Мобільні оператори відхрещуються від шахраїв

Вони отримують 30 відсотків видурених грошей.

На початку грудня мій комп’ютер заблокувала порнографічна картинка. Подібна проблема спіткала кількох друзів. З’ясувалося, що це вірус, який проник з Інтернету.

Прибрати картинку не міг. Її автори написали, що для розблокування треба вислати СМС із символами М21120000 на номер 4171, а отриманий у відповіді код вставити у спеціальне місце. Зазначили вартість повідомлення $1 — 8 грн. Вказівки виконав, але заставка не зникла. А з рахунку зняло 30 грн.

— За поширення вірусу передбачене покарання до двох років в’язниці. Плюс до восьми років за шахрайство з використанням електронно-обчислювальної техніки,— пояснює юрист Роман Головенко.

— Розробники вірусу пов’язані з тими, хто забезпечує мобільний зв’язок, — припускає інший юрист Андрій Нечипоренко.

Оператори мобільного зв’язку відмовилися назвати кількість повідомлень, надісланих на номер 4171. Відкриття такого номера у чотирьох операторів разом коштує 12 тис. 166 грн 50 коп. Аби їх повернути, треба, щоб 30-гривневі СМС надіслали 405 людей. Крім того, за користування номером щомісяця мусять платити 2 401,3 грн абонентської плати — ще 80 повідомлень щомісяця. А щоб отримати прибутки, обдурених має бути значно більше. Адже 30% прибутку треба віддати операторам, ще 5% — партнерам.

Представники мобільних операторів кажуть, що не стежать за змістом повідомлень, а лише надають свої канали іншим фірмам — контент-провайдерам. Такими були фірми ”Джамп-Україна” та Polygon integration Ukraine.

Але найбільш причетною до номера 4171 виявилася фірма ”Контент-провайдер ”Перший альтернативний-Україна”. Зареєстрована у Києві на вул. Кіквідзе, 18. Але за цією адресою хрущовка, у якій працює хімчистка. Телефоную на вказаний номер. Дівчина відмовилася називати реальна адресу і з’єднувати із працівниками. Порадила писати електронні листи. Надсилаю два листи директору Петрові Тугаю, відповіді немає.

Компанія ”Перший альтернативний-Україна” співпрацювала з усіма операторами. З ”Київстаром” і ”Білайном” — як клієнт, із МТС і Life 🙂 — як співкористувач їхнім каналом. Зареєстрована 7 листопада 2007 року. Засновник, російська фірма ”Перший альтернативний”, внесла до статутного фонду 46 тис. грн. Перед Петром Тугаєм директором працював Кирило Гороховський. Він порадив звернутися до московського офісу. Так і роблю.

”Будь-які види шахрайства демонструють провокації і протиправні дії з боку учасників ринку. Метою цього є вплив на формування негативної репутації контент-провайдерів або стільникових операторів…”, — йдеться в їхньому листі-відповіді. Прохання конкретизувати проігнорували.

4171 або подібні чотиризначні номери активно використовують в інших шахрайствах. Сайт ”Сексиклассники”, який пропонує знайти собі секс-партнерів, закликає надіслати повідомлення на номери 3669 або 4170, щоб зареєструватися. Вартість повідомлення нібито 83 коп.

Однак реально коштує 18 гривень, кажуть в інформ-службі МТС.

— Якщо контент-провайдерів справді хочуть дискредитувати, то вони мали б оголосити про це одразу після появи шахрайських оголошень і відмежуватися від цих пропозицій, — пояснює спеціаліст із комп’ютерних систем Валерій Степаненко. — Але вони поводяться інакше. Не виключаю, що мобільні оператори теж причетні. Їм вигідно не контролювати повідомлення своїх каналів. Щоб шахрайств не було, треба законодавчо зобов’язати їх це робити.

МТС попередив провайдера, який уклав угоду з шахраями, і наклав відповідні штрафні санкції. ”Київстар” розірвав стосунки з ”Першим альтернативним-Україна”. У Life:) кажуть, що вжили заходів для зупинки шахрайської діяльності. Ці мобільні оператори готові компенсувати збитки. ”Білайн” не обіцяє і пропонує звертатися до правоохоронних органів. Жоден оператор не повідомив, що звернувся до міліції сам.

До чого спонукають:

  • надіслати СМС-повідомлення на номер з чотирьох цифр
  • передзвонити на вказаний номер
  • продиктувати код поповнення рахунка мобільного телефону
  • перерахувати гроші на вказаний номер телефону

Жодну з цих дій не варто виконувати.

Чим заманюють:

  • розіграшем призів, грошей, путівок
  • пропозицією допомогти хворим, дітям, знедоленим, зібрати кров
  • проханням допомогти родичеві, який нібито потрапив у міліцію, лікарню
  • проханням підтримати знайомого у конкурсі

Розслідування підтримане Данським фондом журналістських розслідувань SCOOP

W

Деякі інші варіанти “заблокування” Windows:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: