Як відрізнити інспектора ДАІ від афериста. Поради гостям Євро-2012

Вже через лічені дні Україну наповнять тисячі іноземних туристів-уболівальників. Європейський чемпіонат з футболу зовсім близько: перший матч у Києві відбудеться вже 11 червня.

Про те, які умови для гостей Євро-2012 створено в аеропортах, на автомобільних і залізничних вокзалах, говорилося і писалося чимало. А ось як поводитися у нашій країні євротуристам, які приїхали подивитися футбол на своєму автомобілі, питання більш загадкове. Українські автомобілісти знають не із чуток, скільки небезпек таїть у собі вітчизняна дорога: від вибоїн на трасах і неадекватних «їздунів» до псевдодаішників-вимагачів. І якщо про жалюгідний стан українських доріг і невисоку культуру водіння іноземці вже, мабуть, чули, то про таке явище, як удавані дорожні поліцейські, знають не всі навіть в Україні.

По темі: ДАІ попереджає про самозванців на дорогах

А між тим удавані даішники щорічно у розпал курортного сезону «пасуться» на трасах, віддаючи перевагу особливо південному, у тому числі кримському, напрямку, і вимагають гроші у довірливих іноземців, які свято вірять, що їх обібрали представники влади. На жаль, абсолютно не виключено, що напередодні Єврочемпіонату вони активізують свою діяльність на інших дорогах – популярних у зарубіжних уболівальників.

По темі: У Дніпропетровській області затримано псевдодаїшників

Отже, хто ж такі удавані даішники? Це звичайні аферисти, які видають себе за представників Державтоінспекції (дорожньої поліції). Вони одягають форму, схожу на міліцейську, зупиняють водіїв на автомобілях з іноземними номерами і під приводом того, що водій порушив Правила дорожнього руху, вимагають гроші. Часто – чималі…

Ми звернулись до Департаменту ДАІ МВС України з проханням роз’яснити, як відрізнити справжнього даішника від удаваного. Згідно з отриманою інформацією, співробітники підрозділів ДПС можуть здійснювати спостереження за дорожнім рухом «при пішому патрулюванні, на службових транспортних засобах, що мають спеціальну кольорографічну розмальовку, або ж без такої розмальовки в особливих випадках, при проведенні оперативно-профілактичних відпрацювань».

Додамо від себе: вкрай рідко в Україні співробітники ДАІ працюють на авто без розпізнавальних міліцейських знаків: мигалок на даху і жовто-синьої, як прапор України, смуги на бортах машини. Якщо вас зупинив співробітник ДАІ і біля нього стоїть машина без спеціальних розпізнавальних знаків, слід бути насторожі: можливо, це аферист, адже міліцейську форму, на відміну від автомобіля зі спецзнаками, можна купити у магазині. І не забудьте, що на міліцейських машинах сині номерні знаки, а не білі, як на всіх інших.

У Департаменті ДАІ наголошують: зупинивши автомобіль, співробітник Державтоінспекції «зобов’язаний привітатися, чітко і зрозуміло відрекомендуватися, а саме: назвати свою посаду, звання та прізвище. Потім інспектор зобов’язаний повідомити про причину зупинки транспортного засобу та/або суть вчиненого водієм правопорушення».

Звертаємо увагу читачів, що тільки після вищеописаних дій даішник може «вимагати у водія пред’явити водійське посвідчення, реєстраційний документ на автомобіль і поліс обов’язкової страховки цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Іноземцям замість поліса «автоцивілки» потрібно мати при собі «грін-карту», ​​ це та ж «автоцивілка», але для нерезидентів.

Термін «пред’явити» означає показати документ так, щоб інспектор зміг його прочитати. Тобто передавати уруки міліціонерові папери не обов’язково.

Важливо також, що співробітник ДАІ «на вимогу водія зобов’язаний пред’явити власне службове посвідчення». Якщо з’явилися сумніви у «справжності» даішника, то ви маєте повне право попросити у нього документи. Якщо не представить, значить, можете з повним правом їхати геть.

У ДАІ також прояснили і момент, який стосується зовнішнього вигляду їхніх співробітників: «Працівники ДПС, які заступали у наряд, повинні мати: охайний зовнішній вигляд, справне спорядження, єдиний формений одяг відповідно до сезону, світловідбивну екіпіровку, нагрудний знак, табельну вогнепальну зброю, жезл». Звідси висновок: якщо співробітники ДАІ одягнені не однаково, скажімо, один у кітелі, а інший тільки у форменій сорочці, або ж у них немає нагрудного знака, а у кобурі не видно зброї, це теж привід насторожитися. Не обов’язково це шахраї. На жаль, у нашій країні буває так, що недбайливі співробітники ДАІ після завершення чергування здають табельну зброю і йдуть на дорогу «заробляти»…

Отже, що ж робити, якщо у водія з’явилися сумніви стосовно повноважень людей у ​​ формі?

Керівництво ДАІ рекомендує у такому разі дзвонити у міліцію за екстреним безкоштовним номером 102. Якщо ваші побоювання підтвердяться, у ДАІ обіцяють «негайно вжити заходів щодо затримання осіб, причетних до правопорушення».

До речі, шахраї, у разі їхнього упіймання, ризикують сісти за грати на строк до трьох років. «Псевдоінспектори – це звичайні аферисти, які несуть відповідальність за частиною першою статті 353 Кримінального кодексу (самовільне присвоєння владних повноважень). Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді штрафу до ста неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, арешт строком до шести місяців або обмеження свободи строком до трьох років», – підкреслюють у ДАІ.

По темі: Намагаючись уникнути затримання, псевдодаішник кинувся на міліціонерів із ножем

Гостям Євро необхідно також запам’ятати, що в Україні штрафи на місці не стягуються, а платяться тільки шляхом перерахування готівкових або безготівкових грошей на спеціальний банківський рахунок.

Але що робити іноземцю, якщо він дійсно порушив Правила дорожнього руху і був за це зупинений інспектором ДАІ? Варто платити штраф, чи ж можна просто втекти на батьківщину?

Відкрутитися від покарання не вдасться, запевняють у Державтоінспекції. «Іноземці, особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах (крім тих, хто має дипломатичний імунітет). Під час оформлення матеріалів про скоєне іноземцем або особою без громадянства правопорушення їй рекомендується вирішити всі питання щодо провадження адміністративної справи за місцем вчинення правопорушення». Говорячи простіше, не затягувати зі сплатою штрафу, а звернутися до найближчої банківської установи і обов’язково зберегти квитанцію про сплату.

По темі: З початком курортного сезону на українських дорогах активізувалися шахраї

Липові даішники “доїли” росіян дорогою до Криму (ті не розрізняють справжню форму працівників ДАІ)

У Дніпропетровській області псевдодаішники замість радара використовували фен для сушіння волосся

Закон також зобов’язує співробітників ДАІ «розглянути і виконати постанову у справі про таке адміністративне правопорушення у найкоротші терміни».

Якщо ж іноземець, який отримав на руки протокол про порушення ним Правил дорожнього руху, спробує виїхати додому, не сплативши штраф, його автомобіль можуть затримати на кордоні до тих пір, поки він не розрахується за проступок.

По теміВ Одесі затримали афериста-ДАІшника

Обережно! “Екологи” на дорогах!

Одним словом, будьте пильні, адже на гачок псевдодаішника може попастися не тільки довірливий іноземець, але і будь-який вітчизняний автолюбитель. Заодно нагадуємо кілька відомих більшості українців, але, можливо, нових для іноземців фактів.

– Звинувачення у перевищенні допустимої швидкості повинно бути обов’язково підтверджене показанням спецприладу, а саме фотографією з номерним знаком автопорушника та інформацією про швидкість у момент фіксації знімка.

– Якщо співробітники міліції просять вас відкрити багажник авто, знайте, що, відповідно до української Конституції, автомобіль – приватна власність, якій гарантується недоторканість. Тому процедура огляду багажника повинна супроводжуватися складанням протоколу про огляд транспортного засобу. При ньому мають бути присутні двоє понятих. І головне, для такого огляду у міліціонерів повинні бути дуже вагомі підстави. Наприклад, інформація, що схожий на ваш автомобіль перевозить незаконний вантаж. Як показує практика, коли у міліціонерів немає вагомих підстав для огляду авто, вони на ньому перестають наполягати, як тільки ви заводите мову про складання протоколу і понятих.

– Якщо вас звинувачують у тому, що ви керуєте автомобілем, перебуваючи у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння (а це не так), пам’ятайте, що доказом обвинувачення може служити тільки висновок медичної експертизи, а не заяви співробітника міліції і навіть не показання приладу-алкотестера, наявного у розпорядженні співробітників ДАІ.

На закінчення побажаємо гостям Євро-2012 приємних подорожей по Україні, справжнім співробітникам ДАІ – розуміння і терпіння, а аферистам – пильних водіїв.

За матеріалами for-ua.com

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: