Липові адреси і крадені звіти: як псевдоволонтери виманюють гроші у людей

Довести випадки шахрайства з благодійними внесками дуже важко.

псевдоволонтер

Активна робота волонтерських та благодійних організацій в Україні почалася після російської агресії на Донбасі.

Тоді волонтери за фінансової допомоги українців в першу чергу займалися питаннями матеріального забезпечення армії – в зону бойових дій поставляли форму, індивідуальні засоби захисту, продукти харчування. На сьогоднішній день потреби армії скоротилися, відзначають волонтери. Втім, і обсяги фінансової допомоги скоротилися в сотні разів, розповів координатор благодійного фонду “Крила Фенікса” Ярослав Макаренко, інформує “Сегодня“.

За його словами, не в останню чергу це обумовлено тим, що в Україні став надзвичайно популярним спосіб наживи на жалісливих людях – під приводом допомоги армії, хворим дітям та сиротам аферисти і шахраї збирають і привласнюють гроші.

Також, псевдофонди прикриваються фінансовими звітами волонтерських організацій.

Найгірша ситуація якраз в сфері допомоги армії – тут задіяні не тільки поодинокі волонтери, а й псевдофонди. Одну з таких афер нещодавно викрили волонтери.

“Ми в інтернеті знайшли волонтерську організацію “Вільний шлях”. Там були вказані пости – вони брали фотозвіти від великих фондів українських, включаючи “Крила Фенікса”, “Народний тил”, “Вернись живим”, та ще парочку. І копіювали фотографії, копіювали тексти наших хороших справ і публікували у себе від свого імені”, – розповів координатор “Крил Фенікса” Ярослав Макаренко.

Зараз цей сайт заблокований. Фото: facebook.com/oxanatinko
Зараз цей сайт заблокований. Фото: facebook.com/oxanatinko

При цьому, на сайті організації була передбачена можливість допомогти тільки електронними грошима на гаманці Webmoney. Жоден із зазначених на сайті номерів телефонів не працював, а за адресою в місті Києві знаходиться житловий будинок, зазначив Макаренко.

psevdovolonteri_03

Перевірка по IP-адресою показала, що хостер знаходиться в Санкт-Петербурзі, а домен – в Польщі.

Фото: facebook.com/dana.yarovaya
Фото: facebook.com/dana.yarovaya

 

Фото: facebook.com/dana.yarovaya
Фото: facebook.com/dana.yarovaya

“Наші айтішники, наші друзі написали безпосередньо власнику цього сайту, щоб заблокувати цей сайт, тому що вони займаються шахрайством. Також паралельно наші колеги написали власникам WebMoney для того, щоб теж заблокували ці розрахункові рахунки. Вони все це зробили. Сказали, якщо буде потреба – після запиту від офіційних органів, міліції, наприклад, можуть надати більш розгорнуту інформацію про зміст цих рахунків, про рух”, – розповів Макаренко.

– Хостер повинен на вимогу надати чіткі дані про власників сайту. Він відмовився це надати і просто заблокував цей сайт. А в контактах були фотографії людей, які взагалі ніякого відношення до цього сайту не мають. Тобто це – шахрайська операція. Просто люди під виглядом благодійності збирали гроші. На жаль, їх не вдалося обчислити – взагалі нікого. Просто-напросто заблокували їм всі можливі шляхи діяльності: як сайт, через який вони збирали гроші, так і їхні рахунки. Не знаю, чи встигли вони що-небудь вивести, зняти, чи було там взагалі що-небудь на рахунках”.

Покарати не виходить

Як зазначає координатор благодійного фонду “Крила Фенікса”, подібну активність шахраїв вони намагаються відстежувати.

Найчастіше, увагу на ту чи іншу сумнівну організацію звертають і ті, хто співпрацює з волонтерами.

“Шахраїв можна знайти. Але з ними не можна нічого зробити, в тому і біда. У них витончені методи”, – відзначає Макаренко. У загальних рисах відповідальність за шахрайство регламентується Кримінальним Кодексом України. Так, ст. 190 КК передбачає, що заволодіння чужим майном або придбання майна шляхом обману або зловживання довірою (шахрайство) карається штрафом, громадськими роботами, виправними роботами або обмеженням волі. Однак, як зазначає волонтер, на практиці є свої нюанси. Навіть той, хто був “схоплений за руку” не притягується до відповідальності з тієї причини, що немає постраждалої сторони, а, відповідно, і скаргу в поліцію писати немає кому. Та й самі правоохоронці можуть виявитися безсилі – люди віддають гроші добровільно і за власним бажанням. У поліції рекомендують при виникненні будь-яких сумнівів цікавитися документами волонтерів або звертатися до правоохоронців, які й проведуть перевірку тієї чи іншої людини або установи.

“На будь-які повідомлення про скоєння правопорушень ми реагуємо, в тому числі якщо у людей є сумніви щодо діяльності тих чи інших осіб, які збирають гроші на ті чи інші потреби”, – розповіла спікер Національної поліції м.Києва Оксана Блищик. Втім, як зазначила вона, кримінальне провадження починається, якщо виявляються факти правопорушення і є склад злочину. Найефективніший спосіб боротися – не давати грошей випадковим волонтерам.

Основним способом уберегтися від нечесних волонтерів є уважність. В першу чергу перед тим, як перераховувати гроші тій чи іншій волонтерської організації, слід перевірити їх звіти про прибутки та видатки, радить Ярослав Макаренко. Волонтерська псевдоорганізацією може бути зареєстрована офіційно, проте якщо збір грошей ведеться на персональні банківські карти і не надаються звіти – то відстежити, на що були витрачені гроші неможливо.

“Я переказав, наприклад, в організацію 1000 грн. Я маю право, згідно із законодавством, перевірити, як ці гроші були використані. Це найголовніше. Якщо при первинному дослідженні сторінки, не кажучи про спеціальну мережі або сайті фонду, волонтерської організації, – немає взагалі ніякої можливості перевірити, не кажучи про те, що вона відсутня, то тут вже можна сумніватися”, – зазначає волонтер.

Нагадаємо, що від учора заклик з проханням не жертвувати кошти неперевіреними “людям з урнами” звучатиме також в вагонах київського метро. Фахівці розробили технічну можливість і зараз одночасно в трьох депо ведуть роботу по запису відповідного тексту в систему. Частина поїздів з оголошеннями вже вийшла на лінії.

Переклад українською Lohotron.in.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: