Лохотрон на OLX, або як не стати жертвою квартирних аферистів 2018

У наш час люди б вже мали бути обачнішими у спілкуванні з чужаками, не такими довірливими в обмінні інформацією і, головне, не відкривати так бездумно свої гаманці першому зустрічному.

Найбільша дошка оголошень України  OLX кишить об’явами про оренду квартир, як подобово так і на постійній основі. І серед реальних людей, вистачає шахраїв, які  здають в оренду “віртуальне” житло. Але ж як простій людині зрозуміти хто перед нею: справжній власник квартири чи аферист.

Промоніторифши форуми, де люди потрапляли на гачок нечесних орендодавців, можна зробити “портрет” ймовірного афериста.

Перше, на що треба звернути увагу – об’яви аферистів завжди на перших сторінках. В огляді профілю, реєстрація на сайті OLX декілька місяців та обов’язково вказане ім’я та по батькові для солідності. Не полінуйтеся і вбийте в “пошуковик” особисті дані орендодавця, телефони, пошукайте відгуки. Якщо в оголошенні вказаний один номер, а телефонують вам з іншого, то не полінуйтеся перевірити і цей номер.

Під час розмови, розпитайте не тільки про умови проживання, а й про місцезнаходження квартири (тобто будинку, район, чи є поруч магазин, банк і т.д.). Зазвичай, шахраї починають давати плутану інформацію. Вивчіть ринкові ціна на оренду житла. Якщо плануєте знімати квартиру на довгий період, поцікавтеся потенційними сусідами.

Що завжди діє на майбутнього орендаря – “здам власну квартиру”, “квартира від власника”, “здам житло без посередників”. Головне, щоб людина зрозуміла, що це не агентство, не посередник, а лише власник житла. На що треба звернути увагу в об’яві – це фото. В рідких випадках воно може бути професійним. У випадку з аферистами фото завжди ідеальні, з гарними меблями, ремонтом, квадратурою. Оголошення завжди свіже, сьогоднішнім числом. Не дивуйтеся, якщо завтра ви його вже не знайдете. Або знайдете фото квартири, але вже іншим оголошенням, власником і т.д.

Попросіть орендодавця надіслати вам копії документів на квартиру, особи-підприємця або ж на крайній випадок, паспорту.

Також не полінуйтеся перевірити фото квартири автора чи скопійоване. Для цього у пошуковому полі Google введіть “пошук за картинкою або фотографією” або можна копіювати URL картинки, тобто посилання на фото. Інформація допоможе з’ясувати чи не крадені фото, в яких об’явах, новинах фігурують.

Якщо ви не бачите нічого підозрілого та налаштовані перерахувати аванс, тут також є декілька застережень. Шахраї можуть, після переведення вами коштів, зникнути та не піднімати слухавки, а особливо коли це 100% передоплата.

Якщо співбесідник пропонує якісь, незрозумілі вам, маніпуляції з вашою карткою, не полінуйтеся зателефонувати представнику банку або на гарячу лінію та поцікавитися інформацією. Ніколи не повідомляйте паролі та коди, які надходять на ваш телефон повідомленням. Не повідомляйте дату закінчення дії картки, а також код на зворотній стороні. Якщо вас просять підійти до банкомату, для підтвердження якої б то не було інформації – будьте впевнені, ви наштовхнулися на шахрая.

Найчастіше, через жадібність людей, оренда житла відбувається здебільшого в приватному порядку – між орендодавцем та орендарем. Юристів, з ціллю економії, не залучають, тому це і залишається “спокусливим” полем для афер та махінацій.

Поради юристів, як пам’ятка, допоможуть вам уникнути, або хоча б бути обачнішим у спілкуванні з потенційними орендодавцями:

Шукаючи квартиру, не лінуйтеся та зазирніть у законодавство, а саме Глава 59 Цивільного кодексу України.

У будь-якому разі не робіть ніяких попередніх виплат, особливо заочних.

Перед тим, як заплатити орендодавцю гроші за квартиру, зробіть копію свідоцтва про право власності на квартиру і звірте його з реєстром речових прав на нерухоме майно в Державній реєстраційній службі України.

Якщо  в процесі підписання договору бере участь представник власника, а не сам власник, то необхідно отримати письмовий дозвіл від нього, завірений нотаріусом,  на укладення угоди.

Обов’язковим пунктом має бути прописаний у кожному договорі: предмет договору, плата за користування майном та строк дії. Ви маєте право вносити свої правки, але лише за згодою сторін.

Не забувайте про акт прийому-передачі  житла. Це ваша страховка в майбутньому. Прописуйте детально у договорі наявність майна.

За Законом України, наймач житла може у будь-який час відмовитися від договору найму. Але, головне, попереджати про розірвання договору потрібно за три місяці до виїзду, інакше орендодавець може довести у суді, що ви є порушником договору і вимагати від вас сплату за користування житлом за три місяці.

Ви маєте право розірвати договір, якщо житло стало непридатним для постійного проживання.

Якщо винаймати житло через агентство нерухомості, чи захищений орендар у цьому випадку?

Найкращий спосіб знайти гарне агентство нерухомості – читати відгуки про існуючі, запитувати у друзів та знайомих.

“Якщо людина знімає житло через агентство, то також потрібно бути обачним. Краще працювати по рекомендаціям. Добре дізнатися про агента та знайти базу клієнтів, з якими він співпрацював, відгуки про роботу”, – консультує спеціаліст по нерухомості “Фаворит Плюс” Оксана Денисенко.

Звернення в агентство нерухомості має безліч “за”:

Всю юридичну відповідальність несе агентство нерухомості.

Агентство відповідає за перевірку документів орендодавця, займається складанням договору.

У агентства нерухомості своя база постійних орендодавців.

“Якщо житло знімати не через агентство, то може прийти справжній власник квартири і попросити звільнити квартиру. Часто трапляється ситуація, коли власника немає в місті, посередник просить внести аванс до приїзду господаря, а потім зникає, обриваючи усі контакти. Агентство має своїх клієнтів та напрацьовану базу власників квартир, з якими довготривалий термін співпрацюють. Ми знаємо всі нюанси по спілкуванню з власником і попереджаємо про це клієнтів завчасно. При зніманні квартири особиста присутність власника та документів на житло обов’язкова умова співпраці агентства”, – наголосила Оксана Денисенко.

Є й мінуси – це велика плата за послуги агентства, зазвичай це 50-100 % місячної оплати житла.

Але не дивлячись на цей недолік, більшість людей все ж таки віддають перевагу співпраці з агентствами. Тим паче, якщо пошук житла для довготривалої оренди, краще нехай цим займуться кваліфіковані фахівці, які знають все до юридичних тонкощів.

“У своєму агентстві всі спірні питання обговорюються і попередження надходить вчасно. Якщо виникають юридичні питання, виступаю як свідок та посередник”, – зазначила ріелтор Оксана Денисенко.

Головне, не помилитися з вибором агентства. Адже на сьогоднішній день існує маса інформаційних агентств, які займаються шахрайством і можуть за гроші продавати неправдиву інформацію. Обов’язково перевіряйте документи агентств, шукайте відгуки, знаходьте інформацію скільки часу агентство існує. Але все ж таки краще винаймати житло через перевірених людей, запитувати через соціальні мережі у знайомих та друзів.

Якщо у вас виникли хоч найменші сумніви при зніманні житла, краще відмовтеся від нього. Потрібно мати справу лише з перевіреними маклерами та агентствами нерухомості. Обов’язковим є підписання договору оренди і завіренням його у нотаріуса в двох примірниках.

Обманутими можуть бути не лише орендарі, але й орендодатори. Квартиру можуть зняти на довготривалий термін, а потім перездавати її як подобову.

На офіційній сторінці сайту OLX є правила та застереження, як не протрапити на гачок квартирних шахраїв.

Перелік телефонних номерів аферистів – тут.

Також існує сайт чорного списку на OLX по Україні blacklisted.com.ua.

Якщо ви все ж таки стали жертвою квартирних аферистів – пишіть заяву до поліції. Але юристи наголошують, що сподіватися на щось не варто, так як поліція не дуже любить займатися подібними справами, так як шахраї зазвичай “гастролери”, які вміють вправно замітати сліди.

За матеріалами zlatopil.com.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: