В Україні шахраї зможуть працювати майже безкарно

Фіктивне підприємництво, підробка грошей, незаконне виготовлення і розповсюдження піратських дисків, фінансове шахрайство, ухилення від сплати податків і навіть організація забороненого сьогодні грального бізнесу можуть перестати бути приводом для тюремного ув’язнення.

В Україні шахраї зможуть працювати майже безкарноВідповідні норми про пом’якшення покарань за економічні злочини містяться в проекті закону № 9221 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності)», внесеному до парламенту Президентом. Верховна Рада має намір розглянути документ вже 5 жовтня.

Віктор Янукович пропонує, щоб тюремне ув’язнення за цілий ряд правопорушень було замінено штрафами.

Так, якщо сьогодні діяльність фальшивомонетників може максимально «коштувати» їм 12 років в’язниці, то, згідно з пропозиціями Віктора Януковича, максимальний штраф, який вони заплатять, повинен скласти 595 тис. грн. За махінації з банківськими картами замість 2-5 років в’язниці пропонується призначати штраф в 85 – 170 тис.грн. Фіктивне підприємництво буде «коштувати» 85 тис. грн. замість 5 років позбавлення волі. Максимальний штраф за організацію казино або залу гральних автоматів (з 2009 року вони всі нелегальні) – 850 тис. грн.

Однак, на думку юриста МЮФ «Байтен Буркхардт» Данила Федорчука, штрафи за деякі правопорушення занадто невеликі, щоб налякати правопорушників. У зв’язку з чим після вступу закону в силу варто очікувати сплеску хвилі шахрайства, особливо на фондовому ринку, а також в малому та середньому бізнесі.

Зараз максимальне покарання за маніпуляції на фондовому ринку полягає у позбавленні волі на строк від двох до п’яти років.

«Законопроект передбачає знизити відповідальність навіть для тих, хто займається цим регулярно і в організованих групах до 170 тис. грн. Незаконне використання інсайдерської інформації, за яке зараз також дають до 5 років, хочуть замінити таким же штрафом. Але ж шахраї зривають багатомільйонні «джек-поти». Тому таке покарання можна назвати сміховинним », – сказав юрист у своєму коментарі.

Аналогічну думку юристи висловлюють і з приводу штрафів за фінансове шахрайство (170 тис. грн. Замість 5 років позбавлення волі), доведення до банкрутства (51 тис. грн. замість 3 років тюрми), а також ухилення від сплати податків або єдиного соціального внеску (255 – 340 тис. грн. замість 5 – 10 років). Оскільки ці розміри штрафів з лишком будуть покриті за рахунок вигоди, яку отримають зловмисники.

Втім, заміна штрафами тюремного покарання може бути і на руку підприємцям. Наприклад, завдяки цій нормі податкові органи втратять можливість загрожувати бізнесу в’язницею за несплату податків або за фіктивне підприємництво. «Зараз податківці активно намагаються довести нікчемність багатьох угод на підставі того, що підприємець нібито укладав договори з компаніями-одноденками. Тобто метою операції була не комерційна діяльність, а відхід від сплати податків. Відповідно, ризик бути звинуваченим у фіктивному підприємництві дуже великий. Коли з Кримінального кодексу буде вилучена загроза тюремного ув’язнення до 5 років, «неофіційні» аргументи податківців можуть істотно послабитися”, – зазначає адвокат, заступник директора ТОВ« Юридичне бюро «Дерев’янчук і партнери» Анастасія Гуменюк.

За матеріалами domik.net

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: