Чому в України з МММ офіційно немає проблем. Зате проблеми є в українців

Що ж це за люди — вкладники МММ? Яку небезпеку вони та їх натхненники представляють для фінансової системи і держави, а також для кожного з нас з вами особисто?

Хіба тобі не здавалося іноді, що ти народжений для чогось більшого?
Не для тієї сірості і безпросвітності, які оточують тебе сьогодні?
Коли ти змушений горбатитися з ранку до вечора на чужого дядю і отримувати за це якісь жалюгідні подачки, гроши?
І витрачати на це все своє життя! Єдине, адже іншого більше не буде!! Ніколи!
Здавалося? Тоді тобі сюди …

Це не фрагмент проповіді релігійної секти. І навіть не передвиборна «агітка» політичної партії. Такими зомбувальними роздумами-закликами організатори фінансової піраміди МММ через свій сайт збирають новобранців.

Чому в України з МММ офіційно немає проблем. Зате проблеми є в українцівІніціатори МММ-проекту стверджують, що вже завербували до своїх лав 35 млн. осіб, з яких начебто 2 млн. — українці. Наскільки ці дані реалістичні? В принципі, заради піару «зі стелі» можна взяти і більше …

Сумніви у правдивості наведеної статистики посилює те, що після оголошення краху МММ-2011 в червні, особливої паніки серед населення не було. З цього приводу більше шуміли ласі на сенсації ЗМІ. Хоча «тишу» можна пояснити і тим, що сучасна МММ орієнтована в тому числі (насамперед?) на інтернет-покоління, яке схильне виявляти протестні настрої максимум у вигляді обурливих коментарів на віртуальних форумах.

Учасники МММ: «досвідчені» гравці або неосвічені жертви?

У різних представників експертного співтовариства і держструктур свої пояснення щодо МММ-манії. Так, за словами старшого наукового співробітника Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук Тетяни Бєлавіної, у фінансові піраміди людей затягує, перш за все, бажання отримати швидкі та легкі гроші, схильність вірити в дива у стресових умовах існування (що, власне, і маємо на сьогоднішній день).

Експерт виділяє три основних типи МММ-вкладників:

  • цинічні персони, які прагнуть першими вскочити в потяг, щоб зібрати вершки, збагатившись за рахунок інших;
  • самовпевнені особи, які свято вірять, що їх неможливо обвести навколо пальця, і вони отримають бажане наперекір будь-яким ризикам;
  • відчайдушні люди, які у важкий час сподіваються на що завгодно, що їх хоча б гіпотетично може врятувати-підтримати.

Радник ж глави Держспоживінспекції Михайло Стрельников схильний вважати, що ключовою передумовою для популярності фінпірамід є низький рівень фінансової грамотності населення. А відкрити очі людям можна тільки через поліпшення їхніх фінансових знань.

«Багатьом дорослим в даному питанні більше потрібна не наука, а психологічна допомога. А молодь дійсно треба застерігати, як і у випадку наркотиків», — уточнює цю думку директор юрдепартаменту Національного банку України Віктор Новиков.

На думку заступника голови правління «Ерсте Банку» Світлани Черкай, популяризації фінансових пірамід сприяє криза і зниження довіри населення до класичних інвестиційних інструментів. І тут для багатьох людей «гачком» стає ілюзорна прозорість, «чесність» пропозицій шулерів. Так, ініціатори МММ не тільки докладно описують ймовірні виграші, але й відкрито говорять про ризик втрати грошей.

«Не можу погодитися, що в суспільстві наступило повне розчарування або відсутній інструментарій для інвестування. Обсяги вкладів населення та фізичних осіб ростуть по банківській системі в цілому», — опонує голова правління «Дочірнього банку Ощадбанку Росії» Ігор Юшко. Він схиляється до варіанту, що більшість людей несе гроші в МММ не через мізерні знання, а тому що вони за своєю природою є гравцями.

Подібна точка зору і у голови наглядової ради Platinum Bank Юрія Блащука. На його думку, підвищення фінграмотності громадян навряд чи захистить їх від аферистів, адже завжди знайдуться люди, охочі зіграти в рулетку. Але фінансист наголошує, що банкам, зокрема, вигідно сприяти освіті клієнтів, всупереч поширеним стереотипам. «Ми розуміємо, що, підвищуючи фінансову грамотність населення, ми підвищуємо якість кредитного портфеля і наші доходи», — констатує фінансист.

Держрефлексії: між «не можемо», «не вміємо», «не хочемо»

На МММ нового зразка українська влада вже півтора роки реагує досить мляво. Номінальна підстава — неврегульованість «пірамідного» питання на законодавчому рівні. Вся активність, наприклад, правоохоронців досі зводилася до попередження громадян, мовляв, нести гроші в МММ — ризиковано.

«Важко боротися із злочинністю, не маючи законодавчо розробленої схеми. Зараз за організацію фінансових пірамід не передбачена ні кримінальна, ні адміністративна відповідальність», — виправдовує рідне відомство представник Департаменту державної служби по боротьбі з економічною злочинністю МВС Анатолій Шкаберін.

А ось партнер юркомпанії «Ільяшев і партнери» Максим Копейчиков переконаний, що в рамках чинного законодавства боротися з фінансовими пірамідами все ж реально. Скажімо, класифікуючи ці схеми як шахрайство (ст. 190 Кримінального кодексу). До речі, російські стражі закону саме під таким «соусом» вже намагаються притягати до кримінальної відповідальності МММ-організаторів (правда, не найвищого штибу).

Справедливості заради відзначимо, що не тільки МВС, але й інші держструктури фактично проігнорували МММ. Як повідомляла Нацкомфінпосуслуг у вересні минулого року, МММ-2011 не надавався статус фінустанови. А значить, комісія тут як би не при справах …

В кінці травня-2012 НКЦБФР також подала сигнал, що не буде відповідати за наслідки МММ-2011, виправдовуючись тим, що це «формування» не випускало цінні папери …

З метою формування законодавчої бази для боротьби з фінансовими пірамідами в минулому році у Верховну Раду був внесений законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо впровадження електронних грошей та запобігання створення фінансових пірамід». У документі серед іншого було дано визначення зазначеного поняття. Також вносилися доповнення в статті 190 і 222 Кримінального кодексу, завдяки чому «пірамідні» явища можна було б чітко класифікувати як шахрайство.

Однак у березні 2012-го законопроект відхилили і зняли з розгляду. Перед цим Головне науково-експертне управління ВР у своєму висновку щодо документа відзначило: «Питання запобігання створенню фінансових пірамід прописано досить поверхово». Такої ж думки дотримується і Юрій Блащук: «Документ був досить сирий. Там багато моментів, які не можна було запускати в Раду».

У липні 2012 року Нацкомфінпослуг оприлюднила проект змін до Кримінального кодексу, якими пропонується доповнити статтю 190-1 позицією про те, що створення, сприяння діяльності, пропозиція участі, реклами пірамідальної схеми буде каратися громадськими роботами до 240 годин, виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до трьох років. Якщо злочин буде скоєно повторно або за попередньою змовою осіб, покарання буде суворішим: виправні роботи на строк від одного до двох років, обмеження волі до п‘яти років або позбавлення волі до трьох років.

Максим Копейчиков вважає, що правомірність втручання держави у стосунки між учасниками МММ (фізособами) досить сумнівна, якщо враховувати, що більшість людей несе гроші в піраміду добровільно. На думку правознавця, латентна боротьба з цим явищем шляхом підвищення фінграмотності населення — більш коректний і адекватний варіант.

Коментуючи ж слова Михайла Стрельнікова про те, що Держспоживінспекція якраз планує цим питанням зайнятися і навіть розробляє відповідну програму, юрист зазначає, що краще було б, щоб просвітницьку роботу вели громадські організації. Адже навіть якщо корисну інформацію буде представляти держава, громадяни можуть поставитися до неї негативно, враховуючи кризу довіри до держінституту.

У цьому сенсі вельми показовим може бути і саркастичне висловлювання самого Мавроді. «Серед українських учасників, до речі, сплеск останнім часом після виступу вашої влади. Судячи з усього, негативні відгуки вашої влади — найкраща реклама. Особливо почався сплеск після того, як ваш прем’єр відчитав піраміду, — розповідав комбінатор ще в жовтні 2011 року. — От добре б ще й президент висловився, тоді, напевно, в МММ вся Україна дружно вступить». У кожному жарті, якщо це був жарт, є частка правди …

Ректор же Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко категорично не згоден з тим, що держава повинна лише «делікатно» боротися з фінансовими пірамідами. «У англосаксонському праві, якщо будь-яке явище  не підпадає під правову норму, але порушує справедливий порядок речей, воно припиняється будь-яким чином — правовим і неправовим. Тому в США цим займається не поліція, а ЦРУ і ФБР. Будь-який натяк на захоплення майна громадян злочинним шляхом там жорстко присікається, якщо є хоч якісь зачіпки. У нас же можна відбирати мільйони, і це нібито нічия справа», — констатує екс-заступник голови НБУ.

Компромісну стратегію держполітики в питанні фінпірамід описує Ігор Юшко. Банкір відзначає, що, наприклад, МММ має чимало спільних рис з лотереями. А значить, держава може ставитися до цього явища саме як до лотереї.

«Такий вид діяльності в Україні ліцензований, і законодавство досить добре прописано. Заклади без ліцензії несуть відповідальність. Якщо є бажання реально працювати з цією проблемою, то з урахуванням того, що наближаються вибори і чекати зміни закону буде потрібно як мінімум півроку, то можна знайти способи впливу на рівні чинного законодавства», — переконаний екс-міністр фінансів України.

Банки: один у полі — воїн?

Фінансові піраміди, подібні МММ, несуть ризики не тільки їх учасникам, які можуть втратити заощадження, але і фінансовій системі.

Справа тут не тільки, скажімо, в гіпотетичній спробі «завалити» банківські установи раптовим обнуленням рахунків, але і в зниженні довіри до фінустанов, дискредитації їх як суспільних інститутів. Чого варті, наприклад, майже пропагандистські твердження, що всі банки, кредитні спілки, страхові компанії і т.д. працюють за принципом фінансових пірамід? Мовляв, вони також розраховуються зі старими вкладниками, залучаючи нових.

«Намагатися порівнювати піраміди з фінансовими установами некоректно — у цих явищ абсолютно різна природа, — коментує І.Юшко. — Це не так з тієї простої причини, що ці установи, зокрема банки, проводять активні операції, кредитують, тобто вони заробляють гроші».

На думку головного юриста НБУ В.Новікова, в роботі деяких легальних фінінститутів, в принципі, може виявлятися «пірамідальність». Але функція регулятора якраз і полягає в тому, щоб боротися з такими явищами. «Всім відомі приклади в США, коли корпоративні пенсійні фонди мали елементи пірамід», — нагадує представник центробанку.

За словами ж О.Савченко, чи не головний недолік фінансових пірамід полягає в тому, що вони заважають банкам виконувати їх базову функцію — фінансово підживлювати економіку. «Чим більше люди інвестують в піраміди, тим менше грошей йде в реальний сектор. Тобто гроші не виконують суспільно-корисну дію», — резюмує експерт.

Відзначимо, що на МММ-активність вітчизняні банки відреагували досить по-різному. Одні оголосили, що блокують онлайнові платежі, якщо бачать ознаки їх участі в піраміді. Інші встановлюють високі комісії. Які, однак, у клієнтів не надто відбивають бажання долучитися до МММ-спільноті. «Потік грошових платежів впав незначно. Розміщуючи 1000 грн., Люди платили за це 200 грн., Не маючи жодних сумнівів у тому, що вони роблять», — розповідає С.Черкай.

У будь-якому випадку очевидно, що єдина і монолітна «антімавродівска» банківська коаліція не сформувалася. Більшість учасників ринку схилилися до позиції, що переказ коштів на МММ-рахунки — приватна справа клієнтів. А втручання в цей процес — порушення законодавства.

У той же час А.Шкаберін розповідає, що правоохоронні органи направляли в банки запити про надання інформації про розкриття банківської таємниці груп МММ. «Ми отримали відмову», — говорить представник МВС.

Але Ю.Блащук відзначає, що в разі звернення правоохоронців в Національну асоціацію банків України, незважаючи на делікатність питання (враховуючи законодавчі обмеження), можна спробувати знайти легальні формати співпраці. «Банки готові до такої роботи», — підкреслює заступник голови ради Набу.

А караван іде …

На початку серпня С.Мавроді оголосив, що має намір створити в Україні політичну партію і взяти участь в парламентських виборах. За його словами, прийшов час посилювати ідеологічну роботу, оскільки МММ покликане змінити світ … Але, очевидно, з партією все ж, як мінімум поки, не склалося. Термін подачі документів для реєстрації кандидатів у народні депутати закінчився, а про вступ в кампанію МММ-партії щось не чутно. Правда, можливо, прихильники Мавроді серед численних мажоритарників? ..

Як констатував завідувач лабораторії соціально-психологічних технологій Інституту соціальної та політичної психології АПН України Павло Фролов, деякі люди вважають МММ альтернативою держструктурам.

Прихильники ж конспірологічних теорій відзначають в цьому контексті, що саме небажання російської держави в 90-х роках отримати собі потужного внутрішнього конкурента, спонукало Кремль прискорити падіння піраміди. Особливо, мовляв, таке бажання розігрілося після того як С.Мавроді пригрозив скликати всенародний референдум про довіру до влади.

Сьогодні засновник МММ такі гучні заяви вже не робить. Чому? Час ще не прийшов? Чи немає тієї потужності, яка колись була? А може, якщо продовжити лінію теорій змов, він з владою — заодно? І саме тому з паном Мавроді та його дітищем занадто активно не борються фактично ані в Росії, ані в Україні?

За матеріалами Вкурсе

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: