Як зняти квартиру з погляду обивателя з великим досвідом

Передісторія створення цих порад дуже проста – протягом декількох років я із завидною регулярністю знову і знову знімала квартири. Змінювала райони, збільшувала площу, шукала краще. За цей час у мене нагромадилося багато всілякого досвіду, переважно, на жаль, негативного.

Поїхали:

1. Найголовніша порада: якщо зняти квартиру треба терміново, і земля горить під ногами, краще звертатися в агентство. Скільки б газет з оголошеннями ви не купили і скільки б сайтів не облазили, у хорошого агентства база все одно ширше. А головне, у них вона вже систематизована.

2. Опитуючи знайомих, враховуйте, що ціни ростуть. Якщо ваші знайомі зняли квартиру півроку назад, то не варто розраховувати на ті ж гроші – зараз з вас запитають більше за тих же умов.

3. Всі друзі і приятелі пообіцяють довідатися по своїх каналах, хто, де і що здає. Але, як з’ясувалося, багато людей не люблять зв’язуватися із знайомими і знайомими знайомих – їм здається незручним вирішувати фінансові питання при існуванні якихось особистих відносин. “Дружба дружбою, а грошенята – нарізно”.

4. Доїхати до центру з багатьох вулиць Біличі швидше, ніж з багатьох вулиць Києва, а коштують Біличі дешевше тому, що не вважаються Києвом.

5. Видалені від центру райони Києва мають приблизно однакову вартість (якщо не рахувати зелених зон), але різниця в часі їзди до того ж центру може складати 20-50 хвилин на громадському транспорті.

6. Знімаючи квартиру в незнайомому районі, можна дуже сильно переплатити за інфраструктуру, якої не буде, і інші неіснуючі зручності. В оголошеннях від приватних осіб дуже часто зустрічається помилкова інформація. Я шукала квартиру в своєму районі, твердо знаючи, що до найближчої вулиці від метро 7 хвилин на автобусі, а в оголошеннях читала про 3-5 хвилин пішки. З одного боку, нічого страшного – поїдете дивитися і переконаєтеся, скільки їхати насправді, а з другого боку, скільки часу втрачається на “порожні” перегляди.

7. Коли в оголошенні сказано “квартира після ремонту”, уточнюйте, скільки конкретно часу пройшло після цього ремонту. Мені на повному серйозі намагалися запропонувати “після ремонту” квартири, в яких він був 3 і навіть 5 років тому (“ми зробили ремонт, і ніхто тут не жив”). Ще краще, коли вираз “після ремонту” має на увазі, що його тільки що закінчили, а забиратися доведеться вам. А заразом приробляти розетки, люстри, крани і все інше.

8. Слова “у хорошому стані” кожний господар потрактує по-своєму. Бажано теж уточнювати. Багато хто називає цими словами будь-яку квартиру, в якій ще не звалилися стіни.

9. Зустрівши слова “можливий торг” починайте торгуватися по телефону. Як правило, люди розраховують, що, коли ви приїдете і подивитеся, вам буде шкода витраченого часу, і ви підете на поступки. А по телефону відразу стає ясно, наскільки ви можете збити ціну.

10. Заощадити непогані гроші можна, якщо ви знімете квартиру на 1 поверсі, з під’їздом без домофону, без балкона. Ще одна цікава деталь – в будинках без ліфта реально збити ціну навіть за 1-2 поверхи. Просто тому, що самі будинки йдуть як би дешевше. Всі ці маленькі трюки особливо добре працюють, коли ви звертаєтеся в агентство – там не ви доводитимете господарю, чим погана його площа, а професіонали. Після розмови з декількома агентствами людина, що здає квартиру на 1 поверсі або в невлаштованому під’їзді, буде вже налаштована на те, що її квартира стоїть дешевше.

11. Не варто відразу відмовлятися, якщо вам раптом запропонували щось не те – однокімнатну замість двокімнатної , двокімнатну замість однокімнатної, сусідній район. Цілком може вийти, що сусідній район опиниться всього в 3-5 хвилинах їзди від бажаного, а малогабаритна двокімнатка обійдеться вам лише трохи дорожче запланованої однокімнатної. Приємні сюрпризи бувають – дайте їм можливість збутися!

12. На дозвіллі ріелтери полюбляють розказувати байки про клієнтів-дурнів, які хочуть одержати хороми за 200 доларів. Не прагніть стати такою легендою! Як би вам не хотілося витрачати на житло 100, а краще 50 доларів, але квартири в Києві коштують дорожче. Плануйте реальні суми. Більше, ніж на 70 доларів від спочатку бажаної ціни, власник вам не поступиться.

13. Ціна кімнати щільно залежить від “якості” сусідів. Якщо вам пропонують щось дуже дешеве – можливо, ви не заощадите. Я сама вимушена здавати 30-метрову кімнату в центрі в ідеальному стані за 80 доларів, і все одно мешканці не витримують спілкування з бабусею-сусідкою і тікають через 3 місяці.

14. Дуже передбачливо б після огляду квартири не полінуватися поговорити з бабусями у дворі. Мені здала чистеньку квартиру дуже мила немолода жінка, і я навіть не спромоглася опитати сусідів. Коли серед ночі до мене постійно почали ввалюватися працівники нашої славної міліції і перевіряти документи і вени поголовно у всіх присутніх, я взнала, що декілька років дочка цієї чудової пані варила там гвинт і торгувала їм на весь район.

15. Не ставте дуже жорстких рамок вимог, якщо маєте свій в розпорядженні невелику суму – квартира з, припустимо, суміщеним санвузлом, який вам не хотілося б, може виявитися ідеальною по решті параметрів. Відмітаючи багато оголошень з ходу, визнайте, ви ризикуєте затягнути пошуки надовго.

16. Якщо ви знімаєте житло не самі, і хтось з вас – іногородній, не обов’язково про це говорити. При укладенні договору дайте господарям тільки один і київський паспорт (якщо все відбувається у Києві). Поясніть, що другий міняєте його із старого на новий, відновлює після втрати, крадіжки і так далі.

17. На даний момент в ціні квартири з маленьким числом кімнат. Якщо постаратися то можна знайти малогабаритну „троячку” дешевше, ніж простору «двійку» в іншому районі.

18. Договір краще укладати на рік, ніж на півроку, і на два роки краще, ніж на рік. В великих агентствах є система гарантії – якщо господарі без об’єктивних причин виселяють вас до закінчення терміну дії договору або намагаються підвищити платню, агентство зобов’язано безкоштовно забезпечити вас не гіршим житлом. Якщо ціни за цей час піднялися, доплачувати різницю до кінця терміну первинного договору теж доведеться агентству.

19. Якщо ви намагаєтеся зняти квартиру через агентство, не вибирайте оголошення, надруковані дрібним шрифтом. Простий приклад: якщо середня ціна на однокімнатні – 350, але можна знайти і за 300, то в дрібному агентстві вам чітко скажуть – від 350, тому що гонорар агентства рівний внеску за місяць, і їм самим зручніше завищувати ціни. В великих фірмах агентів так багато, що вони борються за кожне замовлення і візьмуться шукати дешевий варіант.

20. Якщо в агентстві вам запропонували підібрати декілька адрес за певну суму – кладіть трубку (або розвертайтеся і йдіть) – це найпопулярніший житловий лохотрон. За адресами нікого не виявиться, квартири там ніхто не здає, а грошей ви назад не одержите.

21. Якщо вам не показують текст договору або не дають ніяких гарантій – розвертайтеся і йдіть – з тим же успіхом ви можете шукати квартиру самостійно.

22. Агентства, в рекламі яких є слова “терміново”, “того ж дня”, “відразу після звернення”, як правило, обходяться дорожче. За терміновість.

23. Якщо господар говорить, що не хоче здавати квартиру сім’ї з дитиною, ви все-таки уточните вік своєї дитини. Якщо йому більше 4-х років, то люди звичайно, погоджуються здати, основну небезпеку орендарі бачать в дітях 1-2 років.

24. Якщо в оголошенні немає згадки про тварин, не варто інформувати господаря квартири про ваших кішок і собак. Це може навести його на ті думки, яких він уникнув. Потім приїде за грошима, побачить, що шпалери і меблі цілі і заспокоїться.

25. Квартири без меблів стоять набагато дешевше. Подумайте, наскільки потрібні вам господарські меблі. Тим більше що навіть “квартира без меблів” – не обов’язково голі стіни, часто по уточненню там виявляється мінімальний набір – плита, диван, пара стільців, а то і холодильник.

26. Заздалегідь уточніть, чи входить в ціну оплата рахунків – комунальних послуг і так далі. Якщо ні – торгуйтеся, рахунок за все ці послуги може досягати 50 доларів. За світло і телефон доведеться платити окремо, уточніть, як часто ви разом з господарем зніматимете свідчення лічильника і проведіть цю операцію відразу після підписання договору – а то як би вам не довелося заплатити всі борги з 1936 року.

27. Плануючи в бюджеті оренду квартири, врахуйте, що з вас точно візьмуть багато додаткових грошей крім платні за перший місяць, а саме: застава за телефон – до 100 доларів, за амортизацію (до 200), передоплату за ще один (два-три) місяця вперед. Це неминуче – господарі квартири підстраховуються на випадок неприємностей. Найкраще, що ви зможете виторгувати – це право заплатити “за перший і останній місяць”. Хоча я КАТЕГОРИЧНО проти такого поняття, як „плата за останній місяць. Проти і все!

28. Господарі часто задають питання про те, скільки чоловік проживатимуть в квартирі. Моя вам порада – якщо до вас збирається приїхати на два тижні брат чоловіка або ваша подруга ночує у вас частіше, ніж удома, не варто висловлювати це в подробицях господарям.

29. Раджу заздалегідь уточнити, що, одержавши ключі і заплативши гроші, ви чітко вимагаєте, щоб господарі не приїжджали до вас без дзвінка і тим більше, у вашу відсутність. Цей пункт не такий очевидний, як вам здається, за моєї пам’яті я не раз чула про раптові візити. Одна пані, у якої я знімала квартиру, теж намагалася кілька разів приїхати “за речами” без дзвінка. Не дозволяйте подібні речі – на це ви маєте право.

30. Приїхавши дивитися квартиру, вам, як правило, доведеться відповісти на декілька питань про себе. Часто це переростає в чаювання або навіть вам пропонують залишитися на вечерю (обід). Це хороша ознака того, що ви сподобалися господарям, тільки врахуйте, що ви збираєтеся зняти квартиру, а не завести друзів і однодумців. В усякому разі, одна моя знайома дотепер упевнена, що не розкажи вона у всіх подробицях про свої захоплення нічними клубами і танцями, то немолода пара здала б їй квартиру. Може, вона і помиляється, але все-таки – враження про вас повинне залишитися, як про серйозну людину.

31. Якщо квартира вас влаштувала, не тягніть кота за хвіст. Продемонструвавши сумніви і пообіцявши подумати і подзвонити, ви вже наступного дня ви ризикуєте почути, що квартира здана.

32. Якщо ви шукали квартиру самостійно, без допомоги агентів, то при словах господарів про те, що у них дуже багато охочих, і вони не можуть чекати, поки ви з’їздите за грошима, якщо ви не заплатите аванс, розвертайтеся і йдіть. Це теж дуже знаменитий лохотрон.

33. Взагалі, якщо господарі довго розказують про те, як багато претендентів на їх квартиру, як багато народу ходить дивитися – не поспішаєте бігом бігти на “оглядини”, це стандартний прийом.

34. Якщо ви купуєте вже третю газету, а там знайомі рядки, варто почекати ще тиждень: господарі зрозуміють, що задерли ціну дуже високо, і можуть несподівано сильно поступитися. Я дзвонила одній вельми гордій пані, що вимагає абсолютно непомірну платню протягом місяця, а потім несподівано почула від неї абсолютно скромну суму – видимо, вона кинулася в іншу крайність.

35. Іноді допомагає старий, добрий і примітивний прийом: „Виноградар? Ах, Виноградар… довга пауза… ну, знаєте, це такий район… (даєте можливість співрозмовнику почати виправдовуватися та продовжуєте)… я навіть не знаю… вже дуже район поганий… а скільки ви просите, так, для інтересу?”

36. Часто при особистій зустрічі з господарями і торзі допомагають не фрази типу “ні, 350 воно не стоїть” або “може, зійдемося на 300”, а чесно, дивлячись в очі, “у мене тільки 250” або “максимум, що я можу собі дозволити, це 250”. Чомусь важко оголосити себе бідним, але саме чесність одного разу завершила мій торг з господарями на сумі, яка була мені по кишені.

Щось на зразок висновку зі всього цього. Для себе я чітко вирішила: краще один раз заплатити агентству, заощадити час і одержати гарантії. З яким агентством я співробітничаю і раджу всім знайомим, в статті не скажу, щоб не створювати видимість реклами. Я сподіваюся, що мені вже більше ніколи не доведеться більше щось знімати тому, що рік тому мені підібрали ідеальний для мене варіант.

Успіху всім, хто в пошуку! Буду рада, якщо щось з мого досвіду вам допоможе!

Будьте пильними!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: