Пам’ятка з безпеки для українців, які їдуть до Криму

Тут зібрана інформація для тих, хто в силу обставин змушений відвідати анексований росією Крим.

крим арк

Також детально про те, як убезпечити себе в соціальних мережах. Дякую за інформацію Кримській правозахисній групі. Внизу публікації посилання на статтю з правилами поведінки під час обшуку. Бережіть себе і своїх близьких!

Пам’ятка з безпеки для українців, які їдуть до Криму

Кримська правозахисна група (КПГ) фіксує випадки переслідування російськими спецслужбами кримчан, які тепер проживають на материковій Україні, або жителів інших регіонів України, які приїжджають до Криму, щоб провідати родичів або з інших причин.

На даний момент в Криму застосовуються норми російського законодавства, в першу чергу, норми “анти екстремістського” або “антитерористичного” законодавства. Ці норми не мають чіткої визначеності, застосовуються вибірково і з політичних мотивів, а розраховувати на об’єктивне правосуддя в Криму сьогодні неможливо. У зв’язку з цим якщо ви вирішили поїхати в Крим, необхідно вжити певних заходів обережності. Особливо це важливо для громадських активістів, журналістів, учасників Майдану і українських волонтерських рухів, а також соціально активних громадян України.

КПГ рекомендує на час поїздки призупинити свій акаунт в Фейсбуці (або інших соціальних мережах). Російські спецслужби відстежують інформацію, яку публікують в соцмережах, в тому числі й листування. Будь-яка критика на адресу російської влади, публікації, що виражають вашу проукраїнську позицію, в тому числі публікації і фото під час Революції гідності на Майдані або після неї з учасниками Майдану, фото з військовослужбовцями української армії, членами добровольчих формувань, волонтерами та політиками можуть бути розцінені російськими спецслужбами як екстремістські або терористичні. ФСБ РФ моніторить не тільки публікації та фото, а й списки ваших друзів. Були випадки, коли на допитах спецслужби цікавилися, чому в списку друзів на Фейсбук є українські військові, політики чи українські активісти. Якщо ви з яких-не-будь причин не можете призупинити свій акаунт, то в такому випадку ви можете скористатися інструкцією для кримчан експерта по цифровій безпеки Миколи Костиняна про те, як убезпечити себе від переслідувань за інакомислення з боку де-факто влади Криму.

vk okОкремо звертаємо вашу увагу, що мати акаунти в таких соціальних мережах як «ВКонтакте», «Однокласники» та інших для громадян України небажано, оскільки ці мережі, за фактом, контролюються ФСБ росії. Навіть після видалення цих акаунтів інформація, що там була розміщена, залишається в доступі для російських спецслужб, в тому числі і ваші особисті повідомлення в чатах. Тому експерти рекомендують українцям відмовитися від використання російських соцмереж або, як мінімум, не публікувати в них пости на політичні теми і не обговорювати політику в особистих повідомленнях. КПГ рекомендує, по можливості, для поїздки в Крим не брати з собою смартфони, так як в них зазвичай теж багато інформації про вас. Через ці пристрої можуть бути доступні ваші акаунти, електронні пошти, паролі, збережені фото, які ви вважаєте безпечними, але для російських спецслужб вони можуть викликати інтерес. Ваша телефонна книга також може зацікавити ФСБ, так як в ній можуть бути контакти активістів, журналістів, військових, членів їх сімей. Моніторами КПГ зафіксовані випадки, коли у громадян, які перетинають «кримський кордон», російські прикордонники вилучали телефони, цікавилися контактами та іншою інформацією. мобільні телефонУ зв’язку з цим для поїздки в Крим краще взяти звичайний телефон з мінімумом необхідних і безпечних контактів. Без особливої потреби не беріть з собою інші гаджети: ноутбуки, планшети та інші пристрої. Пам’ятайте, що видалити з них інформацію досить складно, фахівці можуть відновити вилучені не професіоналами файли. Якщо вам дійсно необхідно взяти з собою такий пристрій, зверніться до фахівця, який допоможе вам «почистити» його правильно.

Зверніть увагу на ваш одяг і аксесуари. Не варто з собою брати символіку Правого сектора або армії УПА, так як ці організації в РФ заборонені. Не варто ризикувати і привертати до себе увагу іншою, яскраво вираженою українською символікою.

Перед поїздкою ознайомтеся з правилами перетину «російського кордону», так як РФ вважає Крим своєю територією і обмежує ввезення багатьох продуктів і товарів (прим. Додатково рекомендую дізнатися правила перетину «адмінграніци» з тимчасово окупованим Кримом із сторони України. Детальна інформація тут).

При в’їзді до Криму вам доведеться спілкуватися з російськими спецслужбами. Пам’ятайте, що російські прикордонники є співробітниками ФСБ. Не намагайтеся жартувати, не ставте зайвих запитань, не розповідаєте самі того, чого у вас не питають. Крім того, не реагуйте на провокаційні питання з боку прикордонників, наприклад, про приналежність Криму, про те, хто винен у війні на Донбасі, і т.д.

Відповідаючи на питання, намагайтеся надавати тільки ту інформацію, яка і так вказана в вашому паспорті. Наприклад, на питання про ваше фактичне місце проживання краще називати адресу прописки, який вказаний у вашому паспорті, який ви надаєте прикордоннику. Під час спілкування з людьми в Криму, пам’ятайте, що на вас можуть написати донос в російські спецслужби, що зараз поширено і заохочується де-факто владою. КПГ відомі випадки доносів на сусідів, знайомих і навіть родичів. Більш того, тепер вступила в силу нова стаття Кримінального кодексу РФ «Неповідомлення про злочин».

КПГ рекомендує мінімізувати ваші телефонні розмови по мобільному зв’язку в Криму, особливо, якщо ви говорите про конкретних людей, організації, політичні погляди, оцінюєте політичні події. Особливу увагу зверніть на ті ситуації, якщо вашим телефонним співрозмовником є кримчанин, який перебуває під слідством в Криму, або родичі такої людини. Відносно людей «під слідством», а також щодо їхніх родичів або друзів співробітники ФСБ, прокуратури, поліції «в рамках оперативних дій» прослуховують телефони, а іноді здійснюють спроби злому їх акаунтів або електронних «ящиків». Намагайтеся використовувати інші захищені канали зв’язку, не мобільний зв’язок. Мобільні оператори зобов’язані протягом певного часу зберігати інформацію про всі телефонні розмови і повідомлення, зобов’язані надати її за запитом ФСБ або прокуратури.

Якщо раптом у вас все-таки виникли проблеми зі спецслужбами в Криму: до вас прийшли з обшуком, запросили на бесіду або попросили просто написати пояснювальну – нічого відразу не підписуйте. Будь-яка дана вами інформація може бути використана проти вас. На допитах ви можете скористатися статтею 51 Конституції РФ і не давати свідчення проти себе і своїх близьких. Відразу шукайте можливість звернутися за правовою допомогою до адвоката.

Контакти Кримської правозахисної групи: e-mail: crimeahrg@gmail.com

тел .: +38 067 22 до 40 173

Facebook: https://www.facebook.com/crimeahrg/ 

В таких умовах нам доводиться жити. Завжди будьте на чеку. Додатково рекомендую освіжити в пам’яті пост від 4 квітня 2015 року: ВАЖЛИВО! Що робити, якщо до Вас прийшли з обшуком в Криму!

За матеріалами Кримський бандерівець @ CrimeaUA1

Переклад українською Lohotron.in.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: