Плацебо

Опозиція відмовилася від ризикованої боротьби за стратегію (виборчу модель) і зосередилася на тактичних пунктах процедури наступних виборів. Незмінна ахілесова п’ята Тимошенко-політика: стратегія – ніщо, тактика – усе.

ПлацебоВіра в одужання помножена на самообман і самонавіювання можуть творити чудеса. Медики, які працювали в охопленому війною Афганістані, розповідали історії з власної практики. Ліків не було, а хворі місцеві мешканці йшли до них з останньою надією на одужання. Доводилося деколи давати простий аспірин, а деколи – звичайну дистильовану воду і дуже часто ці люди одужували і приходили подякувати. Це називається ефектом плацебо.

Ця «пустушка» сьогодні – остання надія і влади, і опозиції, і радянського народу, в Україні сущого.

Одноосібна вертикаль Гаранта і дивовижні апендикси та придатки у вигляді уряду та парламенту вірять, що ситуація кипіння гніву й невдоволення сама собою розсмокчеться, от лише налагодиться правильна інформаційна політика, коли «реформатори» навчаться правильно переконувати людей, будуть частіше давати прес-конференції і заведуть собі у Фейсбуці сторіночки, зустрічатимуться із блогерами і ходитимуть по п’ятницях на ток-шоу. Словесне геббельсівське плацебо через «зомбі ящик» обов’язково допоможе абсолютній владі абсолютно безперешкодно владарювати вічно й переобиратися до кінця світу. Яке ж чудо-плацебо подають до столу в державі Межигір’я не відомо, але ефект потрясаючий: перший пацієнт держави вірить у життя вічне і свою вічну владу.

Масове вживання плацебо перорально та перанально відбулося і в стінах імпотентного парламенту.

Прийом називається «кидалово по-донецьки». До нині совковою вертикаллю застосовувалася тактика повзучого бульдозера. А зараз владі вперше вдалося провести подвійний кидок через бедро – на лопатках критики з ЄС і внутрішня опозиція.

Схема розводки проста, як і всякий пацанячий лохотрон. Спочатку необхідно закошмарити лохів. Єфремов подає проект закону про вибори по-ківалово-підрахуйській моделі, злодійкувато підмінивши проект, який бачили експерти Євросоюзу. Венеційська комісія втрачає дар мови, недобитки опозиції в паніці. Усе пропало! Крок другий – руками лохів витягаємо печені каштани з тліючого вугілля. Для замулення очей ЄС була створена депутатська комісія з опозицією, яка від страху повної єфремівщини двома руками підтримала закон виборів від Януковича. Папка в дамках. Європа вимушено прихвалює демократизм донецької хунти, яка пішла на «діалог і компроміс», а опозиція тішиться, як дурень цвяшком, що їх остаточно не кинули. Усі задоволені. Масовий ефект плацебо.

Опозиція відмовилася від ризикованої боротьби за стратегію (виборчу модель) і зосередилася на тактичних пунктах процедури наступних виборів. Незмінна ахілесова п’ята Тимошенко-політика: стратегія – ніщо, тактика –усе. Тепер попри вигуки-заклинання меншовиків про майбутню свою перемогу, для них добре було б, якби із виборів опозиційний загін вийшов хоча б з невеликими втратами у живій силі. За два останні роки не було жодної законодавчої процедури, якої «професіонали червоних териконів» не порушили б.

Процеси відторгнення Президента від влади прискорюються. Соціальні умови існування для радянського електорату погіршуються. А наповненість холодильника для них уже вагоміший аргумент, ніж «наш зьома – наш сучий син». Коли сума комуналки з продуктовим набором вже більша за пенсію-зарплату, то регіональне земляцтво як політтехнологія перестає працювати. Навіть колісниченківсько-табачницька практика «задавити мовнюків-бандерівців» вже не гріє колись біло-блакитне серце. Московсько-православна сансара вже не замінює прості почуття безвиході й приреченості.

Першими політичну вимогу відставки Януковича висунули саме донецькі «чорнобильці» і свій «вибір – 2010» визнали головною помилкою. А це – лише початок, бо схема: кинули подачку «афганцям» – докинемо «чорнобильцям» не гарантує спокою. Тут ефект плацебо вже слабне, бо без самонавіювання про «покращення життя вже сьогодні» просто не можливий. Розкрадання мільярдів під Євро-2012, центнери доларів на нужди Межигір’я, дорогі вілли-авто під нові кадрові розстановки макіївсько-єнакіївських по всіх містах і селах, сотні мільйонів для міліції та СБУ, розпил бюджету між обраними з вибраних регіоналів, зростання відкатів до 70-90 % від суми бізнес-оборудки. Усе це по-хамськи демонстративно і явочним порядком, як кортеж першого тіла по паралізованих містах, як бандитські захоплення підприємств і приватної власності з заходу до сходу, як снайпери над головою головного кровосіся країни. Таке абсолютне чванство нівелює масове самонавіювання й самообман совкового електорату про неминучий соціальний рай, коли залізною рукою загонять усіх до донецько-комуністичного раю. Ефект плацебо слабне, хоч як не вилизують шувалівські теленовини потьомкінську державу успішних реформ та прагматичних рішень.

У 46-мільйонній злиденній країні, яка чи то євроінтегрується у страусиних туфлях під спортивні штани й барсетку, чи то готується здатися Путіну у сировинно-гуманоїдне користування, задіяти масове плацебо вже стає проблематичним. Так, мільйони зомбі-овочів все ще зависають на тупих телесеріалах і совкових концертах в ізольованих квартирах. Так опозиція колективно ковтає пігулки виборчого закону. Так влада пробує вибухами, арештами й заборонами річниці Майдану наганяти страх. Але фізіотерапевтичний ефект біло-блакитного плацебо слабне з кожним днем із швидкістю, яка вже випереджає падіння рейтингів. Швидше за зростання держборгу і дефіциту бюджету. Швидше, ніж тане золотовалютний запас.

Роман Чайка

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: