Злодії в овечій шкурі. Чому жертвами шахраїв частіше за все виявляються літні люди?

Не «сідай в ліфт з незнайомою людиною!», не «розмовляй з невідомими на вулиці!», не «відкривай двері невідомим людям!» – ці знайомі з дитинства фрази не завжди вчасно спадають на думку довірливим городянам. У результаті непробачна безпечність нерідко приводить до трагічних наслідків.

І що не варто вірити всім без розбору, деякі це розуміють, лише одержавши власний сумний досвід.

“Соціальне замовлення”

– Алло! Здрастуйте, можу я поговорити з Парасковією Костянтинівною? – лунає з чорної телефонної трубки, і немолода жінка з готовністю відповідає «так».

– Вас турбує соціальний працівник, – продовжує солодкий жіночий голос. – Найближчим часом ми розноситимемо продуктові набори, і, щоб їх одержати, вам слід заповнити нашу анкету. Ми сьогодні до вас обов’язково зайдемо, будете удома?

– Буду, я ось в магазин хотіла сходити, так щось відчуваю себе погано, голова кружиться… Напевно, не дійду, – довірливо розказує старенька, і розмова припиняється.

Через деякий час по квартирі на вулиці Дениса Давидова проносяться звуки: «соцпрацівники» дзвонять у двері. Це двоє жінок: одна – худенька, невисокого зросту, інша – крупна, повна, одягнена у все чорне. Парасковія Костянтинівна спокійно відкриває двері і проводжає гостей на кухню. Худа гостя відразу сідає перед пенсіонеркою і починає анкетування. А ось повній жінці не сидиться: і стілець незручно маленький, і жарко – сонце так і б’є у високі вікна.

– Я краще в коридорі постою, тут якось свіжіше, – заявляє вона, плавно виходячи з кухні. Господиня квартири старається за нею наглядати, просить повернутися з коридору, але думка 83-річної жінки в розрахунок не береться. Спостерігати-то вона спостерігає, але що може помітити немолода жінка із зором, що ослабів? Тим більше що друга гостя активно концентрує її увагу на собі.

Непомітно для Парасковії Костянтинівни «крупна» злодійка (як потім виявилося) обстежує кімнати. Заходить в першу, відкриває ящики, бере сумку, складає в неї нерозкриті флакони з духами, вигрібає прикраси з шкатулок, забирає гроші. В наступній кімнаті її нічого не займає: всюди розставлені шафи з книгами, стоять піаніно, яке не влізе в жодну сумочку, там диван, який теж навряд чи абикуди поміститься. Третя кімната знову викликає ентузіазм: шкатулок багато. Правда, прикраси в них удостоюються лише того, щоб їх розкидали. Зате ноутбук сподобався.

Швидко зібравши здобич, жінка повертається до розмовляючих.

“Допит” старенької добігає кінця, і, ввічливо попрощавшись, фальшиві соціальні працівники покидають «почищену» ними квартиру.

– Справжні соціальні працівники цій пенсіонерці не могли дзвонити, тому що вона не зареєстрована в нашому відділенні на обслуговуванні з приводу продовольчих наборів, – коментує ситуацію завідуюча відділенням надомного обслуговування в Центрі соціального обслуговування «Дорогомилівській» Юлія Молодожен. – У нас допомога літнім людям є тільки адресною і носить заявний характер. Людина повинна сама прийти в центр і залишити заяву, якщо вона в чомусь має потребу. Фахівці не ходять по будинках у пошуках підопічних. Тим, хто вже перебуває на соціальному обслуговуванні, вони, звичайно, дзвонять наперед, попереджають про прихід, записують замовлення на продукти. Але підопічні своїх соціальних працівників чудово знають, і хтось новий, з вулиці, до них прийти не може. Ті, хто приходять просто так, – це аферисти.

Псевдолікар

Парадокс в тому, що всього через пару місяців після описаних подій в цій же квартирі відбулася нова крадіжка – практично за таким же сценарієм.

В один з сонячних осінніх днів Парасковія Костянтинівна вирішує сходити в аптеку за ліками. По дорозі її зупиняє жінка і представляється лікарем з поліклініки.

– Добрий ранок, Парасковія Костянтинівна! А я якраз до вас, – по-дружньому звертається псевдолікар до старенької. – Мене направили з поліклініки: масаж робитимемо. Тільки у мене ще пара клієнтів, я трохи пізніше забіжу, – заявляє аферистка, віддаляючись по своїх справах.

Парасковія Костянтинівна повертається додому і приймається покірно чекати лікаря. У цей момент її внучка збирається на роботу і перед відходом попереджає бабусю, щоб двері вона у жодному випадку нікому не відкривала, навіть лікарю, тому що його не викликали. По уривчастих фразах пенсіонерки дівчина не зрозуміла, чи знайомий бабусі лікар, який повинен прийти, але про всяк випадок прибирає ноутбук (новий, тільки що куплений після недавніх відвідин псевдосоцпрацівників) від сторонніх поглядів в шафу.

Який же був подив внучки, коли вона, повернувшись увечері з роботи, не знайшла комп’ютера в затишному місці!!!

– Бабусь, а до нас додому сьогодні хто-небудь заходив? – акуратно цікавиться вона.

– Ні, нікого не було. Ти когось чекаєш?

– Просто свій комп не можу знайти, – зітхає дівчина, риючись в черговому ящику.

– Ну, ти шукай. Куди ж він з квартири-то подінеться? Нікого не було, значить, він удома, а ти забула, куди прибрала.

Остання упевнена фраза бабусі дещо заспокоює. Незабаром з роботи повертається мама. В напівсні дівчина ділиться з нею сагою про свою забудькуватість, але мама в юнацький склероз не вірить. Вона обкидає поглядом кімнату, завмирає в нерішучості і з подивом питає дочку:

– Ти щось шукала в моїй шкатулці?

– Ні… а ти вранці не брала флакон духів, я його на підлозі знайшла?..

– Знову, – виривається у жінки важке зітхання, і вона втомлено опускається на край ліжка…

Наступного дня Парасковія Костянтинівна згадує, що «лікар вчора приходила». Але цього разу «вона весь час була з нею на кухні». Масаж шахрайка так і не зробила, але стареньку роздягала, оглядала. Мабуть, поки проходив цей «медогляд», один або два спільники проникли в квартиру через двері, дбайливо залишені відкритими, і обстежували кімнати, змітаючи на своєму шляху гроші, картки і прикраси, а також новенький ноутбук.

Насправді Парасковії Костянтинівні ще повезло, що її не замкнули в якій-небудь з кімнат або не ударили чим-небудь важким по голові. Адже буває і по-іншому, тоді за необачність і зайву довірливість люди розплачуються не тільки грошима, але і життям.

– Звичайно, лікарі приходять виключно по виклику пацієнтів, – головний лікар міської поліклініки №102 Тетяна Столярська. – Але буває активний виклик самим лікарем, тому що, якщо навіть хронічний хворий в поліклініку не звертається, хоча б раз на місяць, лікар у нього повинен побувати. Спочатку лікар обов’язково дзвонить, з’ясовує, чи на місці пацієнт, але на вулицях його не ловить. Як правило, відвідує хворих тільки дільничий терапевт. Викликати фахівця в якій-небудь певній області – процедура складна, і ніякі масажисти без особливих призначень завідуючої відділенням на будинок ні до кого не підуть. До нас періодично звертаються пацієнти, говорять, що їм дзвонять якісь незрозумілі люди, що пропонують або дорогі «чудодійні» омолоджуючі препарати, або соціальну допомогу, або путівку в санаторій. Городяни частенько розказують нам про всілякі шахрайства. Хто оцінює ситуацію більш менш адекватно, приходить до нас за порадою, і ми пояснюємо, що їх намагаються обдурити. Я б порадила, особливо літнім людям: в тому випадку, якщо хтось подзвонив, представився співробітником поліклініки і пообіцяв прийти додому без виклику, варто обов’язково передзвонити в поліклініку і уточнити інформацію, перевірити її.

Коли «клієнт» один удома

Щороку, наприклад в Москві, реєструється до 40 тисяч квартирних крадіжок. Велика їх частина скоюється в будні дні приблизно з дев’яти ранку до 15-ї години дня, коли в квартирі або нікого немає, або тільки літні люди. На них аферисти і роблять головний розрахунок: пенсіонер може сам відкрити двері, злодіям не доведеться її зламувати, та і опір у разі чого навряд чи надасть.

Перед тим, як прийти до «клієнта», шахраї ретельно вивчають його самого, сім’ю, дізнаються, коли літня людина залишається удома сама. Потім дзвонять і пропонують те, в чому він має потребу якнайбільше, – допомога, новітні ліки, що «творять дива», відвідування лікаря, соціальне обслуговування. Відмовитися від безвідплатної підтримки, нежданої уваги або від хоча і дорогих, але повертаючих молодість ліків непросто. Тільки ось, згодившись одного разу, можна жаліти дуже довго. Добре, якщо пухирець з цілющим зіллям міститиме просту воду, але ж в ньому може виявитися небезпечний для організму препарат – не просто не омолоджуючий, а вбиваючий хворого.

Старовинна приказка «довіряй, але перевіряй» актуальна і сьогодні. Отже, якщо у вас в квартирі пролунав подібний дзвінок «доброзичливця», радять співробітники правоохоронних органів, обов’язково розкажіть про це кому-небудь: родичам, друзям, сусідам. Ви завжди можете передзвонити в поліклініку і запитати, висилали лікаря чи ні, порадитися з вашим лікуючим лікарем з приводу покупки рекламованих ліків, зв’язатися з центром соціального обслуговування і поцікавитися, чи повинен до вас прийти соцпрацівник. У будь-якому випадку, краще, якщо ви виявитеся неправими, підозрюючи справжніх помічників, чим розкриєте двері перед злочинцем.

Український переклад: Lohotron.in.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: