Колекторам можуть заборонити стягувати борги з фізосіб

У Раді зареєстрований законопроект, що забороняє колекторським фірмам силою забирати борги у фізичних осіб, у тому числі – фізосіб-підприємців.

Колекторам можуть заборонити стягувати борги з фізосібНародний депутат з фракції Партії регіонів Юрій Полунєєв подав на розгляд Верховної Ради законопроект № 9379 «Про заборону надання колекторських послуг щодо фізичних осіб-боржників».

Стаття 2 документа говорить, що «в Україні забороняється надання колекторських послуг щодо фізичних осіб». Законопроект дозволяє регуляторам звертатися до суду щодо осіб, які порушують заборону. За порушення передбачена відповідальність – штраф у розмірі 8 тисяч мінімальних зарплат. При цьому дохід, отриманий від колекторських дій щодо фізосіб, має перераховуватися до держбюджету.

Полунєєв пояснив необхідність прийняття антиколекторного закону тим, що в Україні немає спеціального законодавчого акта, який регулює діяльність колекторських фірм. «Колекторська діяльність тісно межує із кримінально караними діяннями разом з іншими порушеннями законодавства», – написав депутат у пояснювальній записці до законопроекту.

Колекторські фірми здебільшого діють досить жорсткими методами. Полунєєв розповів, що зазвичай після закінчення чергового терміну погашення заборгованості працівники колекторських компаній або спеціальних підрозділів банків за допомогою листування, телефонних розмов та SMS-повідомлень намагаються в першу чергу переконати боржника добровільно сплатити борг (так званий «reminder service»).

При цьому зазвичай телефонні дзвінки відбуваються як удень, так і вночі, а листи, відправлені боржникові, містять погрози й залякування. Більше того, колектори тиснуть на неплатників шляхом “знайомства” з їх близькими та родичами, а також шляхом повідомлення на роботу про наявність у неплатника невиконаного зобов’язання. Ці дії охоплюються так званим першим – м’яким етапом (soft collection).

Якщо попередній метод не приносить бажаного результату, колектори переходять до другого – жорсткого етапу (hard collection), при якому відбувається безпосередній контакт із боржником. Колектори знаходять боржників за місцем проживання рано вранці або пізно увечері, коли позичальника найімовірніше застати вдома. Йому роз’яснюють наслідки несплати кредиту, про можливості відстрочки або реструктуризації боргу, надсилання претензії або копії позовної заяви до суду без фактичного подання позову до суду, звернення до правоохоронних органів із заявами про вчинення боржником злочину (шахрайства) та інші. Всі ці дії також супроводжуються психологічним тиском.

На думку Полунєєва, згідно з прийнятим нещодавно законом № 3795-VI від 22.09.2011, банки отримали право надавати інформацію, яка містить банківську таємницю, а саме – особисту інформацію про позичальників, а також про їх родичів, знайомих, роботодавців. Використання такої інформації в колекторських цілях без відома позичальника Полунєєв вважає грубим порушенням прав фізичних осіб.

Під час кризи в Україні дозрів великий ринок колекторських послуг. На сьогодні в країні працює більше 200 підприємств, що надають послуги з повернення боргів.

Станом на кінець 2010 року загальний обсяг боргів, переданих колекторським агентствам, склав більше 10 млрд. гривень.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: