Духовний лохотрон

Ударившись в релігію, дружина челябінця Олексія Р. стала… зомбі

“Моя дружина стала жертвою релігійного дурману”, – заявив мені при зустрічі Олексій, професійний будівник з тридцятирічним стажем. До свого 50-річчя він підходить, м’яко кажучи, в невеселому настрої. З дружиною йому довелося розлучитися, живе на квартирі у друга, від ще ось повноцінного сімейного життя залишилися одні спогади.

На початку 90-х у Олексія була дружина, двоє синів, трикімнатна квартира в центрі, садова ділянка в престижних “Мічурінцях”, автомобіль. Він працював заступником голови крупного будівельного кооперативу.На життя сім’ї вистачало. Олексій вмудрявся після основної роботи калимити вечорами, відчуваючи відповідальність за сім’ю. Тим більше, що дружина Ельміра, з якою вони познайомилися ще в студентстві, не працювала, сиділа з дітьми удома. Здавалося, були всі умови для сімейного щастя.

Проблеми почалися після розлучення: тещі, яка, зі слів Олексія, “почала себе шукати”. Вона стала відвідувати церкву “Неожиданная радость” (імена героїв цієї історії і назва церкви змінені на прохання Олексія), кілька разів водила туди і свою дочку. Звертати увагу на духовні пошуки жінок у Олексія, чесно кажучи, не було часу. Доводилося їздити у відрядження по області на декілька днів – в Бреди, Аргаяш, Пласт.

По вихідних Олексій знаходив в своїй квартирі якихось людей різного віку, яких Ельміра називала своїми братами. “Брати”, іноді по чотири-п’ять чоловік, спілкувалися, влаштовували вдома “обряд хрещення”, навіть допомагали робити в квартирі ремонт. Нерідко обідали, з’їдаючи все, що було приготоване на вихідні дні. Глава сім’я намагався було обурюватися, але дружина вставала на захист своїх друзів.

“А “молилися” вони у когось на квартирі прямо в нашому ж будинку, – згадує Олексій. – Одного разу я вийшов на балкон і через відкриту кватирку чув, як це відбувається. “Молитва” представляла з себе потік нечленороздільних звуків. Із знайомих мені слів я розібрав тільки “Алілуйя!” Чи знав я, чим займається моя дружина і її духовні брати? Вона мені розказувала, що читають Біблію, ходять в церкву, моляться, борються з наркоманами, займаються добродійністю – підгодовують бомжів”.

Незабаром Олексій почав помічати “дивності” і у себе удома. Раптом несподівано швидко в сім’ї сталі кінчатися гроші. Проходить декілька днів після получки – і холодильник порожній, і грошей немає. Олексій перестав довіряти дружині і став сам платити за квартиру. У Ельміри тим часом став пропадати інтерес до сімейного життя. Вона перестала готувати вечерю до його приходу з роботи, в квартирі скоплювалися гори брудної білизни, Олексію самому доводилося запускати пральну машину.

“Я розумів, що це ненормально, – говорить він, – але сподівався, що дружина схаменеться”. А тим часом ненормальності продовжувалися. “Одного разу приходжу я з саду увечері додому, а удома – немає взуття. Ельміра сказала, що зібрала її в мішок і викинула. Мов, не потрібне нам взуття. Можливо, вона комусь віддала її, “пожертвувала на добродійність”, як я міг її перевірити? Пропадали то програвач, то магнітофон, то мої сорочки. А одного разу увечері дивлюся – дружина бігає від одного вікна до іншого. Потім вийшла на балкон, я за нею. “Подивися на небо, – говорить вона мені, – ти бачиш очі Христа?” А у самої в очах “запаморочення”. “Ні, – відповідаю я, – не бачу”. Вона мені заявляє, що в її житті на першому місці – брати і сестри, потім Бог, а потім всі інші, і я у тому числі. Тут-то я зрозумів, що у Ельміри дах остаточно з’їхав. Вона і спати-то в ту ніч не могла, у неї трапилася істерика

Довелося вести дружину до психотерапевта. Ельміра приймала заспокійливе, її лікували гіпнозом. Неначебто справи пішли на поправку. А потім вона знову зустріла своїх старих знайомих. І все знову пішло-поїхало.

В один “прекрасний” момент я зрозумів, що для всіх буде краще, якщо я піду. Квартиру, природно, залишив дружині з дітьми. Погано, що вона і дітей настроює проти мене, усіма шляхами обмежує наше спілкування”.

На думку Олексія, сім’я завалилася головним чином через те, що дружину затягнули у вир “релігійного дурману”. Він згадує про знайдені удома касети, привезені чи то з Москви, чи то ще звідки, на яких відображений процес молитви “братів і сестер”, вони в екстазі падають на землю, катаються: “Це схоже на масовий гіпноз, зомбування, – ділиться враженнями Олексій. – Мені здається, і моя дружина теж стала зомбі. Зараз я розумію, що мені треба було бути більш уважним, більш рішуче втручатися в її “духовне” життя. Але, на жаль, я спізнився”.

Як розпізнати секту?

Незнайомці, які підходять до вас на вулиці, щоб запросити до себе, або пропонують пожертвувати гроші, щось у них купити, часто можуть виявитися представниками сект, які ніколи не інформують, для чого потрібні ці гроші і яка організація вас запрошує. Майже все, про що вони вас повідомлять, буде більш менш відвертим обманом. Наприклад, вам в поштову скриньку можуть кинути листівку: “Хочете дізнатися про себе? Хочете познайомитися із самим собою? Ви можете безкоштовно пройти у нас оксфордський тест”. Це суцільний обман. “Оксфордський тест” не має ніякого відношення ні до міста Оксфорда, ні до його знаменитого університету. Так діють сайентологи. В анкеті треба вказати свою адресу, телефон, ім’я, прізвище, вік, відповісти на ряд інтимних питань. Людина вручає дані про себе невідомо куди й кому. Принцип секти – затягнути до себе людину перш, ніж він що-небудь про неї дізнався.

Чим люди більше знатимуть про секти, тим складніше їх буде обдурити. Уряд ФРН випустив спеціальну листівку для школярів, яка закінчується попередженням: якщо хоча б одна ознака виявиться тобі знайомою, будь обережний (друкується у скороченному вигляді):

– В групі ти знайдеш те, що дотепер шукав. Вона знає абсолютно точно, чого тобі не вистачає.

– Вже перша зустріч відкриває для тебе новий погляд на речі.

– Світогляд групи пришоломлююче просто пояснює будь-яку проблему.

– У групи є вчитель (пастор), медіум, вождь або гуру.

– Навчання групи вважається єдино справжнім, вічно істинним знанням. Традиційна наука, раціональне мислення, розум відкидаються, оскільки вони негативні, сатанинські, неосвічені.

– Група бажає, щоб ти розірвав свої старі відносини, оскільки вони перешкоджають твоєму розвитку.

– Група наповнює весь твій вільний час завданнями: продажем книг або газет, вербуванням нових членів, медитаціями.

– Група вимагає абсолютного і беззаперечного дотримання своїх правил і дисципліни, оскільки це єдиний шлях до порятунку.

Коли треба втрутитися

Ось лише декілька ознак, що сигналізують про те, що ваші родичі, знайомі, друзі попали під вплив тоталітарно-деструктивних культів:

– чорно-біле сприйняття дійсності, замішане на фанатизмі,

– відчуження від зовнішнього світу,

– пошук “порятунку” тільки всередині замкнутої групи “братів і сестер”,

– особливі поняття про добро і зло,

– специфічна мова (штучна мова).

Практикується також використовування психотропних речовин, методів психологічної дії на людей. Псевдорелігійні організації і сектиберуть під тотальний контроль особисте життя адепта, намагаючись регламентувати його відносини з родичами, близькими людьми.

При перших ознаках неадекватної поведінки негайно і рішуче втручайтеся в життя ваших родичів: проводьте з ними більше часу, візьміть участь в рішенні їх проблем, при необхідності відвідаєте разом психолога, психотерапевта.

Небезпека для суспільства

Тоталітарно-деструктивні культи порушують основні права і свободи громадян, заподіюють шкоду їх етичному, психічному і фізичному здоров’ю, представляють загрозу сім’ї, суспільству і державі. Як правило, центри таких організацій знаходяться за кордоном – в США, Південній Кореї, Швеції: Хоча зустрічаються і тутешні. Ховатися вони можуть не тільки під релігійними, але і культурними, освітніми, медичними і іншими вивісками.

Коментар експерта обласної комісії з прав людини Олега ДАВІДЮКА:

– На жаль, це далеко не єдина сумна історія, пов’язана з одурманенням людей на псевдорелігійному грунті. Я вам можу назвати з десяток подібних випадків. Жертвами так званих тоталітарно-деструктивних культів частіше за все стають люди, які легко піддаються впливу, з нестійкою психікою, що пережили якісь потрясіння, біди і нещастя. Їх простіше всього перетворити в безвольних зомбі. Вербування довірливих громадян нерідко маскується благородними мотивами – боротьбою з наркоманією, бідністю, безпритульністю. Новачки потрапляють в нове коло спілкування, якого зазвичай не вистачає в звичайному житті. Багато хто в наш складний перехідний час потребує якогось духовного лідерства. Але зрештою тоталітарно-деструктивні культи завдають шкоди особі, примушують розлучатися з грошима і майном на користь своєї організації.

Свого часу засновник дианетики Рон Хаббард прямо заявляв: “хочеш швидко і сильно розбагатіти – придумай нову релігію”. Комерційний момент у багатьох псевдорелігійних організацій має істотне значення. Я б сказав, що часто громадяни стають жертвами своєрідного “духовного лохотрону”. Це ті ж самі “ковпачки (наперстки)”, тільки в духовній сфері. Згодіться, що до справжньої релігії ця історія має вельми віддалене відношення.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: