Лохотрон стільниковий

Відомий по класичних творах “комбінатор” Остап Бендер знав, по його власному визнанню, більше 100 “порівняльно чесних” способів відбирання грошей у населення.

З появою мережі Інтернет і поширенням стільникового зв’язку кількість цих способів у кільканадцять разів збільшилася – все-таки послідовники у класичного героя залишаються. Правда, кількість «жертв» тепер вимірюється сотнями тисяч чоловік – диваки і довірливі громадяни, напевно, ніколи не переведуться в нашій країні. Якщо подумати роздумливо, то стільниковий зв’язок ну ніяк не може бути абсолютно безкоштовним, а “генератор pin-кодів” для карт передоплати не продають за 20 доларів першому стрічному. Проте знаходяться люди, які вірять цим привабливим оголошенням. Але частіше всього неуважність, помилка або небажання розбиратися в ситуації може привести не до казкового призу, а до банального і простого – грошовим збиткам.

Час безкоштовним не буває

Одного разу на всі мої електронні скриньки прийшла чергова порція спама, серед якого – вельми забавна пропозиція. Суть пропозиції — безкоштовне користування стільниковим зв’язком. При цьому відправник представляється “колишнім співробітником компанії стільникового зв’язку”, завдяки чому нібито володіє системою секретних кодів, які відомі тільки адміністративному персоналу. Він пояснює, що система придумана для забезпечення безкоштовного зв’язку між співробітниками. Набір певних знаків вводиться зразу ж після номера, і таким чином дзвінок не тарифікується. Як варіант, в інші пропозиціях інформація трохи інша – за гроші вам вишлють цифровий код, набираючи який, за словами “розробників”, “час зупиняється і можна дзвонити безкоштовно протягом 10 хвилин”.

В список GSM-компаній, де працюють ті ж коди, входить більшість операторів Росії, України, Казахстану, Азербайджану, Латвії і Чехії. Користувачу пропонується відправити 10-20 доларів за системою Webmoney на вказаний “електронний гаманець” і у відповідь одержати «чарівну» систему кодів з повною інструкцією використовування. А це значить, що знати свого рятівника ви будете лише по номеру інтернет-гаманця і адресі електронної пошти. Заплативши гроші, любителі «халяви» одержують горезвісну програму і тут же втрачають можливість зв’язатися з розробником. Телефон ні в яку не хоче реагувати на абсолютно сторонні «коди», які є банальною мішаниною із спецсимволів, що набирають з клавіатури – й у результаті продукт інтелектуальної праці «лжекулібіна» відправляється у відро для сміття, а гроші… Про них тепер можна забути.

Довірливі користувачі попадаються на таку “вудку” просто через свою необізнаність. Як прокоментували ситуацію в технічній дирекції крупного стільникового оператора, «всі співробітники розділені на певні категорії. Для кожної групи користувачів встановлені свої тарифи і свої пороги безкоштовного трафіку в місяць, дозволені або заборонені міжнародні виклики. Також діють закриті групи абонентів – коли спілкування можливе тільки між певною кількістю людей без “виходу з мережі” на міські номери. Але для пільгової тарифікації їх стільникові номери повинні бути “прописані” в базі оператора – для того, щоб подзвонити за таким тарифом треба працювати в компанії, ніяких”кодів, що набираються з клавіатури” не існує».

“Геніальні” програматори

Ще один варіант таких “суперпропозицій” – технічні навороти для того, щоб перепрограмувати телефон. Цього разу всім довірливим і неуважним пропонується “геніальний винахід” – програма-програматор, яка може модифікувати ПО стільникового телефону кардинальним чином. Якщо опустити технічні подробиці, якими (мабуть, для навіювання додаткового довір’я і благоговійного жаху перед технікою) напихали адресатів пірати, то суть методу зводиться до наступного. За допомогою примітивного устаткування: спеціального шнура, який продається повсюдно, і комп’ютера, до якого цей самий шнур приєднує мобільний телефон, міняється його програма. Нібито в ньому прописується “новий ASN-код — комбінація символів, що служить його унікальним номером і пізнавальним знаком для стільникової мережі”. Після цього всі системи операторів стільникового зв’язку сприймають такий телефон як якусь помилку природи, проте, дозволяючи виходити на зв’язок, не вимагаючи замість ніяких грошей. Працює вся ця благодать нібито на основі «дірок» в програмі. При цьому основні подробиці винаходу упущені. Втім, «винахідник» пояснює цей пропуск достатньо просто: ноу-хау не повинне потрапити в жадібні лапи конкурентів.

Як відзначають фахівці північно-західного відділення ВАТА «Мегафон», «вражає, наскільки непрофесійно автори таких пропозицій користуються термінологією. Так, помітна абсолютна плутанина у вживанні понять серійний номер (або IMEI) і код SIM-карти. Серійний номер телефону не має ніякого відношення добілінгу, обліку часу розмов. В SIM-карті також «зашитий» певний код і ключ ідентифікації конкретного абонента, та ж інформація зберігається в базі оператора: якщо змінити хоча б частину даних на SIM-карті, то вона просто перестане працювати».

А ось обіцянка «автора розробки» поміняти програму мало не для всіх моделей теж представляється чимось з області фантастики. Як відзначив фахівець по комп’ютерній безпеці Сергій Яремшев, “щоб дійсно знайти «дірки», треба дуже-дуже добре розбиратися в цій системі і багато експериментувати. Зусилля, що при цьому затрачують, несумірні з тією мізерною сумою, яку просить автор програматора. Викликає сумнів і сам запропонований спосіб. Перш ніж дозволити дзвінок, система проводить аутентифікацію, тобто багатократно і складно перевіряє автентичність SIM-карти. Тому мало вірогідно, що доступ в мережу буде дозволений якійсь «помилці природи”.

Тим більше, що спроба “розкрити” мережу за допомогою абонентного пристрою рівна нулю. Андрій Єлшин, керівник департаменту мобільного зв’язку “Корбінателеком”: “якщо подібна схема і зможе спрацювати (в чому є сильні сумніви), то вона не буде постійною і, швидше за все, буде виявлена і закрита протягом найближчого часу”.

Подібної думки дотримується і Ольга Дюкова, прес-секретар ВАТА “Мобіком-Кавказ”: “єдина можливість одержати привілеї для використовування стільникового зв’язку в безкоштовному або відносно безкоштовному режимі – це прямий доступ до баз даних, серверу і комп’ютерів з мережею. Але у нас хороша служба безпеки”.

Тим паче, що у всіх виробників систембілінга (CBOSS, Петерсервіс, Комперс, Беркут і т.д.) з операторами укладені договори технічної підтримки, в рамках яких і здійснюється співпраця по підтримці життєзабезпеченнябілінгової системи. Вони супроводжують, підтримують, вирішують виникаючі проблеми, усувають неполадки. Тобто це фактично вічний гарантійний термін, тому всі “баги”, “дірки” і “глюки” відловлюються в постійному режимі. Спеціальний підрозділ займається моніторингом мережі і при виявленні відхилень від закладеного сценарію – вмить усувають проблеми.

“Cекретний девайс”

Але це ще не все. Відкриваємо наступну WEB-сторінку, благо ресурси Інтернету невичерпні. «Набридло платити за мобільний телефон? Я перероблю твій телефон, і він ніколи не зніме гроші з карти ефірного часу!» Далі черговий «народний умілець» пояснює нетямущим, що в кожній трубці є якийсь Impulse Generator – маленький чіп, що видає сигнали через рівні проміжки часу. Процесор телефону нібито їх фіксує і «знімає частину грошей з карти». На цей раз нам пропонують поміняти стандартний чіп на новий, який видаватиме ці самі сигнали в 5, та що там – в 10 тисяч раз повільніше! І як підсумок одкровення автора: «Якщо ти витрачав на телефон 100 доларів, то тепер платитимеш всього 10 центів! Вартість послуги – всього 50 доларів». В кінці нас чекають запевнення про те, що переробити можна будь-який телефон і жоден з них не зіпсує, а оператор зв’язку ніколи про це не здогадається. Правда, для цього необхідно… вислати свій мобільник творцю сайту. Після висилки, як ви можете здогадатися, зникав і телефон, і купюра з миловидним личком екс-президента США Гранта.

Ця „наколка” в даний час переживає спад – все-таки відсоток технічно просунутих абонентів стає більшим. Як відзначає Сергій Яремшев, “слід знати, що ні сам телефон, жодна його найменша деталь не знімають гроші з рахунків ефірного часу. Для цього існують спеціальні білінгові системи, встановлені у операторів, і служби, що ведуть контроль, а сама трубка ні на які підрахунки не впливає”.

Перпеттум-мобілі для pre-paid

Із завидною наполегливістю в Інтернеті циркулюють чутки про існування якихось «генераторів кодів», що дозволяють назавжди забути про необхідність оплати рахунків за мобільний зв’язок. Попит народжує пропозицію, і добути такий «генератор» в тенетах зовсім не складно.

Невідомий „доброзичливець” пропонує заволодіти (за смішні, звичайно, гроші) унікальною комп’ютерною програмою, яка “за наявними даними про неактивовану карту номіналом 10 або 20 доларів може видати 4 номери карт 100 доларів”. Виявляється для того, щоб одержати таку чудову програму треба прислати автору цієї розсилки коди карт меншого номіналу і як приз одержати у вічне користування таку чудову програму.

Характерний зразок «завлєкалочки»: вдалося-таки зламати після довгих і наполегливих обчислень на 9-ти комп’ютерах Pentium 4 протягом декількох місяців роботи всього цього заліза ночами!!! Як виявилося, секретний код карти пов’язаний з її номіналом і серійним номером, а формула генерації коду майже незмінна для всіх типів карт. Знаючи формулу, знайшовши зв’язок між номіналом і кодом, можна створити навіть такий код, який відповідатиме карті номіналом 16,66 доларів, але не більше 100 доларів! Чесно кажучи, я сам не сподівався, що зламати код вдасться так швидко, але моя практика програміста в суміжних з білінговими системами областях допомогла визначити основні принципи.

Для особливо недовірливих у форумах обов’язково розвертають дискусії, де “підставні” персонажі пишуть щось типу ось цього – “тільки що сам випробував версію. Був в шоці, коли картка на 100 доларів була прийнята до оплати”. Або “Раджу всім. Це – єдина у своєму роді програма, яка дійсно працює”. „Інтернет-ігри” з картками оплати можна розділити на дві основні категорії: звичайний лохотрон і технологічно просунуті варіанти, орієнтовані на менш довірливих користувачів. В першому випадку пропонується примітивний обмін по класичній схемі фальшивомонетників (декілька фальшивих кодів за один теперішній час), в другому — залучається спеціальне програмне забезпечення з важко передбачуваними наслідками. Далі звичайно слідує цілком логічна пропозиція: ви висилаєте автору код і серійний номер не активованої карти і в обмін на нього — декілька (від трьох до п’яти) фальшивих, але діючих кодів карт такого ж номіналу. Мається на увазі, що автор геніальної програми як оплату залишає собі 2-3 коди, які згенерували. Дивно, але посилають! Причому не «куди подалі», а код чесно купленої карти.

Проте в реальності все трохи інакше. За словами Андрія Єлшина, керівника департаменту мобільного зв’язку ЗАТ “Корбінателеком”, “при сучасному рівні розвитку програмного забезпечення – нічого неможливого не існує. Питання тільки в тому, чи виправдає себе такий підбір з погляду часу і ресурсів, які витрачаються? Швидше за все – навряд”.

У принципі, генератором кодів може бути будь-який генератор випадкових чисел. Проте, як справедливо відзначає Ольга Дюкова, прес-секретар ВАТА “Мобіком-Кавказ” – „Це зовсім не гарантує, що одержаний номер буде саме кодом карти оплати для конкретного оператора. Адже принципи, по яких створюються такі номери, у всіх різні – дуже довго вгадувати, вірогідність підбору коду – багато десятків нулів після коми. В нашій мережі передбачено обмеження на кількість спроб введення pin-кодів – не більш 3-х. Інакше відбувається блокування номера”.

Радіолохотрон

Додатково до всіх перерахованих, є і ще один спосіб шахрайства. Для багато кого стало найцікавішим заняттям посилати SMS-ки. До речі, встановлено навіть залежність від необхідності одержувати такі повідомлення, так що особливо захоплюватися не варто. Далі, за допомогою цих же повідомлень можна голосувати за учасників усіляких тайм-хіт-парадів, ітеле-шоу, брати участь в розиграші призів. Тут-то і відкривається прекрасна перспектива легкої наживи, тому не варто бути надто довірливими.

Абоненту тієї або іншої телефонної мережі посилають SMS або дзвонять від імені якої-небудь популярної радіостанції і повідомляють про те, що ця людина стане володарем нового мобільного телефону (Лохотрон сьогодні вже про це писав), якщо протягом години купить певну телефонну карту, активізує її і повідомить номер активації. Причому обіцяють, що гроші (причому чималі – мінімум 50 доларів), витрачені на покупку карти, будуть перекладені на особовий рахунок абонента. Цікаве те, що, коли ласа до такого роду халяви людина з радістю купує карту і повідомляє номер активації, йому і справді говорять, що приз чекає його в радіостудії, потрібно лише піти і забрати його. А ось тут-то починається найцікавіше. Виявляється, ця радіостанція подібної акції не проводила. І заповітного телефону у неї, звичайно ж, теж немає. Ну, максимум, що можуть вручити жалісливі співробітники радіостанції – це футболку з логотипом радіостанції, щоб хоч якось утішити людину, що попалася.

Система і тут і далі схожа. Спочатку за міфічні подарунки під будь-яким приводом просять сказати коди карт передоплати, а потім розчиняються в просторі. Ситуацію з правової точки зору тут така: в даному випадку є явні ознаки шахрайства – у винного був прямий намір, направлений на заволодіння чужими грошима. Суспільна небезпека даного діяння очевидна для будь-якої осудної особи, що досягла віку кримінальної відповідальності. Злочинець усвідомлює, що він скоює обман шляхом спотворення істини або замовчування про істину, передбачає, що тим самим вводить потерпілого в оману, в результаті якого потерпілий передасть йому свої гроші. Для шахрайства найбільш типовий обдуманий намір. Шахрай звичайно ретельно обдумує найістотніші моменти злочину. Про те свідчить сам характер обманних дій і велика питома вага попередньої злочинної діяльності (підготовка підроблених документів, штучне створення обстановки довіри і т.д.).

Висновки цілком очевидні. По-перше, як тільки гроші будуть відправлені – автори “ідей” припинять листування в односторонньому порядку. Хоча до цього вона звичайно ведеться достатньо активно – на кожне, нехай і дурне питання, обов’язково слідує ввічлива відповідь. По-друге, користувач не одержить ні обіцяної програми, ні грошей, які гарантували повернути у разі чого. Не варто вірити заявам типу “дзвінки і SMS-повідомлення від вас виходять анонімно, тобто якщо на іншому кінці дроту стоїть визначник номера, то вас не визначать, в результаті ви одержуєте анонімний, не пеленгований телефон з можливістю необмежених вихідних дзвінків, SMS-повідомлень і підтримкою роумінгу”.

Коментарі, як кажуть, зайві. Але користувачі – вражаюче вірять. Особливо їх розчулює фраза: “повірте – все пройде успішно. Навіть не фахівець в електроніці, слідуючи інструкції зробить всю процедуру буквально за вечір”. Багато в кого рука кого відразу пнулася до гаманця щоб купити чудо-програму. По-третє, обчислити шахрая – справа фактично неможлива. В тій же системі WebMoney, через яку проходить велика частка таких платежів, є свій арбітраж, який під час вступу скарги може заморозити рахунок. Але грошей там вже зазвичай не буває – все перекладається на інші, такі ж підставні рахунки.

Будьте пильними!

Український переклад: Богдан Ч.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: