Гарантоване шахрайство

«Вилікую від всіх хвороб. Гарантія 100%. Зніму псування, пристріт, вінець безшлюбності, поверну чоловіка в сім’ю».

Здавалося б, часи коли заряджали воду Кашпіровський і Чумак, давно минули, але люди до цих пір вірять в чудеса і не залишають без уваги подібні оголошення в газеті.

Надивившись всіляких шоу про битви екстрасенсів, багато людей і в своєму місті намагаються відшукати людей з нез’ясовними здібностями, довірити їм свою долю, здоров’я, але часто потрапляють до шарлатанів. Зазвичай, підсумок таких експериментів один – втрачене здоров’я, гроші і душевна рівновага.

Де ж грань між шарлатанством і екстрасенсорними здібностями? Міліція каже, що магів до відповідальності за шахрайство привернути неможливо; податкова не в курсі, чи всі вони зареєстровані і чи платять податки? Точна кількість магів, ворожок і цілителів, наприклад, в Луганську і області не змогла назвати жодна служба, жоден чиновник. Такої статистики не ведеться ні в міському управлінні охорони здоров’я, ні в обласному. Створюється враження, що це питання ніхто з властей не контролює, тож і кожен охочий заробити грошей, не володіючи екстрасенсорними здібностями і даром зцілювати може створити у себе удома магічний салон і благополучно заробляти гроші на довірливості і неуцтві людей, на їхніх бідах.

А, може, все ж таки контролює? Простіше кажучи, покриває? Кореспондентка луганської газети «Міліграм» вивчила магічний ринок Луганська і влаштувала викриття відьом, що театралізувалося.

«Вилікую все на 100%» – вірити?

Перерахувати магів кожен може самостійно, відкривши будь-які газети з оголошеннями, а іноді навіть суспільно-політичні видання, що не гидують подібною рекламою. Зі сторінок на нас дивляться цілителі і чаклуни, знахарі і загальні добродійники. Вони з упевненістю обіцяють повернути здоров’я безнадійно хворим, навести лад у сім’ї і на роботі, зняти пристріти і псування – звісно, не задарма. На кожне диво існує зовсім немаленька плата, чаклунство вже давно стало прибутковим бізнесом.

У обласній податковій адміністрації стверджують, що маги і ворожки повинні бути зареєстровані як приватні підприємці, і платити податки за місцем реєстрації. Але під який вид діяльності вони потрапляють і скільки їх зареєстровано в Луганську, дізнатися у податківців так і не вдалося.

Коли магічний бізнес ще не налагоджений, замість дорогих квадратних сантиметрів газетних смуг цілителі віддають перевагу дешевшим і скромнішим площам. Побачивши на дверях власного під’їзду свіжоприклеєний листок з насторожуючою кількістю граматичних помилок, які насторожують: «вичитую псую, пропоную лікування: псАріаз, гИморой, простОтит, пухлина, шишки в грудяГ», мимоволі жахнешся, що буде з людьми, які довірили здоров’я такому «лікареві».

Заступник головного лікаря першої міської клінічної багатопрофільної лікарні Сергій Тішин не з чуток знає про плачевні підсумки експериментаторів. Він розповідає:

– Не так давно до нас потрапив пацієнт з гострим запаленням підшлункової залози. Як потім виявилось, він довгий час лікувався «у бабці», тому і довів себе до такого стану. Боліла поясниця, і він подумав, що це дає про себе знати остеохондроз. Знахарка лікувала йому спину, хоча насправді лікувати потрібно було зовсім інше. Коли чоловік звернувся до професійних лікарів, виявилось, що підшлункова залоза вже була настільки запалена, що спалювала саму себе. Він дуже довго у нас пролежав, ми виписали його в задовільному стані, але втраченого здоров’я вже не повернути. Тепер він повинен дотримуватись дієти і особливого режиму, щоб уникнути плачевних наслідків. І це не єдиний випадок, таких пацієнтів дуже багато. Образливо, що і у випадках, коли ми беремося виліковувати запущені стадії хвороби, пацієнти не розуміють, що самі запустили своє здоров’я. Сучасні провидці психоемоційно діють на людину – продають заряджені амулети, кулони, обереги, фотографії, які насправді не мають ніякої сили. Але люди швидше вірять дивам і обіцянкам «вилікую все на 100%», ніж словам медиків, які не обіцяють миттєвих результатів.

Багато хто з цілителів стверджує, що мають ліцензію Мінохоронздоров’я, і поряд з газетним оголошенням розміщують захоплені відгуки тих, що вилікувався, написані, немов під копірку. Мінохоронздоров’я справді видає ліцензії, але не ворожкам і чаклунам, а тільки фахівцям нетрадиційної медицини, і то не всім. Перш ніж отримати цей документ, необхідно пройти атестацію і експертизу з дозволених методів лікування: фітотерапії, мануальної терапії, біоенергоінфортерапії, рефлексотерапії, іридодіагностики. Скільки цілителів працюють за справжньою ліцензією насправді невідомо.

Розводка для «магів»

Вивчивши магічний ринок очима звичайного споживача езотеричних послуг, кореспондент задумався, невже за кожним оголошенням криється шарлатан, що обирає довірливих людей до нитки, і вирішив інкогніто відвідати декілька магів. Легенда, яку він розповів кожному з них, така: «Я, мовляв, молода заміжня домогосподарка, страждаю від любовних пригод чоловіка, який не на жарт захопився алкоголем. Прохання до провидців – повернути мого чоловіка сім’ю і позбавити його тяги до спиртного». Неформальну фотографію передбачуваного чоловіка вибираємо на сайті «Однокласники.ru». Ним виявляється 32-річний житель Росії. Для кращої законспірованості змінюємо імена, роздруковуємо фото, одягаємо обручки і пара Ольга+Алексей готова до магічного возз’єднання. Чи зможе хто-небудь з газетних чаклунів викрити журналіста?

Почали ми з оголошення, «знахарюючи» в одному з суспільно-політичних видань, яке з’являється регулярно. Воно, поза сумнівом, привернуло б увагу багатьох довірливих домогосподарок, адже після перерахування ізотеричних послуг типу: «Ворожба таро, повернення чоловіка в сім’ю, оберіг на успіх» і слів «Без брехні і шарлатанства», дрібними буквами вказано: «Диплом Російської академії природничих наук, дозвіл Луганського управління охорони здоров’я».

Цікаво, якщо ці документи вказані, отже, можна приїхати і з ними ознайомитися? Розповівши свою легенду, виявивши бажання записатися на прийом, не дивлячись на вартість 40 грн., ставлю це запитання консультантові знахаря. У відповідь почулося не дуже ввічливе:

– Хто ви така, щоб вам показувати дозвіл? На це є відповідні органи, щоб перевіряти наші документи.

– Я ваша потенційна клієнтка, і якщо ви вказуєте в оголошенні, що документи є, то я маю право з ними ознайомитися. Зараз дуже багато шарлатанів, я хочу переконатися, що ви не з їхнього числа.

– Я вам ще раз повторюю, ми нічого вам показувати не будемо. Який ви документ можете пред’явити на перевірку нашого дозволу? Паспорт? Ви ніхто, щоб нас інспектувати.

Замість того, щоб записуватися на прийом в таку неввічливу контору, робимо дзвінок в міське управління охорони здоров’я. Чи справді воно видає дозвіл магам і ворожкам?

Заступник начальника міськздороввідділу Галина Димарська була здивована цим запитанням: «Наше управління магів і цілителів не контролює, не видає їм дозволів і не веде обліку. У Луганську взагалі ніхто, жодна медична установа подібних дозволів не видає. Тільки Мінохоронздоров’я після неодноразового тестування надає ліцензії. Але не на ворожіння і приворот, а на нетрадиційне цілительство».

Начальник головного управління охорони здоров’я Луганської облдержадміністрації Анатолій Висоцький також заявив, що ніяких дозволів на надання населенню окультних послуг його управління не дає, і практично повторив слова своєї колеги з міськздороввідділу: «Ліцензію може видавати тільки Мінохоронздоров’я, а дозвіл на обласному рівні ми не видаємо ні цілителеві, ні магові. Якщо в оголошенні подібне вказане, то це обман».

Фантазія без гальм

Іншу знахарку теж знаходимо за оголошенням, в якому вона оголосила себе «рятівником, людиною, для якої немає нічого неможливого». Як виявилось, вона з тих, хто гастролює містами, і протягом місяця приймає всіх охочих. Набір послуг стандартний: знімає все від псування до прокляття, відновлює сім’ю, допомагає в бізнесі. У Луганську ця магічна приймальня розмістилася у БК обласної організації «Українського товариства сліпих». Вхід безкоштовний, консультація теж. Але без трьох яєць, солі і літра води рятівник не приймає. Піднімаємося на другий поверх, у невеликій кімнаті біля стін розмістилися осіб 15, займаємо чергу. Народ різношерстий, різного віку і походження. Направо кабінет директора, через стіну незворушно працює знахарка. Вдалося сісти на одну з лавок. Нудно, черга розсмоктуватися і не думає, народ все прибуває і прибуває. Праворуч сидить сумна немолода жінка, поряд треться її онучка. Цікавимося:

– Не знаєте, скільки знахарка за роботу бере?

– Не знаю, ця у нас вперше.

– Я читала, до Луганська часто приїжджають такі віщуни.

– Ой, часто! Була тут одна циганка Рада, я до неї ходила. Її в газеті так хвалили, а вона така шарлатанка! Здерла 600 гривень, нічим абсолютно не допомогла.

– А навіщо ж ви знову на цей же гачок попадаєтеся? Раптом і ця обдурить?

– Не знаю, сподіваюся, що допоможе.

Після такої невеселої розмови стало нестерпно образливо за сліпу наївність всіх цих людей. Але замислюватися над цим було ніколи, моя черга отримувати «допомогу» настала. З порогу попереджаю рятівника, що грошей з собою не брала і хочу тільки проконсультуватися.

– Добре, ви мені можете навіть нічого не розповідати, – сказала вона, покосившись на мою обручку, – чоловік кинув вас з дитиною!

Не дивлячись на те, що дитина навіть в легенді не фігурувала, довелося її не розчаровувати.

– Так, неймовірно, ви все знаєте!

– Я все знаю і допомагаю. Прийдеш взавтра, з собою 800 гривень, фотографія чоловіка, інше тут візьмеш. Я тобі скажу, розлучниця ваша з твоїх подруг, волосся світле бачу, очі карі. Все, йди з Богом.

Третій провидець, до якого звернулася вигадана домогосподарка, ніяких важливих документів в своєму оголошенні (тому самому на дверях в під’їзді з безліччю помилок – Авт.) не вказала. Але, мабуть, шкутильгаюча граматика – ще не привід ставити під сумнів її унікальні здібності? Вислухавши легенду по телефону, не дивлячись на те, що в оголошенні не вказані послуги возз’єднання сім’ї, вона відразу заявила: «Все, я тебе вже відчуваю і чоловіка твого бачу». Для повернення блудного чоловіка ворожці необхідна його фотографія, два десятки домашніх яєць, дев’ять свічок і 50 гривень за первинну роботу. У обумовлений день кореспондент «Міліграма» з’являється на порозі її будинку. Невдала цілителька – немолода жінка, що раз у раз осяяла себе хресним знаменням, заводить «домогосподарку» в чаклунську кімнату. Хоча скоріше вона нагадує іконостас, на стінах стільки образів і хрестів, що починає рябити в очах.

– Чоловік знову не ночував удома?

– Так, це якийсь кошмар!

– Я знаю, рідненька, тобі боляче, ти так плакала всю ніч, я відчуваю!

Уважно ще раз вислухавши легенду і вивчивши фотографію «чоловіка», вона запалила навколо неї три свічки і приступила до його магічного повернення в «сім’ю», начитуючи молитви і замовляння. Багато хрестилася, вставала на коліна. Потім «дружині» було запропоновано сісти на фото і вимовити щось подібне до: «як своєю тяжкістю я на тебе тисну, так хай любов до мене на тебе тисне».

– Після цього точно подіє, він перестане зраджувати?

– Так, люба, діяти вже починає, прийдеш додому – відразу це побачиш. Я тобі воду заряджену дам, ти додай її в чай або борщ, він пити перестане.

– Мені ще потрібно буде прийти?

– Звичайно, люба, врятуй тебе Боже. Прийдеш через три дні, захопи знову яйця, свічки і гроші, але тепер більше, гривень 200. Йди і не озирайся.

Послухавши пораду, «домогосподарка» йде, не збираючись прийти знову.

Чи варто ходити до знахарів, довірившись лише оголошенню в газеті або на стовпі, вирішувати вам.

За матеріалами “Українська газета плюс”, № 45 (185)

Ты скажи мне, ворожея, Повезет – не повезет, Кто полюбит, кто согреет, Где меня удача ждет? Обещай, ведь слов не жалко, Только мне надежду дай, Нагадай любви, гадалка, Счастья в жизни нагадай! (Г.Кудряшова)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 thought on “Гарантоване шахрайство

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: