Як взяти кредит і не розоритися: п’ять правил успішної позики

Просто взяти кредит і придбати те, що хочеться, прямо зараз, а не збирати на покупку довгими місяцями. Але іноді, розплачуючись за кредитом, доводиться шкодувати про таку поспішність. Як правильно оцінити свої можливості, щоб банківські кредити не затягли вас в боргову яму, з’ясовували наші журналісти.

Вам може здатися дивним: навіщо додатково оцінювати свою кредитоспроможність, якщо це так ретельно робить банк? Насправді, це необхідно: адже банк у першу чергу піклується про повернення кредиту. А ось про збалансованість сімейного бюджету і достатній рівень життя вашої родини можете подбати тільки ви самі. Забезпечити їх правильно спланувавши кредитні виплати, вам допоможуть кілька простих правил.

Правило перше: визначте оптимальний розмір щомісячного платежу

Фахівці стверджують, що оптимальний розмір щомісячних виплат по всіх наявних у вас кредитах не повинен перевищувати 40% вашого доходу. Вважається, що при такому співвідношенні навіть якщо в майбутньому ваші доходи знизяться, то ви зможете виплачувати кредит і жити на суму, що залишилася. Однак доводити рівень виплат по кредитах до 40% доходу все ж не рекомендується – в ідеалі він не повинен перевищувати 20-30%. Тоді ви зможете не тільки виплачувати кредит, але і зберегти, з деякими обмеженнями, поточний рівень життя. Нарешті, майже не змінювати свій рівень життя ви зможете, якщо сума виплат по всіх ваших кредитах не перевищує щомісяця 10-15% вашого доходу.

Наприклад, якщо ваша зарплата становить 5000 гривень, то щомісячні виплати по всім вашим кредитами можуть в сумі досягати 1000-1500 гривень, але в жодному разі вони не повинні перевищувати 2000 гривень.

При визначенні оптимального розміру щомісячного платежу дуже важливо орієнтуватися тільки на поточні доходи. Тобто, якщо ви очікуєте надбавку до зарплати в найближчі півроку, а берете кредит зараз – то виходьте тільки з тієї зарплати, яку отримуєте, або відкладіть отримання кредиту на півроку. В іншому випадку, якщо підвищення по якихось причин не відбудеться або відкладеться, вам буде складно виплатити кредит.

І однозначно, при плануванні виплат за кредитом потрібно брати в розрахунок не номінальну, а реальну процентну ставку. Тобто враховувати не тільки процентні виплати по кредиту, але і всі комісії, страхові та інші платежі, зазначені в договорі (а його потрібно вивчити дуже ретельно).

Якщо ви хочете оформити іпотеку, то можете оцінити суму доступного вам кредиту виходячи з власного доходу. Якщо ваш щомісячний дохід дорівнює 5500 гривень, то за ставкою 15% і з терміном кредитування 10 років ви можете розраховувати на кредит в 100 тисяч гривень. А вже при щомісячному доході в 27 000 гривень і тих же умовах можна брати кредит на суму до 100 тисяч доларів, оскільки при великих доходи відсоток виплат по кредиту може досягати 60%.

До речі, у Великобританії після фінансової кризи банкам заборонили видавати іпотечні кредити, розмір яких перевищує річний дохід позичальника більш ніж в три рази (раніше банки могли видавати кредити в сумі до шести річних доходів позичальника). Приблизно такий же результат отримали і ми в вищенаведених розрахунках.

Правило друге: розрахуйте оптимальний термін кредиту

Визначити оптимальний термін кредиту ви можете виходячи з попереднього правила: вибрати такий термін, при якому щомісячний платіж становитиме 20-30% вашого доходу на місяць.

Наприклад, при зарплаті в 5000 гривень ви хочете придбати авто за 100 000 гривень і половину суми вже накопичили самостійно. Ви берете кредит 50 000 гривень з реальною ставкою 20% річних (1,67% на місяць). Ваш щомісячний платіж може становити 1500 гривень, з яких 835 гривень становитимуть відсотки і 665 гривень – погашення тіла кредиту (при виплаті рівними частинами). У такому випадку, оптимальним для вас буде строк кредитування 6-7 років.

Очевидно, що чим більше термін кредиту – тим менше щомісячний платіж. Але з іншого боку, чим більше термін кредиту – тим більше ви переплачуєте за свою покупку, адже кожен додатковий рік кредитування здорожує її на розмір ефективної процентної ставки. До того ж, у довгостроковій перспективі збільшується ймовірність виникнення непередбачених витрат, а значить і ризик не розплатитися за кредитом вчасно. Крім того, визначаючи для себе строк кредиту, враховуйте потенційний термін служби вашої покупки: не варто брати довгостроковий кредит на техніку, яка морально застаріє раніше, ніж ви за неї розплатитеся.

Правило третє: майте резервний фонд

Навіть якщо ви розрахували оптимальний для себе строк кредиту, при якому виплати за нього не складуть критичну частину вашого бюджету, вам потрібно буде створити резервний фонд. Фахівці рекомендують створювати резервний фонд у розмірі від трьох до шести щомісячних виплат за кредитом. Цю суму ви можете зберігати в готівці, або розмістити на депозиті в банку (обов’язково надійному). Резервний фонд знадобиться вам, якщо з якоїсь причини ви не зможете вносити платежі по кредиту (втрата роботи або непередбачені значні витрати). Створення резервного фонду особливо актуально, якщо ви збираєтеся брати значну суму кредиту на тривалий термін.

Так, в попередньому прикладі, позичальникові довелося б створити резервний фонд у розмірі від 4500 до 9000 гривень (при цьому перевагу треба віддати великій сумі, адже кредит планується взяти на значний термін).

Крім того, резервний фонд у деяких випадках допоможе вам і зовсім уникнути кредиту. Якщо виникли непередбачені витрати, на покриття яких вашої зарплати не вистачає, то краще використовувати кошти з резервного фонду, ніж брати споживчий кредит. Адже ставки по таких кредитах одні з найвищих.

Правило четверте: на що варто брати кредит

Кредит доцільно брати далеко не на кожну покупку. Наприклад, не варто позичати у банку на придбання мобільного телефону – за той час, поки ви будете розплачуватися за кредитом, ваша модель не тільки перестане бути самою новою і сучасною, але і подешевшає (не кажучи вже про порівняно високий ризик втратити телефон). А ви не тільки будете платити за старою, більш високою ціною, але і переплатите за рахунок відсотків.

Відомий американський фахівець у сфері особистих фінансів Ерік Тайсон виділив дві категорії купуються в кредит товарів: інвестиційні та споживчі товари. До перших відносяться ті, які в майбутньому не втратять своєї цінності і зможуть принести їх власнику додатковий дохід. До таких товарів, зокрема, належить нерухомість або автомобіль, якщо ви, приміром, збираєтеся займатися приватним візництвом. У більш широкому сенсі до цієї категорії відносять також освіту або власний бізнес. Також в неї можна включити побутову техніку, без якої ваша сім’я не зможе обійтися (припустимо, зламався холодильник, а необхідної суми на покупку нового зараз немає).

Всі інші покупки краще здійснювати за готівку. Особливо це відноситься до іміджевих товарів (дорога електроніка, одяг, прикраси) – їх цінність швидко сходить нанівець, а розплачуватися за кредитом все одно доведеться. Фахівці з особистих фінансів особливо не рекомендують брати кредити на споживання: наприклад, на відпустку або побутові потреби. Також не варто переводити гроші з кредитної картки, особливо якщо ви не зможете повернути їх протягом пільгового періоду.

Якщо ви не впевнені, чи дійсно вам потрібна річ, на яку ви збираєтеся взяти кредит, і чи можете ви дозволити собі таку покупку, варто провести дві процедури. По-перше, оцініть, чи зможете ви легко накопичити необхідну суму за той період, на який збираєтеся взяти кредит. Якщо ви вважаєте, що зможете отримати потрібну суму без особливих обмежень для свого бюджету – значить, ви можете дозволити собі таку покупку. Якщо накопичення викличе у вас необхідність суттєво обмежити свої витрати, то кредит брати не варто – вам буде складно його виплатити. І, по-друге, – почніть збирати. Почавши відкладати гроші, ви зможете ще раз обміркувати покупки. А якщо ви вирішите взяти кредит, то накопичену суму зможете внести в якості першого внеску – так ви зменшите суму кредиту і, відповідно, розмір відсотків.

До того ж, як стверджують фахівці, якщо людина не може збирати гроші, то вона не зможе і регулярно вносити платежі по кредиту.

Правило п’яте: пам’ятайте про дрібниці

Якщо ви вже зважили всі “за” і “проти” і все-таки взяли кредит, то, виплачуючи його, важливо пам’ятати деякі тонкощі, які допоможуть вам уникнути неприємностей. Намагайтеся не округляти суму щомісячного платежу в меншу сторону. Недоплативши в кілька копійок одномго місяця, наступного ви можете зіткнутися з необхідністю платити штраф у кілька сот гривень. Справа в тому, що штраф за прострочення платежу (незалежно від розміру боргу) може розраховуватися у відсотках від суми кредиту. До того ж, ви автоматично потрапляєте в категорію неблагонадійних позичальників. Так що краще заплатити на пару гривень більше – ця сума зарахується вам при наступному платежі.

Також будьте особливо уважні, якщо погашаєте кредит достроково – і не тільки тому, що, як правило, якщо ви заплатите за кілька місяців наперед, це аж ніяк не звільняє вас від внесення платежів у наступні місяці. У ряді випадків банки встановлюють комісію за дострокове погашення кредиту, і якщо ви забудете про неї, то за вами буде значитися заборгованість. Як правило, банки не поспішають нагадувати позичальникам про їх борги, і через, наприклад, півроку позичальник може дізнатися про те, що його борг перед банком вже вимірюється чотиризначним числом.

На закінчення

Варто додати, що успішність користування кредитом безпосередньо пов’язана з тим, як ви керуєте своїми особистими фінансами в цілому. Складайте щомісячний фінансовий план, щоб вчасно планувати виплати по кредиту, ведіть облік витрат, щоб контролювати їх можливе збільшення, уважно вибирайте банк, з яким збираєтеся співпрацювати, збирайте і аналізуйте інформацію з різних джерел. Ретельно продумайте, чи дійсно вам необхідна покупка, і якщо все ж вирішили взяти кредит – уважно прочитайте договір, а у разі необхідності проконсультуйтеся з юристом – тоді покупки будуть в радість, а виплати за кредитом не стануть тягарем для сімейного бюджету.

За матеріалами prostobank.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: