19 жовтня 2018 року в нігерійському місті Еффурун загинув один поліцейський та серйозно постраждав інший. Водій не впорався з керуванням під час погоні за членом спільноти «Яхубой» (Yahoo boy) і розбився, тоді як зловмисник зник. За свідченнями очевидців, він вів машину дорогої марки – нерідке явище для тих, хто займається кіберзлочинами в Нігерії.
З кожним роком ця сфера приваблює молодих і талановитих випускників технічних вузів, які в спробі вибратися з бідності звертаються до інтернет-шахрайства, інформує Tjournal. Проте, незвичайним це явище робить те, що зловмисники поєднують зі своєю діяльністю спіритизм. Вони проводять ритуали, надрізують шкіру на тілі, викрадають людей або, в особливих випадках, йдуть на вбивства, вірячи, що магія допоможе заробити більше грошей на жертві.
Де забобони зустрічаються з технологіями
У серпні 2018 року 29-річний житель нігерійського міста Лагос і, ймовірно, яхубой Тайво Акінола (Taiwo Akinola) домовився зі своєю матір’ю Еліс зустрітися вдома для важливої розмови. Трохи пізніше молодий чоловік попросив свого племінника купити в магазині носовичок і пачку сигарет, а сам відправився додому. Як зазначено в матеріалах справи, дочекавшись матері, він напав на неї і вдарив по голові дошкою з цвяхами.
Після невизначених дій з тілом жінки, яка втратила свідомість, зловмисник залишив її вдома в калюжі крові та пішов. Незабаром з магазину повернувся племінник Акіноли, побачив родичку і подзвонив в поліцію, після чого поранену відправили в реанімацію у важкому стані, а нападника затримали. На допиті Акінола заявив, що його попросили вбити матір з метою «отримати більше грошей» від інтернет-жертви. У його квартирі виявили фрагменти людського черепа, якусь суміш темного кольору, а також склянку з маслом і наклеєним ярликом «Відправити назад».

Середній вік кіберзлочинців в Нігерії становить від 22 до 29 років: в основному це освічені й технічно підковані люди, котрі розуміються на тонкощах інтернету. Більше 70% – вихідці з небагатих сімей. Найчастіше їх навички кодування поступаються аналогічним навичкам європейських або американських зловмисників, тому вони покладаються не на створення власних вірусів, лише іноді застосовуючи фішинг. Їх основний спосіб махінацій – соціальна інженерія.
Втираючись жертві в довіру, зловмисники дізнаються дані її банківських карт або обманом вимагають гроші. Переважну кількість цілей вони знаходять на сайтах знайомств, де, видаючи себе за іншу людину, знайомляться з жертвою і дізнаються про її фінансове становище. Якщо співрозмовник білий, то зловмисник також видає себе за білу людину і як доказ надсилає фото. Зазвичай це фотографія випадкової людини, знайдена в Фейсбуці.
Коли жертва хоче поговорити по телефону, думаючи, що спілкується з дівчиною, зловмисник просить знайомих дівчат підіграти. Найчастіше вибирають ціль серед жителів західних країн, особливо заможних жінок або чоловіків у віці.
Я завжди видаю себе за солідного чоловіка, який шукає дружину. Часом я розповідаю, як мене зрадила колишня дружина, забравши майно і дітей. Все це подається під доброзичливим соусом і підкріплюється фотографіями, щоб переконати співрозмовника.
член спільноти яхубоїв
Часом жертві відправляють дорогі подарунки, щоб переконати її в серйозності намірів співрозмовника, або знайомлять із «сім’єю» по телефону. Для цього зловмисник використовує програму для зміни голосу, видаючи себе за жінку похилого віку (мати), або ж просить підіграти подільника. Далі невідомий переконує жертву, що нібито поїхав в іншу країну, використовуючи систему підміни телефонного коду.
Перебуваючи за кордоном, зловмисник розповідає, що його родич захворів і просить зайняти певну суму, яка варіюється в межах 1000 доларів. Отримавши її, він придумує нові приводи, щоб отримати більше грошей аж до моменту, коли у жертви їх не залишиться. Це далеко не єдина стратегія, і більш досвідчені зловмисники «готують» жертву по кілька місяців, перш ніж просити в борг.
На початку 2018 року віце-президент американської компанії з кібербезпеки CrowdStrike Адам Мейерс (Adam Meyers) визнав, що яхубої мають вплив на батьківщині, а їх внутрішня політика нагадує класичну мафію.
Коли ти вступаєш в організацію [яхубоїв], то отримуєш нове ім’я. У них є своя музика і навіть своя мова. У соцмережах повно фотографій, де вони хизуються своїми речами. Вся ідея будується на питанні – навіщо вкладати тисячі доларів для створення власного вірусу, якщо можна просто переконати випадкову людину зробити дурість?
Адам Мейерс, віце-президент американської компанії з кібербезпеки CrowdStrike
Про арешти яхубоїв відомо небагато – часом вони беруть участь у великих операціях з іноземними хакерами, у тому числі американськими, і потрапляють під приціл ФБР. У серпні 2018 року ця закінчилося арештом 29 нігерійських яхубоїв.
Молоді нігерійці в пошуках успіху
Назва «Яхубої» (Yahoo boys) відсилає до часу, коли перші нігерійські інтернет-зловмисники розсилали фішингові листи через поштовий сервіс однойменного пошукача. Незважаючи на банальність, учасники руху з радістю прийняли цю назву. У 2009 році один з найвідоміших реп-виконавців Нігерії Олу Мейнтейн (Olu Maintain) випустив пісню «Yahooze», кліп на яку набрав більше трьох мільйонів переглядів.
У ролику виконавець в дорогому одязі розкидає доларові купюри, водить дорогі машини і випиває з друзями в нічних клубах
Хоча прямого зв’язку Мейнтена з яхубоями не встановлено, нігерійці легко впізнають їх за схожими манерами. Вони часто відкрито хваляться своїми заробітками, голосно говорять на вулицях, розв’язно себе ведуть, водять дорогі й примітні машини, які часто змінюють на нові. Вони головні гості нічних клубів і активні клієнти вуличних повій. Нерідко перехожі зустрічають групи молодих яхубоїв, що говорять на власному сленгу. Наприклад, в їхній мові зустрічається фраза «Maga don pay» – «Дурень заплатив».
Часто саме епатажність, властива яхубоям, привела до арешту учня середньої школи Адама. У серпні 2017 року він придбав приватний будинок і магазин, після чого повідомив радісну новину батькові. На питання, звідки він взяв гроші, син відповів, що банк помилково надіслав йому кілька мільйонів в місцевій валюті. Запідозривши обман, родич Адама повідомив про можливий акт шахрайства в Комісію з економічних та фінансових злочинів Нігерії. Розслідування показало, що підліток виявився пов’язаним з яхубоями і вкрав заощадження з банківського рахунку фермера.

Інші яхубої не допускають подібних помилок. Однією з головних соціальних цінностей нігерійців залишається сім’я та її честь, і чим менше у людини можливості її осоромити, ховаючись за вигаданим онлайн-ім’ям, тим краще. Член злочинного співтовариства говорить: «Я відчуваю проблеми, тому що приховую правду [про свою діяльність] від батьків. Вони не повинні знати, тому що дуже строгі. Якщо дізнаються, то віддадуть мене поліції без права на заставу. Я повертаюся додому без машини. У мене три шикарних авто, але я паркую їх у друзів».

Як говориться в дослідженні Університету Ібадан, нарівні з традиціями сім’ї та рідної домівки, особливо в далеких і нерозвинених регіонах, багато нігерійців вірять у святість магічних обрядів. Незважаючи на розвиток технологій та науки, страх перед магією зачіпає як літніх, так і юних жителів країни.
Спіритизм проникає в усі види діяльності: місцеві бізнесмени вірять, що виготовлення спеціального мила магічним чином збільшує продажі, а солдати вважають, що обряди захистять їх від ворожих куль або удару мачете. Ці ж забобони успішно вкоренилися в місцевому інтернеті, проникнувши в область кіберзлочинів і закріпившись в стратегії яхубоїв.
Окультизм як спосіб боротьби і збагачення
У Нігерії яхубоями називають майже всіх зловмисників, які працюють в інтернеті. Але ті, хто використовують для шахрайства окультизм, відомі як «Яхубої плюс» (Yahoo plus). Їх сприймають як свого роду інтернет-шаманів, контролюючих якісь сили для обману «білих людей». Такі думки невипадкові – зловмисники крадуть лише у іноземців або вихідців з багатих районів Нігерії, яких через заможність прирівнюють до «білих».
На тему застосування окультизму серед нігерійських інтернет-зловмисників проводилося кілька наукових досліджень, останнє – в 2013 році. Вони побудовані на свідченнях колишніх і активних яхубоїв, а також на спостереженнях соціологів, які втерлись в довіру до членів спільноти. На основі даних стали відомі приклади «кібер-ритуалів», проте їх популярність серед зловмисників встановити не вдалося. Швидше за все, до методів окультизму вдається лише невелика частина яхубоїв, так як магія грає сакральну роль в традиціях Нігерії.
Найчастіше для успішного «ритуалу», який повинен змусити жертву моментально віддати всі гроші, авторам потрібно лише справжнє ім’я жертви. Однак деякі учасники вдаються до додаткових методів: надрізають руку, якою тримають комп’ютерну мишу, і ставлять ноги на черепаху, сидячи за комп’ютером. Тварина нібито надає спіритичну допомогу.
Інший ритуал полягає в використанні жінки як провідника між шаманом і жертвою. Зловмисники домовляються з помічницею, що вона буде худнути до тих пір, поки жертва не віддасть всі свої гроші. Серед яхубоїв вважається, що успіх обряду побудований на тому, як сильно схудне дівчина і скільки болю зазнає в процесі. Про випадки смерті в таких ситуаціях нічого невідомо, так як в критичних випадках помічниця відмовляється від участі.
Найчастіше жінка-«провідник» перебуває у відносинах з «шаманом» або стає його подругою після того, як він отримує гроші від жертви.
Багато яхубоїв вважають магію головним джерелом прибутку. Нібито без ритуалів члени спільноти заробляють лише на прожиток, одяг і смартфон, тоді як ритуали дають шанс заробити мільйони. Саме до цього і прагнув Тайво Акінола, коли спробував вбити свою матір і скористатися її кров’ю для ритуалу.
Одним з найнебезпечніших обрядів вважається той, де потрібно натерти інтимні місця дівчини маслом або іншим засобом, після чого зайнятися з нею сексом. Ці дії нібито «викачують» енергію дівчини, але в результаті вона може захворіти або її спіткає прокляття, яке не дозволить їй досягти успіху до кінця життя. Часто для таких процедур використовують повій, так як, вважають яхубої, їхнє життя не настільки цінне.
У розмові з виданням Nigerian Monitor 26-річний яхубой розповів, що вдавався до спіритизму, коли у нього закінчувалися гроші. За допомогою ритуалів він нібито «закохав» в себе інтернет-жертву і змусив віддати всі гроші.
Іноді яхубої відносять комп’ютери або ноутбуки в місцеві храми, щоб отримати додаткову енергію для операцій.
У соціологічних дослідженнях згадується, що деякі яхубої у виняткових випадках ночують на кладовищах для певних ритуалів. Відомі випадки, коли інтернет-зловмисники застосовували людські нігті або кільця, зняті з трупів, для своїх обрядів.
Яхубої не вважають інтернет-шахрайство злочином, а дехто сприймає його як соціальне правосуддя по відношенню до західних країн за те, що в минулому вони гнобили Нігерію. У розумінні зловмисників жорстокість іноземців досить велика, щоб застосовувати проти них магію. Головне, щоб жертва була багата.
Незважаючи на таку позицію, серед яхубоїв зустрічається страх перед спіритизмом. Деякі побоюються, що надмірне використання магії може завдати шкоди їхньому здоров’ю або їх близьким, тоді як інші відмовляються від методів з поваги до традицій. Можливо також, що частина людей банально не вірить в спіритизм, використовуючи стандартні методи соціальної інженерії, але не висловлює свою думку через побоювання осуду.
Вся ця тема з магією вуду дійсно існує, я використовував її, але зупинився через острах наслідків. За допомогою вуду гроші приходять швидше. У мене є друзі, які все ще використовують магію, в тиждень вони заробляють в два або три рази більше. [У ритуалі] я використовував кільце, ми робимо надрізи. У мене є друг, який використовує кальян, заповнений чорною речовиною. Він ховає його в своїй кімнаті і промовляє заклинання.
колишній яхубой, ключовий інформатор дослідників нігерійського університету Obafemi Awolowo
Переклад українською – Lohotron.in.ua
Та йомана, знайдіть вже нормального перекладача і коректора, читати таке неможливо!
Плачу кривавими сльозами і б’юсь головою в стінку.
Пане, ми прислухалися до Вас, як до нашого уважного читача, і з сумом, але з почуттям відновленої справедливості повідомляємо Вам, що текст статті ми вивиріли, а коректора й перекладача покарали. Сурово. На майбутнє, він обіцяв працювати сумлінніше. Якщо не буде до нього зауважень найближчим часом, може ще і нагодуємо.