«Зелена» тінь пастиря Аделаджі: десять років по тому

«Ви молода людина, вам жити та жити, а ви таке проти Бога пишете…» – з натиском на слова «жити та жити» десять років тому заявив мені невідомий, який явився в редакцію газети «Україна молода», після моєї першої публікації про не дуже богоугодну діяльність нігерійського пастора Сандея Аделаджі.

Яким чином спритний «ходок» від Аделаджі прошмигнув повз пильних вахтерів комбінату «Преса України» для моїх колег із редакції було загадкою. Мене це не дивувало, адже я вже знав, що посланець від Аделажі з колючим поглядом і напіввійськовою виправкою не простий адепт секти, що тоді звалася «Слово віри» (нині – «Посольство Боже»), а справжній підполковник (хоч уже й на пенсії) Комітету державної безпеки СРСР!

Мені тоді було двадцять років і я, не задумуючись, виставив його за двері, заявивши, що треба відрізняти Бога та Аделаджу, бо між ними така ж різниця, як між Божим даром і яєчнею. Після того я ще зробив кілька журналістських розслідувань про діяльність згаданої харизматичної структури, навіть побував на так званих харизматичних «богослужіннях». Погрози лише підштовхнули професійний інтерес до теми!

Пригадалася мені ця історія з двох причин. По-перше, я нещодавно вичитав, як нахабно Сандей Аделаджа розповідає журналістам, що всі, хто проти нього виступав, або вже покаялися, або в могилі…

По-друге, як виявилося, за десять років наша держава так і не змогла витурити Аделаджу з країни (попри те, що його право перебування на території України було та залишається досить сумнівним). Більше того, його структура знову прославилася скандалом. Цього разу міліція навіть порушила кримінальну справу по структурі, пов’язаній з «Посольством Божим».

Ви не в секті Аделажи – вас не обдурять…

Отож, усе по порядку. Як повідомили мас-медіа, нещодавно міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко заявив про причетність до організації діяльності фінансової групи Kings Capital керівництва «Посольства Божого» та безпосередньо його лідера – Сандея Аделаджі.

Напередодні столична міліція затримала керівника фінансової компанії Kings Capital Олександра Бандурченка за звинуваченням у шахрайстві з коштами громадян.

«Коли ми почали розвивати ситуацію, побачили, що в фінансовій схемі було організовано Kings Capital, кредитний союз «Бізнес партнерства» і всеукраїнська громадська організація «Духовність і благополуччя», які збирали кошти для вступу в організацію. У результаті вся ця діяльність стала об’єктом пильної уваги керівництва релігійної організації «Посольство Боже» Аделаджі», – заявив Юрій Луценко. За його твердженням, у міліції є «прямі покази потерпілих, і підозрюваних осіб, які чітко демонструють зв’язок між фінансовими схемами і особами, пов’язаними з цією релігійною організацією».

Докладніше про ситуацію розповів керівник київської міліції Віталій Ярема. Виявляється, підставою для порушення кримінальної справи стали заяви більше шестидесяти ошуканих громадян. У людей видурювали гроші, обіцяли відсотки, все це благословлялося чорношкірим пастором, а в результаті – громадяни залишилися лише з сандеївським благословінням. Як твердить генерал Ярема, вкладені готівкою гроші вивозилися за межі України. «Сума коштів, отриманих від громадян, перевищувала 100 мільйонів доларів. Тобто це більше ніж «Еліта-Центр», – підкреслив він.

Цікаво, як пише газета «Дело», під час затримання міліцією дехто із шахраїв із Kings Capital фанатично волали «З нами Бог! З нами Аделажа». Чи вони усвідомлювали свої дії, чи були лише бездумним знаряддям у інших руках? Питання залишається відкритим. На нього має дати відповідь суд та експерти.

Аделаджа та Чернівецький намагаються усіма силами залишитися за кадром фінансової афери. Так Аделажа вже публічно встиг відхрестися від Kings Capital. Його підтримав київський мер. «Сандей мій друг, я за нього ручаюсь. Жодного відношення ні до яких фінансових операцій він не має. Він довірлива людина, як дитя», – сказав Леонід Черновецький.

Імперія Аделаджі

Розмах діяльності імперії Аделаджі просто вражає. Його структури є майже по всій Україні. Як повідомляють деякі інтернет-видання, з метою збільшення оборотних коштів, за підтримки Черновецького, Аделаджа придбав комплекс універсаму № 14 в Дарницькому районі Києва. Головний же штам «Посольства Божого» знаходиться в приміщенні спортивного манежу, що в столичному районі Березняки.

Структура Аделаджі відкрила кілька платних навчальних закладів – «Ісмус Навін», школа послідовників Ісуса «Молодь з місією», «Домата» й інші. Діють ряд громадських організацій, зокрема, «Благовіст», видавництво «Фарес», комерційні підприємства «Прост» і «Скінія», реабілітаційний центр «Любов». Підконтрольні структури діють у всіх областях України. Як зізнається сам головний африканський пастир, лише у Києві його секта збирає по сорок п’ять залів на тиждень по тисячі чоловік кожен. Загалом – два мільйони громадян!

Крім цього, ресурс Аделаджі-Черновецького складається з фракції Блоку Леоніда Черновецького в Києвраді та в столичних райрадах, а також цілої групи народних депутатів України, які завжди миттєво відгукуються на всі прохання представників харизматичного утворення. Особливо активно депутати ставали горою за Аделаджу, коли правоохоронці намагалися його витурити за межі нашої країни. Тоді деякі нардепи ставили свої підписи під різними зверненнями з вимогою не чіпати нігерійського пастиря. Не цуралися бути його адвокатами і ті політики, які вважають себе націонал-демократами та захисниками традиційних українських духовних цінностей.

Перебування в Україні Аделаджі ще раз засвідчує, наскільки потужним є сектантське харизматичне лобі в нашому парламенті.

Афери під прикриттям віри в Бога

Останнє звернення до правоохоронців з приводу релігійних оборудок Сандея Аделаджі надійшло від народного депутата від «Нашої України-Народної самооборони» Кирила Кулікова. «Я вважаю, що просто відбувається одурманювання свідомості людей. До мене у великій кількості надходили заяви громадян про те, що там когось примусово забрали на лікування кудись, хтось виписався зі своєї житплощі, примушували продавати майно і так далі. Це – наша країна, ми повинні захищати свій простір, своїх людей. Тобто, якщо це особа – іноземний громадянин – небажана, нехай він ніби й не скоїв ніякого злочину в Україні, але його перебування на території України не бажане, то можна застосувати процедуру депортації. Так от я наполягаю на тому, щоб до Аделаджі цю процедуру було застосовано – його діяльність, діяльність його секти завдає шкоди державі. Значної шкоди», – заявляв на початку року парламентар в інтерв’ю «Главреду».

«Діяльність цієї секти побудована на нейролінгвістичній теорії – тобто йде вплив на підсвідомий рівень, на якісь низовинні сторони людської свідомості, а зовсім не на свідомий. Натомість релігія йде від душі, від свідомості, від мислення, від серця», – переконаний народний депутата Кирило Куліков.

Варто зазначити, що його оцінка діяльності «Посольства Божого» дуже схожа на висновок експертизи, яку провели ще 2006 року кандидат філософських наук, доцент, начальник кафедри філософії Юридичної академії МВС України Юрій Наріжний, доктор медичних наук, професор Української військово-медичної академії Олег Сиротяпов і соціальний психолог, психолог вищої категорії Центру з питань сім’ї та жінок Володимир Пєтухов. Науковці виявили ознаки, які свідчать про негативний вплив на психічне здоров’я учасників молитовних зібрань «Посольства Божого».

Останні події навколо Kings Capital можуть бути найбільшим доказом правдивості таких висновків. Люди, потрапивши під психологічний вплив сектантів, стають їх безвольним знаряддям, наносячи при цьому шкоду, як собі, так і близьким.

Треба відзначити, що за останні десятиріччя у методах Сандея Аделаджі та його «колег» майже нічого не змінилося. Він так само погрожує журналістам за викривальні публікації. Ось, нещодавно, пригрозив затягати по судах відомого журналіста Миколу Вересня за фільм «Попередження», який побачив світ на УТ-1. Пригадую, як вся секта молилася проти одного столичного чиновника, який вперто не хотів танцювати під дудку пастора Сандея. Слава Богу, цей чиновник до цих під живий і здоровий.

Незмінними залишилися і методи комерційної діяльності структур Аделаджі. Свого часу, автор цих рядків писав, як харизмат Некрасов захопив підприємство «Укрпассервіс» і, змушуючи працівників вступати до лав секти, сам провертав багатомільйонні афери. Все це робилося під прикриттям віри в Бога.

Але найгіршим є те, що за це десятиріччя не змінилася і позиція держави стосовно захисту психічного та духовного здоров’я українського народу. Правоохоронці й надалі бояться заступників Сандея Аделаджі з Верховної Ради, а тепер ще й із столичних кабінетів. Колись самовпевнені заяви Сандея Аделаджі про те, що він стане президентом України, змусили Леоніда Кучму звернути увагу на діяльність цієї деструктивної секти. Що ж змусить Віктора Ющенка встати на захист традиційних українських духовних цінностей від зовнішньої агресії? Невже поки Аделаджа з Черновецьким не грянуть на президентські вибори, Віктор Ющенко не перехреститься?

Від редакції «ПіК України»: Ця стаття не є позицією редакції. Але через великий інтерес до даної теми ми надали можливість автору Юрію Дорошенку, який не один рік слідкував за темою, викласти свої бачення проблеми зараз.

В газеті «Україна молода» виходили його статті «Зелена тінь чорного пастиря» (31 жовтня 1998 р.), «Хто не з сектою – злазь?» (18 червня 1999 р.), «Сектантський телехаос в пошуках оази» (15 січня 1999 г.). Редакція «ПіК України» готова надати можливість висловитися і протилежній стороні.

Юрій Дорошенко, спеціально для «ПіК України»

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: