“Розвод” на гроші в приватних клініках: поради з порятунку

Коли ми здорові, то майже не замислюємося про те, наскільки це велике щастя – не знати, де знаходяться аптеки, скільки коштують ліки або тим більше – послуги лікаря.

Хвороба, як правило, наздоганяє нас раптово, вириваючи з звичного ритму, обмежуючи нашу працездатність і можливість повноцінно радіти життю. У паніці ми готові на все, аби тільки позбутися від недуги. Ось чому, зіткнувшись з нездужанням, пацієнт стає легкою здобиччю шахраїв, в тому числі дипломованих.

Про те, як спритно користуються працівники медичної галузі безпорадним становищем пацієнтів і які найбільш популярні способи “розвести” пацієнта на зайві витрати – розповімо у цій статті.

Чим більше дорогих аналізів – тим краще для лікаря

Добре, якщо діагноз простий та не викликає ніяких питань, – це означає, що не знадобиться складних аналізів або досліджень. Але добре для кого? Якщо, скажімо, ви зламали ногу, то все, що вам потрібно для встановлення діагнозу – це рентгенівський знімок. Лікування теж просто – гіпс і час приведуть вас до одужання. Для пацієнта, звичайно, це добре. Але не для клініки.

Набагато більш вигідний для клініки пацієнт – той, якому для встановлення діагнозу потрібно якомога більше аналізів і досліджень. Лікарю потрібно послати вас по великому колу досліджень і обстежень, адже у докторів зазвичай є відповідні домовленості з різними лабораторними та діагностичними центрами, які їм платять відсоток від прибутку з кожного направленого пацієнта.

Уявіть, наприклад, що вас мучить біль в нозі, а причина її виникнення невідома. Такий пацієнт – просто знахідка, адже щоб вилікувати його, можна провести безліч досліджень. Які саме – розповімо далі.

Дороге МРТ ніколи не зашкодить

Найдорожче, безвідмовне і нешкідливе дослідження – це, звичайно ж, дослідження за допомогою магнітно-резонансної терапії (МРТ) або комп’ютерної томографії (КТ).

Крім дорожнечі, цей метод також відрізняє надійність і розрекламованість, що значно полегшує завдання лікаря – умовити на неї пацієнта. Сучасні агрегати МРТ і КТ буквально бачать людину наскрізь і здатні виявити такі відхилення в вашому організмі, що не покаже жоден найсучасніший рентгенівський апарат або УЗД.

Лікар починає переконувати пацієнта, що йому просто необхідно пройти МРТ, навіть якщо у нього скочив прищик – адже цей чарівний апарат напевно зможе знайти саму потаємну причину виникнення цього прищика, що прямо-таки врятує йому життя!

Цю думку серед обивателів активно підтримують в медцентрах, що надають послуги аналізу за допомогою МРТ. 99% цих агрегатів в Україні знаходяться приватних медустановах, і дослідження на ньому стоять тисячі гривень. Однак попит на них не падає: деякі клініки працюють навіть вночі, роблячи великі знижки клієнтам – все для того, щоб не простоювало дороге медичне обладнання.

Віктор Литвиненко пояснює: “МРТ і КТ насправді досить інформативні. Однак, в той же час, як показує практика, часто їх призначення абсолютно невиправдано. Клініки на жаль, зловживають призначенням даного виду досліджень, бачачи хвороби навіть у тих органах, де їх нічого ніколи не турбувало”.

Нам розповіли про цікаве наукове дослідження: групі з 100 випробовуваних була зроблена МРТ-діагностика хребта, результати якої були віддані лікарям – невропатологам. Уявних пацієнтів до цих досліджень нічого не турбувало – вони відчували себе абсолютно здоровими. Однак, вивчивши результати МРТ цих здорових людей, майже у 70% з них лікарі виявили значні відхилення від норми, включаючи міжхребцеві грижі, обмеження і навіть запальні процеси в міжхребцевих дисках.

Як бачимо, медики поставили такі діагнози, при яких показана термінова операція. Але ж ні одні нормальний лікар не відправить на операцію пацієнта, який не має ніяких скарг на самопочуття. Про яку операцію в такому випадку може йти мова?

Канцерофобія – золоте дно для лікарів

Хоча серцево-судинні захворювання є причиною 26% смертей у світі, більше всього на світі пацієнти бояться померти від раку, смертність від якого в середньому займає лише від 3 до 4% від загального числа смертей. Дякувати за це потрібно приватні клініки, що спеціалізуються на лікуванні онкологічних захворювань, від реклами яких вже рясніє в очах.

Страх померти від раку настільки поширений, що навіть існує термін для тих, хто боїться захворіти на рак – канцерофобія.

Недовірливість таких пацієнтів є прекрасною годівницею для медиків, які бажають підзаробити на чужих страхах. Особливою популярністю у таких ескулапів в наш час є винахід аналізів крові – “онкомаркерів”, які нібито мало не в домашніх умовах можуть показати, наскільки великий ризик захворіти тим чи іншим видом раку. Природно, всі вони коштують чималих грошей.

Шалене зростання попиту на такі послуги викликала гучна історія Анджеліни Джолі, яка в страху перед раком, від якого померли її мати й тітка, зважилася на видалення обох молочних залоз і навіть яєчників. Канцерофобія у жінок, які бояться раку саме цих органів, навіть отримала особливу назву – “синдром Анджеліни”. Дами біжать здавати аналіз на “онкомаркери”, і якщо дослідження демонструє ризики більш 50% – наполягають на аналогічній процедурі видалення “підозрілих органів”.

Звичайно, сумлінний лікар ніколи не стане підтримувати ці панічні настрої, адже насправді ефективність таких аналізів є сумнівною. Чесні лікарі стверджують: в даний момент медицині невідомі такі аналізи крові, які дозволяли б хоча б з 90% вірогідністю виявити рак по “пухлинних маркерах”. Більш-менш достовірний аналіз в цьому роді – дослідження на рівень простатспецифичного антигену (ПСА). Робиться він тільки у чоловіків, так як може зі значною часткою ймовірності виявити захворювання на рак простати. Однак сам по собі він неінформативний і завжди повинен доповнюватися іншими методами медичних досліджень – УЗД, той же МРТ.

Будь-які інші виявлення раку “по 1 краплі крові” є профанацією і є всього лише способом заробити на підозріливості пацієнтів, – стверджують досвідчені лікарі-онкологи.

На жаль, канцерофобія все ще є відмінним джерелом доходу в тому числі для приватних клінік, що спеціалізуються на лікуванні онкологічних захворювань. Нерідкі випадки, коли лікарі, що працюють в звичайних клініках, починають лякати небезпекою зараження раком і направляти переляканих пацієнтів на якісь дослідження в приватні онкоцентри. Після декількох місяців і аналізів, віддавши мінімум кілька тисяч гривень за дорогі аналізи і дослідження, пацієнт дізнається правду, – що він абсолютно здоровий – і його щастю немає меж.

В результаті всі задоволені: пацієнт – тим, що виявився здоровий, клініка – тим, що заробила на простакові, а лікар першої ланки – тим, що отримав винагороду від приватної клініки за своєчасне направлення багатого і переляканого пацієнта.

Стоматологія: чи можна вилікувати один зуб за ціною двох

Стоматологія – один з найпопулярніших, і в той же час найбільш прибуткових напрямків медицини. Зубний біль є однією з найбільш болісних, і людина не може ні спокійно жити, ні спати, ні їсти, маючи хворі зуби.

Від здоров’я зубів залежить і здоров’я інших життєво важливих органів, в першу чергу – шлунково-кишкового тракту. Тому пацієнт швидше заощадить на чомусь іншому, ніж на вирішенні своїх стоматологічних проблем.

Послуги дантиста зовсім не дешеві, і досить сильно б’ють по сімейному бюджету. У той же час обдурити при наданні стоматологічних послуг досить просто – адже ви не бачите, які саме матеріали використовує стоматолог, який обсяг надання послуги потрібен і що вам насправді показано.

У числі популярних способів обману пацієнта стоматологами:

  • обман на застосуванні матеріалів (замість дорогих – дешеві);
  • обман на обсязі необхідного лікування карієсу (замість пломбування маленького плямочки – пломба ставиться на весь зуб, а іноді навіть на здоровий зуб);
  • обман на протезуванні зубів – маніпуляції і обман з вартістю робіт, матеріалів, необхідності в тих чи інших лікувальних процедурах, і т.д.
Поради бувалих – як уникнути обману в приватних клініках

Звичайно, від усіх лікарських обманів уберегтися практично неможливо, оскільки медицина – занадто специфічна область знань. Крім того, довіра між лікарем і пацієнтом є запорукою успішного лікування. Як же можна себе убезпечити від шахраїв від медицини і лікарських “розводів”?

Перш за все – вибирайте тих лікарів, які детально обґрунтовують свої рішення і пропозиції щодо діагностики. Чим більше лікар вам розповідає про ваш стан, чим з більшою готовністю відповідає на будь-які питання, тим більше ви можете бути впевнені: він щирий і йому нема чого приховувати.

Спирайтеся на свої відчуття: якщо ви добре себе почуваєте, то не варто піддаватися паніці і кидатися здавати кров на виявлення онкомаркерів по кілька разів на рік. Іншими словами, не вподібнюйтеся Анджеліні Джолі: не варто лягати під ніж кожен раз, як у вас засмокче під ложечкою. Пам’ятайте: хірургічне втручання – дуже небезпечна процедура само по собі і може викликати серйозні наслідки навіть для здорового організму.

Якщо в приватній клініці вам нав’язливо пропонують комплексні обстеження, не даючи детальних пояснень, ніж це може бути викликано, то, у крайньому випадку, зверніться до державної клініки за місцем проживання.

Насправді, часто звичайні сімейні лікарі можуть дати ділову пораду, що стосується вашого здоров’я, адже вони знають вас багато років і не мають матеріальної зацікавленості в “розведенні” пацієнта на велику суму.

І , звичайно, такий лікар не стане направляти вас на дороге МРТ через банальний головний біль, як в 99% випадків роблять в приватних клініках.

За матеріалами MedOboz

Переклад українською Lohotron.in.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: