Як обдурюють любителів дешевини?

Немолода селянка з Голопристанського району Херсона, яка приїхала із скаргою в обласне управління у справах захисту прав споживачів, трохи не розридалася в кабінеті. І було чому горювати: під опікою старенької внук-інвалід, і щоб перебратися ближче до досвідчених лікарів і сучасного медичного устаткування, вона вирішила купити квартиру в Херсоні…

  З’явилась і фірма, що згодилася підшукати нерухомість в обласному центрі за божеською ціною, та ще з виплатою в розстрочку. Покупець з легким серцем підписала запропонований договір, внесла стартові 3700 гривень і потім кожного місяця акуратно перераховувала ще по 500 грн. Тільки коли сума внесків перевалила за 12 тисяч, а ніякої квартири не було видно навіть у віддаленій перспективі, стурбована жінка вибралася порадитися з фахівцями.

Прочитавши договір, вони ахнули: в ухильно складеному документі, багато в чому юридично бездоганному, але але з туманними по суті формулюваннями, йшла мова не про придбання житла, але про “надання послуг” з його придбання! 

Фірма не брала на себе ніяких конкретних зобов’язань про терміни передачі квартири або про відповідальність за тяганину. Зате зобов’язання покупця були виписані майже з військовою чіткістю – особливо по термінах внесення внесків і добровільній (!) відмові від їх повернення.

 
Більш за все інтригує, що за договором клієнт зобов’язався не звертатися ні до звичайного суду, ні в організації по захисту прав споживачів, а винятково в суд третейський, причому до конкретного судді!

Експерти облуправління у справах захисту прав споживачів говорять: звернення до них з скаргами, подібними тієї, з якою приїжджала немолода селянка, останнім часом почастішали. В розроблених “знавцями” господарського і цивільного права договорах може мовитися про купівлю машин або нерухомості, меблевих гарнітурів або довгостроковій оренді готельного номера на престижному закордонному курорті – ці деталі не так вже важливі. Загальною ознакою таких документів є те, що ціни на товари і послуги називаються більш ніж схожі. Але при умові, що товар, на який претендує група платників внесків, не надається їм в строго певний термін, а розігрується між ними у міру надходження. 

Попався на аналогічну вудку і херсонський будівник на ім’я Андрій. Він вступив в «групу», сформовану товариством з обмеженою відповідальністю, що має київську прописку. Дехто з її учасників і насправді швидко одержав замовлений легковичок, не забувши поділитися радісною звісткою з іншими. Ті з ще більшим ентузіазмом кинулися перераховувати внески і ходити на щомісячні збори, де представники фірми акуратно ділилися інформацією про титанічні зусилля, що робляться для автомобілізації своїх клієнтів. Тільки ось через декілька місяців ці приємні побачення припинялися, а в офісі фірми починали посилатися на «об’єктивні обставини», що перешкоджають доставці жаданого легковичка в осяжному майбутньому. І що характерно – в договорі, який підписав городянин, описувалися «інформаційні», «адміністративні», «консультаційні» послуги, які йому надають, але не було ні слова про просту річ: передачі грошей замість машини. 

А НЕ ПІШЛИ Б ВИ… ДО СТОКГОЛЬМА? 

– Для тих, хто підписав такі договори, навіть в суді добитися справедливості дуже проблематично. По-перше, така фірма, як правило, зареєстрована в іншому місті, і подавати на неї позов треба в суді по місцю її розташування. А це і часу займає більше, і обходиться дорожче – зростають витрати на транспорт і проживання. По-друге, дуже складно довести, що послуги не надавались, і гроші витрачені дарма. Фірма завжди може пред’явити і протоколи зборів, і листування з виробниками товарів, зіславшись на те, що вся ця писанина коштує грошей, – коментує заступник начальника управління у справах захисту прав споживача в Херсонській області Лариса Хабрат. 

– Єдине, про що можна говорити з усією певністю, так це про те, що заборони на обіг в нашу службу або в звичайні суди, що містяться в таких договорах, можна проігнорувати – вони вступають в грубу суперечність з чинним законодавством, що гарантує право кожного на пошук захисту у відповідних органах.

Шахраї, що маскуються під оптових торговців дорогими товарами, завжди дуже точно враховують особливості масової психології. Дешевизна, обумовлена «акціями», «крупно гуртовими закупівлями» або «прямими зв’язками з виробниками» (частіше всього не підтвердженими ніякими контрактами), настільки приваблива, що споживач піддається ажіотажним настроям, що ретельно підігріваються, і прагне швидше підписати будь-який папір. 

Додатково цих паперів може бути більше – договори і контракти «з подвійним дном» звичайно є до десятка сторінок дрібного комп’ютерного тексту з настирливими повторами, нічого не значущими формулюваннями, між якими заховані кабальні пункти, що позбавляють споживача права відстоювати свої права на якісний товар і його отримання в строк. Ну, наприклад, при покупці набору з кухонних каструль за 500-600 гривень спірні питання пропонується вирішувати «в торговому арбітражі Стокгольма». Мало кому відомо, що один обіг в такі міжнародні інстанції спричиняє за собою багатотисячні витрати, не порівнянні з вартістю тих «цінностей», які шахраї «впарили» обдуреному ними покупцю.
 

ТЕХНОЛОГІЯ ОБМАНУ 

За словами працівників контролюючих відомств, куди звертаються жертви «гуртовиків», найбільш поширено дві схеми обдурення любителів дешевизни.

Схема перша і найпримітивніша: зареєструвати на підставне обличчя ТОВ, оголосити про збір внесків на машини (або квартири, або літню оренду готельних номерів на курортах і т.д.). За рахунок частини внесків запити перших «партнерів» задовольняються і вони стають наочним підтвердженням сумлінності фірми. Далі гроші з рахунків переводяться в готівку (перекачуються в кишені «засновників концесії»), а платники внесків залишаються ні з чим і шикуються в чергу безнадійних невдах перед кабінетами слідчих і прокурорів. Це класична піраміда, не дуже відмінна від пріснопам’ятної МММ пана Мавроді. 

А ось схема друга, куди більш витонченіша. З вас знову-таки збирають внески на «інформаційно-консультативні» послуги, але замовлений вами товар ви все ж таки одержуєте – хоча з величезним спізненням і витративши куди більше засобів, ніж якби ви купили машину в звичайному автосалоні або квартиру в новому будинку у підприємства-забудовника. Це значить, що споживача “розвели культурно”. Одну частину його внесків витратили на організаційні витрати типу оренди офісу, реєстрацію фірми, а іншу – на прокрутку в банках або вкладення в реальні комерційні проекти, що обіцяють швидку віддачу, але тільки не вам. 

По суті, обдурений клієнт своїми грошима “прокредитував” чийсь бізнес і втратив, замість того, щоб придбати. Адже можна було ті ж гроші поетапно відкладати на особовий депозитний рахунок в якому-небудь банку, і відсотки по внеску дозволили б скоріше накопичити ту суму, яку бракує на бажану покупку. А так гроші в банк за вас віднесли “спритні “фірмачі”. І вони ж скористалися вигодами від користування ними. Споживач же, після багатомісячної тяганини, скарг і судів залишається супер вдоволеним, якщо одержує давно оплачений їм товар. Йому вже не до з’ясування відносин – добре вже те, що вислизнути із щільно розташованого капкана вдалося з мінімальними втратами!
 

ДОВІДКА

  Прикмети завуальованого шахрайства в ході придбання дорогих товарів:
  – договір купівлі-продажу підміняється договором послуги або якимсь іншим;
  – відсутність в договорі посилань на конкретні терміни поставки товару і механізм його отримання;
  – наявність в договорі маси нічого не значущих пунктів з надмірно складними формулюваннями – в них безумовно ховається каверза;
  – відсутність в договорі згадок про відповідальність фірми за невиконання нею своїх зобов’язань або порядок вирішення суперечок, що суперечить вітчизняному законодавству.
Український переклад: Lohoton.in.ua

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: