Кадровий лохотрон

Безробіття, що зростає в країні, дозволяє збагатитись нечистим на руку кадровим агентствам. Держава не в силах захистити шукаючих роботу.

Кадри двадцять першого століття

Сергій так і працює на старому місці. Говорить, що шукати нове так, як робив це раніше, більше не буде. Краще почекає, коли хто-небудь із знайомих, які одержали завдання «свиснути, якщо що підвернеться», допоможе з працевлаштуванням.

Почалося все біля півроку назад. Робота у Сергія незапорошена – адміністратор-охоронець в одному з розважальних центрів міста. Людині, як відомо, завжди хочеться отримувати більше грошей, навіть якщо при цьому доведеться більше працювати. Замислюватися про зміну місця роботи Сергій почав давно, проглядав газети безкоштовних оголошень, питав у знайомих. Проте зарплата у охоронців в місті – середня температура по району. Плюс-мінус сто карбованців.

І ось одного разу Сергій наткнувся в газеті оголошень про роботу на рекламу кадрового агентства «20 вєк». Вакансія – відмінна. Зарплата – на півтисячі вище, ніж будь-яка пропозиція. Подзвонив в агентство – дівчина на тому кінці дроту сказала: «Так, вакансія відкрита, приходьте, залишайте резюме».

Чекайте відповіді

На місці, Сергій, як водиться в будь-якому кадровому агентстві, заповнив анкету, заплатив 250 карбованців за обробку інформації і був, нібито, включений в базу вакансій, які незабаром підуть роботодавцю. Розгляд вакансії, за словами секретаря, відбуватиметься протягом двох тижнів. Якщо що – Сергію пообіцяли передзвонити.

Пройшло два тижні – ніяких дзвінків з «20 століття» не поступало. Потім ще два тижні: Сергій почав хвилюватися. Робота була апетитна і упускати її по якійсь бюрократичній тяганині він не бажав.

Нарешті, не витримавши, Сергій подзвонив в кадрове агентство сам. Дівчина засмученим голосом повідомила, що, на жаль, він не підійшов працедавцю, на його місце прийнята інша людина.

Ну, не підійшов так не підійшов – здивувався складному роботодавцю Сергій. Хоча, згідно оголошення, всі параметри потенційного шефа повинні були влаштувати: і досвід роботи в правоохоронних структурах, і склад, і вік, і т.д.

Але тут історія тільки починається.

Одні і ті ж вакансії кожного місяця

Через місяць, проглядаючи черговий випуск газети для шукаючих роботу, Сергій, до свого здивування, наткнувся на те ж саме оголошення від того ж кадрового агентства. Обуренню не було межі – як же так, сказали, що людина прийнята, а висить та ж сама приваблива вакансія!

Сергій вирішив розібратися зі всім на місці.

В офісі кадрового агентства Сергія зустріли прохолодно. На питання, чому в оголошенні значиться та ж вакансія, в якій було відмовлено йому, співробітниця нічого зрозумілого пояснити не могла. Те, що це інша вакансія, оформлена аналогічним чином, Сергій не повірив.

Як розказував нам Сергій, відношення кадрового агентства його просто розлютувало. Він в досить жорсткій формі поцікавився, чим вони тут займаються: «ви виставляєте привабливі вакансії і збираєте з клієнтів гроші?».

Сергій зажадав показати йому договір з роботодавцем, який, по ідеї, повинен укладати кадровик, дати, нарешті, просто координати компанії, що не прийняла його, щоб поговорити особисто.

І в тому, і в іншому Сергію відмовили.

– Тоді я вирвав з каталогу вакансій листок з моєю і віддалився, – сміється Сергій. – Пообіцяв, що розберуся з ними.

Ми можемо повернути тільки ваші 250…

Сергій звернувся в міський комітет із захисту прав споживачів. Проте і там великої допомоги йому не надали. Запропонували написати заяву, і у разі успішного результату Сергій зміг би повернути. 250 заплачених за послуги коштів. На питання, чи можливо провести перевірку, в комітеті знизали плечима: «ви перший, хто скаржиться на цих хлопців, буде більше – ми почнемо вживати заходів».

Все згідно із законом

Додам, сьогодні ринок кадрових послуг ніким з боку держави не регулюється. Для організації цієї справи необхідно лише одержати ліцензію ПП з вказівкою в графі рід діяльності «інформаційні послуги». Сергій, на жаль, пішов на витрати по пошуку роботи самостійно, на свій страх і ризик.

Кадрове агентство «20 вєк» особливих порушень законодавства не допускає. Візит в цю компанію показав: ну не оформлений в компанії куточок споживача з усілякими ліцензіями і законами про захист прав споживача, замість чека – пишуть квитанцію, вакансії не обновляються по місяцю. Більшість з них приваблива, з обіцяною зарплатою вище 1,5 тисяч гривень. Проте коли починаєш цікавитися, чи відкрита вакансія зараз, з’ясовується, що вона застаріла. Питання оновлення єдину дівчину-адміністратора хвилюють мало. Людина прийшла, заплатив гроші, пішов.

Контролюючій інстанції потрібно ще і знайти кадровиків: ні на будівлі, ні всередині немає ніякої вивіски. Розташовано воно в цокольному поверсі колишньої радянської держустанови, нині невеликого офісного центру в центрі міста. Не виключаю, що частина вакансій тут реальна. Більш того, кадрове агентство справно укладає з шукаючим роботу договір, значить, вони автоматично погоджуються зі всіма умовами. Не подобається – йди шукай іншу роботу. Ніяких гарантій трудовлаштування «20 вєк» не надає, це не державний центр зайнятості, який згідно із законом зобов’язаний дати хоч що-небудь.

Фахівці відзначають – подібні мікроагентства «плодяться» в регіонах із значним рівнем безробіття. Вони знімають вершки із спраглих будь-якою ціною знайти нове місце роботи. Такі агентства різко відрізняються від справжніх кадрових, або рекрутингових. Останні – їх послугами ми рекомендуємо користуватися – працюють на ринку давно, дорожать своїм ім’ям і репутацією.

З шукаючих роботу вони грошей не беруть: всі витрати оплачує в рамках договору працедавець. Ці кадровики зацікавлені в тому, щоб знайти хорошого фахівця для своїх клієнтів, тому легко розкривають деталі договору з компанією, влаштовують очні ставки з кандидатами, регулярно забезпечують клієнтів, що знаходяться в базі, інформацією і т.д.

Приклад Сергія, я впевнений, не одиничний. І це хороший взірець, щоб показати, в такій важливій справі, як пошук роботи, обачність дозволить вам не витратити гроші даремно.

На замітку

Як визначити надійність кадрового агентства:

Звертайте увагу на те, де розташовано офіс агентства – організація, успішно працююча на ринку, не розміщує офіси в гуртожитках, напівпідвалах і інших подібних місцях.

Придивіться до співробітників агентства, як вони виглядають і спілкуються один з одним. Неохайно одягнені службовці не справляють враження професіоналів і навряд чи одержать хороше замовлення.

Уважно прочитайте договір, перш ніж підписати його. В ньому не повинне міститися пунктів, що обмежують ваші права. Зверніть увагу на пункти, в яких мовиться про неустойки або інші виплати на користь агентства.

Не сподівайтеся на абсолютну чесність менеджера агентства і прагніть одержати інформацію безпосередньо у працедавця, не соромтеся перевірити те, що говорить вам менеджер.

Звертайте увагу на вдячні листи клієнтів компанії, список постійних замовників з числа відомих підприємств.

Будьте пильними!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: