«Чорні» фармацевти

Викрито добре налагоджену мережу з продажу фальшивого небезпечного медичного обладнання та препаратів.

До розслідування нас спонукав лист, що надійшов у редакцію від подружжя Косорукових, які мешкають у Хмель­ницькому. У ньому йшлося про те, що чоловік із дружиною купили роз­рекламований апарат для лікування гіпертонії, а після його застосування до пана Анатолія довело­ся викликати «швидку».

Як виявилося, продавці цього приладу надають по­купцям підроблені висновки та сертифікати й незаконно розповсюджують медичні препарати. Та про все – за порядком…

…Подружжя – інваліди третьої групи. Обоє упродовж багатьох років страждають на гіпертонічну хворобу. По­чувши рекламу чудодійного апарата «Нормоген КВ-100» (котрий, як переконували пару «фахівці», «нормалізує артеріальний тиск та не має жодних протипоказань»), Анатолій Косоруков вирі­шив придбати прилад. Адже коштував апарат порівняно з пігулками, які хворим до­водиться постійно купувати, не так уже й дорого – 1760 гривень. Отож, набравши зазначений у рекламі номер телефону, пенсіонери замо­вили прилад.

«Приємний жіночий голос повідомив, що “офіс «Між­народного центру здоров’я» розташований у місті Києві, за адресою площа Соломенська, 3”, – розповіла пані Галина. – Він розповсюджує медичні, косметичні засоби, займається консультаційним супрово­дом. Якщо апарат не підійде, обіцяли протягом доби по­вернути кошти. І запевнили, що додаткових консультацій із лікарями проводити не потрібно, адже прилад розро­били німецькі та російські фа­хівці найвищого рівня. Ціну назвали спершу дуже високу, але коли я розповіла про нашу інвалідність, запропонували невелику знижку».

«Чорні» фармацевти

Розрекламований прилад для лікування гіпертонії виявився апаратом для… «діабетиків»

Уже після першого застосування прила­ду панові Анатолію стало погано. Він стверджує, що робив усе так, як розповіла по теле­фону консультант, котра назвалася Розумняк Вірою Іванівною.

«Під час процедури в мене щось поколювало в шиї, трохи паморочилася голова, – зга­дує інвалід. – Через годину я викликав “швидку”, бо почав втрачати свідомість». Лікарі «швидкої» констатували під­вищення артеріального тиску (210/130) та надали необхідну допомогу. Пан Анатолій ще де­кілька днів інтенсивно лікував­ся й потребував допомоги. Таке погіршення стану здоров’я, за словами чоловіка, відбулося у нього вперше.

Галина та Анатолій витрати­ли сотні гривень на переговори з Києвом, адже вирішили не­гайно повернути свої «кровні». Спочатку їх умовляли не відда­вати товар, потім переконували, що погіршення стану здоров’я настало внаслідок недотри­мання інструкції. Зрештою, за словами жінки, її обізвали «хворою на голову» й кинули слухавку. Відтоді на дзвінки продавці медапарата не відпові­дають, і надії повернути кошти за неякісний товар у подружжя вже немає…

А медвисновок – про пластмасу…

Ще одну хмельничанку, яка придбала товар цієї фірми, агент «Інформатора» знайшов під час розслідування – за інформацією обласного управ­ління у справах захисту прав споживачів, куди звернулися по допомогу кілька обманутих клієнтів вказаної фірми. Гали­на Степанівна також, почувши рекламу, придбала медичний апарат «Нормоген КВ-100». Щоправда, як стверджує пані Галина, адресу центрального офісу (тепер уже «Всеукраїнського (!) оздоровчого цен­тру») їй назвали іншу – Київ, вул. Ескалаторна, 24. Ціна при­ладу також відрізнялася – у неї попросили 4050 грн.

Щоправда, пані Галині за­пропонували вступити до «групи», тоді ціна стане значно меншою – 1680 грн. Наступно­го дня кур’єр доставив апарат та, отримавши кошти, видав товарний чек (без круглої пе­чатки та будь-якої інформації про продавця). Жінка таки зважилася провести першу процедуру: за допомогою теле­фонної консультації з Києвом – зі «спеціалістом», котрий назвався Ігорем Дмитрови­чем Дем’янковим. Саме йому вона замовляла товар та з ним обговорювала ціну. Через го­дину після «лікування» жінці стало зле. За словами медиків «швидкої», які прибули на виклик, жодні медикаменти не могли стабілізувати ар­теріальний тиск (240/140). Гіпертонічний криз тривав по­над чотири доби! Лише дивом 71-річна жінка залишилася живою.

Позаяк Галина Степанівна має вищу освіту хіміка, тож почала шукати причини заго­стрення хвороби й перевіряти якість товару. Ознайомившись із документами, які привіз кур’єр, вона зателефонувала у відділ МОЗ України, аби дові­датися, чи дійсний їхній висно­вок санітарно-епідеміологічної експертизи. В Інституті гігієни та медичної екології повідоми­ли, що «висновок давали не на апарат, а на… пластмасу, з якої він виготовлений».

Натомість так звані «медичні консультанти» з «Всеукраїн­ського центру здоров’я» взагалі заявили, що «нічого не продава­ли, а лише консультували».

Загалом інструкція на при­лад, яку отримали покупці подружжя Косорукових та Га­лина Степанівна, не відповідає дійсності, адже на титульній сторінці було зазначено зовсім іншу назву апарата.

Алла Приймак, завідувач терапевтичного відділення Хмельницької міської поліклі­ніки №1, після ознайомлення з інструкцією та сертифікатом на апарат зазначила, що «ха­рактеристика не дає жодної інформації як для лікаря, так і для хворого. У ній не вказано лікувального ефекту, на який лікувальний фактор розрахову­ють виробники, немає жодних характеристик випроміню­вання, яке воно дає… Я навіть не можу сказати, чого взагалі можна чекати від дії цього апа­рата», – додала медик.

Врешті обдурені люди звер­нулися зі скаргами до Хмель­ницького обласного управління у справах захисту прав спожи­вачів, начальник якого Петро Вергела запевнив, що «скарги громадян уже наступного дня було відправлено до головно­го управління у Києві. «Якщо за вказаними номерами теле­фонів та адресами фірму зна­йдуть, спеціалісти управління зроблять усе, щоби повернути людям кошти за неякісний та фальсифікований товар», – за­певнив пан Вергела нашого агента.

Спецоперація «Нормоген КВ-100»

Ми ж продовжили власне розслідування. Ознайомив­шись із «документами», котрі надав покупцям разом із това­ром кур’єр, зрозуміли, що вони, м’яко кажучи, не достовірні. Щоби отримати фахову до­помогу у викритті цієї афери, ми звернулися по допомогу до працівників податкової мілі­ції області – і провели з ними спільну операцію із затримання кур’єра. За нашою «легендою», пані Валентина (наш агент) та Микола (співробітник одно­го з управлінь) вирішили за­мовити «чудодійний апарат» із терміновою доставкою до Хмельницького. Під час пере­говорів щодо диво-приладу лікар-консультант Наталія Володимирівна Висоцька (як вона представилася) запевнила, що «нам неймовірно потала­нило».

«Залишилося тільки два місця для прийому охочих в експериментальну групу, – до­дала вона. – Погодившись на цю програму, ви отримаєте уні­кальну можливість придбати апарат усього за 1695 гривень замість 3390 грн. Це майже задарма, адже невдовзі “Нор­моген КВ-100” продаватимуть у спеціалізованих медмагазинах уже по 4400 грн».

Завченими фразами жінка розповіла про унікальні влас­тивості апарата, а отримавши нашу згоду на «стовідсоткову оплату за товар», сказала чека­ти на кур’єра Сергія (ім’я змі­нено. – Авт.), додавши, що він на місці продемонструє роботу приладу й привезе всі необхідні документи. Решту консульта­цій надаватимуть у телефонно­му режимі спеціалісти фірми. «У разі необхідності фірма гарантує повернення коштів відповідно до закону, – запев­нила жінка і зазначила, – саме товарний чек (!) буде головним документом та гарантією».

Наступного дня у спеці­альній квартирі ми зустрі­чали кур’єра. Чоловік, не підозрюючи, що спілкується з журналістом і співробітником податкової міліції, віддав нам апарат, інструкцію та серти­фікат. Отримавши кошти, вже хотів прощатися, аж «раптом» пані Валентина звернула ува­гу, що вся упаковка обклеєна різними папірчиками білого кольору. Сергій був переля­каний та здивований, коли жінка почала знімати наклейки та вголос читати написи на упаковці. «”Luckey KB-100” Diabetes instrument – це що? Я не хворію на діабет! Негайно поверніть гроші!» – обурено кричала наша агент.

Збентежений Сергій по­радив зателефонувати про­давцеві, зазначивши, що він – просто кур’єр із… Тернополя. Та ж консультант пані Висо­цька, зрозумівши по телефону вимоги покупця, перестала грати роль ввічливої та лагід­ної лікарки. Вона повідомила, що «Нормаген КВ-100» – це «внутрішня назва приладу». «Кошти повернути неможливо, адже операція продажу відбу­лася за попередньою згодою в телефонному режимі», – від­різала вона.

Після невдалих спроб до­мовитися з кур’єром про по­вернення коштів до справи взялися працівники податко­вої міліції. Факт незаконної торгівлі був очевидним, адже Сергій не пред’явив на вимогу правоохоронців жодного до­кумента.

Після відповідної розмови в департаменті кур’єр погодився показати весь товар, що був у його авто. Там виявилося чимало пляшечок із пігул­ками (БАДами) та сиропом, низькочастотне електронне обладнання та прилади для масажу. Ці медичні препарати та обладнання він планував доставити покупцям із Краси­лова, Кам’янця-Подільського та Волочиська. Отримані ко­шти, за словами Сергія, мусив відвезти до Тернополя. Кур’єр стверджує, що роботу знай­шов за оголошенням у газеті. Мовляв, працює лише перший тиждень – за угодою. На фірмі нікого не знає, а товар отри­мував у якомусь приватному помешканні.

Переляканий чоловік ще довго писав пояснення, а в нашого агента «розривався» мобільний телефон. Спочат­ку «фірмачі» розшукували кур’єра (Сергій вимкнув свій мобільний). А вже за годину розпочався справжній детек­тив! Зателефонував майор із Хмельницького УМВС Юрій Михайлович (саме так він відрекомендувався згодом, хоча спочатку представився начальником служби безпеки компанії) та вимагав відпус­тити кур’єра. Уже через годину майор додав, що «працює у підрозділі “Беркут”, тож ра­зом із групою захоплення їде визволяти співробітника за адресою, яку запеленгували за допомогою спецапаратури» – за мобільним нашого агента. «Групу захоплення» ми очіку­вали з нетерпінням, але вона, вочевидь, так і не зважилася на операцію з визволення «колеги». Хто насправді цей «майор», наразі з’ясовують відповідні органи.

А лікує… діабет!

Не всю інформацію, зва­жаючи на таємницю слідства, нині можна оприлюднювати. Хочеться лише зазначити, що кур’єрська фірма зареєстро­вана у Донецьку, має філії у Тернополі та Хмельницькому. Всі медичні висновки видані також на запит донецького підприємця. Щоправда, ми з’ясували, що адресат давно вибув, а підприємство лікві­довано.

За однією із київських адрес, які називали консультанти, розташовані… заводські примі­щення, а про оздоровчий центр там ніхто й не чув.

Знайшли ми й дані про ви­робника апарата – це підпри­ємство у Гонконгу, на якому дійсно виготовляють медапа­рати «Luckey» (саме така назва була зазначена на упаковці. – Авт.). «Luckey KB-100», за інформацією виробника, рекомендують для застосуван­ня (під контролем медиків!) хворим на… діабет. Медичний апарат для гіпертоніків також виготовляє ця фірма, але він називається «Luckey KB-800». Слід зазначити, що ані нам, ані податківцям так і не вдалося знайти жодної інформації про дозвільні документи на використання цих медичних приладів в Україні…

… Крапку у цій справі стави­ти ще рано. Скільки триватиме слідство, достеменно не відо­мо. Ми і надалі стежитимемо за подіями у цій справі та обов’язково повідомимо про подробиці та результати на­шого розслідування.

факт

Криза в українській фарма­цевтичній галузі призвела до збільшення виробництва фальшивих медикаментів, почастішали й випадки вве­зення підробок з-за кордону. За останні кілька місяців, стверджують експерти, ринок підроблених ліків та медо­бладнання в країні зріс на 2%. Фальшивки завозять здебіль­шого з Росії, Китаю, Чилі та Туреччини. Прогнози фахів­ців невтішні: кількість фаль­сифікованих ліків в Україні незабаром може сягнути 15% від загальної кількості меди­каментів. Єдиний спосіб запобігти незаконному розповсюдженню таких виробів, стверджують експерти, – створити відпо­відні системи ліцензування та прийняти закон, відповідно до якого дозволяти продаж на українському ринку препара­тів та медапаратів, які отрима­ли відповідну сертифікацію та допущені на європейський ринок. Впровадження в Україні єдиного лікарського формуляра, на думку фахів­ців, значно покращить ситуа­цію з незаконним ввезенням і продажем контрафактної та фальсифікованої продукції.

Детонатор

«Працівники управління по­даткової міліції у Хмельниць­кій області за сприяння журналістів тижневика “Інформатор” перекрили канал обігу медапаратури та медпрепаратів, призна­чених начебто для ліку­вання серцево-судинних захворювань, які насправді становлять певну загрозу для життя та здоров’я насе­лення, – зазначив заступ­ник начальника управління податкової міліції ДПА в області Віктор Чиж. – Медапаратура, яку реалізо­вували, не має відповідних документів походження, якісних сертифікатів, вза­галі не має навіть марку­вання українською мовою, що є грубим порушенням чинного законодавства. Ці засоби вилучено з обігу, їх вартість становить понад 30 тис. грн».

Експерт

Начальник Хмель­ницького облас­ного управління у справах захисту прав споживачів Петро Васильович Вергела:

«Право споживача на інформацію закріплено Законом України “Про захист прав споживачів”, відповідно до якого деякі відомості виробник просто зобов’язаний надавати покупцеві. Якщо в резуль­таті порушення права на інформацію споживач при­дбав товар, що не володіє необхідними йому влас­тивостями, він має право повернути товар продав­цеві та зажадати повного відшкодування збитків».

Завантажити оригінал публікації (у форматі pdf): частина 1, частина 2, частина 3

W

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: