Як шахраї дурять народ під час війни

Верховна Рада України збирається струсити пил з азаровського законопроекту “Про заборону фінансових пірамід в Україні” (номер і дата реєстрації – 0959, 27.11.2014), який не прийняли за старої влади.

Існує думка, що в поданій редакції документ не принесе користі суспільству. А навпаки – підтримає власників “пірамід”.

кругова порука

Держфінпослуг та інші розробники забули про наявність близько 500 фірм, які використовують принцип “піраміди”, махлюючи з позиками. Вони маскуються під кредитні компанії, мають розвинену мережу філій і обороти в десятки мільйонів. За допомогою ряду зацікавлених депутатів у 2011 році псевдо-кредитним компаніям вдалося легалізуватися, назвавши свою діяльність “адмініструванням покупок товарів у групах”.

Богдан Хаустов, ужгородський юрист, багато років ефективно бореться з компаніями-шахраями, виграючи позови на користь потерпілих, застерігає: нині у аферистів бум. Одні займаються “перекредитацією біженців з Донбасу” і дурять воїнів АТО, яким знадобилися гроші на амуніцію, інші спеціалізуються на доларових боржниках банків. Їх реклама обіцяє швидкі позики без довідки про доходи, але замість позики консультанти “розкручують” клієнта на перший внесок (так званий “комісійний платіж”) і умовляють підписати договір, який накладає на клієнта обов’язок щомісяця вносити платежі за право брати участь у кредитній лотереї.

Цей бізнес процвітає у всіх великих містах України, які не уникаючи і окупованих територій, а найбільші псевдо-кредитні компанії відкривають філії в Росії. Зубожіння сотень тисяч співгромадян в умовах війни і інфляції, кредитні шахраї сприймають як додаткову можливість нажитися на чужому горі.

У цьому інтерв’ю розповімо, як працюють псевдо-кредитори і до яких хитрощів вдаються консультанти таких компаній.

Lohotron.in.ua

– Як змінилася ситуація з кредитними шахрайствами під час війни?

– Під час кризи завжди загострення. Особливо перед новим роком: нормальних кредитів немає, паніка по валюті і нерухомості – ідеальні умови для цієї зарази. Кількість бажаючих обманутися перевищує пропозиції. На ринок повилазили навіть ті з них, хто пішов у тінь 2-3 роки тому. Приміром, було 2 роки тому ТОВ “Український прогрес”. Пропало після того, як пішов вал скарг. Тепер реклама в 4 обл.центрах, люди скаржитися знову стали.

Відкрийте будь-яку газету оголошень, яку безкоштовно роздають у метро, з тиражем в сотні тисяч примірників – там суцільно реклама псевдокредитних організацій.

– І на кожному кроці буквально можна зустріти різноманітні “швидкі позики”, “Швидко гроші” – це що?

– За даними, які у мене є, швидше за все – ті ж кредитні шахраї і відкрили ці лавочки. Вони туди посилають своїх клієнтів, яким нічим платити перший внесок. Там можна позичити 2000 гривень під 30-50% на місяць, і потім отримані в борг гроші люди віддають кредитним шахраям. У результаті людина залишається винною і швидко-позиковій конторі, яка під величезний відсоток позичила йому кілька тисяч, і, відповідно до кабального договору, залишається винна тому ж “Альянсу Україна”. Не отримавши нічого.

Зараз найсильніші – це “Альфа Гроші”, “City Credit”, “Credit Invest”, “Ренесанс-кредит”, “Європейський Кредит”, що належать одному власнику. Один офіс такої компанії за тиждень приносить від кількох десятків тисяч до декількох сотень тисяч гривень. Цей бізнес вже коли продається, він продається з інструкцією для обману.

– Технології обману удосконалюються?

– Наприклад, людина, залишаючи свою онлайн заявку на брокерському сайті, сама отримає дзвінок від кредитних шахраїв з радісними звісткою: “Вам такий-то банк затвердив кредит!”. Консультант в колл-центрі інструкцію знає на пам’ять, готовий відповісти на будь-яке питання. Його завдання: будь-якими способами переконати людину, щоб вона принесла перший внесок (вони це ще називають – захистом від інфляції, страховкою, гарантійним платежем), а коли людина після сплати перевіряє документи, він бачить, що перший внесок виявився оплатою за консультаційне обслуговування, а програма являє собою фінансову піраміду.

Lohotron.in.ua

– Стрибок долара як вплинув на цю сумну картину?

– Дозволив шахраям вписати в свою рекламу слово рефінансування (або як вони висловлюються – перекредитація). Половина людей, які до них звертаються – це ті, хто має валютні кредити і готовий викласти 10-20-30 тисяч гривень першого внеску. А ще шахраї користуються базами даних клієнтів – наприклад, одного з найбільших українських банків (можливо, отримали через свою агентуру в банках). Спрацьовує феномен: “Ми все про вас знаємо”. Боржникам банку, що мають проблеми з погашенням, шахраї пропонують рефінансування. Люди хочуть, щоб їх ніхто не чіпав, і заради цього віддають останнє. Шахраї знають, що це закінчиться судовими розглядами і відбиранням майна, так як банку кредит все одно доведеться повертати. І виправдовують себе тим, що якщо не нам людина віднесе останні гроші, то віднесе їх іншим, адже таких фірм зараз дуже багато. І коли вони мали справу з тими ж бійцями АТО, або тяжко хворими людьми, які, довіряючись, розповідали консультантам – яке у них тяжке становище, консультант продовжував брехати.

– Консультант ж сидить на відсотку: чим більше ошуканих, тим вище його зарплата?

– Абсолютно вірно. Якщо говорити про “Альянс Україна”, їх головний офіс знаходиться зараз у Донецьку, і вони кажуть обдуреним клієнтам: “У нас біда, у нас стріляють, ми не можемо віддавати гроші за судовими рішеннями (тим позовами, які вони програли і за якими суд зобов’язав повернути обманутій людині “комісійний внесок”). І в той же час вони продовжують там працювати.

При цьому фінансовим компаніям плювати – знаходиться людина на окупованій території, або в зоні АТО, все одно йому треба їхати в той же Маріуполь. Хоч в біле простирадло обернувшись (через лінію фронту) і оплачувати кредит. Або відправляти гроші з того світу.

– Варто уточнити: “Альянс Україна” – це кредитна спілка, на яку було заведено багато кримінальних справа про шахрайство? Після того як ошуканий клієнт цього “Альянсу”, макіївчанин Андрій Калугін, якому потрібні були гроші на лікування сина аутиста, зрозумівши, що його “кинули”, взяв у заручниці обдурившу його працівницю. Чим там закінчилося?

– Калугін сидить, а по керівництву “Альянс Україна” питання було вирішене за дуже великі гроші. Людям, які заступилися за Калугіна, підняли бунт з ошуканими клієнтами, їм заткнули роти грошима. Або повернули первісний внесок або дали кредити. Але ви врахуйте, що навіть якщо “Альянс Україна” дасть обіцяну позику, це буде дуже не вигідно … Колишні співробітники кажуть, що перша і найголовніше їх завдання – посадити людину на зобов’язання, за якими він буде платити і виплатить в підсумку значно більше тієї суми, яку отримав у борг. Позика в підсумку буде під такі невигідні умови … що набагато краще було б звернутися в банк або навіть до приватної особи.

“Альянс Україна” присутній десь на території чверті або третини областей України, центральні і південно-східні області – в основному. Причому, були аналогові випадки, як з Калугіним, і в інших регіонах. В Ужгороді обдурена жінка того ж соціального стану, що і він, правда – не так радикально повелася з консультантом. Взяла за волосся працівницю і повозила обличчям по клавіатурі. Їй нещодавно суд виніс вирок по нанесенню легких тілесних ушкоджень консультанту.

– У таких випадках невідворотність покарання спрацьовує дуже швидко, а у випадку з покаранням шахраїв – ні?

– Зараз ряд їхніх офісів знаходиться під охороною приватних агентств. В офіс садять горилу, яка “заспокоює” обурену людину, виштовхує з офісу. А ряд таких фірм знаходиться під опікою Держслужби охорони. Приїжджають наряди міліції і відразу починають переконувати “не писати дурниць” на адресу цих компаній, оскільки “правди все одно не доб’єтеся.”

“Альянс” відкриває офіси в Росії, зараз вони діють як “Супермаркет Кредитів”. У Росії також відносно давно працює програма РСП – Російська Соціальна Програма. Раніше вони були у нас, називалися “УСП”, “УСП Груп”, “Авто Житло План”. Маскувалися під соціальне кредитування для молоді на житло від держави, тому люди вкладали в їх піраміду десятки тисяч. Шахраї переїхали в Росію і організували там мережу по всій федерації.

– Все-таки вам вдавалося посадити так званого співака-шахрая Максима Островського. Чому не вдається карати інших директорів і господарів “пірамід”

– Є зацікавлені особи, в тому числі – у владних колах. Вони й справу по “Альянсу” злили. Головний офіс у Донецьку, багато обдурених людей в Одесі та Херсоні, і пов’язати це воєдино обласному управлінні міліції чи обласній підрозділу УБОЗ досить складно, тому й не хочеться. Треба знати схему злочину, а вони, на жаль, навіть не спромоглися прочитати договори цих шахраїв з клієнтами і вже кажуть: “Це цивільно-правові відносини”. І те, що цей папірець не один раз оскаржували в судах і визнавали нікчемним, а схему – пірамідальною – на це ніхто не дивиться. Договори інших шахраїв нічим не відрізняються від договорів Максима Островського, який зараз перебуває в СІЗО. Він спочатку був Максим Островський, житель Київської обл. Будучи в бігах, користувався підробленими документами на ім’я Аркадія Білоуса з Маріуполя, після другого арешту мені передали інформацію, що насправді він Віктор Кузьмич, 1984 р.н., з Волинської області. Ця людина купувала собі підроблені документи і діяла під фальшивими іменами. Виконавець, який виконав одну пісню, і здійснив мрію потрапити в шоу-бізнес, щоб розважатися і жити на широку ногу. Чим благополучно і займався.

– І, в той же час – якщо людина попався в цей капкан, не потрібно впадати у відчай. Адже варто звертатися до суду за такими юридично нікчемним договорами?

– Звертатися варто. І не тільки до мене. Я останнім часом почав викладати судові рішення, практикуючим юристам розповідаю схеми, роблю зараз відеоролики, які допоможуть і постраждалим, і журналістам, які захочуть зрозуміти обсяги цього неподобства. На жаль, наша людина так влаштована: не хоче читати, і йому потрібно все показати, доступно розжувати.

– Може, в тому й біда? Люди не хочуть прочитати договір, який їм підсовують шахраї, і від того страждають?

– Частково. Тому що люди зараз звертаються до кредитних шахраїв у крайній потребі. До них біжать ті, кому більше вже нікуди. Тут на держрівні треба доопрацювати закон про боротьбу з фінансовими пірамідами. Внести зміну до законодавства про фінансові послуги, заборонивши покупки в групах. Якщо ця схема (покупки товарів в групах) жива, її можна віддати в руки Ощадбанку. І третє – у всіх випадках зробити обов’язковою відеофіксацію. Тоді не буде ніхто нікого ловити на слово. І це полегшить роботу комерційним банкам, де замість 15 хвилин, працівник витрачає годину, роз’яснюючи кожний рядок у договорі.

Шахраї навчилися протистояти позовним заявам, вписують нові пункти в договори, відкривають фірми-одноденки. Попрацюють такі фірми півроку, залишаються потім без грошей і зникають. Тут добре працює притягнення до відповідальності саме працівників компаній. Зараз намагаємося отримувати з них моральну шкоду.

– Що ще можна порадити обдуреним людям, щоб змусити шахраїв повернути авансовий внесок за участь у піраміді?

– Найбільш ефективний метод боротьби – це так звана “блокада” офісів. Я б назвав це обов’язком кожного потерпілого. Сенс цієї акції полягає в тому, щоб жертва афери перебувала під дверима шахрайського офісу з величезною табличкою, що туди йти за грошима не можна. Така акція підкріплюється заявою про безстроковий пікет з 9.00 до 18.00 за такою-то адресою, і як раз громадський порядок такого заходу повинна забезпечувати міліція. Перші кілька спроб не змогли реалізувати себе на довгий термін, але було отримано достатньо даних про масштаби, суми і схеми, які провертають шахраї. На жаль, варто відзначити, що люди після обробки консультантами і іноді правоохоронними органами, які розповідають, що перспектив у цієї справи немає, втрачають останню надію. Іноді годинами доводиться повертати в реальність людину, яку переконали, що винен він сам. При тому, що держава на офіційному рівні дозволяє фірмам займатися обманом, хоча самі ж і визнають, що це погано.

– Без серйозного “даху” в правоохоронних органах такий бізнес навряд чи міг би існувати?

– Для багатьох “птахів високого польоту” гроші, на жаль, не пахнуть. А проблему необхідно вирішувати комплексно. Я боюся, коли ми нарешті приступимо до реальної заборони фінансових пірамід, вже й не залишиться людей …

Коли ми тільки почали займатися Островським, пішов пресинг з боку прокуратури. Кілька власників шахрайського бізнесу, які знали про хід слідчих дій, прямо говорили, що прокуратура не зацікавлена в розгляді по цим компаніям. Притому, що ряд опонентів знали про розслідування дещо таке, що не знали навіть слідчі.

А по “Альянс Україна” (він же – ПП “Грандфінресурс” (Київ), ТОВ “Гранфінресурс” (Донецьк) і “Супермаркет кредитів”) мені неодноразово погрожували Ренатом Кузьміним. Говорили, що він був тіньовим власником і “татком” цього бізнесу по всій Україні.

– Припустимо, нова влада захоче розібратися з цим кримінальним бізнесом, що б ви порадили?

– Перше: вести такі справи треба не на обласному рівні. За місяць-два набирається кілька сотень постраждалих в кожній області, уявіть собі роботу обласного міліціонера. якому необхідно потонути в купі паперів, взяти на себе відповідальність, ризикуючи залишитися ні з чим? Йому знадобиться закинути всі інші справи. Займатися цим треба на всеукраїнському, міністерському рівні. Друге – вести нормальну інформаційно-роз’яснювальну роботу. Ще є такі фірми, куди звертатися не варто. Вже є достатньо даних, для того щоб притягнути до відповідальності шахраїв. Але треба витратити півроку – рік, впровадити туди співробітника, зробити прослушку, і ще доведеться опиратися іншим особам з тієї ж системи, які зацікавлені в отриманні грошей.

– Що це за тип людей, які готові працювати в шахрайських конторах консультантами? Не кожен здатний відверто обманювати, ризикуючи щодня отримати по обличчю?

– Їх внутрішні зошити, в яких консультанти пишуть номери телефонів та паспортні дані людей, які до них зверталися, дуже цікаві. Там багато коментарів про клієнтів: “лошара”, “придурок, прийшов з юристом”, “людина сумнівається”. Є у них і система “маячків” (сигналів) між співробітниками.

Така група людей нічим не відрізняється від будь-якого іншого організованого злочинного угруповання, де є керівництво і є найдрібніша ланка – сміття, гарматне м’ясо.

Консультантами беруть дівчат від 18 років, з досвідом роботи адміністратором залу ігрових автоматів, де у людей забирають останнє. Потенційний працівник – стріляний горобець, хто вміє брехати, дивлячись в очі. Найбільш цінуються ті, хто вже працював в подібних компаніях. Є певні тренери. Вчать – якщо людина прийшла на нервах або з одним правоохоронцем, як зберігати незворушність, жартувати. А коли і – підняти істерику, почати кричати: “Караул! Побили!”. А іноді – почати обзивати людину придурком, який сам винен. “Ви заплатили свою ціну за власну дурість”.

кредит

За матеріалами obozrevatel.com; український переклад Lohotron.in.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 thought on “Як шахраї дурять народ під час війни

  1. в городе чырновцы по ул головная 101 1_й этаж работают кредитные мошэники это консультант руководитель СМОРОШКО ЛЭСЯ ВИКТОРИВНА ном.0957257643 атакжы консультант СЕРГЕЙ ВЛАДИМЕРОВИЧ ном.о502541036 0979347003 работают от CITYcredit П.П.Фінвесткор АТАКЖЫ П.П. САЛЮР КИДАЮТ ПО КРУПНОМУ.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: