Куди повідомити про злочин?

Чим більше часу проходить з моменту злочину, тим більше можливостей у зловмисника зникнути і збути викрадене. Та й пам’ять свідків не ідеальна – більшість із них з великим трудом пригадує те, що відбулося декілька годин назад. Тому звертатися до міліції потрібно відразу після події.

Якщо проти Вас скоєно протиправні дії?

Як і куди краще подавати заяву про злочин?

Як повинні діяти співробітники міліції у відповідь на Ваше звернення і що робити, якщо Вам відмовляють у прийомі заяви?

фемідаВідповідь на ці та інші запитання Ви знайдете в інформації, що наведена нижче. Спробуйте заспокоїтися та пригадати все докладно; якомога швидше телефонуйте за номером “102”, повідомте про те, що сталося, подробиці, особисті прикмети особи, яка вчинила проти вас незаконні дії. Подайте до районного відділу міліції повідомлення про факт нападу, побиття чи розбою в письмовій (заява) або усній формі (обов’язково складається протокол (зразок додається), який підписується вами). Водночас із реєстрацією повідомлення в журналі реєстрації заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються, оперативний черговий або спеціально уповноважений працівник міліції оформляє талон-повідомлення. Талон складається з двох частин: талону-корінця, у якому вказуються дані про заявника, короткий зміст заяви тощо, і талону-повідомлення з відомостями про особу, яка прийняла повідомлення, та орган внутрішніх справ. Отримання талону-повідомлення необхідно засвідчити підписом на талоні-корінці, який залишається в черговій частині органу внутрішніх справ.

Звертайтеся до міліції й тоді, коли Ви стали свідком інших протиправних дій.

– Найбільш простий та поширений спосіб повідомити про злочин – це зателефонувати до служби “102”. Це головний телефон міліції, який відомий кожному громадянину з дитинства. Більшість повідомлень у міліцію надходить через службу “102”. Зараз майже у кожного є мобільний телефон. Корисно знати, що дзвінок у міліцію з мобільного телефону є безкоштовним і набирати потрібно номер “102”. Але існують й інші способи звернень. Наприклад, Ви можете подати письму заяву про злочин (зразок заяви розміщений нижче). Така заява подається до чергової частини будь-якого органу внутрішніх справ чи будь-якому працівнику міліції. У кожній черговій частині в доступному місці розміщена інформація про порядок прийому, реєстрації й розгляду звернень громадян. Там же вказана інформація про посадову особу, яка відповідає за дотримання цього порядку.

– У чому різниця між заявою і повідомленням? 

– Повідомлення може містити будь-яку інформацію. Наприклад, про погрозу безпеки, про нещасний випадок, ДТП, про надзвичайну подію, про масові безладдя. Як правило, повідомлення в міліцію надходять по телефону. Заява, у свою чергу, – це кримінально-процесуальний документ, що повинен містити інформацію про конкретний злочин. Так само, як у будь-яку державну установу, до міліції завжди можна направити письмове звернення з питання, яке відноситься до її компетенції.

– Який спосіб вибрати для звернення?

– Якщо допомога міліції потрібна невідкладно – краще зателефонувати до служби “102”. Оператор прийме повідомлення й направить до громадянина патрульний екіпаж або дільничного міліціонера. Якщо ж подія відбулася давно й не вимагає термінового реагування, доцільніше звернутися із заявою у найближчий підрозділ внутрішніх справ.

– Які вимоги пред’являються до звернення?

– Повідомлення можна подати усно, письмово, поштою, телефоном або факсом. Воно повинно бути прийняте незалежно від його повноти й форми. Але у ньому повинні бути зазначені обставини події, година, місце, його учасники й прикмети, дані порушників, якщо це відомо. Головна умова – заявник зобов’язаний повідомити свої дані. Анонімні повідомлення й заяви не реєструються й не розглядаються, якщо інакше не передбачено законом. Достовірна анонімна інформація використовується працівниками міліції у службовій діяльності. До речі, подати заяву можна не тільки українською, а будь-якою іншою мовою, якою спілкуються у державі.

– Які повідомлення приймає міліція?

– Згідно зі ст. 10 Закону України “Про міліцію” міліція, відповідно до своїх завдань, зобов’язана приймати та реєструвати заяви й повідомлення про злочини. Заяви і повідомлення про злочини, що вчинені або готуються, незалежно від місця і часу їх скоєння, повноти отриманих зведень і форми подання, а також особистості заявника, приймаються цілодобово оперативним черговим того органу внутрішніх справ, до якого звернулася особа чи надійшло повідомлення.

Якщо подія не стосується компетенції міліції, то такі заяви міліція також зобов’язана прийняти, зареєструвати й передати до органу за належністю, про що повідомити автора звернення. Згідно з вимогами ст.95 КПК України, заяви або повідомлення представників влади, громадськості чи окремих громадян про злочин можуть бути усними або письмовими. Усні заяви заносяться до протоколу, який підписують заявник та посадова особа, яка прийняла заяву. При цьому заявник попереджається про кримінальну відповідальність за свідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, про що відмічається у протоколі. Письмова заява повинна бути підписана особою, від якої вона подається. До порушення справи слід пересвідчитися в особі заявника, попередити його про відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину і взяти від нього відповідний підпис.

Повідомлення підприємств, установ, організацій і посадових осіб повинні бути викладені у письмовій формі. Повідомлення представників влади, громадськості або окремих громадян, які затримали підозрювану особу на місці вчинення злочину, можуть бути усними або письмовими.

– Як діяти, якщо працівник міліції відмовляється прийняти заяву?

– Органи міліції приймають заяви цілодобово й не залежно від їхнього змісту. Не має значення і місце скоєння злочину. Міліціонер ні у якому разі не може відмовити у прийнятті заяви. Міліціонер не може направити громадянина до іншого органу. Оскаржити дії працівника міліції, який відмовляється прийняти заяву, можна його начальнику або до вищого органу внутрішніх справ, суду або прокурора.

– Що робити людині, якщо міліціонер відмовляється зареєструвати злочин?

– По-перше, у міліції укриття злочинів розцінюється як порушення закону та надзвичайна подія. Діє Закон України “Про звернення громадян”, наказ МВС України від 14.04.2004 N400 “Про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про злочини, що вчинені або готуються”, якими визначений порядок прийому, реєстрації та розгляду звернень громадян. Навіть якщо злочин незначний або не має перспектив до розкриття (наприклад, невідомі дані про злочинця, на місці події не залишилися його сліди тощо), заяву, однак, зобов’язані прийняти, зареєструвати й прийняти по ній процесуальне рішення (порушити кримінальну справу; відмовити у порушенні кримінальної справи або передати заяву для розгляду за належністю – органу, до компетенції якого відноситься розгляд такої заяви). Це рішення приймається у термін до 3 діб, у виключних випадках – у термін до 10 діб.  По-друге, у разі порушення працівником міліції цих правил, Ви завжди маєте право звернутися до керівника органу внутрішніх справ або до прокуратури.

– Як громадянин може проконтролювати рух заяви, яку він подав до міліції?

– Кожна заява, звернення, повідомлення реєструються і їм присвоюється реєстраційний номер. При безпосередньому зверненні до чергової частини заявникові видається талон-повідомлення, у якому вказуються відомості про працівника, який прийняв заяву, реєстраційний номер, найменування органа внутрішніх справ, адреса, службовий телефон, дата прийому й підпис, ініціали та прізвище чергового. По реєстраційному номеру в черговій частині завжди можна довідатися про результати розгляду заяви, але заявникові робити самому це зовсім не обов’язково. За заявою і повідомленням про злочин у строк не більше як 3 доби від дня надходження до органу внутрішніх справ повинно бути прийняте одне з таких рішень: про порушення кримінальної справи; про відмову в порушенні кримінальної справи; про направлення заяви або повідомлення за належністю. Коли необхідно перевірити заяву або повідомлення про злочин до порушення справи, така перевірка здійснюється в строк не більше 10 днів шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів. Відповідно до ст. 98-2, 99 КПК України, про рішення заявник повідомляється письмово.

Заявник має право:

викладати заяву державною мовою або іншою мовою, якою він володіє, та користуватися послугами перекладача;
одержувати письмове повідомлення про рішення, прийняте за його заявою;
оскаржувати дії працівників органів внутрішніх справ, які розглядали його заяву, керівнику органу внутрішніх справ, вищих ОВС, прокуророві чи до суду.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 thought on “Куди повідомити про злочин?

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: