Обережно: квартирні шахраї

Дедалі частіше під час укладання угод, пов’язаних з купівлею, продажем, орендою житла, можна зустрітись з аферами, основною ціллю яких є незаконне заволодіння чужою квартирою або грошима. Як правило, такі аферисти користуються найбільш витонченими та продуманими методами, а самі не викликають жодних підозр у своїх «жертв». З настанням кризи кількість квартирних афер збільшилась у 2-3 рази. При цьому найпоширеніші схеми обману – фальшиві нотаріальні довіреності та продаж орендованих квартир.

Тільки за останні кілька місяців під час захисту інтересів потерпілих правоохоронні органи багато разів зверталися до керівників ріелторських організацій з проханням розібратися в тій чи іншій шахрайській схемі. Як повідомляє віце-президент Союзу спеціалістів з нерухомості України, в більшості випадків спрацьовує така ситуація: клієнти-аферисти вирішують дати оголошення про найм житла. Потім, коли з допомогою ріелторів вийде орендувати його на тривалий термін, підробляються необхідні документи. У результаті, квартира господаря продається без його відома. Причому, за словами ріелтора, до укладення договору купівлі-продажу, при якому обов’язково нотаріальне завірення документації, справа може і не дійти. Злочинці просто візьмуть кілька задатків і з’їдуть з квартири, залишивши господаря розбиратися з ошуканими покупцями.

Не так давно викрили діяльність рівненських шахраїв, які нажилися на значну суму, виманюючи квартири у людей, що зловживали алкоголем, та перепродуючи декілька разів. А задля більшої своєї безпеки відправляли колишніх власників у Росію та Білорусь. Деяких із ошуканих вже немає живих. Причетність до цього та місцеперебування злочинців встановлює слідство.

За статистикою, кожна десята угода з квартирою закінчується крахом для однієї із сторін. Більше всього шахраям вдається заробити саме на аферах з дорогим майном. Тому ними були розроблені безліч схем, завдяки яким люди довіряли їм свої гроші і квартири. Щоб не стати жертвою аферистів, необхідно знати всі їх прийоми.

Найчастіше шахраї заробляють на ліні і неуважності покупців. Договір, як відомо, враховує всі витрати при покупці або оренді квартири. Але ніхто не застрахований від того, що в договорі можуть з’явитися різні додаткові пункти, упустивши які ви можете втратити чималі гроші. В процесі підписання договору недобросовісний власник квартири вам розповідатиме про те, який хороший район, який зроблений ремонт і т. п., щоб відвернути вашу увагу від читання договору. І цілком можливо, що пункти, написані «дрібним шрифтом», ви просто не помітите.

Що це можуть бути за пункти:

– при покупці/оренді квартири ви додатково повинні щомісячно виплачувати певну суму;

– квартира здається на певний термін, але при бажанні власника він може бути скорочений;

– знімаючи квартиру, ви самостійно оплачуватимете газ, опалювання і воду;

– окрім вартості квартири, ви заплатите N відсотків від вартості за оформлення договору;

– в період оренди, до вас можуть підселити інших мешканців.

Висновок: обов’язково уважно читайте договір, бажано в тихій і спокійній обстановці. Попросіть власника дати договір вам на декілька днів, щоб уважно з ним ознайомитися.

Існують аферисти, які запевнятимуть вас не оформляти договір продажу, а подарувати вам квартиру. За їх словами, це і вам, і їм буде дешевше і позбавить від зайвої метушні з документами. ви заплатите гроші, вам передадуть права на квартиру. Начебто все законно, але є один нюанс: згідно з законодавством України, людина, що подарувала вам квартиру, упродовж року може забрати її назад, якщо квартиру утримуватимуть у поганому стані. Через півроку після підписання паперів, власник може подати на вас до суду під приводом, що ви зробили в квартирі ремонт, зіпсували її стан і т. п. І ухвала суду може бути винесена не на вашу користь. Висновок: не ведіться на такі прийоми, вимагайте оформлення договору купівлі-продажу.

Дуже поширений наступний спосіб обману покупців. Ви знаходите телефон агентства, яке продає недорогі квартири. Дзвоните, і вам пропонують за певну плату знайти відповідні вам пропозиції. Ви платите і отримуєте цілі списки відповідних квартир. Прямо на фірмі вам показують планування квартири, розповідають про всі її переваги і просять внести невелику заставу або навіть сплатити її вартість повністю. Але зараз вже багато хто став жертвами аферистів і вимагають обов’язково оглянути квартиру. Ви йдете оглядати квартиру, спілкуєтеся з господарем, який насправді є знайомим аферистів. Ви вже впевнені, що вас не обдурять, і платите гроші. А потім дізнаєтеся, що договір недійсний. Як таке могло трапитися? А річ у тому, що «агентство нерухомості», яке продало вам квартиру, не має ліцензії на здійснення таких операцій. Ви залишилися без грошей і без квартири. Висновок: краще звертатися в перевірені відомі агентства нерухомості, обов’язково дізнаватися історію агентства і вимагати документи підтверджуючі дозвіл агентства на здійснення операцій із купівлі-продажу нерухомості.

Також одним із видів афери, який відчули на собі жителі України, є внески в житло, що будується. Купити квартиру наперед – це гарантія того, що через декілька років ви отримаєте квартиру в потрібному вам районі і ніхто її не викупить. Вам дають ознайомитися з документами фірми, з планами споруд у різних частинах міста, що не викликають ніяких підозр. Але за декілька місяців до закінчення будівництва фірма раптово зникає, і всі, хто купив там квартири, залишаються обдуреними. Керівники компанії оголошуються в розшук, але упіймання злочинців вам доведеться чекати довго, а ви залишитеся ні з чим. Висновок: якщо ви дійсно вирішили придбати житло, що будується, вибирайте фірму з багаторічною історією, у якої вже є закінчені проекти.

Аферисти у сфері нерухомості після провалу існуючих схем розробляють нові, тому до операцій з нерухомістю треба ставитися з обережністю, особливо до підозріло «вигідних пропозицій». Адже відомо, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці.

W

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: