Ворожильний лохотрон

“Вона дивилася мені прямо в очі, навіть не в очі, а прямо в душу, і здавалося, вона знала все, що зі мною було, є і буде. Вона сказала, що я помру через 7 років…”

Такі слова замість стандартного “Привіт. Як справи?” почув я одного разу від одного знайомого. Страх, сум’яття, жах, безпорадність випліскувалися з нього фонтаном. Пройшли десь хвилин п’ять, поки я зрозумів, що “вона” – це старенька на вулиці, яка підійшла до поспішаючого хлопця з метою усучити “просвітницьку” літературу. Книжки мій друг брати не схотів (він взагалі, за моєю порадою, прагне обходити подібні речі стороною), але все таки свою частку “освіти” одержав. Чомусь бабця після невеликої реклами своїх надприродних здібностей (за принципом “лікую, позбавляю, допомагаю”) визнала потрібним обов’язково попередити молоду людину про його нелегку життєву “криву” і про швидку кончину.

Зсув по фазі

Людина, яка завжди сміялася над картковими ворожіннями, не вірила в гороскопи, раптом одного прекрасного дня забиває собі в голову (не без сторонньої допомоги, звичайно), що йому залишилося жити трохи. А найпарадоксальніше він задав мені купу питань (“а може у мене щось з кармою? Або мене наврочили? Як думаєш, це можна змінити? Ти знаєш в місті хоч одну ворожку, яка мені допоможе?”…), але в жодному разі він не засумнівався в правдивості її слів. Слова якоїсь бабці сталі для нього новою істиною і одночасно керівництвом до дії.

“Провидець” не згадав ні про причини “смерті”, ні про способи “лікування”, у мене створилося враження, що вона взагалі нічого по суті не сказала. “Просто попередила”. Навіщо? Хлопець так і не зрозумів, а я вже тим більше.

Стукаючи-грюкаючи до розуму потерпілого, намагаюся показати йому всю абсурдність ситуації. По-перше, жодна ворожка, якщо вона дійсно розбирається в магічному ремеслі і поважає свою справу, ніколи не скаже дату смерті людини. Навіщо наперед програмувати людину на кінець, наповнювати залишок життя думками по типу “це мій передостанній Новий рік”, “а що буде з моїми близькими, коли я …” і так далі. Навіть найвідоміша віщунка Ванга ніколи не говорила, до скількох років доживе людина. По-друге, просто словами такого ефекту добитися дуже складно, швидше за все, старенька застосувала гіпноз. “Але вона ж нічого не вкрала, та і на циганку була не дуже схожа”, – продовжував захищати бабцю-віщунку друг. А що, у нас гіпнотизують тільки циганки? А пограбування, можливо, зірвалося. Або це взагалі спосіб поповнення рядів якої-небудь секти. А може, просто розсердилася тітонька на те, що її чтиво не користується популярністю, ось і помстилася. В моїй голові крутиться безліч варіантів, але найголовніше, я закликаю не сприймати всерйоз подібні прогнози.

Остаточно переконати людину я так і не зміг, але все таки мені вдалося зберегти його гроші і залишки розуму від розоряючих у всіх значеннях візитів до “потомствених цілительок”, ворожок і віщунок. “Захист карми”, зняття псування і приговорів обходиться нещасним людям від 200-т гривень. І добре, якщо від чаклунки ти вийдеш просто з кілограмами локшини на вухах, але на своїх ногах і при повному розумі. А то ж можуть так залікувати… Особливо небезпечні різні трав’яні настої, які, нібито, “допоможуть” вигнати з тебе злих духів, зняти приговір і ще чого-небудь позбутися. Можливо, вся нечисть і залишить тебе, але напевно вона піде всупереч здоров’ю.

Я не заперечую, що є справжні ясновидиці і ворожки, яким відкриті двері чогось потойбічного, але таких людей одиниці, і вони ніколи не стануть продавати свій дар за скажені гроші.

Запудрення мізків

“Ну, що сказати, ну, що сказати, влаштовані так люди, бажають знати, бажають знати, бажають знати, що буде”, – співалося у старій пісні. Напевно, саме через те, що люди страшно бояться всього незвіданого і готові багато на що, тільки щоб прочинити завісу майбутнього, “ворожильно-цілющий” бізнес процвітає. Газети пістрявлять оголошеннями про надання подібних послуг. Раз у них є гроші на рекламу, значить, і бізнес йде нормально, і клієнтів достатньо.

На одному з телеканалів центрального телебачення вже більше року показують програму, в якій “ясновидиці” “лікують” прямо із студії. Не дивлячись на досить дешеві спецефекти (екран пузириться, коли “великі маги” поширюють “залізне здоров’я”), нереальні історії “одужання” (по типу, “на війні руку відірвало, вчора подивився вашу передачу, а з ранку – нова росте”) і високу вартість хвилини розмови (приблизно 36 рублів), рейтинги передачі ростуть. Недаремно її показують в найпопулярніший вечірній час. І все це відбувається в країні, яку в 90-х роках “лікували” абсурдними способами всі, кому не лінь (чого коштують гіпноз Кашпіровського або сеанси заряду води Чумаком прямо з голубих екранів). Любимо ми на одні і ті ж граблі наступати. У особисто мені противній газеті “Бульвар” і досі повно реклами та інтерв’ю із “колись шанованими” “цілителями”.

Багато хто вважає, що раз магічне цілительство практикується вже не одну тисячу років, то воно гідне пошани. Але люди крадуть, вбивають і одурюють теж з часів Адама і Єви, але це не мотив рахувати таку поведінку нормою. Залишається тільки здогадуватися, скільки ще “ясновидиць “полікують” наші мізки і понівечать нашу свідомість, перш ніж ми перестанемо вірити в цю нісенітницю і почнемо вирішувати свої проблеми самостійно, не сподіваючись на чудодійні прогнози і поради.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: