Парламент забороняє “лохотрони” по телевізору і рекламу ліків

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” щодо регулювання трансляції програм і передач з платними інтерактивними конкурсами.

За ухвалення даного рішення проголосували 253 народних депутати з 291, зареєстрованих в сесійній залі.

Положеннями законопроекту пропонується заборонити трансляцію, окрім як на каналах з обмеженим доступом, програм та передач з інтерактивними конкурсами (іграми, вікторинами), умови яких прямо чи опосередковано передбачають платне набуття особою статусу її учасника та/або у яких телеглядачам і радіослухачам з метою отримання виграшу у грошовій або майновій формі за особисту перемогу пропонується звернутися до телерадіоорганізації у будь-який спосіб (здійснити телефонний дзвінок, відправити смс-повідомлення тощо), що передбачає стягнення коштів за з’єднання та/або телефонну розмову.

Відповідно до положень проекту, вищенаведені заборони не поширюються на трансляцію програм та/або передач з проведення розіграшів лотерей, з проведення творчих конкурсів, спортивних змагань тощо, незважаючи на те, передбачається чи не передбачається їхніми умовами грошовий або майновий виграш.

Окрім цього, законодавчі обмеження не стосуються трансляції програм та передач з проведення розіграшів на безоплатній основі з рекламуванням (популяризацією) окремого товару, послуги, торгової марки, знаків для товарів і послуг, найменування або напрямів діяльності суб’єктів господарювання, комерційної програми з видачею виграшів у грошовій або майновій формі, з проведення конкурсів (ігор, вікторин), умови яких передбачають безоплатне набуття особою статусу її учасника та отримання учасником, який виявив кращі особисті знання та вміння, виграшів у грошовій або майновій формі за особисту перемогу, а також трансляцію програм та/або передач з проведення розіграшів на безоплатній основі для розважальних, благодійних або пізнавальних цілей.

На каналах з обмеженим доступом програми та передачі з платними інтерактивними конкурсами (іграми, вікторинами) розповсюджуються з дотриманням наступних умов. Так, трансляція подібних програм та передач має постійно супроводжуватися поточною інформацією про обсяг дзвінків та шанси підключення до студії, а також текстами попередження про те, що вони є платними (попередження має займати не менше 20 відсотків площі (обсягу) екрана, а колір тексту попередження має бути контрастним щодо кольору фону попередження).

Окрім цього, інформація щодо умов платного набуття статусу учасника та інших умов участі у інтерактивному конкурсі (грі, вікторині), у випадку, коли виконання таких умов може завдати фінансових збитків телеглядачам та радіослухачам, має наводитись у вигляді дикторського тексту та/або звукового супроводу кожні 5 хвилин трансляції відповідної програми та передачі.

Рада відучує від самолікування, заборонивши рекламу ліків

Верховна Рада має намір заборонити рекламу лікарських засобів. За схвалення в першому читанні законопроекту проголосували 260 депутатів за 226 мінімально необхідних. Заборону про рекламу лікарських засобів пропонується внести у вигляді норми до Закону “Про лікарські засоби”, передають “Українські новини”.

Також пропонується в Законі “Основи законодавства України про охорону здоров’я” прописати норму, згідно з якою держава може обмежувати рекламу лікарських засобів, медичних виробів, техніки, методів профілактики, діагностики, лікування, реабілітації, харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів і дієтичних добавок.

При цьому дозволяється реклама лише тих медичних засобів і медтехніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, які у встановленому порядку дозволені спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров’я.

Інформація про лікарські засоби (зокрема ті, які не зареєстровані в Україні чи перебувають на стадії розробки або запровадження у виробництво) може надаватися тільки у спеціалізованих виданнях, призначених для медичних установ і лікарів, а також матеріалах, поширюваних на спеціалізованих семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики.

У проекті зазначено, що держава має вести Державний реєстр лікарських засобів і надавати інформацію про дозволені до реалізації ліки в спеціалізованих виданнях, призначених для медичних установ та лікарів.

Законопроект посилює державний контроль якості вироблених, а також ввезених в Україну лікарських засобів шляхом введення обов’язкового державного контролю якості імпортованих лікарських засобів, обов’язкової перевірки відповідності умов виробництва, зберігання та реалізації ліків перед видачею дозволу на ведення такої діяльності.

Зокрема, порядок ввезення ліків на територію України, згідно з проектом закону, встановлюється Кабінетом міністрів, а контроль здійснюється Державною інспекцією з контролю якості ліків Міністерства охорони здоров’я у встановленому Кабміном порядку.

Проектом забороняється відпускати громадянам без пред’явлення рецепта тих лікарських засобів, які можуть відпускатися тільки за рецептом лікаря, при цьому забороняється реалізація таких ліків з аптечного кіоску, крім випадків, передбачених ліцензійними умовами, встановленими для ведення господарської діяльності в роздрібній торгівлі ліками.

Цей законопроект був зареєстрований в Раді 21 липня.

Також повідомляється, що Верховна Рада має намір ввести обов’язкове розміщення на рекламі лікарських засобів попередження про можливу загрозу самолікування здоров’ю людини. За ухвалення в першому читанні законопроекту №4708 проголосували 254 депутати.

Згідно з законопроектом, таке попередження має містити текст “Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я” і при цьому воно повинне займати не менше 15% площі (об’єму) всієї реклами.

На думку авторів законопроекту, його ухвалення має сприяти захисту фізичного здоров’я населення України шляхом обмеження маніпуляційних складових реклами лікарських засобів і, отже, формування в суспільній свідомості думки про небезпеку самолікування.

Як повідомлялося раніше, Верховна Рада має намір зобов’язати телеканали вказувати при перервах трансляції телепрограм на рекламу час її завершення.

Крім того, Рада ввела нові правила оформлення рецептів, якими медиків зобов’язали вказувати латиною активну речовину, а не назву препарату. Таким чином українців збираються відучувати від самолікування. Експерти вважають, що такі заходи допоможуть витіснити з поліклінік фармкомпанії, які приплачують лікарям за те, щоб ті виписували ліки певних торгових марок.

W

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: