Необізнаність і довіра людей – причина розповсюдження кіберзлочинності на Вінниччині

У стінах УМВС України у Вінницькій області 02 липня 2013 року відбулася прес-конференція начальника відділу боротьби з кіберзлочинністю Володимира Плотиці. Основною темою даного заходу стала «Протидія шахрайствам, які вчиняються через мережу Інтернет. Результати проведення спеціальної операції «Трикстер».

Необізнаність і довіра людей – причина розповсюдження кіберзлочинності на ВінниччиніІз 5 по 30 червня проводилася загальнодержавна спецоперація під назвою «Трикстер». Спрямована вона була, в першу чергу, на виявлення злодіїв та шахраїв, які протиправним способом заволодівають коштами через Інтернет. Всі правоохоронні органи українських областей ведуть активну боротьбу з даними видами злочинами, через це Вінницька область не стала виключенням. Майже місяць вінницькі правоохоронці розслідували всі факти порушень, які пов’язані з посяганням на чуже майно саме за рахунок використання інформаційних технологій.

Метою проведених заходів була протидія організованій злочинності на теренах Вінницької області, виявлення та притягнення до відповідальності всіх членів злочинних груп, які були задіяні у заволодінні коштів громадян в електронній сфері шахрайським способом. Для проведення операції «Трикстер» були притягнуті до справи співробітники відділу по боротьбі з кіберзлочинністю, карного розшуку, слідчого відділу та Державна служба боротьби з економічною злочинністю (ДСБЕЗ).

Звітуючи про результати проведення операції, Володимир Плотиця зазначив, що зрушення в роботі щодо пошуку кіберзлочинців є, і вони очевидні. Якщо, наприклад, за 2012 рік до суду було направлено лише 8 кримінальних проваджень щодо фактів таких порушень у Вінниці, то вже за перший квартал цього року таких проваджень стало більше – 10. Загалом, по області, кількість розпочатих справ щодо виявлення фактів порушення у сфері шахрайства через Інтернет становить 24. Тільки за червень було надано 40 доручень на проведення слідчих дій щодо ймовірної підозри у здійсненні схожих злочинів. Наразі 50% з них перебувають на своїй остаточній стадії розгляду.

Як зауважив начальник відділу по боротьбі з кіберзлочинністю та злочинами, його відділ намагається виявляти та скорочувати кількість шахрайських злочинів, які здійснені за допомогою інформаційних технологій.

– Основною нашою ціллю було не стільки вирішення питань, пов’язаних з шахрайством, скільки прийняття рішень щодо виявлення тих чи інших фактів кіберзлочинності. Я можу запевнити, що тенденція до покращення є. Ми намагаємося проводити тренінги, залучати міжнародних фахівців, ЗМІ, здійснювати роз’яснювальну роботу, аби попередити у майбутньому можливі факти схожих ситуацій, – підкреслив Плотиця.

За його словами, до правоохоронних органів, на жаль, звертаються не всі потерпілі від «спритних» рук інтернет-шахраїв. Люди вважають, якщо їх обдурили чи вкрали невелику суму, то непотрібно марнувати свій час заявами чи походами до міліції. А це неправильно, адже кожне шахрайство, кожен потерпілий – це вже привід притягнути до відповідальності всіх «ласих» до чужих грошей.

Слід зауважити, що загалом по Вінницькій області було здійснено 43 випадки здійснення шахрайських посягань на майно мешканців із загальною сумою збитків в 200 тис. грн. Наводячи статистику здійснених злочинів, через мережу Інтернет, Плотиця зауважив, що 70% випадків шахрайств припадають на онлайн-аукціони, які пропонують різні товари за гарними цінами, 20% – на викрадення персональних даних із банківських карток, і ще 10% – на інші види кіберзлочинів.

Начальник відділу боротьби з кіберзлочинністю УМВС Вінниччини вважає, що більшість злочинів можна було б оминути, якби люди були більш обізнані та розуміли всю серйозність схожих випадків.

– Я взагалі вважаю, що більшість злочинів, які стаються через шахрайство в Інтернеті, не мали б такого вагомого місця в реальному житті, якби не самі люди. Всі продовжують надавати свої персональні дані, навіть не перевіряючи кому і навіщо. На жаль, у більшості українців залишається такий аспект як «велика довіра», що і призводить, в результаті, до сумних наслідків.

За словами Володимира Вікторовича, актуальності наразі набувають соціальні мережі, де люди схильні ділитися всім, що пов’язане з їх особистим життям. Це і їхнє місце розташування, контакті дані, особиста переписка, а також інша додаткова інформація, яка стає в нагоді для злочинців. Кожен повинен розуміти всю серйозність ситуації, коли розповсюджуються власні дані. Використовуючи новітні інформаційна технології та глобальну мережу Інтернет, злочинці полегшують собі шлях щодо використання Вашої інформації.

Володимир Плотиця, підводячи підсумок спеціальної операції «Трикстер» та загальну тенденцію виявлення злочинів в Інтернеті, навів кілька основних правил, які допоможуть стати в нагоді кожному, щоб не попасти під вплив шахраїв в Інтернеті:

– по-перше, слід надійно зберігати персональні дані, які стосуються як і банківських карток, так і паролів до різних сайтів;

– по-друге, бути вкрай обережним з використанням банківських терміналів та інших електронних носіїв інформації;

– намагатися зменшити ліміт зняття грошей з карт;

– забезпечити функцію смс-сповіщення про виконування операцій з картками.

І головне, на що наголосив правоохоронець, слід завжди думати про наслідки своєї необізнаності у сфері Інтернет-шахрайства. Пам’ятайте, краще декілька разів перевірити достовірність інформації, сайту, джерела, аніж один раз залишитися обманутим. Довіра – це гарна риса, проте, коли справа торкається матеріальних коштів, слід завжди розуміти серйозність наслідків до яких вона може призвести.

За матеріалами http://news.mistinfo.com

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: