Платіжна картка на відпочинку за кордоном — як уникнути проблем?

Головний висновок, який напрошується після написання цієї статті, звучить так: скільки б платіжних карт не брав із собою турист, вирушаючи за кордон, а кілька сотень доларів або євро готівкою прихопити потрібно обов‘язково.І зовсім не тому, що «платіжка» в самий відповідальний момент обов’язково підведе, а для перестраховки. Що повинен зробити турист, для того щоб за кордоном не довелося вдаватися до плану «Б» і користуватися кешем, з‘ясувало «Дело».

Перед відпусткою — в банк

Найбільш часто туристи беруть з собою за кордон зарплатні картки — вони є практично у всіх, а додатково відкривати ще одну «платіжку» великого бажання ні в кого немає. І даремно. Справа в тому, що частина зарплатних карт випущена для внутрішньо-українського користування.

«У деяких випадках карта може бути локальною, тобто містити напис Valid only in Ukraine. По такій картці розрахунки за кордоном не проводяться», — зазначає заступник начальника департаменту маркетингу УкрСиббанку Наталія Кузьмич.

Але навіть якщо на карті такий написи немає, це ще зовсім не означає, що її приймуть без проблем. Іноземні банки далеко не завжди хочуть працювати з картами низького класу, а саме такі найбільш часто використовують у зарплатних проектах.

«Ми не рекомендуємо відправлятися за кордон з платіжними картами Visa Electron або Maestro. Дані типи карт менш поширені за кордоном, і відповідно, точок їх прийому також менше», — говорить начальник сектора управління портфелем карткових продуктів ОТП Банку Наталія Попко. Є обмеження для таких карт і за видами операцій.

«Якщо клієнт має намір розраховуватися карткою в торгових точках, бронювати авіа-квиток або залізничні квитки, готелі, орендувати автомобіль, проводити розрахунки в Інтернеті, то для цього необхідно мати карту кредитового класу Visa Classic або MasterCard Standart», — стверджує начальник управління платіжних карт банку «Форум» Ірина Бойко.

Але для розрахунків в мережі інтернет є картки нижчого класу. Але навіть якщо «платіжка» у туриста потрібного класу, це ще не гарантує, що вона буде працювати за кордоном. Справа в тому, що банки дуже часто блокують карту, якщо вона використовується в іншій країні, а клієнт при цьому не попередив про це фінустанову заздалегідь. У десяти банках-лідерах за кількістю випущених карток «Делу» сказали, що дзвінок чи візит до банку перед від’їздом за кордон обов‘язковий.

«Банк, не маючи інформації про те, що клієнт виїхав, може відхилити транзакцію», — попереджає начальник департаменту роздрібного банкінгу Укргазбанку Дмитро Замотаєв. Тому за кілька днів до відбуття не забудьте або зателефонувати в банк, або відвідати відділення, де видавалася карта. Це досить незручно і змінює всю суть міжнародних платіжних карток але такі українські реалії.

Крім того, звернувшись в банк, можна відрегулювати під свої потреби добові ліміти на розрахунки карткою. Зокрема такий ліміт в Брокбізнесбанку за замовчуванням становить $ 200, у Імексбанку — $ 300. «Стандартні ліміти на використання карт в банкоматах і торгової мережі за кордоном для клієнтів українських банків, як правило, складають 5-10 операцій на суму $ 500-2000 в добу», — говорить начальник управління роздрібних продажів Сведбанку Володимир Довгаль.

Як не втратити на курсі

Банкіри радять: якщо вирушаєте до Європи, беріть з собою карту платіжної системи MasterCard, якщо в США або іншу «доларову» країну — карту Visa. Це пов’язано з валютою розрахунку, до якої прив‘язані ці міжнародні платіжні системи.

«У зоні євро з картою Visa буде проходити подвійна конвертація гривня-долар і долар-євро, тому що система для розрахунку використовує долар. Таким чином, з кожної конвертації клієнт втрачає на різниці курсів і на подвійний комісії. З MasterCard такого не буде, тому що ця система побудована на євро», — попереджає директор департаменту продуктів і маркетингу для роздрібних клієнтів Райффайзен Банку Аваль Євген Дем’янов.

Курси конвертації встановлюють самі платіжні системи, побачити їх можна на сайтах цих компаній. Втім, вони всього на 1-2% відрізняються від курсів валют на готівковому ринку України. Так, якщо середній курс покупки долара в Україні 7 липня становив 7,91 грн., то Visa в цей час проводила конвертацію за 8 грн., Євро на готівковому ринку в цей час коштував 9,92 грн., курс обміну Visa — 10, 1 грн.

Однак простежити, за яким курсом була проведена конвертація, не дуже просто, тому що гроші з рахунку списуються не одразу і конвертація буде проходити за курсом на день списання коштів. «Курс визначається в момент списання операції. А від моменту здійснення операції до моменту її списання проходить декілька днів. Тобто курс можна порахувати вже постфактум за виписками по рахунку», — пояснює директор департаменту розвитку карткового бізнесу ВіЕйБі Банку Наталя Степанова.

При знятті готівки в банкоматі конвертацією розтрати не закінчуються, потрібно буде ще заплатити комісію. Так, у ВіЕйБі Банку і банку «Форум» плата за зняття готівки в банкоматі складає 1% плюс 30 грн., у банку «Хрещатик» — 1,5% від суми плюс $ 5, в ПриватБанку — 1% плюс $ 3 і комісія банку-еквайра, яка, правда, є не завжди. Комісія за розрахунки в торговельних мережах найчастіше банками не стягується.

Небезпечні моменти

Сама головна небезпека, яка може очікувати власника «платіжки», — карткове шахрайство, яке в деяких країнах дуже добре розвинене. «До таких країн належать:Молдова, Польща, Росія, Гонконг, Малайзія, Японія, Таїланд, Фінляндія, Білорусь, Казахстан, країни Балтії, операції з картками у яких заблоковані у зв‘язку з частими випадками шахрайських операцій», — говорить Ірина Бойко з «Форуму».

В УкрСиббанку нарахували 40 країн, операції з платіжними картами в яких мають підвищений ступінь ризику. Крім вищевказаних, в цьому списку також є Туреччина, Великобританія і Китай. «Найбільш поширене карткове шахрайство в таких країнах, як Таїланд, Малайзія, Росія. Зустрічаються випадки шахрайства також у Франції та Італії. На сьогоднішній момент почастішали випадки шахрайства і в Україні», — повідомили в банку «Надра».

Щоб запобігти шахрайським діям, банкіри радять не засовувати картки в підозрілі приймачі і підключити послугу смс-банкінгу, яка сповіщає про кожну проведену з картою транзакцію. «У випадку несанкціонованого зняття коштів ви отримаєте відповідне смс і зможете швидко заблокувати карту», — говорить керівник центру роздрібного бізнесу, член правління Укрсоцбанку Мауро Маскіо.

Крім того, вирушаючи у подорож, потрібно обов’язково записати і взяти з собою номер служби банку, через яку можна заблокувати карту, а також дані, які дозволять співробітникам ідентифікувати власника картки. Заблокувати «платіжку» обіцяють протягом 1-5 хвилин, тому не зайвим за кордоном буде мати запас на рахунку мобільного телефону — як мінімум 50 грн. для зв‘язку з рідним банком.

Корисні поради

  • Попередьте банк-емітент про те, що виїжджаєте за кордон, якщо потрібно — то підніміть ліміти, встановлені на карті.
  • Підключіть смс-банкінг. Це допоможе контролювати транзакції, які будуть проходити по карті.
  • Запишіть і візьміть з собою номер телефону банку, номер своєї карти, паспортні дані та номер свого ідентифікаційного коду — ця інформація може стати в нагоді, якщо картка буде загублена або з нею щось трапиться.
  • Разом з платіжними картами за кордон для перестраховки потрібно взяти невелику суму готівки або дорожні чеки.
  • У зону євро (більшість європейських країн) краще брати з собою карту платіжної системи MasterCard, в доларову зону (США, Канада) — Visa.
  • Бажано, щоб карти були класом не нижче Visa Classic або MasterCard Standart. Краще мати кілька карт. Не обов’язково, але можна перед від‘їздом відкрити картковий рахунок у доларах або євро. Це допоможе заощадити на курсі конвертації.
  • Курси конвертації, які встановлюють Visa і MasterCard, можна дізнатися на сайтах цих компаній. Комісії зі зняття готівки, які визначаються банком-емітентом, — на сайтах цих банків.
  • Дізнайтеся, які знижки або переваги можна отримати за пред’явленням вашої картки в торговельних мережах, ресторанах, аеропортах або готелях — за кордоном це дуже поширено.
  • За кордоном краще не користуватися банкоматами та оплачувати покупки відразу картою, так як за зняття готівки в банкоматі стягується додаткова комісія.
  • Оглядай картоприймач банкоматів. Якщо він викликає найменшу підозру, то краще їм не користуватися і пошукати інший банкомат. В іншому разі є ризик стати жертвою карткових шахраїв.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: