Сценарії розкриття і угону вашого автомобіля: 15 хвилин крайній термін

Статистика свідчить: якщо викрадач не справився з системами охорони автомобіля за 15 хвилин, він свою затію кидає. Цей факт підтверджують і фахівці. Виходить, що рубежі охорони авто повинні вистояти близько 900 секунд.

Всі сценарії розкриття і угону автомобіля передбачити неможливо, проте 99 % з них скоюються по давно відомих і відпрацьованих схемах. Здавалося б, що може бути простіше: знаючи способи роботи зловмисників, автовласник в силах передбачати їх дії і наперед вжити заходів. Потрібно тільки тверезо оцінити ризики і розумно підійти до підбору методів протидії. Проте, що далеко не всі автоаматори до даного питання відносяться достатньо серйозно, свідчить статистика.

СЦЕНАРІЇ УГОНУ

Сценарій № 1.

Це не викрадення і навіть не пограбування. Це швидше вандалізм: розбити скло і потягнути пачку сигарет, дорогі окуляри, поритися в бардачку. Йдуть на таке зовсім вже «відморожені» елементи: наркомани, бомжі, неблагополучні малолітки. Збиток від крадіжки – мінімальний, але вартість розбитого бічного скла може доходити до декількох сотень доларів.

Методи захисту. Для того, щоб запобігти такому нападу на автомобіль, достатньо відлякати грабіжника. Побачивши миготливий світлодіод сигналізації, вандал звичайно проходить мимо: навіщо ризикувати, якщо поряд стоїть авто, яке не підніме шум. Отже в таких випадках рятує навіть імітація – схема, здатна тільки «моргати» світлодіодом. Ціна – від 15 грн.

Сценарій № 2.

Елементарне пограбування. Контингент – все той же, але ще й ведучий «полювання» на авто магнітоли і забуті в машині цінні речі. Грабіжник діє нахабно і цинічно: розбиває скло, не відкриваючи двері, втискується в салон, вискубує магнітолу і ховається. Деякі «умільці» проникають в салон взагалі «відважно»: зловмисник розгониться, розбиває головою скло, одночасно влітаючи до пояса в салон, вискубує (виламує) магнітолу і тікає. Рахунок йде на секунди.

Методи захисту. Перший, найпростіший – не провокувати. Тобто, навіть виходячи з машини «на хвилинку», заберіть з собою все цінне. При чому магнітола з «відстебнутою» панеллю управління («головою») теж може викликати інтерес грабіжника: існують скупники, що платять, хай і невеликі, але гроші і за такі «обезголовлені» магнітоли. Доукомплектувати апарат нескладно – на радіоринку продаються будь-які панелі. Тому, якщо авто постійно ночує під будинком, варто встановити «санчата», за допомогою яких магнітола одним рухом витягується повністю і так само легко вставляється назад. Ціна – від 60 грн.

Другий спосіб – пасивний, може служити доповненням до першого. Наклеєна ударозахисна плівка завтовшки 380 мікронів не дозволяє розбити автомобільне скло ударом професійної бейсбольної біти. Головою – тим більше. Тільки плівка повинна бути або американського походження, або виробництва Ізраїлю. «Маде ін Тайвань» в даному випадку – викинуті на вітер гроші. Ціна плівки – від 150 грн./м2. Робота – біля 50% від вартості плівки.

Сценарій № 3.

Це вже не пограбування, це викрадення (угон). Правда, найнижчої кваліфікації. Не мають скільки-небудь професійних навиків недоростки, що вирішили під’їхати. Вибір, природно, падає на авто попростіше, взагалі не обладнане сигналізацією і штатного іммобілайзера. Зламується дверний замок або розбивається скло, ламається штатний фіксатор керма і замикаються «напряму» дроти, або дуже могутньою міцною викруткою провертається замок запалення. Машина угониться, потім її знаходять кинутою після аварії або навіть згорілою. Якщо дуже повезе – просто з порожнім баком.

Методи захисту. Будь-яка сигналізація, «зав’язана» на блокування запуску двигуна, для викрадачів такого рівня – незруйновна перешкода. Іммобілайзер, навіть найпростіший – теж.

Сценарій № 4.

Теж угін, проте проведений фахівцями, хай і не найвищої кваліфікації. Об’єктом звичайно буває автомобіль однієї з найпоширеніших моделей. Як правило, це недорогі, але відносно нові авто. Звичайно такі машини обов’язково обладнані сигналізаціями, але, як правило, недорогими моделями з найпростішим кодуванням сигналу з брелока і без двостороннього зв’язку. Ним і користуються викрадачі.

Звичайно у момент постановки і зняття авто з охорони зловмисник «записує» сигнал управління охоронною системою спеціальним приладом – код-граббером. Далі все просто: зразу ж або після деякого часу викрадач відтворює записаний з брелока господаря сигнал «відкрити і зняти з охорони» і опиняється в салоні. Декілька секунд – і сильним зусиллям зламаний штатний фіксатор керма. Ще максимум хвилина – і напряму приєднані дроти. В цей час найпростіша сигналізація знаходиться в повній упевненості, що вона знята з охорони по сигналу господаря і, природно, тривогу не піднімає. Ваше авто викрадено. Окрім код-граббера, може застосовуватися сканер, здатний «підібрати» код методом перебору варіантів або навіть електрошокер, елементарно «випалюючий» електроніку сигналізації напругою декілька десятків тисяч вольт.

Методи захисту. Сигналізація із зворотним зв’язком, навіть відключена сигналом з код-граббера, все одно посилає на штатний брелок господаря сигнал про відкриття, не говорячи вже про спроби злому, несанкціонованого запуску двигуна і інших позаштатних ситуаціях. Порада фахівців: не економте 100 – 200 гривень при покупці сигналізації, купіть хорошу модель з розширеними можливостями. Різниця в ціні невелика, а ось у функціональності – величезна!

Сценарій № 5.

Таку роботу здатні виконати вже тільки фахівці хорошого рівня. Автомобіль частіше всього – середньої і відносно високої цінової категорії. Сигналізації, встановлювані на такі авто (із захистом від «грабберування», із зворотним зв’язком і іншими «наворотами») теж уразливі. Якщо її не вдається «обдурити» більш досконалим код-граббером, здатним прорахувати зміну динамічного коду, заглушити інформаційний сигнал на брелок господаря і т.д. (вартість таких приладів може досягати декількох десятків тисяч доларів), в хід йдуть «ручні» методи, що вимагають ще більшої кваліфікації. Насамперед пробивається акумулятор. Через деякий час сигналізація знеструмлена. Якщо тривоги не виникає, чекаючі в стороні викрадачі розкривають двері і капот. Все спокійно – працюють далі. Якщо встановлена автономна сирена, що «заволала» навіть при знеструмленій системі, вона фізично знищується (наприклад, розбивається молотком). Далі – прокладка схем живлення системи запалення (контроллерів, комп’ютера і т.д.) в обхід основних, заблокованих сигналізацією і іммобілайзером. Якщо ж викрадачам наперед відома модель сигналізації, вони знаходять управляючий блок сигналізації і міняють його на свій (після чого вся система охорони, як правило, починає вважати викрадача господарем і підкорятися командам з його особистого брелока). У будь-якому випадку ваш автомобіль протягом нетривалого часу заведений. Якщо є якісь механічні блокіратори, вони теж знешкоджуються.

Методи захисту. Від складності і якості інсталяції електронної системи, кількості механічних блокувань, досконалість нештатного іммобілайзера напряму залежить, чи витримає противоугінна система натиск грабіжника протягом критичного для нього часу чи ні. Витримала – автомобіль зберігає колишнього господаря. Ні – вона вже не ваша. Тому, купивши автомобіль високої цінової категорії, не економте не тільки на сигналізації та іммобилайзері, але і на рівні інсталяції. Недорогі установники працюють «конвеєрним» методом, для нестандартного підходу потрібно набагато більше часу. Природно, оцінюється така робота дорожче. Варто заплатити: інсталяторщики стверджують, що ефективність сигналізації у разі професійного угону на 70% залежить саме від якості інсталяції. І не варто одурювати себе з приводу того, що ваше авто все одно постійно знаходиться під охороною – і удома, і на роботі. Рано чи пізно доведеться залишити автомобіль на стоянці кінотеатру або супермаркету.

Сценарій № 6.

Вимагає від злодіїв, швидше, не кваліфікації, а високого рівня підготовки і організації. В той же час спосіб крадіжки гранично простий: автомобіль акуратно (дуже акуратно!) підіймається на евакуатор і так само акуратно відвозиться. Прощай, авто!

Методи захисту. Якщо пропажа автомобіля знайдена не відразу, і у викрадачів був запас хоча б в декілька десятків хвилин, знайти машину практично неможливо. Відомі випадки, коли за півгодини автомобіль доставлявся в підготовлений гараж, перефарбовувався (навіть простим біленням за допомогою пилососа), позбавлявся протиугінних засобів і спокійно виїжджав, прямуючи у віддаленіший «відстійник». Єдиний спосіб протидії в таких випадках – сигналізації з GPS-визначенням. Принцип роботи такої системи – в сполученні звичайних функцій сигналізації, GPS-приймача, постійно визначального місцеположення автомобіля з точністю до 5 метрів, GSM-модуля, що передає по GPRS-каналу одержані координати в диспетчерський пункт. Як тільки сигналізація спрацювала, про це тут же поступає сигнал господарю і на диспетчерський пункт з додатковою вказівкою координат. Якщо тривога не помилкова – тут же спільно з правоохоронними органами ініціюється операція «Перехоплення», яка закінчується максимально швидко: викрадений автомобіль сам постійно повідомляє про своє місцезнаходження.

Правда, подібною надійністю можуть похвастати не всі GPS-системи. Старіші моделі (що відсилають координати за допомогою SMS-повідомлення або по голосовому каналу) злодії вже навчилися знешкоджувати.

Сценарій № 7.

Фахівці стверджують, що перешкодити такому угону неможливо. Ім’я йому – «замовлення». Такі крадіжки виконують «специ» найвищої кваліфікації. Маючи в арсеналі устаткування, що іноді перевищує за вартістю ціну автомобіля у декілька разів, розгалужену мережу «помічників», канали «схорону» і переправлення, таке угрупування здатне викрасти будь-яке авто. Правда, і беруться до роботи такі «елітні» злодії тільки за дуже крупну винагороду, так що нам, простим смертним, що не пересувається на «ексклюзиві», їх нашестя не загрожує.

ДЕ НОЧУЄ АВТО

Машину – до під’їзду! Стихійна стоянка прямо під вікнами, з одного боку, є найпоширенішим місцем парковки – безкоштовно, зручно, швидко. Але зручність має і свою ціну: така ночівля автомобіля робить його найуразливішим для зловмисників. Тому і захист потрібен максимальний. Тим паче, що до такого режиму парковки застосовні практично всі методи угону: сценарії № 1- 5, частково № 6 (частіше всього вдень і в офісних кварталах).

Місце стоянки – стоянка. Відкрита парковка, що охороняється, не дає стовідсоткової гарантії від угону або пограбування, але вірогідність «замаху» на ваше авто мізерна: сценарії № 6 і 7. Тобто ті варіанти, які невідворотні через дуже великі ставки і професіоналізм викрадачів.

Крім того, навіть у разі надзвичайної ситуації є відповідач – юридична особа, якій належить стоянка. Загалом, є куди пред’явити претензії.

Проте фахівці з відділу розшуку радять: не слід домовлятися “приватно” з охоронцями стоянок за півціни. В цьому випадку ви позбавляєтеся головного: чека, квитанції і запису в реєстраційному журналі. Тобто, якщо відбудеться угон або пограбування, справу вам належить мати не з юридичним, а з приватною особою, вину якого підтвердити буде до того ж неможливо. Це ж стосується і варіантів «стоянка на території лікарні» (школи, інституту, заводу) за домовленістю із сторожем.

Машина йде в гараж. Здавалося б, щасливі володарі 20-ти квадратних метрів, обнесених стінами і забезпечених воротами, взагалі застраховані від всіх неприємностей. Але, як показує практика, гараж (навіть в гаражному кооперативі, що охороняється) – не найнадійніше місце, з точки зору, перешкоди угону. Сторож – підсліпуватий пенсіонер, якому майже все одно, хто в’їжджає-виїжджає. А вже проникнути на територію людині взагалі не проблема. До того ж розкрити замок гаража набагато простіше, ніж знешкоджувати сигналізацію автомобіля. Після цього прикрив двері – і працюй собі скільки завгодно (готуй машину до угону).

І, нарешті, найголовніший нюанс: господар «гаражного» авто сподівається на фортецю стін гаража, тому не встановлює ніяких додаткових протиугінних систем. Така машина, кинута під магазином або кінотеатром – ласий шматочок для викрадача або грабіжника. Єдиний плюс – ніхто не розкриватиме гараж, щоб витягнути магнітолу або вкрасти окуляри. Отже, найбільш вірогідні сценарії угону № 4, 5, 7.

За шлагбаумом. Сучасні паркінги (підземні і багаторівневі) забезпечені системами прямого зв’язку з правоохоронними органами («тривожна кнопка»), відеонагляди, механічного блокування в’їзду-виїзду і іншою «красою», яка навіть високопрофесійні викрадачі подолати без нападу на охорону не в силах. Загалом, найнадійніше місце! Теоретично можливий тільки сценарій угону № 7, та і то навряд. Шкода тільки, що таких місць в Україні – раз-два, і вже нарахувався.

В робочому порядку. Дуже небагато компаній можуть запропонувати співробітникам стоянку, що охороняється і обладнану, для особистих автомобілів. В більшості випадків залишена під офісом машина уразлива не менше ніж кинута ночувати під під’їздом. Особливо, якщо парковкою користуються декілька офісних центрів: свій або чужий – ніхто не звертає уваги. Можливі всі сценарії угону і пограбування, при чому сценарій № 7 найбільш вірогідний саме вдень. Шостий сценарій особливо реальний у разі знаходження офісу в центрі і без спеціально виділеної парковки: евакуація кинутих прямо на узбіччі машин (спасибі «КиївПаркСервісу»!) в центрі міста – явище буденне, ним і користуються викрадачі з евакуатором. Ради з протидії – все ті ж.

ЕКСТРИМ БЕЗ ПАРАШУТА

Фахівці по розшуку та інсталяторщики цинічно називають «парашутистами» викинутих на ходу з власних автомобілів безтурботних водіїв, що згодилися «підвезти» незнайомця. До цієї ж категорії, втім, відносяться і господарі, «висаджені» з власної машини під час зупинки на світлофорі «глухого» перехрестя і інші, які залишилися без автомобіля в дорозі. Сценарій, з одного боку, різноманітний, але з іншою, завжди один і той же: так «потрапляють» безтурботні водії.

Методи захисту

Перший, головний – передбачливість. Не брати в машину у сторонніх. Не зупинятися в «глухих» місцях на трасі. Якщо зупинилися, до з’ясування обставин тримати мотор заведеним, а передачу – включеною, розмовляти через невелику щілину в приспущеному склі. При щонайменшій загрозі – газу!

Другий спосіб – технічний. Якщо ваше авто не обладнано автоблокуванням дверей після початку руху, встановіть. Це убезпечить вас у разі забудькуватості. Якщо упевнені в своїй пам’яті – завжди, рушаючи, блокуйте двері. Наступний варіант – система anti-hijacking, анти-хайджек. Поки дистанційно розпізнавана картка (вона може непомітно лежати в будь-якій кишені одягу) знаходиться в салоні, сигналізація «визнає» вас за господаря. Але якщо вас вимусили покинути авто – не чиніть опір, спокійно виходите. Злочинці далеко не підуть: відстеживши зникнення з салону господаря (картки), сигналізація заблокує двигун і включить «тривогу». Ну, а використовування GPS-системи розв’яже подібні проблеми навіть після значного часу, якщо вас висадили на пустинній дорозі за містом вночі, забравши мобільний.

ЩО УМІЄ ДАТЧИК?

Залежно від класу (який не завжди напряму залежить від вартості), сигналізація оснащується декількома датчиками. Від їх правильного підбору максимально залежить функціональність всієї охоронної системи.

«Кінцевики» (кінцеві вимикачі) спрацьовують при відкритті дверей, капота, багажника, але «мовчать», якщо грабіжник проник в салон, розбивши скло.

Датчик удару – ініціює тривогу при ударі по корпусу або склу. Цінний тим, що спрацьовує ще до відкриття дверей. Крім того, має ще і психологічну цінність: багато некваліфікованих викрадачів перевіряють чутливість сигналізації саме ударом ноги по колесу. Буває двозонним: сигнал «попередження» при несильному ударі і «тривога» при сильному.

Датчик нахилу (зсуву) – здатний не тільки відлякати «колісного» злодія при спробі підняти авто домкратом, але і, в більш серйозному випадку, підняти тривогу при спробі відбуксирувати машину або відвезти за допомогою евакуатора.

Датчик об’єму – ініціює режим «тривога» при виявленні руху в салоні або проникненні стороннього. Дуже допомагає у випадках, коли скло видавлено акуратно і не спрацював датчик удару.

Датчики охорони периметра – здатні «попередити» порушника, який дуже близько підійшов до автомобіля і підняти тривогу, якщо він в цій зоні затримався надовго або підійшов впритул. Особливо цінна психологічна складова: такими датчиками забезпечуються найдорожчі і серйозні охоронні системи, і одне це вже відлякує злодія навіть середньої кваліфікації.

Датчик падіння напруги – виконує, не дивлячись на назву, загальну охоронну функцію. Піднімає тривогу у разі падіння напруги в бортовій мережі (наприклад, при запаленні світла в салоні). Наявність такого датчика особливо цінна тим, що у разі навмисного пошкодження акумулятора з метою знеструмити «сигналку» (корпус батареї пробивається гострою лозиною) система встигає подати сигнал тривоги навіть без автономної сирени.

Спалити дуже ніжну електроніку за допомогою електрошокера дуже просто. Але тільки в тому випадку, якщо система не забезпечена здатністю за мілісекунди розпізнати злочинний намір і на якийсь час відключити основні блоки. Це, у принципі, не датчик, ця властивість «інтелектуальних» сигналізацій.

Антисканер. Зловмисник включає спеціальний прилад – сканер, який дуже швидко «перебирає» і посилає різні комбінації управляючого коду на вашу «сигналку». Рано чи пізно код співпаде, сигналізація зніметься з охорони і навіть відкриє двері. Так відбувається з сигналізаціями попростіше, а інтелектуальні системи «розуміють», що їх намагаються розкрити і, захищаючись, на деякий час просто відключають радіоканал, переставши реагувати на будь-які команди.

Висновок. З цих датчиків немає жодного, який був би зайвим: в тій або іншій ситуації саме відсутність одного з датчиків може зіграти на руку викрадачам. І звичайно ж, підвищена функціональність позначається на ціні: наприклад, сигналізація з двома ланцюгами – кінцевими датчиками і датчиком удару обійдеться в суму від 200 грн. А складна інтелектуальна модель з максимальною кількістю датчиків може коштувати більше $3000.

МОТОР!

Іммобілайзер – винятково протиугінна система. Не охороняє, тільки не дає запустити двигун. Добре підібраний і встановлений «фірмовий» іммобілайзер здатний тривалий час перешкоджати запуску двигуна навіть досвідченому викрадачу. Для малоліток же він буде нерозв’язною перешкодою. Чим дорожче авто, тим більше значення встановлювати складний пристрій, здатний блокувати запуск двигуна відразу по декількох ланцюгах. І чим простіше і «стародавніше» машина, тим легше «обійти» складний іммобілайзер і менше можливість його застосування. На «Москвич – 412» буде достатньо встановити потайний тумблер, перешкоджаючий «штатному» включенню запалення. Ціна іммобілайзера – від 100 грн., установка обійдеться в суму, зразково рівну ціні на сам пристрій.

КОЛИ ЕЛЕКТРОНІКА БЕЗСИЛА

Механізми, що блокують керма і важеля КПП, ефективні в тих випадках, коли електроніка виявилася переможеною. Вимагають великої кількості часу на знешкодження. Крім того, «голіруч» з якісний блокуючий не справитися: його потрібно свердлити, пиляти, тиснути і т.д. дорогим інструментом.

Фахівці відзначають, що найбільш ефективні ті, що фірмові високотехнологічні блокують рульового валу: вони встановлюються в таких місцях, до яких і з «рідним» ключем «підлазити» не зовсім зручно, а з ножівками і «болгарками» – взагалі неможливо.

Добре себе показують і ті, що блокують КПП. Тільки взнайте у фахівців, чи ефективна вона буде у вашому випадку: існують деякі моделі авто, в яких можна перекусити троси управління коробкою і включити передачу безпосередньо «огризками». Також майже немає значення ставити блокує на механічну КПП: достатньо вичавити зчеплення – і авто можна буксирувати. Блокування ж педалей фахівці в основному відкидають. До речі, «коцюба» на рульове колесо до ефективних засобів взагалі не відноситься – це захист «від дітей».

Велогонщик Ярослав Попович: «Львів – не Флоренція!»

«В Львові, біля залізничного вокзалу я вийшов з свого автомобіля BMW X5 для того, щоб допомогти пасажирам дістати речі з багажника. Ключі, як це я завжди роблю в Італії, залишив в замку запалення – адже виходив на пару хвилин і від машини відходити не збирався. Але буквально через 40 секунд до машини підбіг якийсь страшний тип, закрив двері, завів і був такий. Добре, що у мене була досконала протиугінна система – по супутнику знайшли авто в одному з гаражів під Львовом».

Коментар фахівця

Олександр Сайко, полковник міліції: «Описаний випадок – приклад явної необачності водія. Більшість угонів відбувається саме з цієї причини: не заблокував дверей під час руху, залишив ключі в замку, згодився підвезти незнайомців, забув поставити сигналізацію на охорону. Зловмисники цим негайно користуються. Справа ускладнюється тим, що в таких випадках сигналізація нічим допомогти не може – ключі і брелок управління охоронною системою знаходиться у злочинця.

Єдине, що може врятувати в такій ситуації – це вживання безконтактних систем розпізнавання власника, що має окрім брелока сигналізації і ключів, постійно ношену з собою картку анти-хайджек. Після деякого часу після виходу господаря з салону автомобіля (зникнення сигналу з картки) система поступово заблокує двигун і включить режим охорони (тривоги).

У разі ж угону, що відбувся, знайти автомобіль майже із стовідсотковою гарантією допомагають системи з GPS-модулем».

Лілія Подкопаєва, олімпійська чемпіонка по спортивній гімнастиці: «Сигналізацію поставити не встигли».

«Мене явно чекали і напали ще до того, як я підійшла до машини. Пограбували і побили, відібравши і ключі від автомобіля. Сигналізації ніякої в автомобілі не було – машина була придбана всього неділю тому, і поставити протиугінну систему не було часу. На сьогоднішній день автомобіль знайшли, але вона вже продана громадянину Росії. Відбулося три судових процеси, і коли все закінчиться, поки що до кінця не відомо».

Коментар фахівця

«Перше, що повинен зробити господар нового автомобіля (якщо, звичайно, не хоче його втратити) – це встановити сигналізацію. І описаний випадок тому підтвердження: тижня було достатньо для того, щоб «замах» відбувся.

В таких випадках поради ті ж, що і в першому випадку: анти-хайджек і система з GPS-модулем. Якби будь-який з цих пристроїв був присутній в системі охорони автомобіля, машина б далеко не виїхала».

Переклад українською: Lohotron.in.ua

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: