Сучасний лохотрон, або Остап Бендер відпочиває

Шахрайство і обман справді незламні. Судіть самі, почалося третє тисячоліття, а аферисти будь-яких мастей живуть-поживають, більш того, із задоволенням івигодою для себе користуються всіма досягненнями науково-технічного прогресу. Тією ж Всесвітньою Мережею, врешті-решт. А чом би і ні, якщо в Internet “мешкають” ті ж самі люди, яких в інших ситуаціях запросто могли б обдурити вуличні наперстковики, продавці “елітного відпочинку” під прапором timeshare або валютні “кидали”. Вражаюча живучість “халявної” психології і бажання одержати багато і відразу, не вкладаючи в це ні матеріальних засобів, ні праці – ось те живильне середовище, в якому живуть і є здоровими мережні аферисти. Як тут не пригадати мудрі промови Франсуа Ларошфуко, який вважав, що “вірний спосіб бути обдуреним – вважати себе хитрішим інших”.

Масштаби Internet-шахрайства з кожним роком ростуть і поширюються. Скласти враження про розмах цього, вибачте на слові, мережного бізнесу можна за допомогою даних, зібраних і опублікованих “Центром скарг потерпілих від Internet-афер”, по-англійськи Internet Fraud Complaint Center.

Основна задача цієї організації, заснованої в 2000 р. під егідою ФБР – прийом заяв від “лоханувшогося” мережного населення. Треба сказати, що кількість обдурених зростає дуже вражаючими темпами (невже люди так і не вчаться на помилках – своїх і чужих?). Отже, кількість скарг, одержаних IFCC в 2002 р. (75063), в чотири з половиною рази перевищує показники 2001 р. (16775). Якщо говорити про грошову сторону питання, то шахраї “розвели” своїх жертв на 54 млн. дол. (в 2001 р. – на 17 млн.).

1. Хіт-парад найпоширеніших афер

Інформацію про найпопулярніші шахрайства в Internet можна почерпнути з різних джерел, та в основному вони співпадають, а список самих-самих виглядає приблизно так.

Афери на мережних аукціонах. Помилкові аукціонні сайти. Предмети, “куплені” на них, ніколи клієнтам не доставляються.

Поставка більш дешевого, чим замовлено, або неякісного товару, придбаного в магазинах онлайна.

Нігерйська афера (див. відповідний розділ цієї статті).

Зняття грошей з кредитних карт за ненадані Internet-послуги.

“Пірамідальні” пропозиції по надомній роботі, обіцяючи величезні доходи.

Афери з кредитами. Пропонуються кредити з попередньою виплатою відсотків: відсотки перераховуються, але кредит на рахунок не переводиться.

Пропозиції про відкриття дешевих кредитних карт, в яких однією з умов є передоплата або повідомлення персональних даних. Природно, в першому випадку карта не відкривається, а передоплата “зникає в невідомому напрямі”. В другому – зловмисники попросту крадуть гроші з рахунків клієнтів.

 

2. Правила техніки безпеки

Щоб не прогадати, зважившись на якісь “грошові” дії в Internet, є сенс ознайомитися з рекомендаціями, виробленими фахівцями Internet Fraud Complaint Center за замовленням Всеамериканської асоціації споживачів. Ці загальні положення мають універсальний характер, і, природно, ними можуть керуватися не тільки американці.

Беручи участь в Internet-аукціонах, пам’ятайте, що про обов’язки покупця (тобто вас) можна говорити тільки після того, як продавець виконає свої зобов’язання.

Уточніть, яким чином сайт-аукціон забезпечує безпеку своїх клієнтів і гарантує доставку їм замовлених товарів. Запитайте, чи є страховка або інші гарантії, що ви не зазнаєте збитків.

Дізнайтеся якомога більше про продавця. Уточніть, де знаходиться його штаб-квартира. Вивчіть репутацію продавця. Чи відомі випадки, коли він не виконував своїх зобов’язань? Для перевірки репутації сайтів відвідаєте Internet-сторінку авторитетної організації по захисту прав споживачів Better Business Bureau: www.bbbonline.org/consumer.

Вас повинна цікавити не тільки ціна на необхідний товар. Обов’язково уважно ознайомтеся зі всіма примітками і виносками.

Дізнайтесь, як ви розраховуватиметеся за придбаний товар. Якщо вам пропонують висилати чеки або грошові перекази на “поштовий ящик”, це ставить під сумнів надійність продавця.

Уникайте купувати товари на сайтах, що базуються в інших країнах.

Поцікавтеся у продавця, як, коли і яким чином можна повернути невподобаний або бракований товар, а також про вартість і умови доставки.

Уточніть, хто доставлятиме товар. Це повинна бути відома компанія.

Завжди з’ясовуйте, чи входить вартість упаковки і пересилки товару в його остаточну ціну.

Не надавайте продавцю свої паспортні дані — він абсолютно не потребує подібної інформації.

Для пересилки краще вказувати свою домашню адресу, а не поштовий ящик або адресу офісу. Обов’язково передзвоніть продавцю і перевірте, чи точно він записав вашу адресу.

Якщо вказаний телефонний номер продавця, подзвоніть по ньому в неурочний час. Якщо та ж людина зніме трубку – це хороший знак.

Краще всього обмінюватися інформацією за допомогою e-mail. Будьте обережні, якщо продавець використовує не персональну адресу електронної пошти, а безкоштовні поштові ящики, які надають Hotmail, Yahoo! і т.п.

Не судіть про репутацію людини або компанію за якістю сайту. Постарайтеся дізнатися про них що-небудь ще.

Будьте особливо обережні, у разі, коли вам пропонують розплатитися за допомогою кредитної карти. Використовуйте її лише в тому випадку, якщо проводите операцію через відомий сайт з хорошою репутацією.

Іноді продавці товарів на Internet-аукціонах пропонують домовитися напряму. Це може допомогти заощадити гроші, а може виявитися на руку шахраю, оскільки такі аукціони часто забезпечують страхування угод, що укладаються на них.

Ніколи не довіряйте електронним листам з Нігерії або будь-якої іншої країни, де пропонують за солідну винагороду допомогти перекласти гроші на зарубіжний рахунок.

Докладні правила організації Internet-аукціонів і участі в них приведені на сайті Федеральної Торгової Комісії США (Federal Trade Comission) – www.ftc.gov/bcp/conline/pubs/online/auctions.htm.

 

3. Аукціонні афери

За всіма статистичними даними, найбільша кількість Internet-афер в процентному відношенні відбувається у сфері аукціонів онлайна. Оскільки в них можуть брати участь всі охочі і ніяких обмежень в цьому значенні немає, то і потенційних клієнтів для “роздягання” тут досить багато. Шахрайських схем теж більш ніж достатньо.

Одна з найпростіших (але разом з тим і дієвих) виглядає таким чином. Шахрай виставляє на аукціон лот, що є чим-небудь привабливим для простодушного Internet-серфера, наприклад ноутбук, при цьому встановлюючи дуже низьку ціну, інколи менше половини реальної вартості. Тим, кого пропозиція зацікавила, він навішує на вуха тонни локшини про те, що, мов, виграв або подарували, або щось ще, але продати інакше, ніж через аукціон онлайна він з якихось причин не може.

Коли приходить час домовитися про спосіб оплати, то “продавець” стоїть на тому, що його найбільше влаштувало б використовування персонального банківського чека або чека поштового відомства, при цьому в спілкуванні з вітчизняними покупцями особливо звертаючи увагу на факт нерозвиненості у нас системи кредитних карток. В результаті “лох” відправляє платіжні документи “кидалі” і переходить в режим перманентного безрезультатного очікування посилки з жаданим ноутбуком, “купленим” за таку “хорошу” ціну.

Корисні посилання:
Колекція “нігерійських” листів – www.internet-fraud.com
Scambusters – www.scambusters.org
Scam O Rama – www.scamorama.com
Net-Fraud (Мережевий обман) www.net-fraud.com

4. Якщо міраж виявиться дійсністю, вимагайте компенсації

Дуже забавно, що слова spam (“сміттєва” пошта) і scam (афера) добре римуються. Дійсно, без spam-а немає scam-а, бо більшість “бізнес-пропозицій”, чреватих серйозними матеріальними втратами, приходить саме у вигляді спама.

Ось, наприклад, сьогодні в свіжій електронній кореспонденції я знайшов лист з темою “Business Assistance”. Це кому ж була потрібно моя допомога в рішенні ділових питань? Дивлюся текст послання. Так, так воно і є – черговий “нігерійський лист”, хоча на цей раз відправник якийсь Булава Мулете, син убитого фермера Жірі Мулете, родом із Зімбабве.

Більшість мережних афер за своєю суттю старі як світ, наприклад тема так званих “нігерийских листів”. Хоча про них написано вже дуже і дуже багато, так до того ж вітчизняні мережонавти на подібний прийом навряд чи піддаються, все-таки я не можу пройти мимо них. Бо, як не дивно, у всіляких Абі Ндугу або Маду Отутунгу і до цього дня налічуються десятки жертв, а в процентному відношенні на цей вид шахрайства доводиться не менше 15% всіх випадків. В 2002 р. середні втрати на одного потерпілого від “нігерійців” склали $ 3864.

Потік листів від “бідних африканських родичів” не припиняється. Достатньо сказати, що я сам за останній місяць одержав близько десятка подібних послань з темами “Термінове бізнес-пропозиція”, “Пропозиція про інвестицію” і т.п. (і це до того ж не рахуючи тих листів, які я видаляв не читаючи).

Коротко змалюємо сам механізм афери. Все починається із спама, в текстовій частині якого в подробицях описана жалісна історія, що трапилася в далекій екзотичній країні. Найголовніше полягає в тому, що одержувача просять сприяти в перекладі на нормальний банківський рахунок захованих в надійному місці десятків мільйонів (природно, в зелених грошах), за що обіцяють 10–20% загальної суми. Чи варто говорити, що зрештою довірливі простаки, по жадності і/або дурості, приймають подібні “ділові пропозиції” до виконання, втрачають кровні десятки і сотні доларів.

Приведу хрестоматійний приклад, в якому фігурують ще більш вражаючі цифри. Одна американська сім’я (не називатиму імен чоловіка і дружини, які попалася на вудку шахраїв), нічого не запідозривши, перерахувала юристу, нібито який оформляє операцію, 7,5 тис. доларів. Але і це ще не все, на якийсь рахунок вони відправили, не мало не багато, 400 тис. повновагої зелені, чекаючи, що їм “крапнуть” неслабкі відсотки із загальної суми в 27 мільйонів.

Трапляються навіть трагедії. Не так давно один чеський пенсіонер, що втратив на “нігерійской афері” всі свої заощадження, попросту застрелив африканського дипломата.

 

5. Телеробота – додатковий заробіток чи “кидалово”?

Багато володарів доступу в Internet чудово знають, що існують робочі групи і компанії, розосереджені в просторі, проте завдяки Всесвітній Мережі займаються загальною справою. Як і в будь-якому іншому випадку, варіант з телероботою може не викликати ніяких ускладнень, але на цьому виді діяльності годуються і шахраї.

Припустимо, замовлення виконано, відіслано клієнту, а грошова винагорода не поступає. Сам же замовник не удостоює вас відповідями на численні електронні листи з питанням “Коли ж, нарешті?”. До речі, чекати можна і до другого пришестя. Частенько шахраї виступають в ролі посередників між істинними замовниками і виконавцями робіт, при цьому вони “кидають” обидві сторони. Замовник, що зробив передоплату, не одержують тих матеріалів, які йому потрібні, а виконавець – обіцяних грошей.

У зв’язку з цим навчені гірким досвідом замовники вважають за краще спочатку оцінити результати роботи виконавця, а вже потім платити. Як же у такому разі виконавець може забезпечити себе і застрахуватися від несподіванок?

Характер діяльності при телероботі буває дуже різним – створення програмних продуктів, дизайн Web-сайтів, переклади і т.п. У кожному конкретному випадку існує задумка продумати спосіб показати замовнику “товар лицем”, але щоб при цьому він не одержав фінальної версії продукту.

Якщо, наприклад, ви написали якісь скрипти, скажемо на PHP, то оптимальніше всього завести собі сайт на якомусь сервері безкоштовного хостингу з підтримкою відповідних скриптів, розмістити там свій “нетлінний шедевр” і відіслати посилання замовнику. Після отримання оплати за праці відправте йому власне текст вихідних даних.

У разі виконання замовлення по програмуванню спочатку відішліть демо-версію з неповною функціональністю. Далі дійте аналогічно.

 

6. Безкоштовні вихідні дзвінки від оператора “Лох-GSM”

Тотальна телефонна мобілізація нашого населення і поки що високі тарифи на стільниковий зв’язок не могли не породити ще один новий вид шахрайства. Здогадуєтеся? Звичайно, вони самі, обіцянки золотих гір у вигляді можливості безкоштовних вихідних дзвінків.

Підніміть руки ті, хто не одержував по електронній пошті повідомлень типу:

“Здрастуйте.
Скільки Ви платите за дзвінки по стільниковому телефону?
Зробіть безкоштовним витікаючі дзвінки і SМS-повідомлення. В результаті Ви можете одержати анонімний, непеленгований телефон з можливістю необмежених витікаючих дзвінків.
Докладніше: mycalls.port5.com.”

Не сумніваюся, що у власника “трубки”, що вперше знайшов в своєму поштовому ящику подібний текст, тут же виникне бажання докладніше ознайомитися з пропозицією і зайти на вказаний сайт (як я вже не раз говорив, прагнення до “кульових” послуг в нашому народі – елемент національного менталітету). Адрес, де розташовуються численні клони сайтів, що пропонують, природно, не безвідплатно, програмку, нібито дозволяючу уникнути витрат на оплату витікаючих дзвінків і SMS, величезна множина. Деякі з них приведені нижче під грифом “Обережно!”. Клони мають тенденцію плодитися і розмножуватися, зникаючи в одних місцях і з’являючись в інших. Ареал незаселеного – в основному, сервери безкоштовного хостингу.

На титульних сторінках всіх “безкоштовних GSM-щиків” опублікований стандартний текст, стилізований під щиру і відверту розповідь розробника про те, як він, відомий благородними відчуттями і лютою ненавистю до шкуродерів-операторів, придумав цю саму програмку і готовий з радістю (як стає ясно, для себе самого) поділитися нею з користувачами. І ціна ніби невелика – прошивка одного телефону коштує 50 доларів. Крім того, існують оптові знижки…

Думаю, відвідавши хоч один з подібних сайтів, думаюча людина неодмінно прийде до висновку, що перед ним чергове “кидалово”.

Звичайно, перерахованими прикладами “лохотронів” не вичерпується вся строката гамма мережних афер.

Обережно! “Безкоштовні “вихідні” дзвінки!

www.gsmfree.iscool.net
www.freecalls1.chat.ru
www.freeisx.h1.ru/default.htm
www.free-call.fromru.com

Черноуз Б.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: