Як захиститися від шахраїв на дорозі

Небезпека може виходити звідусіль: вас можуть підставити як інші водії, так і пішоходи.

Окремий «бізнес» – крадіжки речей з салону.

Всілякого роду злочинці завжди розглядають автомобілістів як джерело наживи. Адже у водіїв практично завжди із собою є гроші, як мінімум пару сотень на бензин і «про всяк випадок» (на кшталт поломки). Крім того, за логікою бандитів, автомобіль на останні гроші купують рідко, а значить, якщо водія добре «потрусити», є можливість відібрати у нього кілька тисяч гривень, а то і доларів. Ось і розводяться на просторах СНД банди з професійних шахраїв, які заробляють гроші на імітації аварій. Так, за даними російського міністерства внутрішніх справ, в Москві «працює» три десятка організованих злочинних груп, в Пітері – до 10 угруповань. Ми недарма привели дані з Росії. Справа в тому, що ті ж люди працюють і в великих міста нашої країни – дві затримані восени 2010 року банди складалися з громадян Росії, Узбекистану, України та Білорусі. Надокучивши в одному місті, вони переїжджають в інше, де займаються тим же самим.

Автопідставами їх діяльність не обмежується – злочинці займаються крадіжкою цінних речей з салонів автомобілів, грабежами «грачів» і угонами. Згідно з даними МВС, більшість жертв злочинців – водії автомобілів середнього класу: надто дорогих машин злочинці бояться (щоб самим не нарватися на неприємності), а водій занадто дешевої машини (наприклад, 20-річної іномарки) може виявитися неплатоспроможним, та й цінні речі у нього є рідко.

Однак практика показує, що, дотримуючись певного алгоритму поведінки, від злочинних посягань можна відбитися.

Як влаштовують підставні аварії

Цей вид кримінального бізнесу офіційної назви не має, але і правоохоронці, і самі водії використовують слово автопідстава. Схем, за якими працюють злочинці, декілька, але суть їх всіх одна – акуратно підставити дорогу машину під несильний удар, залякати жертву і отримати з неї гроші за матеріал, моральну шкоду і за незвернення в ДАІ.

автопідстава автоподстава

Водій автомобіля, обраного жертвою, бачить в дзеркало заднього виду авто, що несеться ззаду на великій швидкості і мигаючу дальнім світлом машину. Звичайно ж, він починає перелаштовуватись вправо. А в цей час авто, що рухається в сусідньому ряду, різко збільшує швидкість і підставляє під удар ліву сторону. Нібито постраждалі вискакують з машини (іноді тримаючи в руках біти або гайкові ключі) і починають напирати на підставленого водія, вимагаючи оплатити матеріальний і моральний збиток. Тут же знаходяться і свідки. Водієві пропонують заплатити за шкоду відразу, не викликаючи ДАІ.

автопідстава автоподстава

Сума збитку, яку злочинцям вдається збити з жертви, залежить від того, наскільки сильно їм вдалося залякати людину своєю зовнішністю – зазвичай це здорові бритоголові хлопці з манерою спілкування з фільмів про бандитів 90-х. Та й їх нібито ушкоджена машина належить до преміум-брендів (Mercedes, Lexus, Audi або Porsche). Наприклад, за словами начальника ЦГЗ київської міліції Володимира Поліщука, в Києві минулого року був випадок, коли авторазводчики вимагали у жертви 50 тис. грн. за подряпаний Porsche.

«М’ятий ковпак»

Ця схема схожа на попередню, але більш примітивна. З машини автолюбителя знімається ковпак – з заднього лівого колеса. На задньому крилі ганчіркою протирається ділянка з цієї ж сторони. Після того як автолюбитель почав рух, через півкілометра його доганяє автомобіль, водій якого в вікно показує йому знятий ковпак і вимагає зупинитися. На узбіччі шахрай повідомляє водієві про те, що він в потоці руху при перестроюванні пом’яв чужий автомобіль, та ще й так, що ковпак відлетів. І що є свідки того, що водій зник з місця ДТП – навіть довелося наздоганяти. А за таке правопорушення, як відомо, загрожує адмінарешт до 15 діб. Та ще й позбавлення прав за сам факт ДТП.

Відразу ж після опису всіх складнощів шахраї пропонують просте рішення – заплатити за подряпину «всього» 1000 гривень. І водієві здається, що простіше заплатити цю нещасну тисячу і роз’їхатися, тим більше що на його авто пошкоджень немає. Один такий автомобіль з шахраями, за даними міліції, заробляє за добу близько 20 тис. – в день.

Профілактика автоподстав

Головний спосіб захисту – водійська майстерність. ПДР вимагають триматися крайнього правого ряду (новачки чомусь завжди прагнуть зайняти лівий), по-друге, якщо сліплять дальнім, не варто різко перелаштовуватись – акуратно включайте правий поворот і переконайтеся, дивлячись в дзеркало заднього виду, що в сусідньому ряду нікого немає, або в тому, що ви встигнете перебудуватися навіть в тому випадку, якщо сусіднє авто ззаду різко прискориться.

Як поводитися в такій «аварії»

Якщо ж ДТП сталося, викликайте ДАІ для оформлення. Погрожують? Закрийтеся в машині і викликайте міліцію. Як правило, шахраї приїзду ДАІ не чекають.

Точно так само потрібно діяти і в тому випадку, якщо вас звинувачують у втечі з місця аварії. До речі, з юридичної точки зору, водій-опонент скоїв точно таке ж порушення, що і ви, – ПДР вимагають від нього залишатися на місці аварії. «Лівих» свідків теж не варто боятися: на суді їх свідчення розсиплються.

автопідстава автоподстава

Підстави з наїздом на пішохода

Збитий пішохід – нічний кошмар будь-якого водія. Тут і громадський осуд, і покарання за всією суворістю закону (як мінімум позбавлення прав, але можуть завести і кримінальну справу). Обґрунтованими страхами водіїв і користуються шахраї, що імітують постраждалих пішоходів.

Схема така. Автомобіль їде зі швидкістю 40-50 км/год в крайньому правому ряду. І раптом людина, що стоїть на узбіччі стрибає на лобове скло і падає на землю. На жаль, коли відбувається попадання на лобове скло, водій повністю “губиться” і потім вже ніколи не згадає деталей. Пішохід кричить, що його збили, у нього перелом кінцівки і він корчиться від болю. Тут же набігають свідки із закликами мало не лінчувати водія. Потім водієві, який знаходиться в шоці, пропонують відкупитися – заплатити 3-5 тис. – за завдані збитки і не мати проблем. Більшість водіїв погоджується. Автор цих рядків, ще будучи школярем (в 90-х роках), бачив шахрая, якого на жвавій вулиці (під ринком Виноградар у Києві) «збивали» за день 5-6 разів.

Більш витончений варіант – за участю дітей. Ситуація схожа на попередню, але з деякими відмінностями. Використовують її у випадку з водіями високих автомобілів (наприклад, позашляховиків). Водій здає назад, потім рушає і їде. Але раптом чує крики і стукіт по багажнику. Виходить, і перехожі йому заявляють, що, здаючи назад, він збив дитину – поруч дійсно лежить низькорослий підліток років 15-ти, який тримається за пошкоджену частину тіла.

Поруч, природно, свідки й убиті горем батьки («мама» при цьому влаштовує цілий спектакль зі сльозами і голосить на всю вулицю, а «батько» кидається з криком і стиснутими кулаками). «На лікування» «батьки» вимагають також від 5 до 15 тисяч гривень. Зазвичай шахраї вибирають як жертв водіїв-жінок, які воліють відкупитися від проблем.

Як захиститися від пішоходів-шахраїв

Зазвичай, як тільки водій починає викликати ДАІ, «пішоходи» тут же зникають. Але шахраї понагліше оформляють ДТП і приходять на суд, розраховуючи витребувати гроші за моральну шкоду (шкоди здоров’ю, як ми пам’ятаємо, немає). Довести свою невинність на суді складно (враховуючи упередженість суддів по таких справах), але є сенс потягнути справу – на 2-3 засідання шахраї вже не приходять (для них це занадто витратне за часом справа).

Небезпечні попутники

Водії, які часто їздять на великі відстані і підробляють тим, що підвозять попутників, які стояли на узбіччі з табличками, ризикують не менше – ви не можете передбачити, що людина, підібраний на трасі, не злочинець. За час роботи в Асоціації міжнародних автоперевізників автор цих рядків стикався з більше ніж 20-ма випадками, коли далекобійників грабували саме попутники. Цікаво, що в одному з випадків велику суму грошей у водія вкрав підібраний їм «колега», голосуючий біля нібито зламаної фури: зловмисник спеціально стояв у вантажівки.

Як крадуть речі з салону авто

Відповідь на це питання начебто знає кожен – у сутінках злодії розбивають скло і витягають із салону все більш-менш цінні речі, в тому числі і автоелектроніку (начебто магнітоли). Однак це – лише один з способів крадіжки з салону, на який попадаються автомобілісти, що економлять на купівлі гаража або на охоронюваній стоянці, щиро вірячи в те, що злочинців відлякає сигналізація. Справа в тому, що, по-перше, пограбування салону займає до 20 секунд (навіть якщо власник прокинеться від звуку сигналізації, то просто не добіжить до машини), по-друге, дешеві «сигналки» легко відключити (наприклад, відкривши капот і вирвавши сирену з м’ясом). Часто злодії змушують водія і самого відключити сигналізацію – просто б’ють по колесах протягом ночі, змушуючи її спрацьовувати, поки автовласника і його сусідів це не дістане. Знаючи про виверти злодіїв, багато автовласників ховають цінні речі в багажник. Але і це рятує не завжди: проникнувши в салон, злодій відкидає заднє сидіння і потрапляє в багажний відсік.

Існують способи обікрасти і тих водіїв, хто не залишає цінності в автомобілі, – у них «тирять» прямо з-під носа.

Взимку автомобілістів нерідко грабують під час прогріву двигуна. Уявіть ситуацію. Водій вийшов на вулицю, поклав сумку (наприклад, з ноутбуком) на заднє сидіння, а сам сидить і чекає, поки двигун прогріється – так поводяться практично всі водії. Користуючись паузою, злодій просто відкриває задні двері і забирає речі … Часто водієві спеціально пробивають колесо – під час заміни майже всі залишають двері відкритими.

Схожа схема – на перехресті. Водій зупиняється на червоне світло і чекає, поки загориться зелений або тягнеться в пробці. В цей момент злодій просто відкриває задні двері і краде речі. Водій в цьому випадку безпорадний – не кине ж він авто посеред дороги, щоб бігти за злочинцем. До речі, в кінці 90-х автовикрадачі на перехрестях спеціально провокували водіїв: стоїть машина на світлофорі з відкритим вікном, до неї підходить хлопчина і плює водієві в обличчя, розлючений автомобіліст вискакує з авто і кидається в погоню, під впливом емоцій, природно, забуваючи ключі в замку запалювання. Викрадачеві залишалося лише сісти за кермо, завести двигун і виїхати.

Як захиститися від злодіїв

Очевидно, що в більшості випадків злодійство відбувається через необачно незакриті двері. Тобто їх потрібно блокувати відразу ж після посадки на водійське місце – центральний замок є дуже корисною опцією. А от якщо його немає, намагайтеся тримати задні двері (якщо ви кладете сумку на заднє сидіння) постійно закритими. Також радимо, виходячи з автомобіля, закривати двері завжди! У тому числі і в разі поломки або якщо потрібно вийти на одну хвилинку в кіоск за цигарками.

Друга порада – не провокуйте злочинців. Будь-які предмети, які можуть зацікавити злодіїв (дорожче 100 грн.) або ховайте під сидіння або в багажник (якщо виходите ненадовго), або забирайте з собою (при нічній стоянці).

До речі, звертатися в міліцію із заявами такого роду особливого сенсу немає – “барсеточниками” міліція займається неохоче і, як правило, просто пише відмову в порушенні кримінальної справи.

І, нарешті, не піддавайтеся на можливі провокації: цілком можливо, що сусід по ряду, тикає дулі й такий, що пропонує «вийти поговорити», робить це з іншою метою.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: