Переваги та недоліки електронних грошей

Електронні гроші чудово підходять для покупок в Інтернет-магазинах або для оплати комунальних рахунків. Але втрати на операціях з віртуальною готівкою можуть становити від 1,5% до 10% суми, що перераховується. Ми з‘ясували, як зменшити ці витрати і зробити розрахунки більш безпечними.

Словник користувача

Електронні (віртуальні) гроші — електронний аналог готівкових грошей, які існують у вигляді електронних записів, наприклад, у віртуальних гаманцях в Інтернеті. По суті, це умовні знаки, які прив’язані до курсу певної валюти (гривні, долара, рубля та інших), існують тільки в Мережі і ніде більше.

Віртуальний гаманець — аналог рахунку в банку, який використовується на спеціальному сайті для операцій з електронними грошима, а також для їх обліку.

Система електронних грошей — це сукупність віртуальних гаманців, в яких для здійснення платежів використовуються електронні гроші. Найбільш відомі PayPal, Webmoney, «Яндекс. Деньги»та інші.

Хоча віртуальна готівка досить зручна, в Україні електронні гроші більше популярні як «дрібний» засіб платежу, наприклад, для поповнення мобільного телефону або оплати послуг інтернет-провайдерів. На жаль, вітчизняні інтернет-магазини все ще віддають перевагу банківським картками або розрахунками готівкою з кур‘єром.

Як серйозний платіжний інструмент електронні гроші використовуються переважно зарубіжними магазинами чи продавцями (наприклад, на аукціоні eBay).

Гроші або карти?

Головна особливість віртуальних грошей полягає в тому, що на їх введення та виведення з системи доведеться витратитися. Комісія за саму можливість використання електронних грошей в Інтернеті складає в середньому від 1,5% до 10% суми операції. Як відомо, платежі банківською картою проводяться без комісій, та й виведення коштів деколи безкоштовне, якщо знімати гроші в банкоматах свого банку.

З іншого боку, банківські картки іноді менш безпечні. Наприклад, з втраченої картки досвідчений зловмисник може витратити гроші дуже швидко, і банк навіть не встигне її заблокувати. Електронний ж гаманець втратити взагалі неможливо, хіба що зламати, а це зможе зробити тільки досвідчений хакер. Гроші в електронний гаманець можна «закидати»з тієї ж платіжної карти, через платіжні термінали або придбавши спеціальний ваучер поповнення.

Щоб розібратися в тому, операції з якими віртуальними грошовими знаками обходяться дешевше, «Деньги»склали міні-рейтинг систем електронних грошей, ранжирувавши їх за мінімальними витратами на такі операції як платежі і введення-виведення коштів на свій гаманець.

До 1,5% суми

Як показав тест-драйв, дешевше всього працювати з електронним гаманцем у LiqPay — «кишеньковій» системі ПриватБанку. Витрат на введення грошей в систему немає, операції в її межах безкоштовні, а виведення коштів з системи обходиться до 1,5% суми. Серйозний недолік LiqPay — її локальність і прихильність до одного банку.

Користувач цієї системи може оперувати не тільки гривнею, але доларом, євро і рублем. У долари система конвертує гроші за курсом близько 7,9 грн, у євро — за курсом 9,7 гривень, а в рублі — по 0,26 грн (на початок червня 2010 року).

LiqPay «розпізнає» користувача за номером мобільного телефону, що й служить логіном. При кожному вході в систему на телефон приходить SMS з паролем, після введення якого відкривається доступ до гаманця.

Поповнити свій гаманець можна виключно з банківської картки, можна отримати гроші і від іншого користувача LiqPay. Відправити гроші з гаманця можна на інший рахунок, на пластикову карту. Також з цього гаманця можна поповнити рахунок будь-якого мобільного телефону в Україні і сплатити різні послуги (комунальні, телебачення, Інтернет і так далі).

До 7,8% суми

Досить дешево обходяться і українські Webmoney. Система не бере плату за підключення, обслуговування та виведення грошей, а лише комісію за переказ — 0,8% суми. Щоправда, досить великі витрати за введення коштів в систему, вони можуть становити 7% суми при поповненні через спеціальні термінали. Але все одно це дешевше, ніж у багатьох інших. За раз можна перевести хоч мільйон, обмежень як таких немає.

Для оформлення віртуального гаманця в Webmoney необхідно зареєструватися в системі, отримати номер і цифрові ключі, що гарантують безпеку. Доступ до гаманця здійснюється або через сайт системи, або через програму WM Keeper, яку можна встановити на комп’ютер, ноутбук або навіть смартфон.

Кожному, хто відкриває в Webmoney гаманець, присвоюється атестат, який забороняє або дозволяє проводити деякі операції. Спочатку автоматично видається атестат псевдоніма: гроші отримувати можна, а от для того, щоб переводити їх, потрібно отримати формальний атестат, ввівши на сайті системи свої паспортні дані.

Більш просунуті атестати — початковий і персональний — присвоюються власникам формальних атестатів після зустрічі з атестатором (представником системи), який перевіряє ще раз паспортні дані. Після цього можна видавати кредити в Webmoney, відкривати віртуальні обмінні пункти або інтернет-магазини.

Всі платежі в системі Webmoney безвідкличні, що, по суті, зводить до нуля шанси повернути свої гроші, якщо вони були відправлені не за адресою. Навіть функція арбітражу, яка дозволяє поскаржитися на несумлінного користувача і заблокувати його гаманець, далеко не завжди вирішує проблему. Адже переводячи кошти через банк, операцію можна оскаржити, нехай це і займе чимало часу.

До 8,5% суми

Система «Інтернет. Гроші», як і Webmoney, вимагає введення коштів, для чого буде потрібно купувати спеціальну картку або ваучер на 10-1000 грн, вартість яких на 3-5 грн більше номіналу. Також необхідно встановити на свій комп’ютер програму «Інтернет. Гаманець», яка просить придумати логін і пароль, а також генерує електронний підпис.

«Інтернет. Гроші» теж повністю знімає з себе відповідальність за шахрайство, а це позбавляє шансів довести що-небудь у випадку крадіжки коштів з гаманця. Та й сам пароль при його втраті відновити не можна: доведеться заводити новий гаманець.

У принципі, операції з «Інтернет. Гроші» порівнянні за вартістю з тією ж Webmoney, хоча є одне «але»: з початку 2010 року реєстрація гаманців в системі тимчасово припинена. І, як сказав авторові її представник, коли відновлять — невідомо.

До 10-14% суми

«Яндекс. Деньги» зручна тим, хто проводить платежі в Росію (наприклад, для покупки там товарів) або отримує плату за свої послуги (електронними грошима дуже часто користуються фрілансери, журналісти, які працюють віддалено). Ваучери «Яндекс. Деньги»можна купити тільки через пункти поповнення (їх в Україні немає), гроші в цю систему можна ввести спеціальною картою, або через системи переказів, з яких у нашій країні доступні Anelik (бере 1,5% суми), Contact (1, 5% суми) та Юністрім (плата — 1-2% суми). Причому більше ніж 15 тис. руб. за раз в систему «влити» не вдасться.

Виведення коштів — теж завдання не з легких, так як це можна здійснити лише на карти або рахунки, відкриті в російських банках. Для українців вихід один — отримувати гроші через систему Contact і віддавати до 4,5% комісії з суми переказу.

На крайній випадок можна вдатися до послуг так званих віртуальних «обмінних пунктів»(obmennik.com.ua, y-money.com.ua), щоб перевести в готівку кошти, перевести їх до себе на пластикову карту або конвертувати в іншу електронну валюту (Webmoney або LiqPay).

Правда, послуги цих «конторок» недешеві і досягають 3-10% суми обміну. До того ж деякі «обмінники»просять перевести кошти на їх гаманець і обіцяють, конвертувавши їх у гривню, перекинути на банківську картку платника. Все це без жодних гарантій, зрозуміло.

Недоступний PayPal

Якщо українцям відправляти кошти за кордон через PayPal ще можна, то виводити гроші — ні. При цьому можуть бути проблеми з відправкою платежу і в $ 1000, якщо для користувача така сума нехарактерна, оскільки він зазвичай переводить не більше $ 100-200.

У процесі реєстрації PayPal просить іноземців погодитися з умовами угоди і з тим, що гаманець зможе лише приймати кошти, а відправляти — немає. Тим не менше, автору без проблем вдалося зареєструвати рахунок на PayPal під виглядом жителя США і навіть прикріпити до нього картку, випущену одним з українських банків. Більш того, функція виведення грошей стала доступнішою! Щоправда, кошти можна вивести на закордонний рахунок або на спеціальну карту PayPal. А значить, наші винахідництва марні.

Але в PayPal до всіх користувачів ставляться підозріло, тому будь-який доступ до облікового запису можуть обмежити. У такому випадку для розблокування можуть знадобитися копії паспорта та рахунків з банку або за комунальні послуги (не виключено, що їх доведеться перекласти на англійську і завірити нотаріально), які можна завантажувати прямо на сайт. Зазвичай коли особистість користувача підтверджується, рахунок протягом 3-5 днів розблокують.

Як «завести» собі електронні гроші?

1. Вибираємо систему і реєструємо гаманець.

2. Вводимо гроші:

— Безпосередньо — з банківської картки, через систему переказів або через платіжні термінали;

— Через обмінний пункт (з урахуванням його комісії) — з гаманця Webmoney або банківської картки.

3. Виводимо гроші:

— Безпосередньо — на банківську картку, через систему переказів, в офісі оператора системи;

— Через обмінний пункт (з урахуванням його комісії) — на гаманець Webmoney, на банківську картку або готівкою.

Ризики:

• Злам віртуального гаманця.

• Крадіжка грошей при переведенні з карти в віртуальний гаманець.

•Можуть виникнути труднощі зі швидким обготівковуванням коштів.

Висновок: Операції з електронними грошима не так вже і дешеві. При зарубіжних розрахунках є труднощі не тільки з введенням коштів у систему, але і з виведенням. Зокрема, українці позбавлені повноцінного доступу, наприклад до E-Gold або PayPal.

За матеріалами: dengi.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: