Ну дуже щільні банки!

З 13 жовтня українцям заборонили достроково розривати депозитні угоди. Взяти кредит також буде майже неможливо, але обмінні пункти змусили працювати чесно.

Вигляд фінансового провалля, у яке може звалитися потужний «Промінвестбанк», а вслід за ним — й інші банки з першої десятки (наша газета відстежує ймовірність проблем у банку «Надра», інших фінансових установ, проблеми яких розв’язував Нацбанк, надаючи їм кредити. — Авт.), викликав паніку серед вкладників. Тільки за вісім останніх днів українці зняли зі своїх рахунків 6 мільярдів доларів! Щоб зрозуміти, багато це чи мало, досить порівняти дві цифри: станом на перше жовтня банківський портфель в Україні становить в еквіваленті трохи менше, ніж 70 мільярдів доларів.

Оскільки хвиля паніки тільки розгортається, масове вилучення грошей могло довести до банкрутства десятки фінансових установ. У НБУ не залишалося іншого виходу, окрім екстрених, жорстких і непопулярних заходів — з 13 жовтня Національний банк тимчасово забороняє банкам достроково видавати депозити і збільшувати кредитування, заморозивши розмір їхніх активів. Мораторій ухвалено на 6 місяців. Практично регулятор зробив те ж саме, що й під час кризи в листопаді–грудні 2004 року. Тоді, як ми пам’ятаємо, заходи виявилися дуже дієвими, паніка вщухла, і держава скасувала свої обмеження. Про намір заморозити вклади головний банкір країни Володимир Стельмах ще у п’ятницю розповів Президентові України Віктору Ющенку, представникам Кабінету Міністрів, а в суботу — довів до відома менеджменту найбільших комерційних банків.

Банкіри фактично не мають права видавати кредити: кожна нова позика — тільки після того, як повернуть попередню. І все для того, аби грошей у банку не поменшало. Така практика, звичайно, оздоровить фінансову систему, але зв’яже руки комерційним структурам, які традиційно розвивалися за рахунок позичених коштів. Ударить вона і по нас із вами: оформити кредит на квартиру, машину буде ще важче. А забудовники та дилери, у свою чергу, недоотримають гроші. Це означає тільки одне — економічна криза стає ще реальнішою.

Аби підсолодити пігулку клієнтам, Нацбанк запропонував главі держави дуже цікаву ініціативу: створити зі свого прибутку спеціальний стабілізаційний фонд, який дозволить гарантувати вкладникам «погорілих» банків по 200 тисяч гривень. Як відомо, Фонд гарантування вкладів покриває тільки 50 тисяч гривень, і поки ведуться дискусії, чи варто піднімати цю планку до 100 тисяч, НБУ пропонує рятувати жертв фінансової кризи за допомогою держбюджету: перевищення доходів Національного банку над витратами, як підрахували керівники цієї установи, й дозволить доплачувати постраждалим клієнтам по 150 тисяч гривень.

На стіл Віктора Ющенка, за неофіційною інформацією, вже поклали проект президентського Указу «Про додаткові держгарантії заощаджень населення». Саме цей хід, якщо, звичайно, глава держави поставить на ньому свій автограф, за задумом Володимира Стельмаха, і має стати таємною зброєю боротьби з панікерами: як тільки люди заспокояться і масовий відтік грошей із банківських рахунків припиниться, НБУ обіцяє одразу ж скасувати всі обмеження.

Ще одне нововведення Нацбанку неабияк утішить клієнтів обмінних пунктів — регулятор довів, що не кидає слів на вітер і таки встановив п’ятивідсоткову маржу між курсами продажу й купівлі валюти. Відтепер, якщо, наприклад, у пункті купують долар за 5 гривень, то продавати його мусять не дорожче, ніж 5,25. Побачите, що друга цифра є вищою, можете сміливо скаржитися: у порушників НБУ зазвичай вилучає ліцензії, а вони нині дорогі.

W

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: