Львів’яни стали заручниками житлового «лохотрону»

Львів’ян закликають не ставати жертвами житлово-будівельного «лохотрону», купуючи квартири чи вкладаючи кошти у будівництво багатоповерхівок на самовільно захоплених земельних ділянках.

Як повідомив сьогодні під час прес-конференції директор департаменту містобудування Львівської міської ради Андрій Павлів, безліч мешканців міста стали заручниками ситуації, коли недобросовісні забудовники продали їм житло у будинках, які не можуть бути здані в експлуатацію, а відтак не мають підведених інженерних комунікацій і перебувають під загрозою знесення.

«Люди, які вкладають гроші у такі квартири, будинки і гаражі, з часом зустрінуться з проблемою здачі відповідних об’єктів в експлуатацію і підключення до інженерних комунікацій. Уже чотири роки триває тяганина зі здачею будинку на вул. Бальзака, мешканці обурюються, незадоволені діями Львівської міської ради. Але будинок там збудований на захопленій земельній ділянці, без будь-яких проектів. Квартири продані, а мешканці є заручниками ситуації», – розповів А. Павлів.

За його словами, забудовники самовільно захоплених ділянок просто обманюють людей, які купують квартири у їхніх багатоповерхівках.

Загалом у Львові є десятки прикладів такого будівництва, а чи найбільшим порушником у сфері забудови житла є ЗАТ «Іркос». Зокрема, як повідомив Андрій Павлів, найрезонанснішими прикладами масштабного самовільного будівництва є:

  • 10-поверховий будинок на вул. Бальзака, 25 на самовільно захопленій ділянці без документів на землекористування та дозволів на будівництво. Забудовник продав квартири мешканцям, залишивши їх наодинці із проблемою введення будівлі в експлуатацію. Відтак чотири роки власники квартир не можуть під’єднати до будинку комунікації;
  • 9-ти поверховий та 5-ти поверхові будинки на вул. Шевченка, 418, де самовільно захоплено 1,5 га землі, а документи на землекористування та будівництво також відсутні. На цій же ділянці забудовник зводить ще одну самовільну 5-типоверхівку, заливши на цей час фундамент будівлі;
  • багаторівневий паркінг на вул. Антонича на самовільно захопленій ділянці, площею 1,7 га, де уже відбувається продаж гаражів;
  • будинок на вул. Шафарика, 10а, де також відсутні документи на землекористування та будівництво. Цей будинок уже збудований, усі квартири продані, проте комунікації не під’єднані, оскільки будівля не прийнята в експлуатацію;
  • два житлові будинки на вул. Кримській, 33в, які будуються із суттєвими відхиленням від погодженого проекту;
  • готель на вул. Петрушевича, 1, який зводять при відсутності документів на землекористування та будівництво.
За словами А. Павліва, це далеко не весь перелік самовільно збудованих об’єктів у Львові. Позаяк, окрім багатоквартирних будівель у місті є низка індивідуальних самобудів. Щоправда, згідно з постановою Кабміну, їх можна узаконити за спрощеною процедурою до 1 січня 2011 року. 

Проте, на переконання директора департаменту містобудування ЛМР, узаконення уже існуючих самобудів не вирішить їх проблеми у Львові, оскільки відсутня чітка процедура протидії цьому явищу. За словами А. Павліва, міська рада не може реагувати на будівництво, що ведеться без відповідних погоджень та дозволів, бо це перебуває у компетенції інспекції Держархбудконтролю у Львівській області, яке найчастіше накладає на самовільних забудовників штраф у розмірі всього 10% від оціночної вартості незаконно збудованого об’єкту. Як результат, дуже часто і пересічні мешканці, і серйозні інвестори нехтують правилами забудови.

Для того ж, щоб самобуд був знесений, відповідне рішення за поданням інспекції Держархбудконтролю має винести суд. Щоправда, виконувати судове рішення має ЛКП, на території якого зведена відповідна будівля. Як результат – об’єкт не демонтують, оскільки комунальні підприємства не мають відповідної техніки. 

На переконання Андрія Павліва, вирішити ситуацію можна у випадку підпорядкування інспекції Держархбудконтролю органам місцевого самоврядування та заснування «архітектурної поліції», яка б займалися безпосередньо знесенням самовільно збудованих споруд у Львові.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: