Хитрозроблений Макдональдс

Конституція України визначила права споживачів, як одні з найважливіших. Захист цих прав знаходиться під контролем держави, зокрема, судової системи. Споживачі мають право захищати свої права в будь-якій зручній і прийнятній законодавством формі, включаючи створення спеціальних суспільних організацій.

Громадськість України 12 травня 2006 року відзначала одинадцятиріччя ухвалення Закону України “Про захист прав споживачів”, покликаного максимально сприяти захисту прав споживачів і їх реалізації. Проте, не дивлячись на достатньо широкий масив законодавства і більш ніж десятилітню практику використовування спеціального законодавства, права споживачів, як не сумно, порушуються, як кажуть, на кожному кроці.

Причому порушення ніколи не слід розглядати як дріб’язкові і малозначні, оскільки при їх сукупній оцінці і вживанню до певних правовідносин масштаби виходять чималенькі.

Візьмемо мережу поширених і всім відомих ресторанів швидкого харчування Макдональдс де пропоную кожному переконатися в правоті висловленого. А також самим визначити, наскільки вагомо порушуються Ваші права. Розглянемо всього одну лише ситуацію (повірте, в макдональдсі об’єми порушень більш ніж достатній).

В меню макдональдса є таке широко розрекламоване блюдо, як Чикен МакНагетс, тобто, обсмажені шматочки курячого філе.

На смак і колір товаришів немає, і тому я утримаюсь від оцінки смакових якостей цього блюда. Проте, привернемо увагу до хитрого способу комплектації даного продукту. Блюдо має два порційні наповнення: по 6 і по 9 шматків філе. Згідно меню (зокрема, вказаному в публічній рекламі, поміщеній на відкритому місці в приміщенні ресторану, прямо над касою), до порції в 6 шматків подається 1 порція соусу, до порції в 9 шматків подається 2 порції соусу (правда, можливий вибір з трьох соусів в різних комбінаціях).

І найцікавіше (а з погляду законодавства про захист прав споживачів – абсолютне незаконно) – це те, що споживач не має права відмовитися від соусу! Тобто, береш 9 шматків Чикен МакНагетс – обов’язково вибирай два соуси по 1 грн. 50 коп. на загальну суму 3 грн.

Відмова не приймається, без покупки соусів основне блюдо не продадуть. Все йде в комплекті і окремо оцінюється з вказівкою в чеці. Правда, іноді, менеджери, намагаючись приспати пильність особливо вередливих покупців, заявляють, що соуси додаються безкоштовно. Проте, касовий чек показує, що це зовсім не так.

Пункт 2 ст.19 Закону України “Про захист прав споживачів” прямо забороняє нав’язувати споживачу товари і продукти непотрібного асортименту. А в даному випадку таке нав’язування якраз і має місце.

Ну не хочу я брати соуси, не їм я їх, язва у мене, мені достатньо основного блюда, та і грошей на соуси може просто не виявитися, невистачить, то що ж, залишатися голодним? А брати соуси, заплативши за них, і потім викидати, не спробувавши – погодьтесь, теж не добре.

Єдиний позитивний момент при відвідинах макдональдса – елементи ностальгії і спогади молодості, що різко налинули, коли на заході Радянського Союзу теж було прийнято “впаривать” споживачу неліквід разом з товарами, що користуються попитом в формі продуктових наборів та ін.

Візьміть до уваги масштаби продажів макдональдса, і побачите розміри такого дрібного, вибачте на слові, шахрайства.

Скажемо прямо, до макдональдсу мільйонери не ходять, а вимушувати пенсіонера або студента безцільно витратити 3 гривни при покупці порції Макнагетса як апробація менеджерських задумок і творчі шукання співробітників макдональдса – дещо, як мені здається, аморально. Можна зрозуміти, якщо товар має певну цілісність і неможливість розділення по складових з визначенням ціни. Наприклад, дурно розділяти той же МакБургер по складових і описувати в чеці окремо вартість булки, котлети, наповнювачів і ін. Товар (блюдо), зрозуміло, неподільно. Проте, в даному випадку соус подається окремо, і з основним блюдом ніяк не пов’язаний, та і чек говорить про те ж саме – блюдо окремо, соуси окремо.

Навіщо змішувати, як мовиться в популярній приказці, мух і котлети?

Невже немає інших способів просувати товар? Так 9 з 10 споживачів самі попросять нещасливий соус, хто який хоче, особливо якщо його запропонувати красиво і ненав’язливо. Але бути учасником і жертвою обдираловки і “бізнесових” експериментів якось не хочеться. Та і закон порушувати нікому не дозволено.

Це далеко не єдине порушення прав споживачів в мережі ресторанів макдональдс. Сподіваюсь, що компетентні органи вживуть належних заходів відносно вказаних порушень (проте, ні – не сподіваюся я вже).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: