Афери з працевлаштуванням 2018: популярні схеми, які використовують роботодавці-шахраї

Платні дзвінки та курси, зате безкоштовна праця.

Сьогодні знайти хорошу високооплачувану роботу – завдання непросте. Коли починаєш вивчати вакансії і читати вимоги, мимоволі пригадується анекдот: ‘Усім потрібні 18-річні дівчата з 30-річним досвідом роботи, двома дипломами і вже дорослими дітьми’. Погіршують ситуацію недобросовісні роботодавці та шахраї, які ошукують здобувачів. Одні вимагають оплату за навчання, інші пропонують виконати велике тестове завдання, треті практикують неоплачувані випробувальні терміни …  Як же не бути обманутим при працевлаштуванні – розглянемо в статті газети “Сегодня” (переклад від Lohotron.in.ua).

Наші експерти: Богдан Болкуневіч, фахівець з IT-обладнання ТОВ “Бріллекс Груп”, Тетяна Пашкіна, HR-expert rabota.ua, Дмитро Люшенко, керуючий партнер юридичної фірми “Дмитро Люшенко і Партнери”

Схема № 1: дистанційна мрія

Найбільше шахрайських схем при влаштуванні на віддалену роботу. Така особливо користується популярністю, адже працювати з дому дуже зручно. Не потрібно щоранку прокидатися ні світ ні зоря та їхати в офіс, – виконувати все можна в будь-який час доби і навіть не встаючи зі свого ліжка. До всього “роботодавець” обіцяє високу зарплату. Просто робота мрії! Що ж доведеться робити? Варіантів безліч – набирати тексти, збирати ручки, сортувати деталі, упаковувати цукерки, клеїти марки на конверти…

Схем обману тут кілька. Перша і найпопулярніша – оплата наперед. Наприклад, у вакансії вказано, що потрібний складач текстів. Суть роботи в тому, щоб набирати на комп’ютері рукописи, написи з картинок або розшифровувати диктофонні записи, які вам вишлють. Але перш попросять заплатити – як правило, трішки (50-100 грн). Ця сума повинна підтвердити серйозність намірів і буде гарантією за неустойку, якщо раптом ви не зробите роботу в строк і тим самим “підставите” компанію. У разі збору ручок на дому, поклейки марок на конверти і подібних робіт, то тут найчастіше просять заплатити гроші за пересилку товарів і заставу на випадок, якщо вкрадете або зіпсуєте. Якщо впораєтеся – передоплату повернуть з першою зарплатою. Насправді, як тільки ви перерахуєте гроші, псевдороботодавець відразу пропаде. Або ж замовники дійсно висилають рукопис без передоплати, але за виконану роботу не платять.

До речі, іноді шахраї знімають офіс й навіть запрошують потенційних працівників на співбесіду. Тут для усипляння пильності з вами спочатку нібито укладуть договір і лише потім візьмуть гроші за доставку товару, який привезуть зі складу вам додому. Але в обумовлений день ніхто не приїде, а по телефону заспокоять, – мовляв, водій сьогодні не встиг за всіма адресами. Ця тимчасова відстрочка потрібна аферистам, щоб обдурити якомога більше довірливих людей. Потім вони безслідно зникнуть, з’їхавши з офісу й відключивши всі телефони.

Що робити

Фахівці радять обходити подібну “роботу мрії” стороною, особливо якщо пропонують високу оплату: більшість таких пропозицій шахрайські. Якщо все ж хочете ризикнути, постарайтеся знайти людей, які вже отримали гроші за збір ручок або набір тексту. Знайдіть компанію, яка дійсно платить за подібну роботу, і звертайтеся лише до них.

“Можна, звичайно, ризикнути і перевести потенційному роботодавцю 50-100 грн. Але саме на це і розраховують аферисти! Провівши десять чоловік, вони, не встаючи з дивана, зароблять від 500 до 1000 грн. А бажаючих упаковувати цукерки на дому набагато більше , – говорить Дмитро Люшенко. – Не дозволяйте шахраям обманювати людей! І якщо ви попалися на вудку, не полінуйтеся звернутися в поліцію. Можливо, доведеться витратити трохи часу на написання заяви, але більше ніхто від цих обманщиків не постраждає”.

Схема № 2: спочатку плати

Наступна схема поширена серед недобросовісних роботодавців. Вони подають вакансію з неймовірно привабливими умовами і запевняють, що ви… майже підходите. Потрібно зовсім небагато, наприклад, придбати і прочитати спеціальну літературу, відвідати майстер-клас або пройти тренінг. Оплата за це все – з вашої кишені. Але, на жаль, немає гарантії, що вас візьмуть на роботу: після можуть повідомити, що ви все одно не підходите. А оскільки ви купили книги або заплатили за курси добровільно, ніяких претензій пред’явити не зможете.

Точно так же вас можуть попросити зробити початковий внесок, купити доступ до бази, перевести гроші в якийсь фонд. Іноді вимагають скористатися послугами фірми, в якій плануєте працювати. Хочете в страхову компанію? Оформіть страховку собі. Тільки от придбання страховки і працевлаштування ніяк не пов’язані. Тому після операції вам можуть сказати, що взяли іншу людину або вакансія закрилася. Сюди ж відносяться фінансові піраміди і робота консультантами різних брендів: від кожного нового співробітника потрібно початковий внесок. Правда, якщо справа стосується, наприклад, косметики, то купивши товар, можете спробувати його реалізувати.

Що робити

Якщо без початкового внеску приступити до роботи неможливо, швидше за все – це обман. Серйозні компанії безкоштовно надають новим співробітникам необхідні для роботи речі, оплачують майстер-класи і навчають навичкам в процесі. В крайньому випадку – віднімають усі витрати з першої зарплати.

“Винятком можуть бути тільки установи сфери громадського харчування, – розповідає Тетяна Пашкіна. – Через “плинність” новачкам пропонують купити брендовану форму: наприклад, футболку або фартух. Погоджуватися на цю пропозицію чи ні, вирішувати вам”. У всіх інших випадках – не варто віддавати тисячі за доступ до незрозумілих баз і оформляти непотрібну страховку. Навіть якщо здається, що це робота, яку ви шукали все життя.

Що стосується мережевого маркетингу, – це не афера, але шанси прогоріти великі. Нових менеджерів завжди приймають з розпростертими обіймами та розповідають, який успішний бізнес можна побудувати. Але в реальності, потрібно працювати роками і реалізовувати десятки позицій в день, щоб “дістатися до вершини”.

Схема № 3: ​​знайдемо роботу

Останнім часом з’явилося багато компаній, які займаються працевлаштуванням: приватні кадрові агентства, рекрутингові фірми та комерційні служби зайнятості. Всі вони обіцяють допомогти з складанням хорошого резюме та пошуком роботи мрії. Де саме вам будуть шукати роботу? Такі компанії запевняють, що безпосередньо співпрацюють з відомими брендами і мають вакансії, яких більше ніде немає. На перший погляд дуже заманливо, але за послуги посередника доведеться заплатити від 500 до 2 000 грн. А в підсумку, замість обіцяних суперпропозицій, вам можуть вручити роздруківку з відкритого джерела.

Існує також торгівля посадами: наприклад, роботодавець укладає угоду із співробітником агентства і приймає на роботу людину, яка дала хабар.

Чи варто платити за бажану роботу? Справа ваша. Але ніхто не може дати гарантій, що в найближчому майбутньому вас не звільнять під якимось смішним приводом, щоб звільнити місце і взяти на роботу іншого платоспроможного кандидата.

Що робити

Нормальні кадрові агентства не вимагають передоплату, а віднімають відсоток за свої послуги з вашої першої зарплати.

“Якщо фірма працює за схемою “гроші наперед” та запевняє, що точно знайде роботу, раджу відмовитися. Імовірність, що це аферисти, майже 100%, – розповідає Дмитро Люшенко. – Адже навіть якщо у них дійсно є унікальна база з вакансіями, саме по собі поняття “гарантоване працевлаштування” абсурдне: в працевлаштуванні не може бути ніяких гарантій. Наприклад, рекрутингова фірма таки знайшла пропозицію, що вам підходить, але самій компанії ви можете не підійти. Хоча в реальності ситуація часто ще сумніша. Комерційна служба зайнятості розішле ваше резюме потенційним роботодавцям або видасть вам роздруківку з контактами цих роботодавців – і все! До речі, довести факт шахрайства дуже складно, навіть якщо був підписаний договір. “Щоб убезпечити себе, кадрові агентства прописують у договорі, що беруть на себе зобов’язання проконсультувати по питаннях працевлаштування, – каже Дмитро Люшенко. – А це зовсім не те ж саме, що і зобов’язання влаштувати на роботу”.

Також будьте уважні та, навіть, якщо вам знайшли роботу, ніколи не виконуйте великий обсяг безкоштовно на умовах тесту. Якщо треба написати невеликий текст або обробити одну фотографію, можете зробити, щоб роботодавець переконався у вашій компетентності. Завжди шукайте інформацію про роботодавця в мережі. Вбийте в пошуковик назву компанії або контактні дані – найімовірніше, знайдете і відомості, і відгуки.

Схема № 4: інтернет-мрія

Переглядати відео в інтернеті, проходити тести онлайн, залишати коментарі під записами і отримувати за це гроші – останнім часом подібних вакансій все більше. Так, зустрічаються пропозиції, в яких потрібно цілими днями відкривати посилання і дивитися відеозаписи. Кому це потрібно? Людям, які хочуть “накрутити” перегляди і створити ілюзію, що канал популярний. Іноді пропонують брати участь в онлайн-опитуваннях – за кожне пройдене обіцяють заплатити.

Щоправда, є одне “але”: перш ніж почати працювати, треба буде заплатити. Наприклад, за реєстрацію на сайті або оформлення електронного гаманця, на який згодом буде зараховуватися зарплата. Деякі ресурси пропонують викупити ваш інтернет-трафік. Вам миттєво нарахують суму з багатьма нулями, але, щоб вивести кошти, потрібно заплатити за використання платформи всього 100-200 грн. У реальності ви нічого не отримаєте.

Що робити

Перераховані вище способи практично завжди обман. І, на жаль, на такі афери попадається досить багато українців. Так чи можна заробити в інтернеті хоч якось?

“Однозначно можна. Але варіантів дуже мало, – розповідає Богдан Болкуневич. – Наприклад, можна здавати в оренду свою сторінку в соцмережах. Там будуть розміщувати рекламні оголошення і за це вам будуть платити гроші. Але це за умови, що ваша сторінка популярна. Знайти таких “роботодавців” майже неможливо, – вони самі переглядають профілі користувачів і, якщо людина зацікавить, то напишуть їй”.

Також в інтернеті існує багато так званих бірж, на яких одна людина може замовити роботу іншому (наприклад, сфотографувати товар або розробити логотип фірми). Іноді угода проходить чесно, але часто трапляється, що замовник відмовляється платити. Своє рішення він може аргументувати тим, що робота неякісна, а то і зовсім не пояснювати причини, просто піти з ресурсу.

Схема № 5: платний дзвінок

Афери з платними дзвінками і смс-повідомленнями з’явилися на сайтах з працевлаштування недавно. Шахраї публікують привабливі вакансії й пропонують претендентам дзвонити в компанію. Коли наберете незвичайний номер, з рахунку відразу спишуть гроші. Іноді аферисти діють більш обдумано: вказують у вакансіях звичайні телефони українських операторів, а при дзвінку включають автовідповідач. Голос на іншому кінці дроту запропонує зв’язатися з “відділом кадрів” і продиктує той самий “особливий” номер. Також може бути розміщена вакансія без контакту. Коли відправите резюме, отримаєте відповідь, що зацікавили роботодавця, і пропозиція зв’язатися з ним особисто – історія все та ж.

Чи не менше аферисти люблять заробляти за допомогою смс-повідомлень. Наприклад, надішлють лист, що по резюме ви зараховані в штат, але потрібно зареєструватися на сайті і відправити смс – яке, звичайно, буде платним.

Що робити

Перш ніж зателефонувати потенційному роботодавцю, уважно подивіться на номер.

Які телефони є платними? В ПАТ “Укртелеком” нам розповіли, що це, перш за все, короткі номери – 0900, 0930 та інші. Максимальна сума дзвінків на “дев’яносту” лінію у “Укртелекомі” – 35 грн з ПДВ. Але вартість таких дзвінків у інших операторів може досягати 140 грн за хвилину!

“Згідно із законом, оператор, що надає платний дзвінок, зобов’язаний повідомити кожного хто додзвонився про підвищену тарифікації дзвінка. Це відбувається в перші 12 секунд розмови, – кажуть в прес-службі. – Тому якщо вас щось бентежить в тексті оператора або ви не розчули суму , краще перервати розмову. Якщо це станеться в перші 12 секунд, дзвінок не тарифікується “.

Іншу шахрайську схему газеті розкрив мобільний оператор lifecell. Так, в вакансії може бути вказаний міжнародний номер, який схожий на український. Наприклад, телефонний код Боснії і Герцеговини (+387) схожий на префікс оператора lifecell (73) і міжнародний код України (+380). Неуважна людина може прийняти телефон за звичайний український номер. Платними найчастіше виявляються також номери з префіксами на кшталт 0-900-, 0-703- та схожі.

Що робити, якщо все ж зіткнулися з аферою і з рахунку списали кругленьку суму? Фахівці радять звертатися до своїх операторів та писати скаргу. Вкажіть, що вас ввели в оману щодо вартості дзвінка, і попросіть повернути суму в повному обсязі. Багато операторів активно реагують на такі заяви.

Щоб не попастися на вудку, дізнавайтеся інформацію: згідно із законом, постачальник послуги повинен надати вичерпну інформацію по тарифікації дзвінків або смс-повідомлень. Якщо цих даних немає – це порушення законодавства! А перш ніж подзвонити по підозрілому номеру, “пробийте” його в мережі: є ресурси, на яких люди, що попалися на таку вудку, публікують номери шахраїв.

5 порад від Тетяни Пашкіної

  1. Дорогу грамотним. Насторожити здобувача повинен неграмотний і некоректно написаний текст вакансії. Якщо після прочитання вам незрозуміло, чим займається компанія і які обов’язки будуть у майбутнього співробітника, краще пошукати іншу роботу. Особливо якщо “беруть всіх” і обіцяють золоті гори.
  2. Увага: відсоток! Кілька разів подумайте, перш ніж відгукнутися на вакансію без окладної частини і погодинної оплати, а тільки на відсоток. Коли дохід безпосередньо залежить від виробітку, шанс залишитися без нормальної зарплати дуже високий. Адже щодня продавати духи десяти людям або щотижня реалізовувати телевізор – завдання непросте. Виняток – сфера нерухомості.
  3. Золоті гори. Не варто “купуватися” на занадто високу зарплату. Побачивши п’ятизначні суми, люди часто втрачають залишки здорового глузду і підписують трудові договори, навіть не читаючи їх. У результаті часто доводиться працювати в жахливих умовах. Тому, якщо захопилися вакансією і вже уявляєте, на що витратите гроші, відійдіть, попийте води і ще раз перечитайте текст.
  4. Обережно, штраф! На співбесіді обов’язково з’ясуйте, чи існують в компанії штрафні санкції і за що можуть оштрафувати. Іноді зустрічаються дуже абсурдні штрафи. Не соромтеся задавати додаткові питання: краще заздалегідь випишіть їх в блокнот і візьміть з собою на зустріч з роботодавцем. Це абсолютно нормально – уточнювати і розпитувати про майбутню роботу.
  5. Клімат контроль. Постарайтеся знайти знайомих, які працюють в компанії, і з’ясуйте, який клімат всередині фірми. Важливо, щоб дані були свіжі: буває, що компанія, наприклад, переходить з державної власності в приватну, а відповідно, змінюється корпоративна культура. Тому бажано отримати максимум інформації з незалежних джерел.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: