Приватний вуз постраждав через афери минулих часів

Позику в розмірі 90 мільйонів гривень на будівництво адмінбудівель вищий навчальний заклад університет «Україна» взяв у банку «Хрещатик». За словами Президента «України» Петра Таланчука, кредит був пільговим: відсотку за нього погашала Київська міська адміністрація. Як Вишу вдалося взяти таку серйозну суму і під які гарантії – залишається тільки здогадуватися. Але навряд чи таке можливо без високих піклувальників КМДА.

Про невідомі кулуарні домовленості говорить і той факт, що одним із засновників банку «Хрещатик» – значиться саме Київміськадміністрація, інформує Знак Оклику.

Університет Україна

А головним аргументом отримання позики для банку став факт співпраці університету «Україна» з київською владою в рамках міської програми підтримки малого та середнього бізнесу – «Турбота».

Відповідно останньої, граничний розмір кредиту, затверджений Київрадою, за яким КМДА зобов’язувалася виплачувати відсотки по позиці, – становив 5 млн. грн. Але ніяк не 90 млн. Що підтверджує лише одне – кредит не міг не бути узгоджений з кимось із наближених до екс-мера Леоніда Черновецького. Скоріше за все – за певну винагороду.

Однак починаючи з 2009 року університету доводиться погашати позику самостійно. Що стало причиною відмови КМДА виконати взяті на себе зобов’язання і компенсувати борг Вузу, важко зрозуміти. Чи то не домовилися про суму «відкату», чи в бюджеті столиці з приходом кризи не виявилося грошей. Адже максимальна річна сума, передбачена на програму «Турбота», становила не більше 7 млн. грн.

За останні п’ять років борг університету перед банком стрімко виріс. Приватний вуз в змозі оплачувати лише відсотки, про погашення тіла кредиту мова не йде. Вже в 2014 році «Україна» тричі звертається з заявою до Господарського суду, вимагаючи від КМДА виплатити гроші, проте Феміда відхиляє позови. Судові розгляди відбуваються напередодні вступної компанії, яка в цьому році стартує 11 липня. А майбутні студенти і не підозрюють, що навіть вступивши сюди можуть залишитися на вулиці. Адже вже сьогодні президент «України» Таланчук не приховує: банк може претендувати на майно Вузу: «Ми хочемо домовитися з банком, щоб погашати борг за схемою лізингу. Тобто застава, забирайте ваш корпус, ми беремо його у вас в оренду і по лізингу виплачуємо».

Історія настільки заплутана, що ставить у глухий кут не тільки адміністрацію «України», а й керівництво банку «Хрещатик». «Справа в тому, що по суті самої програми не малося на увазі, що адміністрація погашає кредит університету. Простроченої заборгованості університету перед банком немає», – стверджує перший заступник голови правління банку Юлія Тур.

Київміськадміністрація взагалі намагається усунутися від конфлікту. Там відкритим текстом назвали винуватця ситуації, за якою вищий навчальний заклад опинився у важкому фінансовому положенні: «Тут основне діючі обличчя – банк «Хрещатик». Ще за часів Черновецького працювала програма – фінансово-кредитна допомога малого і середнього бізнесу. Потім почалася криза – і програму згорнули. Банк «Хрещатик» свої зобов’язання перед деякими учасниками програми не виконав. Вони (університет «Україна») погашали відсотки. – Ред.). Маленький відсоток погашав підприємець, а більшу частину взяв на себе банк «Хрещатик». Але там щось сталося і вони не змогли це виконати».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: