Зустрічаючи чоловіка із закордонних заробітків… перевірте – може, він повернувся не весь

Під таким гаслом пройшов брифінг, присвяче­ний темі протидії торгівлі людьми та ксенофобії і расизму у Вінницькій області. Мова ішла про чоловіків, які, перебуваючи за кордоном у пошуках заробітків, постраждали від шахраїв і повернулися додому без грошей, із втраченим здоров’ям та у важкому психологічному стані і, що найстрашніше, тепер стали виявлятися ситу­ації, коли нелегалів змушували до примусового донорства.

 Зустрічаючи чоловіка із закордонних заробітків... перевірте - може, він повернувся не весьЯкщо раніше від торгівлі людьми страждали переважно жінки, які по­трапляли у сексуальне рабство, то тепер потерпають від проблеми й чо­ловіки. Шахрайська схема зазвичай стандартна: мужчина без робочої візи потрапляє за кордон, там у нього від­бирають документи, забороняють під­тримувати зв’язки з рідними, змушу­ють тяжко працювати, однак зарпла­тню не виплачують. Потім нізвідки виникають борги, які вимагають по­вернути, і лише після цього обіцяють відпустити додому. А для того, щоб розрахуватися, чоло­вікові пропонують продати нирку, части­ну печінки, око… На брифінгу виставили страшний прейску­рант із вартістю люд­ських органів на чо­рному ринку. Так, за нирку нині правлять від 20 до 150 тисяч доларів, легеня вар­тує 250 тисяч, печін­ка – від 50 до 150 тисяч.

Однак, пройшовши випробування і на­решті повернувшись додому, українські чоловіки не поспіша­ють звертатися до міліції, міграційних служб чи інших організацій за до­помогою. На думку психологів, це по­в’язано з існуючим у суспільстві сте­реотипом чоловічої успішності. Чо­ловіки не можуть поділитися своєю бідою, щоб не виглядати в очах ото­чуючих невдахою. Увесь негатив вони накопичують у собі і, врешті, опиня­ються у глухому куті, що призводить до депресії і, у найгіршому випадку, суїцидальних спроб. Адже якщо не так давно причиною самогубств най­частіше бувало нещасливе кохання, то тепер найпоширеніші – невиправдані надії, безробіття, неможливість виплатити кредит. Але постраждалі мовчанням шкодять не лише собі та родині. Злочини залишаються нерозкритими, і бізнес продовжує про­цвітати, з’являються нові жертви.

Тому обласна правозахисна орга­нізація «Джерело надії» спільно з управлінням у справах сім’ї та мо­лоді і Міжнародною організацією з міграції на брифінгу презентували проект, який допоможе ідентифіку­вати чоловіків, що стали жертвами торгівлі людьми, а потім їм надаватимуть необхідну допомогу. Це безкоштовні психологічні, медичні послу­ги, підвищення кваліфікації постраждалого, сприяння його працевлашту­ванню або й надання інструментів для започаткування власної справи. Таку допомогу за минулий рік на Вінниччині отримали уже 36 чоловіків, визначених жертвами злочину торгівлі людьми. Усього в «Джерело надії» їх звер­нулося більше 50, але, згідно з дани­ми організації, таких значно більше, адже лише один із десяти зверта­ється за допомогою.

У межах проекту буде обрано 10 районів Вінницької області, у яких проводитимуть тренінги, на яких чо­ловікам пропонуватимуть запитання, що допоможуть виявити постраждалих. Голова правління громадської організації «Джерело надії» Алла Студілко доповіла, що ситуація з за­робітчанами в Україні складна.

– Згідно з даними ООН, ми посіда­ємо перше місце у Східній Європі за кількістю жертв торгівлі людьми і четверте місце у світі за кількістю мі­грантів. На Вінниччині під час інфор­маційно-просвітницької роботи із гру­пами ризику, – а це безробітні, молодь; особи, що скоро вийдуть із місць по­збавлення свободи; сироти та діти, позбавлені батьківської опіки; люди, що мають обмежені можливості, – ми проводимо анкетування. Згідно з його результатами, 34% безробітних готові працювати нелегально, якщо їм обіцяють високі заробітки. А не­законне перебування в іншій країні значно збільшує ризик стати жерт­вами торгівлі людьми.

На брифінгу також обговорюва­лися проблеми ксенофобії та расиз­му. ВОПО «Джерело надії» ініцію­вала проект «Жива бібліотека», у межах якого вживатимуть заходи, які покликані позбавити від упередже­ного ставлення до дітей біженців та шукачів притулку. Проект реалі­зовуватимуть у навчальних закладах області.

Нагадаємо, що «Жива бібліотека» працює у такий же спосіб, як і зви­чайна. Однак ролі книг виконують люди, які представляють групи сус­пільства, не завжди адекватно сприй­няті його пересічними членами, і по­терпають від стереотипів та упере­дженого ставлення.

Антоніна БАСЕНКО, газета «Вінниччина»

Рекомендації Міжнародної організації з міграції

Плануєте працювати за кордоном?

1. Необхідно мати підписану угоду з іноземним роботодавцем. Не вірте, якщо хтось обіцяє можливість виїхати й шукати роботодавця за кордоном або вже там підписати трудову угоду.

2. Перш ніж підписувати, уважно прочитайте контракт.

3. Особисто зателефонуйте до посольства/консульства країни, у якій збираєтеся працювати, щоб дізнатися про тип візи, який вам потрібен. Діз­найтеся про умови отримання робочої візи.

4. Нікому не віддавайте ваш паспорт, окрім співробітників посольств та прикордонних служб.

5. Зробіть ксерокопії всіх важливих документів, пов’язаних із виїздом (віза, паспорт, контракт, страховий поліс, запрошення тощо). Тримайте їх окремо від оригіналів, ще один пакет копій залишіть у близьких людей.

6. Заздалегідь запишіть контактну інформацію організацій, які можуть допомогти у скрутній ситуації за кордоном. Цей перелік пропонують посо­льства та інші організації, що надають допомогу мігрантам.

7. Зареєструйтеся в українському посольстві/консульстві в країні, де пла­нуєте залишатися більше, ніж три місяці.

За матеріалами Вінниця.інфо

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: