Церкви та секти ростуть як гриби після дощу

Впродовж останнього десятиліття кількість нетрадиційних для України церковних громад зростала, як гриби після дощу. З року в рік, поряд з уже звичними нам свідками Єгови, адвентистами, баптистами, євангелістами, суботниками та п’ятидесятниками з’являються все нові утворення. Іноді їхні назви навіть вимовити важко. Рух «Сант Мат (Сурат Шабд Йога)», Громада Шрі Чінмоя, Рух дарма Кальки — це не маячня, це реальні організації, котрі, за даними ліквідованого нещодавно Держкомрелігії, існують в Україні.

Але це явища маргінальні навіть на тлі неорелігійних організацій. Як і раніше маргінальними залишаються різноманітні православні громади, такі як Українська істинно православна незалежна церква, Древнеправославна церква, Новозибківська згода, Білокриницька згода, Апокаліптична православна церква тощо. Цього, однак, не скажеш про різноманітні християнські течії, численність яких постійно збільшується.

Зупинимося на найактивніших організаціях, чиїх апостолів можна щодня зустріти на вулиці і навіть на порозі власного дому: чого вони хочуть і звідки взялися?

Чи не найбільш динамічно розвивалося останні кілька років Товариство свідків Єгови. Їхнє віровчення має апокаліптичну спрямованість, а всю історію Товариство подає як боротьбу між Богом Єговою і сатаною за панування над світом. Свідки не беруть участі в політичному житті, виборах, уникають військової служби і взагалі — відкидають будь-які форми політичної активності. Втім, інколи приналежність до цієї релігійної організації може мати небезпечні наслідки для життя та здоров’я людей. Так, заборона переливання крові неодноразово призводила до передчасної смерті членів громади. Тому діяльність свідків Єгови заборонена або обмежена в декількох десятках держав.

В Україні Свідки Єгови з’явилися у 20-х роках минулого століття, коли до її західних областей із США та Канади почали повертатися українські емігранти. Вони і започаткували на Україні перші осередки цього віровчення. Проте офіційно свідки діють лише з 1991 року.

Другою за динамікою розвитку та публічною активністю фахівці називають Церкву Ісуса Христа Святих останніх днів, або мормонську церкву. Мормони вважають, що до отримання одкровення засновником секти Смітом світ перебував у темряві й ніхто не міг урятуватися. Тому вони ввели практику хрещення померлих «заднім числом» (людина, яка приймає хрещення, «переводить благодать» на свого давно померлого прадіда, надаючи йому можливість спастися).

Мало хто з нас не зустрічав на вулицях міст молодих, років дев’ятнадцяти–двадцяти коротко стрижених хлопців з військово-спортивною виправкою, як правило, одягнених у чорні брюки і білі сорочки з бейджиками, за спиною — наплічники. Це — адепти секти мормонів, які щоденно ведуть активну місіонерську роботу (до речі, базовий капітал цієї секти в світі перевищує тридцять мільярдів доларів).

Ця релігія зародилася у США, тож не дивно, що, на думку мормонів, історія людства почалася в Америці і там же закінчиться. Вища мета чоловіка-мормона після «кінця історії» — стати богом, творити нові духовні істоти, вселяти їх у тіла й отримувати насолоду від свого гарему. Відповідно вища мета жінки — опинитися в гаремі успішного чоловіка. До всього райське існування для неї означає бути постійно вагітною.

Незважаючи на явну відкритість у цієї секти є чимало чорних плям. Так, колишній президент Черкаської релігійної громади Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів Олександр Тарасюк кілька років тому вступив у боротьбу із керівництвом заокеанської релігійної організації і направив у РНБОУ, Генпрокуратуру, депутатам ВР, у Комітет зі справ релігій, політичним партіям звернення, в якому попередив про загрозу для нашої країни.

Як не дивно, але загроза, за його словами, виходила від самих мормонів. Тоді ще чинний духовний лідер черкаських мормонів, досконало вивчивши доктрину і практику своєї Церкви, дійшов висновку про «надзвичайну небезпеку цієї релігійної секти для українського суспільства і навіть для держави, так само як і для будь-якого іншого суспільства і держави». Зокрема, він стверджував, що Церква Ісуса Христа Святих останніх днів проводить титанічну роботу «по встановленню влади над світом через деформовану, подавлену свідомість людей».

Втім, вступивши у конфлікт зі своїми заокеанськими одновірцями, Олександр Тарасюк невдовзі був позбавлений сану та відлучений від церкви. Сам він стверджує, що це сталося після того, як поцікавився долею грошей, що збираються із кожного члена приходу, юридичним статусом Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів в Україні та іншими вимогами догматики її віровчення.

Як би там не було, але сучасна діяльність мормонів спрямована на залучення до лав церкви якнайбільшої кількості адептів. Кропітка робота проводиться у приміщенні церкви, але разом з тим основним місцем діяльності місіонерів залишаються вулиці населених пунктів — там, де більше людей. Молоді мормони стандартно намагаються зацікавити перехожих віровченням Джозефа Сміта через розповіді про заснування церкви, її обраність серед інших та відомих адептів.

Проведення релігійно-проповідницької діяльності не завжди позитивно сприймається адептами інших релігійних об’єднань та організацій, що за певних обставин провокує виникнення конфліктних ситуацій. Інциденти на релігійному грунті неодноразово виникали в різних населених пунктах України, у тому числі й у Черкасах. Втім, суперечки, що виникали, на щастя, ніколи не мали суттєвих негативних наслідків.

Безумовно, релігія є однією зі сфер життя нації, в якій вона виявляє власний духовний світ та історичний досвід. Віра є частиною національного «я». І незважаючи на розмаїття релігійних течій, домінантою духовного життя в Україні, як і раніше, залишається православ’я. Релігійні громади Української православної церкви Київського і Московського патріархату, Української автокефальної церкви становлять понад 52 відсотки загальної кількості релігійних організацій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: