Куди звертатися за фактом шахрайства в Інтернеті?

Дізнайтеся з цієї статті про можливі види інтернет-шахрайства і про те, як захистити свої права, якщо вам довелося зіткнутися з цією проблемою у Всесвітній павутині.

Основні види інтернет-шахрайства

інтернет шахрай

 

Також як і в реальному житті, викрадення чужих коштів або інших цінностей в Інтернеті за допомогою обману або через зловживання довірою, є злочином, який передбачає кримінальне покарання для афериста.

Базові форми махінацій в мережі:

  • Створення неіснуючих реально сторінок тяжкохворих людей, прохання про допомогу для них (слід пам’ятати, що не всі подібні випадки є шахрайством).
  • Злом акаунтів в соціальних мережах і вимагання грошей через СМС-повідомлення для повернення доступу.
  • Блокування операційної системи вірусами. Як і в попередньому випадку, шахраї вимагають гроші через СМС.
  • Поширення електронних послань, які «оповіщають» про злом банківської карти або електронного гаманця з зазначенням перейти по посиланню і внести особисті дані.
  • Запрошення в проекти, для участі в яких необхідно зробити грошовий внесок.
  • Реалізація товарів за передоплатою, але замовлення не доходить до покупця, або ж він отримує менш цінну річ.
  • Створення фінансових пірамід.

Куди скаржитися на шахраїв в Інтернеті?

У разі інтернет-шахрайств подавати скаргу треба туди ж, куди ви б звернулися в разі звичайного розкрадання, тобто в правоохоронні органи. Багато людей відмахуються від такої можливості тільки тому, що була втрачена незначна кількість коштів. Інші вважають, що будь-які звернення безглузді, так як вони не знають зловмисника в обличчя. Але важливо розуміти, що ваша скарга може бути не першої і дуже допомогти слідству.

В Управлінні по боротьбі з кіберзлочинністю МВС України можна оформити електронну заяву про випадок правопорушення. В онлайн-формі необхідно залишити контактні дані, а також детально описати, як ви постраждали від дій шахрая. Графу «Зміст Звернення» дуже важливо заповнити відповідно вимог Закону України «Про звернення громадян» (стаття 5).

Куди ще можна звертатися крім МВС?

Якщо гроші були переведені шахраєві через платіжну онлайн систему, то варто звернутися в службу підтримки цієї ПС. Є ймовірність, що після цього гаманець афериста заблокують. У деяких випадках можна буде навіть дізнатися дані паспорта власника рахунку. Це дасть можливість звернутися з позовом до суду.
Сайт, який займається шахрайством, може бути заблокований спеціальними сервісами.

Ось деякі з них:

  • https://webmaster.yandex.ru/delspam.xml;
  • https://www.google.com/safebrowsing/report_phish/?hl=ru;
  • http://virusdesk.kaspersky.ru/;

У випадку ж з інтернет-магазинами потрібно написати скаргу на адресу продавця. Якщо претензія буде проігнорована, то потрібно буде подати заяву в правоохоронні органи або звернутися в прокуратуру і «Український споживчий нагляд» (якщо товар було все-таки отримано, але на ньому виявилися дефекти).

Знайте, що власники інтернет-магазину не є я недосяжними. Сайт знаходиться на хостингу, а це припускає наявність там точних паспортних даних господаря. Якщо на ресурсі вказано юридичну адресу, то ви можете відразу подати в суд і відстояти свої права споживача.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: