Лохотрон для киянина – операція «КаталоХ»

Багато українців навіть не підозрюють про те, що вони – потенційні жертви хитрих шахраїв. Нас «кидають» часто: на вулиці і удома, при покупці валюти і при оренді квартири, при управлінні автомобілем і при спробі влаштуватися на роботу.

Операція «КаталоХ»

Ви одержуєте поштою барвистий конверт. На конверті у всю довжину напис – «Ваш виграш може скласти більше 100 тис. грн.». В конверті каталог книг і – головне повідомлення – «Результати нашого розиграшу тепер остаточні – ви виграли автомобіль Opel Vectra». В цілому ваші ім’я, прізвище і адреса мелькають на повідомленні про виграш з десяток разів. «остаточно», «гарантований», «головний приз», «важко повірити», не «сумнівайтеся», «швидше посилайте». Вдячні відгуки попередніх переможців. І все що потрібне – відправити сертифікат на отримання головного призу і при цьому зробити замовлення на будь-яку книгу з каталога.

Це одна з найпопулярніших форм «поштового» шахрайства. Одержавши таке повідомлення, не поспішайте на пошту, а подивитеся на цей «шедевр» уважніше. Спершу прочитайте те, що написане дрібним шрифтом: «якщо ви вчасно повернете сертифікат, який виграє головний приз…» Виявляється, розиграш ще не відбувся. Тепер подивимося на сам конверт.

Часто компанії, щоб додатково застрахувати себе від неминучих судових позовів, завчасно попереджають вірогідного «потерпілого» про правила розіграшу. Але роблять це там, де знайти їх максимально складно. Наприклад, на внутрішній частині конверта. І звичайно, найдрібнішим шрифтом. І виявляється, в правилах чітко сказано, що розиграш відбудеться лише через декілька місяців, а то і років. І приписка: «в рамках цієї акції можуть бути використані різні способи розповсюдження інформації, але це не означає проведення якої-небудь іншої акції в 2006 р.».

На чому ж «кидають»? На вартості пропонованих книг. Ціна звичайно завищена в 2-3 рази (в середньому ціна книги по каталогу – 40-45 грн.). Але часто збитки потерпілих значно вище. Наприклад, один пенсіонер з Донецька, що попався на вудку, витратив не тільки сотню гривень за дві малокорисні книги, але і ще більше тисячі на переліт до Києва і таксі, щоб вчасно доставити «виграшний» сертифікат. До речі, в Донецьку і інших обласних центрах ця ж компанія діяла хитріше – розміщувала в газеті рекламу, пропонуючи знайти 5 відмінностей на двох картинках і стати претендентом на приз. Таким нехитрим чином поповнювався список вірогідних «клієнтів». Інші фірми заманювали нових клієнтів, пропонуючи відгадати нескладні ребуси, кросворди і т.д.

В цілому, як відзначають працівники правоохоронних органів, схема «КаталоХ» була упроваджена в Україні ще десять років тому, але дотепер популярності не втрачає. І не важливо, що пропонують – книги, шорти для схуднення, магічні амулети (всілякі ритуальні дрібнички – дуже ходовий товар в таких справах) або підписку на журнал «Щаслива оселя» (володарі цього журналу жартома перейменували його в «Щасливий осел», оскільки підписка на 3-4 номери журналу коштує близько 150 грн.) – головне, що їх ціна дуже і дуже завишена, а обіцяний приз майже недосяжний.

Компанії, які найбільш часто використовують схему «КаталоХ» (за даними правоохоронних органів):

«Літ-Експрес»

«Рідерз Дайджест» (не плутати з солідним американським журналом)

«Простмаркет»

«Пост-Шопінг» (порушено кримінальну справу)

«Евродірект» (порушено кримінальну справу)

«пост маркет плюс» (порушено кримінальну справу)

«Почта Сервис Дом» (фірма ліквідована)

Операція «Робота на дому»

Ця схема найбільш популярна в обласних і районних центрах з високим рівнем безробіття. В багатьох газетах зустрічаються пропозиції про роботу вдома. Далі слідує сума винагороди, яка коливається виключно залежно від фантазії і совісті подавця оголошення. Деякі «працедавці» навіть дотепно уточнюють: наприклад, «поклейка і наповнення конвертів». Все що від вас потрібне – це конверт із зворотною адресою. Але будьте упевнені – на певному етапі гроші з вас все одно зажадають. Далі ситуація може розвиватися в трьох напрямах.

Перше – після відсилання грошей ви взагалі нічого не почуєте про «працедавця». Друге – прийде інструкція: дайте оголошення аналогічне тому, що ви одержали самі, і призначте помірну ціну. Через деякий час почнуть приходити відгуки-заявки, число яких може досягати 600-900 листів в місяць. Потім ви одержуєте поштові перекази, а замість відправляєте опис процедури обману. Третій напрям – «працівникам» пересилають насіння для вирощування супернових грибів або пакети з чорними і білими кульками з проханням розсортувати їх (за кожний пакет береться солідна застава). Але результат один і той же – запрацювати або хоча б повернути свої гроші вдавалося дуже небагатьом. Особливо популярні ці схеми були в 1990-х рр., але зустрічаються і сьогодні.

(також читайте “Робота на дому – реальний заробіток або атака аферистів?“)

Операція «Піраміда»

Ця схема в 1990-х роках завдала найсильнішого удару по фінансовій системі Албанії. Там виявилося дуже багато охочих заробити гроші на порожньому місці. Схема така: вам приходить лист від незнайомої людини. Він пропонує відіслати порівняно невелику суму (звичайно по 10-20 грн.) 5-6 особам, згаданим в списку листа. Натомість ви пишете аналогічний лист, викреслюєте останнє прізвище із списку, а першим ставите своє. І посилаєте лист декільком сотням адресатів. За статистикою, відповідають на такі листи біля 5% одержувачів. Далі діє правило арифметичної прогресії.

Припустимо, ви відправили 100 листів і перших 5 чоловік відіслали вам по 10 гривень. Потім ваше прізвище переміститься з першої позиції списку на другу. П’яти чоловік відправлять ваше прізвище вже 500 адресатам. Будучи на другій позиції, ви одержите близько 250 гривень. І так далі. Враховуючи рівень відповідей (5%), суму винагороди (10 грн.) і кількість листів (100), що відправляються кожним учасником, коли ваше прізвище дістанеться до останньої позиції, загальний виграш складе більше 160 тис. грн.

В чому ж каверза? Річ у тому, що ресурси природи, у тому числі і кількість простаків, обмежені. Якщо врахувати згадану пропорцію відповідей, то від повнолітнього населення України (37 млн. х 5%) залишиться 1,85 млн. Це немало, але ж тільки перший гравець вже залучив в гру більше 16 тис. осіб. Таким чином, виграти можуть лише ті, хто першими почали цю гру – тобто її організатори.

Як не потрапити на вудку шахраїв:

1. Головне – пам’ятаєте, легких грошей не буває.

2. Поштою і через Інтернет замовляйте тільки ті речі, які вам дійсно потрібні.

3. Ні за яких обставин не передавайте незнайомим обличчям інформацію, яка складає фінансову таємницю (коди кредитних і телефонних карток, номери рахунків і т.д.).

4. Читайте всі інструкції, що надаються, особливу увагу надаючи дрібному шрифту.

5. Відсутність адреси (абонентний ящик не рахується) фірми в оголошенні вже повинна викликати підозру.

6. Поясніть дітям, що може втратити сім’я через їх необережні дії.

7. Здаючи квартиру, відключіть вихід телефону на міжнародний і міжміський зв’язок і платні послуги.

8. Якщо ви все-таки постраждали – не дивлячись на те, що шахраї намагаються діяти юридично максимально грамотно, і правоохоронні органи неохоче беруться за такі справи, не соромтеся подавати заяви в міліцію і органи захисту прав споживачів. Випадки порушення кримінальних справ були, були навіть випадки повернення втрачених засобів.

cripo.com.ua

Переклад на українську мову: Богдан Ч.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: