Лохотрон для довірливих

Дармовий сир лише у мишоловці. Чимало українців, коли йдеться про дармові гроші, на які не сподівалися і які падають, здається, з неба – лише простягни руку і бери, забувають цю істину й потрапляють на вудочку спритних шахраїв. Тепер за нас узялися міжнародні спритники. Наразі з Нігерії.

Виграш – 500 000 фунтів стерлінгів

На мою електронну пошту надійшов дивний лист, написаний російською мовою з великою кількістю помилок. Відразу впізнала програмний переклад. У листі йшлося про те, що я стала переможцем австрійської електронної лотереї і виграла 500 000 англійських фун­тів стерлінгів. “Яким чином?” – промайнула перша думка. Ті, хто відправляв на мою адресу листа, мабуть, здогадалися, що таке запитання може виникнути, тож далі у листі повідомили, що в них є база всіх електронних адрес світу і щотижня восьмеро людей стають переможцями. Цього разу в число щасливчиків потрапила я. Незнайомці просили поки що не розголошувати цієї інформації, бо хочуть вберегти мене від конкурентів і шахраїв.

Відчути себе багатою леді заманливо, тож, не довго думаючи, написала відповідь на цього листа, де вказала своє пріз­вище та контактний телефон. Наступного ж дня отримала відповідь. Лист був з голограмою, Інтернет-сторінкою банку, зі всіма адресами. І в ньому мене просили переслати на ім’я C. Matins 850 доларів. Мовляв, мені в Нігерії потрібно найняти адвоката, який від мого імені зробить усе, аби я якомога швидше отримала виграш. І знову просили мене нікому про це не говорити. Така втаємниченість мене і насторожила.

Через день в електронній скриньці знову побачила листа, в якому повторили текст пер­шого повідомлення. Мовляв, я щаслива володарка 500 000 англійських фунтів стерлінгів. Порівняла номери виграшів та білетів й побачила, що цифри не збігаються. А двічі виграти по 500 000 англійських фунтів я аж ніяк не могла. Тоді й остаточно зрозуміла, що мене дурять, але продовжувала переписку з фіктивним представником банку. Тепер уже заради цікавості. І паралельно в Google ввела для пошуку слово – австрійська лотерея – англійською мовою (пошук українською нічого не дав) і на багатьох форумах натрапила на гору повідомлень-відгуків на такі ж листи, як і мій. Люди з різних країн світу закликали не вірити і не піддаватися на злочинні дії шахраїв. На сайті правдивої австрійської лотереї знайшла інформацію про те, як відрізнити справжнього листа від шахрайського. І, скориставшись цими порадами, остаточно зрозуміла: мій лист саме від шахраїв.

850 доларів – послуги адвоката

Проте вирішила не відразу повідомити електронним спів­бесід­никам, що розкрила їхні нечисті наміри. Написала їм, що є студенткою й не маю наразі 850 доларів. Тож пропоную укласти угоду, згідно з якою зобов’язуюся надіслати їм цю суму, щойно отримаю виграш.

Відповідь не забарилася. Представник банку повідомив, що не може цього зробити, і просив у когось позичити потрібну суму, але не розкривати таємниці, для чого саме. Тоді я надіслала їм посилання (http://www.fraudaid.com/Scam­Spam/Lottery/faq2.htm), де знайшла попередження про шахраїв, і попросила переконати мене, що маю справу з чесними людьми. У відповідь мені надіслали електронну копію якогось посвідчення і фотографію дирекції нігерійського банку. Мене просили якомога швидше надіслати документи, аби вони могли відкрити номер рахунку на моє прізвище. І тоді я сама зможу переконатися, що фортуна таки на моєму боці, зайшовши на сайт їхнього банку і побачивши там номер свого рахунку. Але зняти гроші зможу лише тоді, коли перешлю 850 доларів на вказаний ними рахунок.

Урешті-решт мені ця гра набридла і я зупинила переписку. Але про мене не забули. Мені неодноразово телефонували з таких номерів +234-8089274095, +234-8068810355. Перші три цифри є кодом Нігерії. Я не відповідала на дзвінки, й мені нарешті дали спокій.

P.S. Коли матеріал уже був готовий до друку, ще одна журналістка редакції стала володаркою 400 000 доларів. З цим виграшем її радо привітали незнайомці, правда, уже не з Нігерії, а з Австрії. Отже, шахрайське павутиння має розгалужену мережу, тож слід бути обачними, аби не потрапити в його тенета. А для цього треба лише пам’ятати, що дармовий сир буває лише у мишоловці.

Ірина Братина

Суб’єктивний погляд

Рекомендую усім громадянам бути обережними з такими несподіваними “виграшами”, що нібито мають надійти з Нігерії. Гроші, які просять перерахувати, аби найняти адвоката, що діятиме від вашого імені, для шахраїв є доволі великою сумою і невідомо, на які цілі їх буде використано. Не виключено, що для виготовлення та розповсюдження наркотиків, зброї, підтримки тероризму тощо. Документи їм потрібні для того, аби взяти на ваше прізвище кредит або зробити фальшиве запрошення в Україну. Шахраї можуть погрожувати громадянам, аби виманити ці гроші чи документи. Але їхніх погроз не варто боятися, бо на нашій території людям нічого не загрожує. Правда, вони можуть довірливих громадян запросити приїхати в Нігерію для отримання великої суми виграшу. Ось цього категорично робити не раджу, бо там на громадян України може чатувати небезпека: їх можуть продати в рабство чи навіть позбавити життя.

W

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: