“Зрозумівши, що даремно віддала аферистові тисячу гривень, я призначила йому зустріч, а сама швидко зателефонувала “102”

У Чернігові три роки позбавлення волі отримав злочинець, що дзвонив по ночах людям від імені їхніх родичів, які нібито потрапили в біду.

Про шахраїв, які телефонують людям і, представляючись співробітниками міліції, кажуть, що їх родич потрапив у біду, ми писали не раз. Попереджали наших читачів, щоб вони ні в якому разі не вірили аферистам, а для початку передзвонили людині, нібито що опинилася в неприємній ситуації. Однак шахрайська схема продовжує успішно працювати, і число потерпілих по всій країні збільшується. Найчастіше знайти злочинців не вдається. Але випадок з 25-річним чернігівським телефонним аферистом став винятком.

телефон

Шахрая затримали завдяки спритним жертвам. У той час як більшість обдурених людей до міліції навіть не звертаються, вважаючи, що нікому нічого не доведуть і не повернуть гроші, Антон (ім’я змінено) з Чернігова вчинив по-іншому.

– О такому вигляді шахрайства я чув не раз, тому зміг взяти себе в руки, – розповідав у суді Антон. – Мені подзвонили в обідній час на домашній телефон. Дзвонив незнайомий чоловік. Представившись співробітником міліції, він сказав: «Ваш син потрапив у ДТП. Якщо не хочете, щоб його судили, можемо закрити питання зараз. Але з собою у нього грошей немає. Потрібні п’ять тисяч гривень».

За словами Антона, той, що дзвонив чоловік, говорив дуже швидко і весь час перепитував: «Так у вас є гроші? Давайте їх швидко. Інакше нам доведеться заарештувати вашого сина». Чоловік сказав, що шукатиме. Сам же в цей час передзвонив синові і переконався, що його намагаються обдурити – син узяв трубку і здивовано повідомив, що ні в які аварії не потрапляв.

«Співробітник міліції» тим часом продовжував дзвонити. І весь час перепитував: «Ви знайшли гроші? До вас вже їде мій чоловік. Покваптеся».

– Я спробував непоказувати, що розкусив їх, – розповідав у суді чоловік. – Навпаки, стурбовано повідомив, що вже збираю гроші і буду чекати міліціонера у дворі. Назвав адресу. Сам в цей час передзвонив товаришеві і попросив допомогти. Друг тут же приїхав, і шахрая ми чекали вже разом.

Незабаром у дворі з’явилася людина. Антон з товаришем викликали міліцію. Чоловік, що прийшов за грошима, не пручався, не намагався втекти, поводився так, ніби не розуміє, що відбувається. І сказав, що прийшов на зустріч на прохання сусіда.

– Зустрівши мене на вулиці, сусід попросив допомогти йому, – повідомив у суді ця людина. – Сказав, що у дворі за такою-то адресою потрібно забрати якусь передачу. Попросив поїхати разом з ним. Він був на мотоциклі. Коли ми під’їхали до будинку, про який він говорив, сусід запитав: «А ти можеш сам забрати цю передачу? Я поки мотоцикл постережу, щоб не викрали». Сказав, що мені повинні будуть передати загорнутий в пакет блок сигарет. Я погодився.

Поки Антон з приятелем намагалися розібратися, як знайти справжнього шахрая, аферист, швидше за все, зник. А тим часом сусід описав співробітникам міліції, як виглядає злочинець. Таким чином правоохоронці змогли вийти на його слід.

У затриманні афериста оперативникам допомогла і пенсіонерка з Чернігова, яку ще один шахрай спробував обдурити незадовго до випадку з Антоном.

– Пізно ввечері зателефонував чоловік, який представився міліціонером, – розповідала правоохоронцям літня жінка. – Сказав те ж, що й іншим: що мій син потрапив в аварію. У ДТП нібито серйозно постраждала людина, і, якщо я зараз же не заплачу, сина посадять у в’язницю.

Тепер уже пенсіонерка розуміє, що, крім усього іншого, аферист був прекрасним психологом. Подзвонив пізно ввечері, коли жінка спала. Говорив дуже швидко і часом майже кричав, що ще більше збивало з пантелику. А потім і зовсім передав трубку… синові пенсіонерки. «Мамо, допоможи, – почула літня жінка у слухавці голос, дуже схожий на голос сина. – Потрібні гроші, терміново». У той момент пенсіонерка не сумнівалася, що розмовляє з сином. І погодилася віддати «міліціонеру» гроші. Правда, у неї при собі була тільки тисяча гривень. «Цього дуже мало, – відповів чоловік на іншому кінці дроту. – За ці гроші вам ніхто не допоможе». «Але де я серед ночі знайду для вас велику суму?!» – у відчаї запитала пенсіонерка. Зрештою домовилися так: «міліціонер» погодився приїхати і забрати тисячу і попередив, що вранці приїде за рештою грошей.

Але до ранку літня жінка зрозуміла, що її ошукали. Віддавши аферистові гроші (він сам за ними приїхав), трохи заспокоїлася і спробувала зателефонувати сину. Той одразу взяв трубку, і пенсіонерка з подивом дізналася, що ні в яку аварію він не потрапляв.

– Але зустріч з шахраєм скасовувати не стала, – розповідала жінка. – Навпаки, сказала йому, щоб приїжджав. Він ще попросив звернути потрібну суму в кілька пакетів – щоб не було видно, що там гроші. Викликавши міліцію, я стала чекати афериста. Але цього разу до мене прийшов вже інша людина.

Це був знову-таки знайомий злочинця, який погодився йому допомогти і забрати передачу. Гість запевнив міліціонерів, що не брав участі в афері і вперше чує про гроші. Коли згодом злочинця затримали, з’ясувалося, що за тисячею гривень до пенсіонерки приходив саме він. А на наступний день вирішив підстрахуватися і відправив знайомого.

Під час досудового розслідування аферист визнавав свою провину. Але на суді, заручившись підтримкою адвоката, заявив, що не має ніякого відношення до махінацій.

– Однак держобвинувач пред’явив неспростовні докази його провини, – розповіла прокурор прокуратури міста Чернігова Корнелія Лущай. – По-перше, обвинуваченого впізнали люди, до яких він сам приїжджав за грошима. По-друге, ми з’ясували, що він з одного і того ж мобільного телефону дзвонив як потерпілим, так і своїй мамі і дівчині. А підсудний чітких пояснень з цього приводу дати не зміг. В ході розслідування було встановлено, що від дій шахрая постраждали дванадцять чоловік, в основному пенсіонери. Більшість з них на суді запевняли, що чули в трубці голоси своїх синів, які нібито потрапили в ДТП. Припускали, що шахрай міг знати їх особисті дані і професійно підробляв голоси. Але це не так. Насправді обвинувачений дзвонив навмання. У якомусь випадку спрацьовувало, в якомусь – ні. І схвильовані пенсіонери, спросоння плутаючи голосу, чули те, чого не було.

– Обвинувачений просив суд виправдати його?
– Так. Але, вивчивши всі докази, суд засудив його до трьох років позбавлення волі. Шахрай, до речі, вже не раз був судимий – за розбій та шахрайство. Офіційно безробітний.
– У постраждалих є шанс повернути свої гроші?
– Двоє з них заявили цивільні позови, які суд задовольнив. Їм присудили по шість тисяч гривень: три тисячі матеріального і три тисячі моральної шкоди. Інші потерпілі не заявили цивільні позови, хоча під час досудового розслідування їм пояснювали, навіщо це потрібно робити. Але вони і зараз можуть це зробити в рамках цивільного судочинства.

Історії постраждалих у цій справі написані як під копірку: шахрай всім говорив про сина, який нібито потрапив у ДТП. Люди віддавали все, що у них було: хтось тисячу гривень, а хтось і більше п’яти тисяч.

Тим часом телефонні шахраї, продовжуючи свою діяльність, знаходять все більш витончені способи обману. Наприклад, тепер досить часто аферисти телефонують нібито з штабу АТО зі словами: «Вашого сина поранили в бою. Терміново потрібні гроші на операцію». І нерідко потрапляють на людей, чиї діти дійсно знаходяться на фронті. Забувши про обережність, схвильовані батьки відправляють всі свої заощадження.

Торік телефонних шахраїв затримували в Києві, Запоріжжі, Тернополі, Миколаєві, в Криму та Закарпатті. Правоохоронці кажуть, що 2014-й побив усі рекорди. Жертв шахраїв стало так багато, що вони вже створили в Інтернеті сайти, де діляться сумним досвідом. З кожним днем ​​на цих сайтах реєструється все більше людей з різних областей України. Всі вони в один голос кажуть: не раз чули про телефонні аферистів, але коли зіткнулися з ними самі, тут же попалися на гачок. А все тому, що ці шахраї можуть бути переконливими.

– Шахраї так вміють вводити людей в шоковий стан, що ті взагалі перестають думати! – обурюється 30-річний Олег із Чернігова. – Моїй бабусі теж недавно подзвонили: мовляв, ваш онук збив людину, потрібні гроші. Бабуся почала діставати всі свої заощадження. Найцікавіше, що в цей момент я спав у … сусідній кімнаті. Але в неї і думки не виникло до мене зайти! Вона була вже на порозі, коли прокинулася сестра, яка, на щастя, встигла її зупинити. Бабуся каже, що аферисти змогли достовірно зобразити мій голос. Але як?
Проте в міліції поки не зафіксували випадків, коли шахраї прослуховували телефони. Всі вони нібито дзвонили навмання. Деякі постраждалі підозрюють, що в аферах замішані таксисти.

– Моїй мамі шахраї подзвонили відразу після того, як вона викликала таксі, – каже ще один постраждалий киянин Андрій Ігнатов. – Подзвонив хлопець говорив … моїм голосом. Далі все йшло за стандартною схемою: трубку передавали «міліціонеру», який називав суму і надсилав своїх людей за грошима. Цікаво, що за грошима до мами теж приїхав таксист! Може, шахраї якось пов’язані зі службами таксі і обмінюються з ними базами даних? Наприклад, диспетчери чують, що серед ночі дзвонить жінка, по голосу років сорока, трохи схвильована (мама цілу ніч збиралася в дорогу і перед поїздкою, природно, переживала), і віддають її контакти аферистам: мовляв, є потенційна жертва. Та й таксист, який приїжджає за грошима, отримує непоганий прибуток.

Щоб не стати жертвою шахраїв, слід:
– спробувати взяти себе в руки і поставити кілька конкретних питань: хоча б запитати ім’я та прізвище родича, який нібито потрапив у біду;
– зателефонувати самому родичу;
– якщо він не бере трубку, передзвонити до райвідділу міліції (або товаришам по службі вашого родича, якщо він в зоні АТО) і уточнити, чи був взагалі інцидент, про який вам розповіли, і хто в ньому брав участь;
– негайно зателефонувати за телефоном 102.

За матеріалами fakty.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 thought on ““Зрозумівши, що даремно віддала аферистові тисячу гривень, я призначила йому зустріч, а сама швидко зателефонувала “102”

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: