У Вінниці друге пришестя лідерів колишнього «Білого братства»

У Вінниці друге пришестя лідерів колишнього «Білого братства», що колись гриміло на всю країну.

Вперше з 1993 року у Вінниці були помічені лідери секти «Біле братство». Два тижні тому в одному із залів, розташованих на вулиці Соборній, вони організували виставку картин своєї наставниці. Правда, нині адепти секти іменують себе по-іншому, але очолює організацію колись засуджена Марина Цвігун.

Марина Цвігун  Читайте також у Енциклопедії шахрайств та лохотронів
– Марина Цвігун

Її послідовники вже не ходять у білих довгих одежах, не говорять про кінець світу, але й, судячи з усього, не ховаються на «конспіративних квартирах». Хоча конспірація в їх діях є.

Як показує практика, активізація діяльності так званих нових релігійних течій традиційно пов’язана із сезонністю. Принаймні, з календарною. З настанням весни в обласний центр “підтяглися” іногородні місіонери та проповідники різних релігійних течій.

Закон України “Про свободу совісті” наділяє місцеву владу повноваженнями, перевіряти тих, хто планує вести релігійну діяльність в публічних місцях, приміщеннях комунальної і держвласності. На підставі таких перевірок влади видають дозвіл на організацію зібрань та інших заходів у межах регіону. Законодавство передбачає, що за  цим дозволом повинна звернутися легальна місцева релігійна організація, тобто юридична особа.

Як пояснює начальник відділу релігій Вінницької обласної адміністрації Ігор Салецький, подібний формат дозволяє потім спитати з конкретної організації в разі допущених приїжджим місіонером порушень. Саме так після усіх дозволів проповідники збирають зали в ЖЕКах, музеях, бібліотеках та інших об’єктах соціальної інфраструктури.

Разом з тим, з початку березня у Вінниці зафіксовані вже три випадки, коли місіонери “працювали” нелегально. Перші два схожі лише тим, що якісь кияни та львів’яни орендували приміщення одного з вінницьких музеїв. Спочатку там зібралися послідовники близького до кришнаїтів орієнталістського течії “Харібол”. Крім прослуховування лекцій, вони співали мантри і медитували. Слідом за ними – 9 березня – для зібрань це ж приміщення використовували послідовники пророцтв Матері Миру від якогось блаженного Іоанна. Суть цієї релігії полягає у вивченні астрології Гіпербореї, практики богомілів і пророцтв про явище Матері Світу.

Як пояснює Ігор Олександрович, офіційно зареєстрованих у Вінниці “представництв” у цих релігійних течій немає. Фізичним особам видати дозвіл на проведення заходів місцевій владі не дозволяє закон, тому місіонери ігнорують отримання дозволів, просто домовляючись з адміністрацією установ про знімання приміщень. По суті, нелегально.

А директори та орендатори приміщень, які знаходяться у комунальній власністю, радо надають в суборенду що б підзаробити.

У третьому епізоді ситуація виявилася навіть дещо курйозною. Без відома керівництва установи приватним особам дозволили використовувати зал для … виставки картин. На тротуарі вул. Соборній жінка протягом двох днів роздавала флаєри із запрошенням відвідати експозицію. Зацікавилися нею тележурналісти місцевого ТРК, а коли почали знімати сюжет, зрозуміли, що цілі організаторів далекі від мистецтвознавчих.

– Як тільки нам стало відомо, що під прикриттям виставки проводиться проповідницька робота, експозиція була закрита, – розповідає Ігор Салецький. – На сьогоднішній день достовірно відомо, що до неї мають відношення послідовники сумно відомої керівниці “Білого братства” Марії Деві Христа, яка тепер називає себе Вікторія Преображенська. Особисто вона, за нашими відомостями, у Вінницю поки не приїжджала, на виставці були тільки її картини.

Кому цікаво, може порівняти зовнішність Марії Деві Христос і Вікторії Преображенської. Одна особа, хіба що десять років потому … Нагадаємо, ця жінка запам’яталася українцям тим, що разом з Ю. Кривоноговим і В. Ковальчуком в 1990-91 роках активно розвивала ідею порятунку в “Білому братстві”. Тисячі людей тоді залишали свої будинки, а багато хто просто продавав квартири, щоб віддати гроші на благо громади. “Білі” брати і сестри жили в тісних хатках, спали кілька годин на день, а в решту часу молилися і агітували всіх перехожих вступати в їх секту. Восени 1993-його Марія Деві, вона ж Марина Цвигун, оголосила про кінець світу і спасіння через самоспалення. Для цієї мети вони привели людей в білих руб’ях до собору Святої Софії в Києві. Тільки втручання міліції запобігло тоді самі непередбачувані наслідки того загального психозу. Хоча правоохоронці і розуміли, що практично всі “Біле братство” знаходилося під дією психозу, і до людей застосовувалися різні техніки впливу, довести це в суді ніхто не зміг. У підсумку М. Цвігун засудили до 4 років позбавлення волі … за хуліганство.

Вийшовши на свободу в 1997 році, Марина Цвігун хотіла виїхати до Нідерландів, але їй відмовили. З 2006-го року жінка проживає в Москві під ім’ям Вікторії Преображенської. Вона нібито кілька разів намагалася відродити “Біле братство”, в 2010-му їй це вдалося. Тепер вона малює і пише, а за походи в маси відповідають її учні. Потрібно віддати належне прихильникам “нової месії”, вони вміють тримати язик за зубами. Як зізнається Ігор Салецький, ті, хто організовував виставку 11-12 березня на Соборній, називали себе екскурсоводами. Вони лише розповідали про картини. Не більше того.

– Була створена відповідна атмосфера – картини з космічною тематикою і “космічна музика” дозволяли робити відбір відвідувачів. Я знаю, що деяких з них запрошували на закриті “вечірки”, де, як правило, людям і нав’язують “своє” бачення. На жаль, де відбувалися ці збори, з’ясувати не вдалося, – пояснює експерт.

У Вінниці друге пришестя лідерів колишнього «Білого братства»

Що дивно, доктрина – філософія та постулати навчань – “блаженного Іоанна” і “Вікторія Преображенська” практично ідентичні. Вони об’єднують деякі елементи християнства, індуїзму і буддизму, але зводяться до якогось божества Ра і прабатьківщині людства, зокрема слов’ян, в сузір’ї Сиріуса. Судячи з веб-ресурсу Марини Цвігун, вона робить ставку на поезію і живопис під музику, введення в стан трансу і інші технології впливу. Аналогічний підхід і у її духовного партнера. До речі, в бутність “Білого братства” у Марії Деві Христос теж адже був свій “блаженний Іоанн”, тому не можна виключати, що і зараз вони діють злагоджено. Одні збирають вінничан 9-го, другі – починаючи з 11-го …

Судячи з усього, послідовники “космічних” течій ще повернуться до Вінниці. Не виключає цього й Ігор Салецький. Правда, він зазначає, що не може контролювати всіх керівників установ, які “роздають” свої приміщення під богослужіння. Тому попередити “вербування” в подібні секти фактично неможливо.

За матеріалами real-vin.com та 20minut.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: