Як розпізнати і що робити з фальшивими банкнотами?

Спроби збути фальшиву купюру, що випадково  опинилася в гаманці, можуть обернутися серйозними проблемами. Касири «обмінника» або банка, по інструкції НБУ, зобов’язані вилучити банкноту з обороту, а якщо вона не одна – викликати міліцію. Що робити у такому разі? І чи є надія хоч якось компенсувати збиток?

Одного разу журналісту «Грошей» не повезло – на базарі підсунули дві фальшиві стодоларові купюри. У той час він ще не приступав до написання тексту про фальшивки 🙂 і не особливо замислювався про те, чим йому загрожує спроба збути дані банкноти з рук. Тому було ухвалено рішення обміняти їх в одному з численних пунктів обміну валют в центрі Києва. Фальшивки не обміняли (аж надто відвертою була підробка), але і міліцію ні в одному з п’яти (!) обмінних пунктів, які відвідав автор, не викликали. Більш того, після збіглого огляду купюр і констатації факту що «це, швидше за все, туфта» касири повертали її і пропонували пробувати щастя у іншому місці.
Особливо розчулило пропозицію дівчини в «обміннику» біля станції метро «Майдан Незалежності»: ця добра душа порадила попрати фальшивку, і якщо та не розповзеться, здати її як зношену купюру в який-небудь банк. 🙂

Спокійне відношення касирів до фальшивок насторожує. Швидше всього, дані про об’єм підроблених купюр в обороті значно занижені. За інформацією Нацбанку, в Україні за рік вилучається 600-700 фальшивих доларових банкнот. 90% їх – номіналом $100. Фантастика! З гривною ситуація здається ще менш реальною. В минулому році, за неофіційними даними, банками вилучено більше 10 тис. фальшивих банкнот гривень на суму близько 200 тис. грн. Це менше 0,2% наявного грошового обороту. Але чи так гладко все насправді? І чи не з’явилися нові технології підробки купюр?

Гроші, ножиці, папір

На жаль, підроблювати, а тим більше імітувати, можна будь-який захисний елемент грошової купюри. Це визнають і самі банкіри. «Найпоширенішими є підробки банкнот національної і іноземної валют, виконані способом ксерокопіювання і офсетного друку», – затверджує начальник управління грошового обороту і касових операцій «Родовід банку» Марина Тарасова. За її словами, підроблені банкноти збуваються простим громадянам, які часто не знають і не можуть ідентифікувати той або інший елемент захисту.

Основні схеми збуту – роздрібна мережа магазинів, базари, речові ринки, а також самі «обмінники», касири яких, помилково узявши фальшивку, намагаються «збагрити” її новим клієнтам, щоб не платити потім з своєї кишені.

При цьому шахраї все частіше використовують нові технології підробки грошових знаків. Наприклад, банкноти національної валюти складаються, фактично, з двох частин (між якими поміщається захисна смуга). Лезо, трішки вправності – і купюра розділяється на дві частини. Потім з однієї платоспроможної купюри за допомогою ксерокса роблять дві: одна сторона нормальна, а інша – підроблена. Якщо правильно подавати такі купюри касиру, то вони і в ультрафіолеті світяться, і на дотик здаються справжніми. 🙂 Буває і так, що шахраї вимивають одно гривневу купюру, знімають з неї фарбу, а потім наносять на неї картинку банкноти більшого номіналу.

Найбільш «улюблена» фальшивомонетниками вітчизняна банкнота – 100 гривень. Найпоширеніші види підробки цієї банкноти такі: імітація водяного знака надрукуванням на зворотній стороні речовиною, схожою на клей. «При цьому портрет Тараса Шевченка виконаний у вигляді шаржу. Захисна нитка імітована надрукуванням на внутрішній стороні одного з листів паперу. Текст на ній не читається, а мікротексти не відтворені. Всі зображення складаються з дрібних хаотично розташованих крапок», – говорить начальник управління касової дисципліни і операцій з банкнотами банку «Хрещатик» Тетяна Крикун.

Найбільш характерні такі ознаки підробки гривневих банкнот всіх номіналів: папір під впливом ультрафіолетового випромінювання не люмінесцує, рельєфність імітована безкольоровим тисненням, а водяний знак імітований на одних банкнотах з лицьової сторони, а на інших – з оборотної. Потрібно звертати увагу і на деталі – на фальшивках вони часто спрощені або спотворені.

Як відрізнити підробку?

Для виявлення фальшивок в «обмінниках» і касах банків банкноти обов’язково перевіряють ультрафіолетовим і інфрачервоним детектором, а іноді і приладом для виявлення магнітних міток. По інструкції НБУ, у касирів також повинна бути при собі 10-кратна збільшувальна лінза, щоб можна було розглянути всі захисні елементи купюри.

Наприклад, в справжніх доларах захисна смуга підсвічується, на дотик купюра рельєфна, а по нижньому краю купюри можна промацати характерні смужки. На просвіт доларова банкнота повинна бути в дрібну сіточку і обрамлена по периметру відтисненнями штампів, друку і цифр. Підписи під портретом президента повинні бути не просто рельєфні, а швидше шорсткі. Банкіри радять при покупці доларів завжди звертати увагу на мікротекст «UNITED STATES AMERICA»: на фальшивих п’ятидоларових купюрах він не читається в лівій і правій нижніх частинах овалу з портретом.

Долар підроблюють набагато частіше, ніж гривни або інші валюти. Проте, наприклад, в країнах європейського союзу щорічно вилучаються з обігу близько 600 тис. підроблених банкнот євро, з яких 48% – номіналом €50. Банкноти більш високих номіналів в цих країнах використовуються рідко, оскільки великими сумами народ вважає за краще оперувати в безготівковій формі – з карток і т.п. В Україні більшість виявлених фальшивих банкнот євро – це банкноти номіналом €200, оскільки такі банкноти використовуються населенням для накопичення заощаджень.

За даними Нацбанку, в рік в Україні «спливають» близько 100 підробок європейської валюти, з яких 70%, – це банкноти номіналом €200, 15% – номіналом €100 і біля 12% – банкноти номіналом €50. В основному євро підроблюють на спеціальній копіювальній техніці, а не кустарними способами, як, наприклад, гривну. Тому відрізнити фальшивку украй складно. Головний відмітний знак – під кутом кольору відповідних полів повинні мінятися. Цього поки що підроблювати не навчилися 🙂

Можуть і посадити

Якщо підроблена купюра все ж таки потрапила в гаманець, варто поводитися украй обережно. Річ у тому, що в Кримінальному кодексі передбачена стаття не тільки за виготовлення і перевіз фальшивих грошей, але і за їх збут. Одержати можна від трьох до семи років. 🙁 Якщо ж піймали на спробі збути фальшивки на суму більше 3400 грн. – загриміти у в’язницю можна на термін від восьми до 12 років з конфіскацією майна.

Враховуючи таке серйозне покарання, незайвим буде наперед взнати – як поводитися з касирами, які, виявивши фальшивку, загрожують викликати міліцію. Банкіри радять у жодному випадку не дозволяти касиру рвати купюру (да-да, і таке буває :)) або просто вилучати без пояснень. Часто так поступають касири, яким лінь возитися з оформленням вилучення фальшивок і не хочеться зайвий раз спілкуватися з міліцією. Згідно Інструкції про касові операції в банках України, затвердженої за № № 337 Правлінням Національного банку України, якщо у одного клієнта знайдені дві сумнівні банкноти або більші, касир повинен негайно по телефону (і не пізніше наступного робочого дня письмово) повідомити про це в міліцію. Гроші можуть бути відібрані у їх власника тільки в обмін на касовий ордер, що скріпляє підписом і друком працівника банку, що прийняв банкноти на експертизу, а також довідку про вилучення банкноти для дослідження. Інакше шанси повернути собі гроші мінімальні.

Визначати, фальшива купюра чи ні, по інструкції, повинне буде територіальне управління НБУ протягом п’яти днів. Після цього банк зобов’язаний проінформувати клієнта про результати експертизи і ознайомити під розпис з відповідним актом. Якщо банкноти виявилися справжніми, то їх сума повністю відшкодовується! Фальшиві банкноти передаються в Міністерство внутрішніх справ і збиток, понесений їх власником, не компенсується. Більш того, не виключено, що їх власника притягнуть як винуватця. Та все ж навіть в цьому випадку особливо драматизувати ситуацію не варто.

«Якщо людина не відчуває за собою ніякої вини, потрібно проаналізувати ситуацію і постаратися пригадати джерело надходження до нього фальшивих банкнот і, можливо, допомогти знайти і викрити злочинців. Звичайно, у міліції є орієнтування на фальшивомонетників, які «засвітилися». Якщо це не ви, боятися нічого. При цьому, якщо в кишені опинилися дві підроблені банкноти або більше, у вартових правопорядку будуть підстави підозрювати, що виготовлення фальшивок – це ваш профіль. В цьому випадку готуйтеся відправитися у відділення міліції: на бесіду із слідчим, яка може закінчитися навіть обшуком квартири. Тому якщо є сумніви в тому, що банкноти фальшиві, не несіть їх в магазин або «обмінник» всі одразу. Це як в картах – по одній, не помилишся», – говорить юрисконсульт Олег Кравченко.

Іншими словами, знайшовши хоча б одну сумнівну купюру, краще підстрахуватися і попросити перевірити її в банку. В цьому випадку, навіть якщо гірші підозри підтвердяться, гроші просто вилучать з обороту без «міліційних» наслідків для їх власників.

Від 3-х до 12-ти!

Що робити, якщо підсунули фальшивку?

1. Якщо банкнота викликає підозру, тут же поверніть її касиру. Згідно інструкції НБУ «Про валютно-обмінні операції», претензії з приводу платоспроможності і кількості банкнот приймаються тільки в тому випадку, якщо вони були перевірені і перераховані безпосередньо перед віконцем каси.

2. Якщо підробка вже знайдена в гаманці, можна звернутися в будь-який банк і зажадати від касира прийняти підозрілу купюру на експертизу. В цьому випадку, якщо підозри не виправдалися, через п’ять днів можна буде забрати гроші назад.

3. Якщо підозрілих купюр кілька, не варто нести їх всі в банк або «обмінник», інакше доведеться спілкуватися з міліцією.

4. Якщо МВС все ж таки зацікавилося походженням фальшивок, варто поклопотатися про хорошого адвоката. Збут підроблених грошей – серйозна стаття, по ній можна одержати від 3 до 12 років.

Гроші або папір?

 

Як відрізнити справжні купюри від фальшивих?

Захисні елементи головних валют:

 

ГРИВНЯ

Водяний знак у вигляді тризубця на 1,2,5,10 і 20 гривнах зразка 1992 року.

Сітка антисканера – тонкі лінії, розташовані під різними кутами, які при копіюванні створюють муар.

Захисна вертикальна стрічка, яку видно на світлі – на 1,5,10,50 і 100 гривнях.

Мікротекст «Україна» і «НБУ», який можна прочитати через збільшувальне скло.

Прихований номінал – в центрі лицьової сторони банкноти невидимою фарбою вказаний номінал, який світиться в ультрафіолетовому промінні зеленим світлом.

Невидимі захисні волокна, які видно тільки в ультрафіолетовому промінні.

ДОЛАР

Захисна стрічка, яка світиться під ультрафіолетовим промінням.

Захисна стрічка в купюрах $50 і $100, на якій на просвіт можна прочитати «USA50» і «USA100».

Спеціальна фарба – якщо потерти доларовою купюрою чистий білий лист, може залишитися зеленуватий відтінок.

Шорсткий напис на купюрі «UNITED STATES…», шорсткі підписи під портретами президентів США.

«Упірнаючі» кольорові волоски в папері.

Мікротекст на смужках «коміра» на портреті президента.

ЄВРО

Спеціальний шорсткий папір.

Різний розмір банкнот залежно від номіналу.

На купюрах 5, 10, 20 євро багатотоновий водяний знак у вигляді зображення воріт або вікна.

На темній захисній стрічці для купюр 10 і 20 євро видний світлий напис «10 EURO» і «20 EURO» в прямому і дзеркальному зображеннях.

В ультрафіолетовому промінні видні яскраві штрихи, а також зображення зірок, моста, карти Європи і номіналу.

РОСІЙСЬКИЙ РУБЕЛЬ

Водяні знаки розташовані на купонних полях банкнот в 1000 рублів (2004 року випуску): на вузькому – цифрове позначення номіналу, на широкому – портрет Ярослава Мудрого.

Приховане зображення (кіпп-ефект), розташоване на орнаментальній стрічці 1000 рублів – світлі букви «РР» на темному фоні.

Текст «Билет банка России» має підвищену рельєфність, відчутну на дотик.

Емблема Банку Росії на банкнотах в 500 рублів (2001 року випуску) виконана кольорозмінною фарбою. При зміні нахилу банкноти колір емблеми міняється з червоно-коричневого на золотисто-зелений.

За матеріалами dengi-ua.com
Переклад українською: Lohotron.in.ua

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: