Вбивця в бочці

Мотор несподівано помер – дилер винить власника: мовляв, заливав перший-ліпший бензин і взагалі не стежив за станом машини. Але Михайло Колодочкін і професор Санкт-Петербурзького політехнічного університету Олександр Шабанов знайшли причину.

Вбивця в бочці

Кому ж сподобається, коли свіжа фірмова синтетика раптом перетворюється на густу чорну рідину? Мотору при цьому світить капіталка або взагалі заміна. Сумні наслідки. Яка ж причина? Неймовірно, але нею стало фірмове масло, залите на СТО.

Помилковий слід

Редакційна пошта підказала: найчастіше «хворіють» машини після заливки фірмового масла з бочок, виробленої на серйозних автосервісах. Як там відбиваються від безкоштовного ремонту убитих моторів? Кивають на використання неякісного палива – раз, на потрапляння води або антифризу в масло – два, на відсутність контролю за рівнем масла – три.

Останній варіант відмітається відразу: навіть при дуже малій кількості масла в піддоні воно не має права змінювати свої властивості настільки радикально. До того ж перед очима водія лампа аварійного тиску, допомагає вберегти мотор від роботи насухо. Після доливу ніяких наслідків зазвичай не виникає.

Найпоширеніший хід при відмові в гарантії – натяк на некондиційне паливо. На думку механіків, всьому виною низьке октанове число, надлишок сірки або високий вміст смол. Зауважимо, що все, крім сірки, за нинішніми законами непідсудне. Але ми перевіримо всі три причини.

Паливо – виправдати!

Для дослідів прирекли кілька стендових двигунів ВАЗ-2108, повністю справних. Роздобули 100 л жалюгідного палива: октанове число 89,5, вміст сірки понад 800 ррm (при нормі 150), смол – більше 3,5 мг / дм ³ (повинно бути практично нульове). Погіршили ситуацію, забезпечивши маслу максимально можливий контакт з цією гидотою – відламали бічний електрод однієї з свічок. Тепер частина бензину, що потрапить в непрацюючий циліндр, полетить прямо в картер.

натисніть для збільшення

Самодіагностика мотора обурено відреагувала «чек-енджіном» – ми відвернулися. Мотор трясся і вібрував, але витримав! Більш того, його розтин не виявив жодних проблем. Тиск масла, звичайно, трохи впав, але, як тільки зіпсовану свічку замінили нормальною, стрілка повернулася на колишню позицію. Воно й зрозуміло: бензин – рідина летка і в розігрітій до робочої температури олії довго не живе.

Заміри фізико-хімічних параметрів (ФХП) масла теж не вразили. В’язкість трохи впала: все-таки якісь фракції бензину в ньому залишилися. Лужне число трохи знизилося – з 7,8 до 7,4 мг КОН / г. Кислотне число збільшилося на 0,3 мг КОН / г. Температура спалаху впала помітно – з 224 до 203 °С. Це чітко говорить про те, що бензин в маслі був! Але вбити його він виявився не в змозі.

Відзначимо, що в реальній ситуації приховати подібне знущання над мотором не вдасться: система діагностики залишить незгладимий слід в комп’ютері. Але найчастіше в аварійних ситуаціях цих слідів не виявляли.

Вердикт: бензин визнати невинним!

Підозрюється вода

Взагалі кажучи, вода в масло потрапляє завжди! Вона конденсується з вологого повітря, що поступає в циліндри, і разом з картерними газами змішується з маслом. А ось антифриз може потрапити в олію тільки з негерметичної системи охолодження, причому, як правило, при зупиненому двигуні. Коли він працює, тиск в системі мастила вище, ніж в системі охолодження, а тому прямий шлях антифризу в масло закритий.

Перевіряємо. У справний двигун залили 3 л свіжого масла, а потім бухнули туди цілий літр води. У піддоні негайно утворилася емульсія, а тиск помітно впав. Але мотор все ж працює, нічого критичного не чути і не видно. Більше того, поступово тиск масла починає рости і скоро повернувся на початковий рівень: вода випарувалася, масло відновило початковий стан. Розтин не виявив ніяких жахів, зміни ФХП також в межах похибки. Знімати з гарантії під цим приводом – технічно неграмотно!

натисніть для збільшення

Повторили досвід, замінивши воду антифризом. І знову двигун вижив. Звичайно, якщо піти на принцип і дуже довго їздити з пробитою прокладкою головки циліндра, постійно доливаючи антифриз в бачок, то в підсумку можна добити і масло, і мотор: в останньому накопичаться сліди зіпсованого етиленгліколю. Підсумок – збільшення в’язкості масла, зростання забрудненості. Але це крайній випадок зневажливого ставлення до машини, який не зміг би залишитися непоміченим при діагностиці.

Ми ж хуліганили до кінця і змусили мотор попрацювати пару годин на антифризі замість масла. Розтин показав справжні сталактити бруду, що висять на стінках картера, і калюжу чорної грязі в піддоні. Але вляпатися в таку ситуацію на практиці нереально, і масло тут зовсім ні при чому.

Вердикт: охолоджуюча рідина ні при чому!

Але що ж тоді?

Ага, попався!

Всі спроби “охоронців” гарантії підставити під удар невинних ми відбили, причому не міркуваннями, а результатами реальних експериментів. Але в майже будь-якому детективі діють непримітні фігури, які і виявляються головними лиходіями.

Першого «здали» фахівці-масленщіки. На їхню думку, різке підвищення в’язкості можна пов’язати з швидкою полімеризацією певних компонентів пакету загущающих присадок – через об’ємний перегрів. Невипадково, деякі виробники масел раптом стали давати на семінарах чітку рекомендацію: якщо було перегріте – терміново замінювати.

Перегріти масло? Це ми запросто! Відключили зовнішній обдув двигуна і підібрали відповідний режим роботи. До речі, на відміну від більшості автомобілів, в нашому температура масла в піддоні постійно виводиться на панель управління. Ось вона піднялася градусів на двадцять-двадцять п’ять, чекаємо …

Два зразки масел відпрацювали нормально, витримавши і це. А от третє раптом стало помітно густіти, в ємкості для зливу незабаром зібрався той самий «гудрон», який ми спостерігали на стінках убитих моторів. На внутрішній поверхні блоку і на бічних поверхнях поршнів забруднень теж виявили значно більше, ніж зазвичай. І підвищений угар, і падіння лужного числа – все в наявності!

Так, одного пов’язали. Але особливої ​​радості при цьому не відчули. Як власнику звичайної машини відстежити реальну температуру в піддоні? Адже тільки на спортивних машинах є такий датчик, та й то не на всіх. Надія тільки на виробників масел: вони повинні відчувати свою продукцію, провокуючи подібні ситуації!

Вбивця в бочці
натисніть для збільшення

А другий злодій весь час був на виду – за законами жанру! Колись його виявив один з читачів, який помітив в купленій каністрі крутого масла незрозумілий осад. Тоді на наш запит технічний спеціаліст представництва цієї фірми відреагував миттєво:

«Цим повідомляю, що в моторних і трансмісійних маслах допускається присутність незначної кількості осаду. Він може бути викликаний … асоціацією дрібнодисперсних частинок каталізатора, що мають розмір менше, ніж пори заводського фільтруючого елемента. Ці опади … можуть мати колір аж до чорного. Зустрічаються рідко і, як правило, тільки в тих партіях олії, які були виготовлені відразу після перезавантаження свіжого каталізатора в апараті. На експлуатаційні характеристики товарного масла впливу не становлять … в процесі роботи знову переходять у дрібнодисперсний стан».

Іншими словами, один з головних світових виробників масел зізнався в можливості порушення технології виробництва. Але спасибі за підказку! Нагадуємо: каталізатор використовують для управління реакціями, що протікають при отриманні базового гідрокрекингового масла. У готовому продукті він може залишитися тільки внаслідок неякісної фільтрації. І саме він прискорює неконтрольоване окислення масла, здатне викликати його смерть!

Що ж, ми роздобули гранули каталізатора, подрібнили їх до розміру згаданих вище «дрібнодисперсних часток», змішали з хорошою синтетикою 5W-30 – і через півгодини побачили: ось він, злобливий осад! Потім залили це масло в черговий піддослідний мотор і почали цикл. Через двадцять годин тиск впав, а масло на щупі стало помітно густіше. Вже через 40 мотогодин випробувань тиск зовсім зник. Вбивця знайдений!

Розтин, обмір, огляд. Перше, що кинулося в очі: з вихідних 4 л масла в підставлену ємність вилилося від сили півтора. І це за «пробіг», еквівалентний менше ніж 3000 км реального! Колір жутковато чорний. А тиск впав тому, що основна частина порошку осіла в каналах і практично закупорила систему змащення.

Для порядку – аналіз ФХП масла, що попрацювало з «нешкідливим» порошком. В’язкість, спочатку становила 11,2 сСт при 100° С, збільшилася до 17,9 сСт. Тобто масло, спочатку перебувало в класі SAE-30, перескочило у SAE-50. Кислотне число збільшилося більш ніж на 2,5 мг КОН / г. Нагадаємо, що при останній ресурсної експертизі за 180 мотогодин зразки масел збільшували свою кислотність всього на 0,75-1,0 мг КОН / г! А це, при кімнатній температурі не хотіло стікати зі стінок – такого ми ще не бачили. Отже, «нешкідливий» порошок каталізатора за короткий час угробив масло і мотор. Та так, що навіть капіталка йому не допоможе.

Звичайно, для прискорення експерименту ми ввели досить багато шкідливого порошку. Але згадайте: більшість випадків загибелі моторів відбувалося при заправці бочковим маслом на СТО! І якщо в тару спочатку було залито брудне, погано відфільтроване масло, то по повній програмі дістанеться тому, хто сьорбне пайку з дна, де вже не масло з осадом, а, скоріше, осад з маслом.

Обвинувальний висновок

Ви не почуєте від нас призову не купувати масел фірм А, В і С та розкуповувати масло фірми D, тому як воно ніколи не «хворіє». Ми не стрілочника шукали, а досліджували проблему. До того ж 10 000 машин можуть щасливо їздити на маслі фірми А, а от 10001-я потрапить в неприємну ситуацію.

Сподіваємося, що виробники масел уважно вивчать наші висновки. Ми виявили тільки дві причини біди, але скільки їх ще? Поки ж рекомендуємо скористатися «методами самооборони», які допоможуть в критичній ситуації врятувати двигун. А в ході однієї з найближчих експертиз ми окремо проаналізуємо стійкість олій до розкритим нами лиходійства.

Методи самооборони: теорія і практика

Хоча б раз на тиждень перевіряйте рівень і стан моторного масла по щупу. Різке збільшення його витрати, а також раптове розрідження або, навпаки, загусання – ознака серйозної небезпеки! Застосовувати порівняльний метод бажано при однаковій температурі. Зрозуміло, влітку це простіше. Взимку ж краще використовувати крапельний метод (краплинна проба).

Купивши каністру масла, дайте їй постояти деякий час і впевніться у відсутності осаду. Зазвичай його можна побачити завдяки прозорій мірній смужці на каністрі.

Намагайтеся не перегрівати двигун! Пам’ятайте, що об’ємний перегрів масла найбільш вірогідний влітку, при довгому стоянні в пробках або в далеких швидкісних перегонах. У цих умовах перевіряйте масло частіше.

Краплинна проба

На будь-який пористий папір (оптимально – шматочок фільтру для кавоварки або хоча б шматочок газети) з масляного щупа холодного двигуна капніть крапельку масла. Якщо вона швидко розпливеться по папері, утворивши кілька концентричних кіл, то масло живе. А ось якщо воно не захоче розтікатися і залишиться чорною краплею в місці падіння – терміново замінювати!

За матеріалами ЗР

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: