув один борг, банк зробить запит в БКІ, побачить заборгованість і, можливо, відмовить в кредиті.

Кожний банк підключений до цієї бази і отримує оновлення в реальному часі. Якщо в банку працює автоматична система скорингу, то і рішення приймається майже відразу: банк отримує дані, алгоритм обраховує ризикові фактори і приймає рішення про видачу кредиту. Більшість кредитних карт більшості банків видається після автоматичного скорингу.

Важний нюанс: запит банку теж фіксується в вашій кредитній історії. У базу заноситься не тільки факт видачі кредиту або прострочення, але і просто «перевірки». Ці запити з’являються в БКІ практично миттєво. Навіть якщо ви перетелефонуєте у всі банки протягом 10 хвилин, вони все одно про все дізнаються. Чим більше заявок на кредит, тим менша ймовірність, що банк дасть в борг.

Що робити, якщо вже зробив помилку

Якщо ви намагалися взяти кредит в декількох банках, то ви, на жаль, вже погіршили кредитну історію. За день це не виправити.

Якщо ви дійсно шукаєте гроші терміново, вам залишається погодитися на той кредит, який вже схвалили. Головне – не продовжуйте дзвонити в усі банки поспіль – зробите тільки гірше. Якщо терміновості немає, то банки перестануть вважати наявність цих запитів негативною ознакою через 2-3 місяці.

Як відновити кредитну історію, якщо ви вже наламали дров, розповімо наступного разу.

Виключення

В деяких випадках банки нейтрально поставляться до недавніх запитів вашої кредитної історії.

  • Іпотека

Зазвичай позичальник залишає багато заявок, а потім веде переговори з декількома банками паралельно. Ніхто не проти: іпотека працює інакше, ніж кредити готівкою. Наприклад, одному банку не подобається, що ви купуєте квартиру в дев’ятиповерхівці на Подолі. Але це не пов’язано з вашою кредитною історією, це бажання конкретного банку. Тому ви продовжите домовлятися з іншим банком, у якого такого обмеження немає.

  • Брокери

Є компанії, які самі розсилають кредитні заявки в декілька банків. Брокери допомагають заощадити час: якщо за заявкою клієнта десь відмовляють, то заповнювати нові не потрібно. За такою схемою, наприклад, працюють автосалони: ви заповнюєте одну універсальну анкету, менеджер оформляє заявку і відсилає її в кілька банків одночасно. Потім банки побачать, що ви були в автосалоні й ваша заявка була у брокера, але на кредитну історію це навряд чи вплине.

Будьте обережні: не всі кредитні брокери мають кришталеву репутацію. Є й ті, хто спеціалізується на обмані населення.

Ризикова політика банку

Коли у банку багато «зайвих» грошей, він пом’якшує вимоги до позичальників, щоб видати більше кредитів. Послаблення можуть торкнутися і тих, хто звернувся за кредитом в інші банки.

Якщо колись ви подали кілька кредитних заявок поспіль і без проблем отримали кредит, то, швидше за все, ви опинилися в потрібний час в потрібному банку.

Lohotron.in.ua


Нагадуємо, що у нас є Telegram-канал 🙂 запрошуємо підписатись

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: