До України «зайшла» нова фінансова піраміда – кредитна!

До України «зайшла» чеська фінансова компанія CFU Service, яка збирається видавати кредити за системою багаторівневого маркетингу (MLM). Чехи пропонують ставки на рівні 6-12% річних в гривнях і згодні приймати заявки на отримання кредиту за допомогою SMS. Журналісти відправилися дізнатись умови кредитування і повернулися в редакцію в повному шоці.

Згідно інформації, одержаної на сайті компанії CFU Service, ця структура вже працює у кількох східноєвропейських країнах – Чехії, Польщі і Угорщині. Сама компанія про свою роботу мовчить не гірше за партизана.

Одне вдалося з’ясувати точно: специфіка роботи чеських кредиторів полягає в тому, що компанія не відкриває своїх представництв в тих країнах, де виходить на ринок. У неї є лише один офіс в Чехії, через який і ухвалюються рішення про видачу кредитів. У всій решті країн кредитор працює за принципом MLM (багаторівневого маркетингу), тобто через побудову мережі фінансових консультантів. Саме вони повинні знаходити потенційних позичальників.

Заробіток таких консультантів залежить від двох складових: по-перше, від кількості виданих позик, по-друге, від числа залучених «в мережу» людей. Тобто консультант одержує відсоток від прибутку, напрацьованого на громадянах, яких він привів. 🙂

Кожний кредит, виданий позичальнику, привернутому «твоєю» структурою, дає її творцю 25 балів, а його особиста винагорода складає $50. Якщо сформована консультантом мережа заробила від 70 до 100 балів, бали оцінюються по $1,5, якщо 210-420 балів – по $4. Таким чином можна і не продавати продукт, але якщо сформована велика мережа консультантів, доходи можна одержувати вельми непогані (пригадаємо горезвісний Гербалайф:).

Що пропонують?

Презентуючи свої продукти в Україні, представники CFU Service заявили, що до початку 2008 року вони планують видавати лише споживчі кредити на суму не більше 38 500 грн. Умови – 12% річних в гривнях при терміні кредитування до шести років. Для споживчих позик це рекордно низький відсоток. Адже зараз номінальні ставки по таких позиках у банків складають 20-36% річних у гривнях.

Втім, все не так просто. Прийти і одержати кредит відразу неможливо. Розгляд заявки на отримання позики відбувається тільки в чеському офісі компанії. Сама заявка здійснюється шляхом відправки SMS до Чехії (так-так, SMS з мобільного телефону :)) на спеціальний номер. В такому повідомленні указується ідентифікаційний номер позичальника, його ім’я, прізвище, мобільний телефон і сума кредиту.

Відповідь повинна прийти у вигляді SMS протягом трьох днів. Якщо він позитивний, потрібно піти в банк і внести на рахунок компанії-посередника комісію за видачу кредиту у розмірі 1800 грн. (незалежно від розміру позики) і відправити SMS з номером платіжного доручення про сплату комісії.

Добре якщо йдеться про кредит у розмірі максимальної суми – 38 500 грн., тоді комісія не так відчутна. Але якщо позика не перевищує 5-7 тис. грн., що характерне для споживчих кредитів, то комісія міцно ударить позичальнику по кишені.

Після цього одержати гроші на руки можна нібито протягом трьох місяців :(, тоді як у банку або кредитному союзі – протягом півгодини (за наявності всіх документів). За одержаною інформацією, на момент підписання номера до друку (04.10.2007) жоден кредит по такій схемі одержаний ще не був – але компанія 22 вересня вже провела гучну публічну презентацію.

Ключове питання у всьому цьому – з ким безпосередньо укладається кредитний договір і через кого видаються гроші? Як пояснили фінансові консультанти компанії, такі договори підписуватимуться безпосередньо з чеським кредитором – CFU Service. Зараз вже відправлені перші заявки (вірніше, SMS-ки 🙂 по кредитах, і посередники чекають присилання бланків цих договорів поштою. «Через тиждень-другий ми одержимо бланки. Поки кредитних договорів ніхто в очі не бачив» – розказав нам посередник Олександр.

А як же щодо ліцензії Держфінпослуг на видачу кредитів населенню? За нею, як повідомили в Комісії, ніхто не звертався. «Ми знаємо про роботу цієї організації, але, документи на ліцензування вони не подавали» – розповіли нам в Держфінпослуг. Все це насторожує. Адже позичальник не просто одержує кредит в не ліцензованій компанії. Він ще і укладає агентський договір з посередником, тобто одержує право залучати до подібної системи нових позичальників.

Тепер ми – одна команда

Такий агентський договір підписується з українською компанією ТОВ «Оптіма Плюс» (яка є зв’язуючою ланкою між CFU Service і фінансовими консультантами). Відповідно до угоди, позичальник надаватиме компанії послуги «із сприяння висновку флекс-договорів з третіми особами». Під флекс-договорами (слово-то яке!) розуміється договір про надання «інформаційно-консультаційних послуг з приводу отримання клієнтами кредитів від осіб, які мають право їх видавати відповідно до законодавства України». Іншими словами, звинуватити компанію-посередника в тому, що вона сама видає кредити без ліцензії регулятора, практично неможливо.

Найзначнішим в договорі є розділ про те, як і за що компанія штрафуватиме своїх фінансових консультантів. 🙁 Наприклад, тільки за розголошування так званої конфіденційної інформації встановлений штраф в 1000 грн. Якщо ж агент не повідомить в триденний термін про те, що підписав договір з новим клієнтом, і не перерахує гроші на рахунок компанії, його чекає штраф у розмірі 150 грн. за кожний такий випадок.

Але найнеприємніше те, що у випадку, якщо залучений в систему позичальник вирішить розірвати договір, всі витрати ляжуть на плечі консультанта, який його привів. Йому доведеться платити компанії штраф у розмірі подвійної облікової ставки НБУ (16% річних).

Наводять на смуток і традиційні для MLM побори. Для доступу в мережу CFU Service і отримання персонального номера фінансового консультанта або радника потрібно буде заплатити $50. Після цього кандидат одержує теку з реєстраційними матеріалами і відвідує семінар, який проводить компанія (за участь в семінарі теж доводиться платити $50). Кожний, хто хоче розширити свою мережу, повинен викласти по 200 грн. за кожну теку для нового радника (на першому семінарі 22 вересня на наших очах люди купували такі теки на суми більше 10 000 грн. :(). Система працює бездоганно – зробивши перший внесок за реєстрацію, людина вже не може зупинитися і не платити – і за семінар, і за купу «матеріалів для роботи» – в надії надалі повернути вкладені гроші.

Якщо перекласти на мову грошей кількість консультантів, що увійшли до цієї мережі (з чуток – вже 15 000 чоловік), і середнього заробітку компанії на кожному з них (близько 500 грн.), то виходять непогані суми для успішного початку бізнесу в Україні з «нуля». Помітимо: це все ще ДО початку самого процесу кредитування, який за відсутності ліцензії може і не початися.

Наступного року чехи обіцяють почати видавати кредити під заставу практично на будь-яку суму на строк до шести років під 6-9% річних в гривнях. Не менш казкові і умови обіцяної в майбутньому іпотеки – 5% річних на строк до 30 років при нульовому початковому внеску.

Але чи дійде справа до іпотеки? Адже фінансовий стан позичальників практично не перевіряється – з них потрібен мінімум документів, а рішення про видачу позики взагалі ухвалюється дистанційно.

Ще один нюанс – кредити цілком можуть «видавати» і в обхід чехів: за відсутності ліцензії, несумлінні посередники цілком здатні спробувати зробити це за рахунок грошей, зібраних на семінарах, і великих комісійних. Тоді все це сильно стане нагадувати фінансову піраміду, яка може звалитися воднораз, залишивши кандидатів на отримання дешевих кредитів ні з чим.

Катерина Отченаш, директор департаменту по нагляду за фінансовими компаніями Держфінпослуг:

– Ні CFU Service, ні «Оптіма Плюс» до нас за ліцензіями на видачу кредитів не зверталися. Схема видачі кредитів за системою MLM у принципі знаходиться зовні правового поля України. Тим більше якщо кредити видаватиме чеська компанія без створення своєї компанії в Україні. Можливо, на Заході таке і можливе, але у нас абсолютно інше законодавство. І потім мені не зрозуміло, звідки така структура братиме гроші на такі дешеві кредити? Виходячи з тієї інформації, якої ми володіємо, все це нагадує спробу запрацювати на семінарах, вступних внесках, продажу матеріалів та іншому. Не виключено, що це фінансова піраміда, і люди, що сплатили внески і комісії, довго чекатимуть обіцяних кредитів.

dengi-ua.com

Переклад українською: Lohotron.in.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: