По Києву бродить чаклун та відбирає у людей 500-гривневі купюри

Є різні думки, чому чоловік бере тільки великі купюри, і що нібито він користується “циганським гіпнозом“.

Мова піде про незвичайного злочинця, який підсунув продавцю кафе 50 євро африканської країни Малаві і переконав, що вони справжні – з Європи. Продавець дав здачу і “прокинувся” тільки після того, як покупець зник. Повідомлялося також, що цей чоловік раніше відібрав у кількох киян великі суми грошей, але потерпілі не пам’ятають. У поліції інформацію про злодія-гипнотизера називають фейком. Але це не зовсім так.

З’явився минулого літа

Вперше інформація про людину, яка нібито володіє гіпнозом, з’явилася в співтоваристві “Київ оперативний” 3 січня цього року. Пост розмістив киянин, який працює кур’єром по доставці товарів.

– Я і мій товариш стали одними з перших жертв, – розповів Євген. – Це було на Позняках. Ми доставили посилку і поверталися від клієнта. В руках у товариша була барсетка. До нас підійшов солідний з вигляду чоловік, дуже схожий чи то на цигана, чи на кавказця, завів розмову. Пам’ятаю, він сказав фразу: “Не оскуднеет рука, дающая”. А далі – не пам’ятаю. Якесь затьмарення найшло, як під наркозом. Опритомніли, бачимо, що барсетка товариша відкрита. Передивились його і мої гроші зникли всі по 500 гривень.

Євген стверджує, що чоловік узяв тільки самі великі купюри.

– У загальній складності ми разом з колегою втратили 17 000 гривень, хоча на руках у нас була куди більша сума.

Свою “пригоду” Євген пережив 28 липня минулого року. Йому добре запам’яталося, що в руках у дивного типу був телефон преміум марки VERTU.

Одна і та ж фраза

– Ми написали заяву в поліцію, приїхала опергрупа. У поліції, напевно, не повірили, але я переконаний, що це був гіпноз. Я розкидав повідомлення соцмережами, відгукнулося чимало людей. Знаю трьох, які теж писали заяви в поліцію і п’ятьох, які не стали писати. Мабуть, вирішили, що не має сенсу.

Жертва передбачуваного гіпнозу стверджує, що всі постраждалі називали однакові прикмети “фокусника”: від 40 до 50 років, щільний, високий, дорого одягнений. На пальці – масивний перстень-печатка з платини і незмінний VERTU в руках. І всі чули одну і ту ж фразу: “Не оскуднеет рука, дающего”.

Востаннє загадковий чаклун був помічений приблизно за тиждень до Нового року. Із внутрішньої кишені його жертви пропало 7 000 гривень. І все це були купюри в 500 гривень…

Намагалися ловити його самі

Чому чи то циган, чи то кавказець нехтує іншими грошима, залишається загадкою. Поліція його не впіймала. Потерпілі намагалися самі шукати і навіть побачили схожу людину в машині на вулиці Урловській, але номер не встигли записати до кінця.

– Можливо, цей чоловік бере 500-сотки, щоб швидко набрати велику суму, але не забирати всі гроші відразу. У 2000-х роках в Україні активно працювали так звані “ломщики”, – розповідає ветеран МВС Ігор Левінвкий. – Вони теж висмикували великі купюри, і не брали все. Тому що коли в руки жертви повертаються гроші, вона не відразу відчуває почуття тривоги.

“Ломщики” діяли в парі. Один робив вигляд, що знайшов гаманець і доганяв чоловіка, якого вели від магазину або ринку, де він засвітив свої гроші. Шахрай намагався всучити перехожому знахідку, мовляв, це – ваше. Коли чоловік відмовлявся, пропонував гроші з гаманця чесно поділити. Тут з’являвся “господар” портмоне, влаштовував скандал і вимагав перерахувати всі гроші, які є на руках тих, що знайшли його добро. Конфлікт вичерпувався, аферисти розходилися в різні сторони, а очманілий перехожий, залишившись один, виявляв, що суму з його кишені переполовинили.

Коментарі експертів

Постраждалі від “ломщиків” пам’ятали, як розвивались події, а от у нашому випадку жертви відчували короткий провал у пам’яті. На думку лікаря-психотерапевта Віктора Панченко – директора Українського інституту НЛП, могло мати місце явище, яке вважають “циганським гіпнозом”.

– Це відомий з давнини метод, який ще називають “розривом шаблону”, – говорить Віктор Панченко. – Він базується на тому, що з людини різко вибивається певна програма. Наприклад, ви йдете по вулиці з думкою про покупки. Вас різко зупиняють питанням: “Де Головпоштамт?”. У вас заминка – стара програма вибита, а нова ще не працює. На перезавантаження потрібно 5–10 секунд. Ви відповідаєте. Вам у відповідь дякують за чуйність, вам скаржаться, що інші не хотіли допомогти і пішло-поїхало. Цей метод діє не на всіх, але люди податливі можуть віддати в чужі руки і гроші для якихось цілей.

За словами нашого експерта, подібного методу одурманювання вчать в колоніях. Вийшовши на волю, колишні зеки таким чином можуть сколотити собі первинний капітал. А от фраза про “руку дающую” і VERTU рівним рахунком нічого не значать.

– Злочинець може використовувати будь-які інші слова, а дорогий телефон йому потрібен, щоб зайвий раз продемонструвати свою спроможність. Від бідних і неохайних люди зазвичай жахаються, а добре одягнених приймають за осіб з свого соціального кола, – каже психотерапевт.

ІНША ДУМКА

Гіпнолог Володимир Єфімов – учасник програми “Зірки під гіпнозом” вважає, що циганського гіпнозу не існує. Кияни стали жертвами звичайного лохотрону.

– Коли простофілю розвели, він не скаже, що його розвели, – каже Володимир Єфімов. – Легше перенести відповідальність на гіпноз. Людину в сто разів простіше обдурити, ніж гіпнотизувати.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: