Квартирне питання: як винайняти/здати житло без проблем?

Багатьом черкащанам доводилось здавати або ж винаймати житло. Особливо гостро необхідне житло студентам. Але якщо раніше студенти жили у милих бабусь і горя не знали, то зараз шукають свободи у квартирах без господарів. А під час пошуку такого житла, прагнучи зекономити, можна натрапити і на шахраїв.

– Оренда квартири – це ризик і для господаря, і для квартировинаймача. Квартирант може “злиняти”, залишивши велетенські борги за комунальні послуги, а власник квартири може затребувати передоплату, а потім вигнати жильця, – розповідає ріелтер одного з черкаських агентств нерухомості Валентина Сахно. – Тому до підбору житла та договору оренди потрібно ставитись дуже відповідально. Шукати квартиру, в ідеалі, ліпше серед знайомих. Адже так і квартирант, і господар – не зможуть втекти один від одного. Можна також шукати за оголошеннями в спеціалізованих виданнях. Але тоді треба бути вдвічі уважнішим. Перше, що має насторожити – це низька ціна за гарне житло. Не вірте розповідям власника, що він довго шукав квартирантів і через це знизив ціну, оскільки це може бути не власник квартири. Шахрай може винайняти квартиру лише на кілька діб, а здати її на кілька місяців довірливим людям. Вони заїжджають у помешкання, а через кілька днів з’являються справжні господарі квартири та виставляють квартирантів за двері. А шахрай, який нібито здав житло, зазвичай уже змінив номер телефону або ж не відповідає на дзвінки. Тому, якщо ви зібрались винайняти житло, вимагайте у його власника документи на квартиру, паспорт із пропискою та інші дані. До речі, ліпше бачити оригінал документів, адже людина могла продати квартиру і оригінал віддати новим власникам, а для здачі уже чужого житла, використати копії, які залишились. Такі шахраї зазвичай хочуть щонайшвидше здати квартиру, тому пропонують її всім підряд. Тож якщо ви обрали квартиру і домовились про її оренду, попросіть знайомих зателефонувати господарю. Якщо він не скаже, що здав житло, а запросить і їх поселитись, потрібно насторожитись.

Ще однією “фішкою” недобросовісних господарів може бути вимагання грошей за пошкоджені або зниклі речі, яких взагалі ніколи не існувало. Наприклад, квартиранти в’їхали в помешкання в понеділок, заплатили. А в суботу з’являється господар квартири і шукає якусь дорогу вазу, яку забув забрати, а квартиранти її і в очі не бачили. Або ж, наприклад, в квартирі стоїть зламана пральна машинка, яку зламали попередні квартиранти. Але господарі “вішають” це на нових жильців. Мовляв, нічого не знаємо, все було справне.

– Винаймаючи квартиру, потрібно зробити опис усіх речей, навіть картин на стінах. Всі електроприлади варто перевірити на справність. А найкращим варіантом буде укладення офіційного договору. Щоправда, власнику житла потрібно буде сплачувати близько 15% від отриманого прибутку, але такий договір убереже і квартиранта, і власника, – розповідає далі Валентина Сахно. – У договорі потрібно обговорити всі нюанси. Наприклад, хто буде оплачувати ремонт сантехніки чи ремонт сусідам, яких затопили недбайливі квартиранти. Взагалі, квартиру ліпше від цього застрахувати. Щоб з вашої квартири не зробили міні-гуртожиток, у договорі потрібно вказати, скільки осіб може проживати в ній.

Ще однією проблемою може стати суборенда. Квартиру винаймає пристойний квартирант і справно платить. Але одного разу, нагрянувши несподівано, господар виявляє в ній зовсім інших жильців. Такі ділки діють за схемою: винайняв дешево – здав дорого, а різницю собі у кишеню. Тому навідуватись у гості до квартирантів необхідно щонайменше один раз на квартал. А щодо рахунків за комунальні послуги – то ліпше сплачувати їх самостійно, щоб не отримати боргів, залишених на прощання колишніми квартирантами. Особливу увагу приділіть рахункам за телефон.

Уберегти від деяких проблем може агентство нерухомості, але ж і серед таких агентств бувають шахраї. Якщо ви все-таки вирішили скористатись послугами агентства, то зверніть увагу на те, за що потрібно платити. Іноді агентства пропонують просто купити базу телефонів власників квартир, які здаються. Від таких послуг ліпше відмовитись, адже іноді жоден з цих телефонів недійсний. Найкращим варіантом співпраці з агентством буде виплата певної суми після укладення договору оренди з власником квартири. Зазвичай агентства вимагають разовий платіж, який становить половину місячної вартості оренди квартири.

W

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: